Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 64

Θέμα: Βιοτεχνία παραγωγής ηλεκτρονικών συσκευών

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    559

    Προεπιλογή

    Γεια σου Χαράλαμπε. Απ΄ότι είδα στη σελίδα σου ασχολείσαι με επισκευές ηλ. συσκευών και επεξεργασία-δημιουργία video animation. Έχεις σκοπό να αποσυρθείς από αυτά ή θα επεκτείνεις τη δράση σου και στη παραγωγή συσκευών?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Assembly μόνο, χωρίς μπάνια και ιστορίες, pick&place, reflow, inspection

    Για κατασκευή απ' το 0 και wave-soldering δεν αξίζει γιατί επιχειρήσεις τέτοιου μεγέθους δεν νομίζω να απευθυνθούν σε μια βιοτεχνία για εξοπλισμό.
    Μια ιδέα είπα αμέσως το έκανες και εσύ επιχείρηση

    Αν μιλάμε για εύκολο προϊόν που θα έχει ζήτηση θέλεις παααρα πολύ δυνατή ιδέα και είναι κάτι που σβήσει γρήγορα εκτός και αν έχεις πολλές τέτοιες ιδέες. Αλλιώς μιλάμε για κατασκευές 1 κομμάτι που θα λύσουν το πρόβλημα μιας επιχείρησης αλλά και πάλι χωρίς παρελθόν ποιος θα ξοδέψει χρόνο και χρήμα σε κάποιον που μόλις άνοιξε με άγνωστα αποτελέσματα και άγνωστο το εάν μετά από 1 μήνα θα υπάρχει ή θα έχει κλείσει.
    Και όλα τα προβλήματα πλέον θεωρώ πως έχουν μεγάλη δυσκολία και σε software και σε hardware για αυτό κοστίζουν, αλλιώς όλοι θα μπορούσαν να τα λύσουν.
    Επειδή στη δουλειά είμαι ο μόνος εσωτερικός που ασχολείται με το αντικείμενο , να σου πω ότι όλα γίνονται αρκεί να πληρώνεις και φυσικά πλέον δεν γίνονται όλα από ένα ατομο. Πχ άλλος κάνει το web interface άλλος το πρόγραμμα του MCU. Άλλος το Android άλλος το iOS .
    Θέλει να έχεις γενικές γνώσεις και να ψάξεις για να βρεις κατάλληλους συνεργάτες.
    Τώρα εδώ στην Ελλάδα ποιος επενδύει τέτοια ποσά ? Κανένας .αν έχει κάποιος αγράμματος θα ανοίξει καφετέρια η σουβλατζίδικο, δεν δώσει 1-2 χιλιάρικα για εφαρμογή . Να βάλω.και πόσο κοστίζει μία μικρή παραγωγή ?
    Όπως το εχω δει η ανάπτυξη και η παραγωγή ενός ποιοτικού προϊόντος μπορεί να φτάσει από τα 5000 μέχρι τα 10000€. Και σίγουρα μπορεί και παραπάνω αν σκεφτείς ότι μπορεί να υπάρχει και μία πλακέτα που να έχει κόστος 100€ ... Πάντα μιλάω για μικρές παραγωγές και όχι χιλιάδες κομμάτια .

    Φυσικά για ολο αυτό φταίει ότι όλα αυτά τα χρόνια της φούσκας τα λεφτά τα απεκτησαν άνθρωποι αγράμματοι , της οικοδομής, της αρπάχτης και δημόσιοι υπάλληλοι που τα λεφτά που έχουν τα επενδύουν σε καφετέριες ....
    Οι νέοι σήμερα δεν έχουν μία οπότε πάμε να δουλέψουμε γκαρσονιέρα γιατί σε rnd δεν μας βλέπω

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 25-12-16 στις 20:11

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (26-12-16)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thansavv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Χαράλαμπε. Απ΄ότι είδα στη σελίδα σου ασχολείσαι με επισκευές ηλ. συσκευών και επεξεργασία-δημιουργία video animation. Έχεις σκοπό να αποσυρθείς από αυτά ή θα επεκτείνεις τη δράση σου και στη παραγωγή συσκευών?

    Εγώ πάλι επισκεπτόμενος την σελίδα του Χαράλαμπου ένοιωσα σαν σε χρονομηχανή.
    Πίσω στα αισιόδοξα 80s, τότε που δεν ξέραμε!

    Άντε Χριστούγεννα σήμερα ας μην γίνω πολύ κακός.


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Satcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (25-12-16)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Ζω και ξαναζώ το ίδιο σενάριο. Ακούω συνεχώς για αναζήτηση super duper ιδέας που θα σκίσει. Στα αρκετά χρόνια της ζωής μου έχω δει εταιρίες μεγάλες να κλείνουν και έχω δει και ανθρώπους να κάνουν λεφτά από το πουθενά, ή τέλος πάντων από εκεί που δεν το περιμένεις. Σίγουρα η super duper ιδέα βοηθάει, αλλά και αν δεν έρθει ποτέ δεν θα ζήσουμε να την περιμένουμε.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται πάντα να αναζητάμε την καινοτομία αλλά την έλλειψη της αγοράς ή ακόμη μερίδιο υπάρχουσας αγοράς. Αυτό που φαντάζει αυτονόητο, ότι δηλαδή δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε τον κινέζο δεν ισχύει πάντα. Για παράδειγμα όταν ένα μηχάνημα ή ένα προϊόν είναι ογκώδες και δεν έχει πολύ υψηλή αξία δεν συμφέρει να έρθει από κίνα λόγω μεταφορικών. Υπάρχουν πολλές ανάγκες που δεν γνωρίζουμε την έλλειψη μηχανημάτων ή αυτοματισμών γιατί δεν είμαστε στο χώρο που τα έχει ανάγκη. Για παράδειγμα στο χώρο της γεωργίας άκουσα για την ύπαρξη ηλεκτρονικής τεχνολογίας σε διαδικασίες που δεν γνώριζα και βελτιώνουν πολύ την απόδοση της καλλιέργειας.

    Μιλήστε με ανθρώπους που παράγουν μηχανήματα ή που τα χρησιμοποιούν, μόνοι τους θα σας υποδείξουν πράγματα που χρήζουν βελτίωσης που σε πολλές περιπτώσεις έρχεται από ένα καινοτόμο μηχάνημα. Μελετήστε τις καθημερινές ανάγκες και δείτε τι γίνεται δύσκολα και πως αυτό θα μπορούσε να γίνει ευκολότερα. Στο δικό μου χώρο έχω κάποιες ιδέες για βελτιώσεις αλλά όπως είναι φυσικό τις κρατάω για μένα ακόμη και αν δεν μπορέσω ποτέ να τις υλοποιήσω. Ίσως τελικά κάποιος κάνει τις ίδιες σκέψεις με μένα και τις υλοποιήσει πρώτος.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Το βασικο ειναι να εχεις την ιδεα
    Μετα εξεταζεις αν υπαρχει στο ebay Αν ναι το ξεχνας και παμε δτην επομενη
    Αν δεν υπαρχει στο ebay εξεταζεις την ελληνικη πρωτα αγορα αν την ενδιαφερει
    Αν ναι τοτε πηγαινεις και γινεσαι μονιμος κατοικος εξωτερικου (βουλγαρια ή κυπρο) και αρχιζεις τη παραγωγη
    ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ να εχεις λεφτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnyb (26-12-16)

  9. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παιδιά τα πολλά λεφτά δεν βγαίνουν από το eBay άλλα απο ειδικευμενες μικρές αγορές και σίγουρα όχι στην Ελλάδα.
    Υπάρχουν πολλές μικρές αγορές που οι μεγάλες εταιρείες δεν αξίζει να ασχοληθούν και οι Κινέζοι δεν προσφέρουν τη ποιότητα , το πρόβλημα είναι να έχεις ΠΡΟΣΒΑΣΗ στην αγορά .
    Μιλάμε για χρυσορυχεια πχ μπορεί ένας αναλογικός αισθητήρας πίεσης δεξαμενής να πωλείται 600-1000€.
    Έχεις πρόσβαση στη ναυτιλιακή να τον πουλήσεις ? Είσαι διατεθειμένος να χαλάσεις μερικές χιλιάδες ευρώ για να φτιάξεις το προϊόν σου ? Έχεις λεφτά για να συντηρήσαι όσο χρόνο το αναπτιζεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 25-12-16 στις 20:53

  10. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για χρυσορυχεια πχ μπορεί ένας αναλογικός αισθητήρας πίεσης δεξαμενής να πωλείται 600-1000ο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχεις πρόσβαση στη ναυτιλιακή να τον πουλήσεις ??
    Σε αυτόν τον χώρο δεν παίζουν μικροί... μόνον οι διεθνείς πιστοποιήσεις κάνουν χχχχχχχ και δεν μιλάμε για κάνα χαζό CE.
    Και εάν γίνει καμιά στραβή πας για πολύ (CENSORED).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δεν μπορώ να μιλήσω δημόσια τέλος πάντων . Όντως οι πιστοποιήσεις αυτές πάνε στο 60αρι.
    Πάντως παίζουν και οι μικροί φυσικά αν έχεις πρόσβαση.

    Πάντως ο SATCOM έχει δίκιο θύμισε λίγο 80s η κουβέντα , αν δεν τα δεις από κοντά δεν
    ..και έχω τη τύχη να τα βλέπω

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thansavv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Χαράλαμπε. Απ΄ότι είδα στη σελίδα σου ασχολείσαι με επισκευές ηλ. συσκευών και επεξεργασία-δημιουργία video animation. Έχεις σκοπό να αποσυρθείς από αυτά ή θα επεκτείνεις τη δράση σου και στη παραγωγή συσκευών?
    Έχω σκοπό να επεκτείνω τη δράση. Τώρα απλά έχω ένα χώρο όπου μπορώ και κάνω τα πειράματά μου με χειροποίητες κατασκευές έτσι απλά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εγώ πάλι επισκεπτόμενος την σελίδα του Χαράλαμπου ένοιωσα σαν σε χρονομηχανή.
    Πίσω στα αισιόδοξα 80s, τότε που δεν ξέραμε!

    Άντε Χριστούγεννα σήμερα ας μην γίνω πολύ κακός.

    Τι δε σου άρεσε από τη σελίδα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eebabs2000 : 25-12-16 στις 21:47
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  13. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Chip επειδή έχω πάει στην ΕΑΒ για μετρήσεις να σου πω ότι ο εξοπλισμός αυτός δεν αγοράζεται έτσι , μιλάμε για ειδικούς θαλάμους με κεραίες , σπεκτρορουμ και άλλα πολλά που σαν ιδιώτης δεν μπορείς να τα έχεις .
    Μόνο το μηχάνημα για ESD έχει 5000 και είναι ότι πιο φτηνό πρέπει να πάρεις

    για τα περιβαλλοντικά και γενικά για τα θέματα αδειοδότησης τα έχω γράψει πολλές φορές... και είναι σημαντικός ανασταλτικός παράγοντας αλλά θα θεωρήσουμε οτι με μερικές χιλιάδες ευρώ θα πληρωθούν οι μελέτες και θα εκδοθούν οι άδειες...
    Το θέμα του εξοπλισμού για πιστοποίηση είναι ένα άλλο θέμα και δεν μπορεί να απαντηθεί ποιο θα είναι το κόστος αφού δεν ξέρουμε τι απαιτήσεις μετρήσεων θα χρειάζεται το προϊόν... βέβαια για βιοτεχνία μίλησε ο άνθρωπος δεν σημαίνει οτι θέλει/χρειάζεται τον εξοπλισμό μίας ΕΑΒ....
    Μίλησε για βιοτεχνία θα μπορούσε να εννωεί και επαγγελματικό εργαστήριο όπου ο εξοπλισμός συναρμολόγησης θα κοστίσει μερικές χιλιάδες ευρώ... μάλλον λιγότερο από ένα αυτοκίνητο... άλλωστε αν κάνει ΤΗΤ μπορεί να συναρμολογεί με το χέρι και να κολάει με το χέρι ή ίσως με ένα μπάνιο κόλησης (λίγες χιλιάδες ευρώ....) Αν κάνει SMT ένα ερασιτεχνικό ρομπότ και ένα φουρνάκι τροποποιημένο μπορεί να είναι η λύση... κόστος ίσως όσο ένα καλό παπάκι....
    Θέλω να πω πρέπει πρώτα να ξέρει τι θέλει να φτιάξει...
    μπορεί να θέλει να φτιάξει arduino, και ναι πιστεύω οτι είναι εφικτό να πουληθεί γύρω στα 10 ευρώ ή λίγο παραπάνω.. και προσωπικά θα το προτιμούσα καιαπό το αυθεντικό και από το κινεζικο...
    Τέλος δεν ξέρουμε τι ποσά μπορεί να διαθέσει. Αυτά που για κάποιον είναι πολλά για άλλον είναι λίγα... βέβαια είτε λίγα είτε πολλά πρέπει να μπορεί να τα αποσβέσει από αυτό που θέλει να κάνει....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 26-12-16 στις 01:02

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 19:29
  2. Free Service Manuals ηλεκτρονικών συσκευών
    By KOKAR in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 19:40
  3. Βιοτεχνία / Πρατήριο με λευκά t-shirt
    By Costis Ni in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-13, 11:41
  4. Βιοτεχνία Μετασχηματιστών
    By Επιστήμων in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-08, 19:34
  5. βιοτεχνία κεραιών
    By nikos-b in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 19:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας