Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Pickit 3 ή MPLAB ICD 3 - Atmel ICE

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    logic
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    15

    Question Pickit 3 ή MPLAB ICD 3 - Atmel ICE

    Καλησπέρα, ασχολούμαι αρκετά με την ηλεκτρονική και νομίζω έφτασε η ώρα για μερικές αγορές .

    Ξεκίνησα από hobby αλλά στην πορεία είδα ότι μπορείς να κάνει αρκετά custom πράγματα και άρχισα να αφιερώνω περισσότερο χρόνο.
    Κινούμαι περισσότερο στο κομμάτι του prototyping και proof of concept, δεν με ενδιαφέρει μέχρι τώρα να φτιάξω τελικό εμπορικό προϊόν.
    Βλέποντας στην αρχή τα δύο "στρατόπεδα" αποφάσισα να κρατήσω επαφή και με τα δύο χωρίς funboyσμους.
    Πρόσφατα όταν έγινε και η αγορά της Atmel από την Microchip ήμουν έτοιμος να αγορά programmer / debugger και είπα να περιμένω λίγο για να δω μήπως οι avr σταματήσουν ή βγει κάποιο κοινό tool που να καλύπτει και τις δύο οικογένειες.
    Όσο περνάει ο καιρός αυτό δεν συμβαίνει και πλέον νομίζω ότι είναι η ώρα να επενδύσω σε programmer / debugger ΚΑΙ για τις δυο πλατφόρμες άσχετα με το τι θα γίνει στο μέλλον.

    Έχω καταλήξει στα παρακάτω:
    Pickit 3 ή MPLAB ICD 3 (Microchip) - Atmel ICE (Atmel)

    http://gr.mouser.com/Search/ProductD...ey579-PG164130
    http://gr.mouser.com/ProductDetail/M...khEnUI%2fMkmYV

    http://gr.mouser.com/Search/ProductD...56-ATATMEL-ICE

    Οι απορίες μου είναι οι εξής:

    1.) Με δεδομένη την εξαγορά της Atmel από την Microchip θα ήταν προτιμότερο να πάω στον MPLAB ICD 3 και να εξειδικευτώ σιγά σιγά στην Microchip χωρίς να κοιτάω καν πλέον προς Atmel;
    2.) Εάν ναι τι παρελκόμενα από καλώδια θέλει ο MPLAB ICD 3 για να είμαι κομπλέ;
    3.) Στην περίπτωση που συνεχίσω και με τις δυο πλατφόρμες ο Pickit 3 και ο Atmel ICE θεωρείτε ότι είναι μια επένδυση για τα επόμενα 5-6 χρόνια;
    4.) Οποιαδήποτε συμβουλή για το τι επιπλέον θα χρειαστώ ή τι άλλο να προσέξω κτλ καλοδεχούμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Μια πρώτη παρατήρηση είναι πως θέλεις να αρχίσεις και με τους 2 ταυτόχρονα, αυτό είναι κάτι που θα σε μπλέξει αφού δεν γράφεις εμπειρίες, φαντάζομαι έχεις ασχοληθεί με κάτι απλό όπως arduino και δεν έχεις εμβαθύνει σε αρχιτεκτονική, assembly κλπ.
    Δικιά μου γνώμη είναι να διαλέξεις 1 οικογένεια και να μάθεις αυτήν.
    Αν και γουστάρω pic οι avr πιστεύω έχουν καλύτερο community (τους avr freaks βασικά) και θα σε βοηθήσει να ξεκινήσεις, μετά αφού μάθεις την δομή θα μπορείς να πας και σε άλλη οικογένεια με λιγότερο διάβασμα εφόσον θα σου είναι ήδη γνωστά τα περισσότερα.

    Στο μέλλον λογικά θα πας και σε 32bit οπότε καλό είναι τα εργαλεία σου να το υποστηρίζουν.

    Στην electronica 2016 σε ένα interview που είδα σε ένα περίπτερο της microchip είχαν πει πως η λογική της εταιρίας πάει ανάλογα με την ζήτηση και έχουν και πολύ παλιά μοντέλα επειδή υπάρχει ζήτηση, όσο υπάρχει ζήτηση στους avr δεν θα τους σκοτώσουν, δεν αγόρασαν την εταιρία για να την κλείσουν άρα μην σε ανησυχεί αυτό. Και όσο υπάρχει το arduino δεν νομίζω να σταματήσει η ζήτηση και λόγο franchise.

    Επίσης είπε πως τα εργαλεία της atmel θα συνεχίσουν να αναπτύσσονται κανονικά άρα κάτι ενιαίο δεν νομίζω να βγει σύντομα.
    Ίσως αποκτήσουν λίγη ποιότητα σαν αυτά της microchip

    Συμβουλή:
    Να προσέξεις να μάθεις όλα όσα λέει το datasheet, να μπορείς να δουλέψεις όλα τα περιφερειακά (timer, interrupt, watchdog, ADC κλπ) χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλα τα mode για να έχεις όλα τα εργαλεία διαθέσιμα όταν σχεδιάζεις ένα πρόγραμμα και να μπορείς εύκολα με τις γνώσεις του πως λειτουργεί ο Timer πχ να δουλέψεις και τον Timer σε ένα pic.
    Και να ξεκινήσεις με ένα dip μΕ και ραστερ και όχι 3-4 μοντέλα μαζί γιατί μπορεί να έχουν διαφορές που θα σε μπερδέψουν, μερικούς θα χαλάσεις σίγουρα οπότε μην παιδεύεσε με 100 πόδια, αν μπορείς να δουλέψεις σε έναν μεσσέο 40 πιν θα μπορείς να δουλέψεις και ένα μεγάλο.

    Για τα εργαλεία την atmel δεν έχω να πω κάτι, pickit 3 έχω, υπάρχουν 2-3 θέματα που την κράζουν άσχημα και έχουν πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Pickit3.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    logic
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    υπάρχουν 2-3 θέματα που την κράζουν άσχημα και έχουν πληροφορίες
    Εννοείς μήπως αυτά που αναφέρει o Dave από eevblog στο video που έχει κάνει για τον Pickit 3;

    Πραγματικά χρήσιμα όσα αναφέρεις για την συνέχεια των avr από την electronica 2016.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pickit3.
    Ο καλύτερος συνομιλητής του κόσμου Ναι ξέρουμε στα βιντεο σου 2-2 τα δείχνεις να φαίνονται

    Όχι ασ' τον dave, εκείνος τα βλέπει από την σκοπιά του έμπειρου που όλη μέρα προγραμματίζει.

    Για εδώ στο forum μιλάω, το ICE Basic πχ έρχεται χωρίς μερικά καλώδια, κάνε μια έρευνα και εδώ και στους avr freaks για περισσότερες πληροφορίες. Και ένα μέλλος πουλούσε τον ICE 3, δεν ξέρω αν τον έδωσε.
    Εδώ είναι το video
    https://www.youtube.com/watch?v=xATxUo-Z7dg

    Μην πας σε high end εργαλεία με την μία, σιγά σιγά θα δεις πως υπάρχουν και άλλοι μΕ, πχ τα περισσότερα industrial που έχω ανοίξει έχουν ST, της NXP μου έχουν πει άλλα μέλη ότι είναι κλάσεις ανώτεροι των pic και avr. Θα τα δεις όλα αυτά στην πορεία, όρεξη να έχεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    logic
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Καμιά πρόταση εδώ για να φύγει η παραγγελία; Fire Doger ήσουν κατατοπιστικότατος.


    <edit>
    Για εδώ στο forum μιλάω, το ICE Basic πχ έρχεται χωρίς μερικά καλώδια, κάνε μια έρευνα και εδώ και στους avr freaks για περισσότερες πληροφορίες.
    Το λινκ που έχω βάλει από mouser έχει και τα καλώδια μέσα.
    </edit>

    Screenshot_10.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Pickit3.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pickit3.
    Ε pic διάλεξε, φαγώθηκες!

    Α πήγες σε όλη την γκάμα με την μία...
    Εγώ θα έβαζα μΕ για τους οποίους υπάρχουν tutorial youtube κλπ

    πχ 16f877, 16f84A και άλλοι,

    Είναι σημαντικό να έχεις tutorial για να κάνεις την αρχή αλλιώς θα μπείς με την μία στα βαθιά.

    Για παράδειγμα εδώ δουλεύει τον 18f2220
    https://www.youtube.com/watch?v=Safk...7eLeL-&index=2

    Στο μέλλον θα πας στο site της microchip, θα βάζεις πόσες εισόδους, εξόδους, ADC, timer κλπ θέλεις και θα σου βγάζει τα μοντέλα, και θα διαλέγεις το κατάλληλο για την κάθε εφαρμογή. Αν είσαι φοιτητής η microchip μπορεί να σου στέλνει και δείγματα με απλή διαδικασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 23-12-16 στις 17:41

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Εάν αυτά που υποστηρίζει το pickit2 σε εξυπηρετούν το παρακάτω είναι καλό
    https://electrosome.com/pickit2/
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    logic
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι είμαι εντάξει για αρχή

    Screenshot_11.png

    <edit>

    Pickit3.
    Και τον Rigol DS1054Z τα post σου διάβασα και αποφάσισα να τον αγοράσω.

    </edit>

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 22:36
  2. Avr jtag ice για αρχάριο
    By Fire Doger in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-15, 17:21
  3. ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ JTAG ICE MK II
    By saik in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-12, 17:56
  4. Η γυναικάρα του ραπερ Ice T (!)
    By Ulysses in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-10, 13:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας