Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 93

Θέμα: κουρεμα καταθεσεων

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναλέω. Δεν πηγε κανείς από τους έχοντες-εφάπαξ να το πάρει από τους μη-εχοντες-εφάπαξ.
    Την πουστιά την έκανε το κράτος.
    Κι επειδή το ξαναλές πάει να πει ότι ισχύει;
    Μιλάμε για μια χώρα που φορολογεί τους άνεργους για να δώσει τα 600 εκ στη ΔΕΗ.
    Γι αυτή τη χώρα μιλάς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Συνηθως,τα ατομα που βγαινουνσε ηλικιες 40-45 ειναι πιλοτοι της πολεμικης αεροποριας,ελικοπτερων,στα υποβριχια,στα βαρια και ανθυγιεινα.
    Η ΔΕΗ,ΟΤΕ ηταν 2 μεγαλες εγγυητριες εταιρειες του κρατους.ηθελε το κρατος δανεια,τις εβαζε εγγυητριες.σημερα,δεν εχουν λεφτα.η ΔΕΗ,τα ορυχεια,τα κεινει παρασκευη μεσημερι και ανοιγουν δευτερα πρωι.υπερωριες δεν εχει.το εφαπαξ,στο δημοσιο,τα περνεις μετα απο τρια χρονια!ζησε Μαιμουνα φας τριφυλι

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Η ολη αυτη κατασταση,που εχειεπικρατη,στην Ελλαδα,και που εγινε,δικη μου αποψη,συπμερασμαμε την βοηθεια της ευρωπης,αμερικης,ηταν να βγει ο συριζακαι να δουμε εμεις οι Ελληνες,τι σημαινει να κυβερρνα αριστερα,ωστε να μην ξαναψηφισουμε.ο Λεβεντης
    ,η χρυση αυγη μπηκαν στην βουλη απο πλακα.δηλ.ο κοσμος δεν γιρησε σαυτα τακοματα,τα ψηφισε απο πλακα.και πλακα στην πλακα,μπηκαν στην βουλη.ο κοσμος ελεγε,με κοροδεψες,ψηφιζω λεβεντη.δεν με εβαλες σε δουλερια,ψηφιζω χρυση αυγη.ετσι μπηκαν στην βουλη,αυτοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleima Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως,τα ατομα που βγαινουνσε ηλικιες 40-45 ειναι πιλοτοι της πολεμικης αεροποριας,ελικοπτερων,στα υποβριχια,στα βαρια και ανθυγιεινα.
    Η ΔΕΗ,ΟΤΕ ηταν 2 μεγαλες εγγυητριες εταιρειες του κρατους.ηθελε το κρατος δανεια,τις εβαζε εγγυητριες.σημερα,δεν εχουν λεφτα.η ΔΕΗ,τα ορυχεια,τα κεινει παρασκευη μεσημερι και ανοιγουν δευτερα πρωι.υπερωριες δεν εχει.το εφαπαξ,στο δημοσιο,τα περνεις μετα απο τρια χρονια!ζησε Μαιμουνα φας τριφυλι
    Εδω
    εχεις ενα μεγαλο λαθος.Στην πολ.αεροπορια ,οπως και στο στρατο νομιζω,βγαινουν ολοι ανεξαιρετως ειδικοτητας.Αυτα τα ευτραπελα μονο στο ελληνικο δημοσιο συμβαινουν.
    Ακομα και σημερα συμβαινει ,σε καιρους ανεχειας.
    Για την δεη που δεν εχει 'χρηματα' να σπαταλησει στα ορυχεια ,δες εδω:
    http://mvarvitsiotis.gr/post/1428/ad...lh-panagiwtakh
    http://www.kathimerini.gr/824673/art...spatales-genop
    και αλλα 1000 αρθρα αμα κανεις μια απλη αναζητηση περι σπαταλης,με τελευταιο νομιζω την σπαταλη με τα τηλεοπτικα.Αληθεια,ποια έταιρεια δαπανει τοσα χρηματα σε τηλεοπτικα οταν χρωσταει 2,5 δις ευρω?Αποκορυφωμα βεβαια σε αυτον τον θιασο το σωματειο http://energypress.gr/news/i-enosi-k...moys-paragogis
    που εξακολουθει και τρωει με χρυσα κουταλια ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΦΥΛΑΚΗ.
    Η συνεχεια λιγο πολυ γνωστη.Ηδη εχει ανακοινωθει μεγαλη αυξηση στον καταναλωτη,απορεει λογω τηλεοπτικων,απο την μια διαφημιζουμε οτι ειμαστε πρασινοι και σουπερ και απο την αλλη ειμαστε και 20% ακριβοτεροι(τυχαιο).
    Για το εφαπαξ μια και το ανεφερες θα ηθελα να συζητηθει .Διακρινεις δηλ καποια αδικια που περιμενει 3 χρονια να παρει το εφαπαξ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ πληρωνει απο το υστερημα του?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #45
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Τελικά γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει στο κράτος ένας δημόσιος υπάλληλος που παίρνει πχ 1000€;
    Γιατί αυτός τόσα λέει ότι παίρνει, η πραγματικότητα είναι όμως έτσι; 1000€ με ιατροφαρμακευτική ασφάλεια, πληρωμένα τα συντάξιμα, πληρωμένες κρατήσεις, πληρωμένο εφάπαξ, πληρωμένη εφορία (σχεδόν όλο το ποσό) κτλ...

    Αυτή τη λογική την έχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι: "ε, να μωρέ, πόσα παίρνουμε κι εμείς, συνέχεια μας κατεβάζουν το μισθό...".
    Γιατί κανείς δε λέει πόσο πραγματικά κοστίζει στο κράτος ο καθένας; Μένουν 1000€ καθαρά για τον υπάλληλο ενώ εν δυνάμει το κράτος ξοδέυει πάνω από 2000€ ίσως και περισσότερα.

    Και όσο αφορά στο εφάπαξ, θα διαφωνήσω με όσους λένε ότι είναι λεφτά δουλεμένα με κόπο και ιδρώτα. Είναι οι επιτυχία των συνδικαλιστικών σωματείων όλα αυτά τα χρόνια γιατί πολύ απλά αυτά τα λεφτά δε θα τα έπαιρναν ποτέ στο χέρι όπως δε θα έπαιρναν ποτέ στο χέρι ούτε τα λεφτά για την ασφάλειά τους. Δεν είναι άξιο απορίας το γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των ελεύθερων επαγγελματιών στην κυριολεξία παλεύει να κρατήσει τις επιχειρήσεις του και όλος ο κόσμος χρωστάει στην εφόρια; Αναφέρομαι στους τίμιους ελεύθερους επαγγελματίας κι όχι σε μεγαλολαμόγια. Αυτοί όλοι είναι που τα "παίρνουν στο χέρι" και "κλέβουν" τον πελάτη κι όμως δεν μπορούν να σταθούν οικονομικά και η ατάκα του υπαλλήλου: "ας μου πλήρωναν τα λεφτά της ασφάλειας στο χέρι και ήξερα εγώ τι να τα κάνω" δε στέκει γιατί βλέπουμε τι κάνουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που τα παίρνουν στο χέρι τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (29-12-16), vasilisd (03-01-17), vasilllis (28-12-16)

  7. #46
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Οσοι ειναι ιπταμενοι( πιλοτοι πολεμικων αεροσκαφων,ελικοπτερων) οι ωρες πτησεις μευρανε 2 πλα( αν μπορω να το πω,σωστα) εχωφιλο που ηταν στην αεροπορεια στρατου,ελικοπτερας.στα 40 βγηκε συνταξη.σειρα του ,που ηταν στο εδαφος,ακομα υπηρετει.και συγγενεις μου,στην πολεμικη αρροπορεια,βαση δεκελειας κασι μετα λαρισα,στα 45 στην συνταξησυμμαθητης μου ικαρος εδαφους,στα ρανταρ ,ακομαα υπηρετη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleima Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι ειναι ιπταμενοι( πιλοτοι πολεμικων αεροσκαφων,ελικοπτερων) οι ωρες πτησεις μευρανε 2 πλα( αν μπορω να το πω,σωστα) εχωφιλο που ηταν στην αεροπορεια στρατου,ελικοπτερας.στα 40 βγηκε συνταξη.σειρα του ,που ηταν στο εδαφος,ακομα υπηρετει.και συγγενεις μου,στην πολεμικη αρροπορεια,βαση δεκελειας κασι μετα λαρισα,στα 45 στην συνταξησυμμαθητης μου ικαρος εδαφους,στα ρανταρ ,ακομαα υπηρετη.
    Περίπου όπως τα λες είναι, με τη διαφορά ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που φεύγουν όταν συμπληρώσουν τα εξάμηνα. Οι περισσότεροι προσπαθούν να μείνουν στην υπηρεσία όσο γίνεται περισσότερο.

    Και για να λυθεί η απορία που εξέφρασε ένας φίλος παραπάνω.

    http://www.tovima.gr/files/1/2015/10/05/proi.pdf

    Στον πίνακα της σελίδας 23 φαίνεται ότι σε συνολικά έσοδα 53,3 δις η προβλεπόμενη δαπάνη για μισθούς και συντάξεις είναι 18,5 δις.

    Και κάτι ακόμα. Νομίζω ότι πολλοί έχουν μπερδέψει το "κούρεμα" των καταθέσεων με την "κατάσχεση" των καταθέσεων.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  9. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Στο στρατό όποιος δεν πήγαινε για καριέρα έβγαινε στη σύνταξη στα 45.
    Μακάρι να έβγαινε στη σύνταξη μόνο ο πιλότος και ο υποβρυχιας. Αν και αυτοί λόγο μισθοδοσίας δεν νομίζω να είχαν τόση πρεμουρα να έβγαιναν.

    Το ξέρετε ότι στον ΟΤΕ με 15 χρόνια και ανήλικο παιδί έπαιρνε πλήρη σύνταξη , κοντά στα 1800€.
    Αν δεν τα δείτε με τα μάτια σας δεν θα το πιστεύετε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-12-16 στις 10:17

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (28-12-16)

  11. #49
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    χαλαρώστε εσεις με τα πολλα λεφτά δώστε τα σε αυτους που δεν εχουν εάν ειστε σωστοι χριστιανοι και οχι υποκριτές.
    νομιζω πως αυτο το αστειο ταιριάζει σε αυτο το θεμα


    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει στο κράτος ένας δημόσιος υπάλληλος που παίρνει πχ 1000€;
    Γιατί αυτός τόσα λέει ότι παίρνει, η πραγματικότητα είναι όμως έτσι; 1000€ με ιατροφαρμακευτική ασφάλεια, πληρωμένα τα συντάξιμα, πληρωμένες κρατήσεις, πληρωμένο εφάπαξ, πληρωμένη εφορία (σχεδόν όλο το ποσό) κτλ...

    Αυτή τη λογική την έχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι: "ε, να μωρέ, πόσα παίρνουμε κι εμείς, συνέχεια μας κατεβάζουν το μισθό...".
    Γιατί κανείς δε λέει πόσο πραγματικά κοστίζει στο κράτος ο καθένας; Μένουν 1000€ καθαρά για τον υπάλληλο ενώ εν δυνάμει το κράτος ξοδέυει πάνω από 2000€ ίσως και περισσότερα.

    Και όσο αφορά στο εφάπαξ, θα διαφωνήσω με όσους λένε ότι είναι λεφτά δουλεμένα με κόπο και ιδρώτα. Είναι οι επιτυχία των συνδικαλιστικών σωματείων όλα αυτά τα χρόνια γιατί πολύ απλά αυτά τα λεφτά δε θα τα έπαιρναν ποτέ στο χέρι όπως δε θα έπαιρναν ποτέ στο χέρι ούτε τα λεφτά για την ασφάλειά τους. Δεν είναι άξιο απορίας το γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των ελεύθερων επαγγελματιών στην κυριολεξία παλεύει να κρατήσει τις επιχειρήσεις του και όλος ο κόσμος χρωστάει στην εφόρια; Αναφέρομαι στους τίμιους ελεύθερους επαγγελματίας κι όχι σε μεγαλολαμόγια. Αυτοί όλοι είναι που τα "παίρνουν στο χέρι" και "κλέβουν" τον πελάτη κι όμως δεν μπορούν να σταθούν οικονομικά και η ατάκα του υπαλλήλου: "ας μου πλήρωναν τα λεφτά της ασφάλειας στο χέρι και ήξερα εγώ τι να τα κάνω" δε στέκει γιατί βλέπουμε τι κάνουν και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που τα παίρνουν στο χέρι τους.
    Ουτε οι ιδιοι δςν ξερουν.μονο ξερουν να λενε κρατησεις μου ειναι.ξεχασες και τα δανεια κατοικιας του δημοσιου που παρα πολυ τα κανανε ωπα τα λεφτα.χοντρικα λοιπον 1000 ο μισθος 1000 οι κρατήσεις και αλλα 1000 για το κομμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleima Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσοι ειναι ιπταμενοι( πιλοτοι πολεμικων αεροσκαφων,ελικοπτερων) οι ωρες πτησεις μευρανε 2 πλα( αν μπορω να το πω,σωστα) εχωφιλο που ηταν στην αεροπορεια στρατου,ελικοπτερας.στα 40 βγηκε συνταξη.σειρα του ,που ηταν στο εδαφος,ακομα υπηρετει.και συγγενεις μου,στην πολεμικη αρροπορεια,βαση δεκελειας κασι μετα λαρισα,στα 45 στην συνταξησυμμαθητης μου ικαρος εδαφους,στα ρανταρ ,ακομαα υπηρετη.
    Οσοι υπηρετουν μετραει υπηρεσια απο φανταρηλικι η σχολη.απο 18 χρονων δηλ .45 ειναι ηδη μαθουσαλες.το αν βγαινει στα 45 ειναι δικαίωμα οχι υποχρέωση.για αυτο αλλωστε πηξαμε στους στρατηγους!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας