Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 64

Θέμα: Βιοτεχνία παραγωγής ηλεκτρονικών συσκευών

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Αναφερόμαι για βασικα τεστ του CE όπως lvd emc fcc esd EMI κτλ.
    Είναι τεστ που περνάνε όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές , για θόρυβο που παράγουν στις γραμμές τροφοδοσίας, αυτά που εκπέμπουν στον αέρα, πώς συμπεριφέρονται όταν πάρουν ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο από τη γραμμή ή κεραυνό κτλ.
    Η ΕΑΒ έχει θυγατρική την emc που κάνει πιστοποιήσεις ce.
    Υπάρχουν και άλλες εταιρείες που δεν έχουν δικά τους εργαστήρια και είναι ου μπλέξεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 26-12-16 στις 00:56

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    ναι το γνωρίζω αλλά το τι μετρήσεις θα χρειαστούν έχει να κάνει με την κατηγορία και με το που θα πουληθεί... αν για παράδειγμα δεν ενδιαφέρεται για ΗΠΑ δεν χρειάζεται FCC.
    Αν δουλεύει με μπαταρίες δεν έχει θέμα με την τροφοδοσία, αν δεν εκπέμπει κάνει αυτοέλεγχο και δεν το στέλνει σε κοινοποημένο φορέα... άρα αν το προίόν είναι πχ ένισχυτής audio δεν θα έχει και μεγάλες απαιτήσεις στον έλεγχο.... να ένα σημείο που η ύπαρξη cd4000 ολοκληρωμένων σε σχέση με χρήση μικροελεγκτή είναι προτιμότερη αφού η στατική τους λειτουργία (όταν τον περισσότερο χρόνο δεν αλλάζουν κατάσταση όπως όταν επιλέγουν την είσοδο ενός ενισχυτή) κάνει το κύκλωμα πρακτικά να μην παράγει υψηλής συχνότητας εκπομπές... ενδεχωμένος να μην απαιτεί και FCC στις ΗΠΑ!...
    Ο Γιώργος SRF μπορεί να μας πει για το κόστος των μηχανημάτων για τις βασικές μετρήσεις.. πιστεύω οτι σήμερα για απλά πράγματα μπορεί κανείς με 30.000 ευρώ να ξεκινήσει... (κάποιον RIGOL ή Siglent spectrum analyzer (1000-3000 ευρώ), κεραίες για EMI (κάποιο 500 ευρω), συσκευή εκένωσης (καπου είχα δεν διαφήμιση με γύρω στα 1000 ευρώ...) κλπ....)
    και εδώ ο ανηχοικός θάλαμος με 12500 ευρώ (καινούριος από ευρώπη)
    http://www.ebay.com/itm/GTEMCELL-GTE...IAAOSwdIFX1c4u

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 26-12-16 στις 01:35

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    eebabs2000 (26-12-16)

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Χαράλαμπε, δες το παρακάτω και σκέψου, δούλεψε, τόλμα, μάθε από τα λάθη και τις αποτυχίες σου.
    https://www.youtube.com/watch?v=bDGjDiD9Eps


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    eebabs2000 (26-12-16)

  6. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    Πραγματικό παράδειγμα στην χώρα μας προ διετίας περίπου.

    Πιστοποίηση CE σε ADSL2+ Modem/Router με Wi-Fi κλπ κλπ φιλοσοφίας IoT-A έγινε με κόστος περίπου 5000€ για μετρήσεις και την σχετική γραφειοκρατία.

    Στο κόστος δεν περιλαμβάνεται η εργασία σύνταξης τεχνικού φακέλου η οποία έγινε από τους ίδιους σχεδιαστές/κατασκευαστές του προϊόντος. Εάν δίνονταν εκτός και αυτή η εργασία θα μιλούσαμε περίπου για το διπλάσιο κόστος.

    Η αγορά εξοπλισμού για πλήρη πιστοποίηση απλά δεν συμφέρει να γίνει από μικρές επιχειρήσεις. Εκεί καταφεύγεις σε εξειδικευμένες εταιρείες εκτός αν πχ σχεδιάζεις/παράγεις αρκετές δεκάδες νέα προϊόντα ετησίως.

    Όλα αυτά βέβαια ισχύουν ΜΟΝΟ εάν έχεις τις γνώσεις που απαιτούνται για να σχεδιάσεις έναν προϊόν που να συμμορφώνεται με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές. Εάν βαράς "στον γάμο του Καραγκιόζη" και χρειάζεται το προϊόν σου να πάει 100 φορές στο εργαστήριο πιστοποίησης και να σου γυρίσει πίσω με παρατηρήσεις μη συμμόρφωσης, τότε καλύτερα άλλαξε επάγγελμα και άνοιξε καφετέρια.

    Τα δύο μεγάλα προβλήματα που έχω δει στην Ελλάδα είναι :

    ( α ) Δεν μελετάμε επαρκώς τις προδιαγραφές είτε λόγω βαρεμάρας/ξερολίασης είτε διότι δεν έχουμε μάθει να διαβάζουμε/κατανοούμε αυτά τα στριφνά έγγραφα.

    ( β ) Δεν διδασκόμαστε/γνωρίζουμε επαρκώς τον τρόπο που πρέπει να σχεδιάζεται/αναπτύσεται/κατασκευάζεται ένα προϊόν το οποίο οφείλει να ακολουθεί προδιαγραφές.

    Είμαστε λίγο "Κινέζοι" σε αυτό το θέμα και λυπάμαι που το λέω.

    Και αν νομίζετε ότι το CE είναι πρόβλημα καλύτερα να μην μιλήσουμε για προϊόν που οφείλει να περνάει και δοκιμές περιβάλλοντος . Εκεί πέφτει το γέλιο της αρκούδας όταν πχ σου πουν ότι η πλακέτα σου πρέπει να να μην ευνοεί την ανάπτυξη συγκεκριμένων μυκήτων με βάση την προδιαγραφή IPC-TM-650 method 2.6.1 .
    Άντε να τρέχεις να βρίσκεις μύκητες και να κάνεις καλλιέργεια επάνω στην πλακέτα.
    Από ηλεκτρονικός καταντάς βιολόγος ή γεωπόνος μέχρι να ανακαλύψεις ότι το σούπερ-ντούπερ σπρέϋ πλαστικοποίησης πλακέτας που πήρες από τον Κινέζο είναι η αγαπημένη λιχουδιά του Aureobasidium pullulans

    5 Not allowed! Not allowed!

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον CybEng για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    eebabs2000 (26-12-16), nestoras (26-12-16), xlife (26-12-16)

  8. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δεν σου λένε τα πάντα τα πρότυπα, ούτε σου λένε πως να σχεδιάζεις , ούτε ποτε θα κάνεις ινιτ την οθόνη, ούτε πως φιλτράρεις καλύτερα το fcc, θέλει δοκιμές, ειδικά τις πρώτες φορές που πρέπει να δεις τα τεστ και να πάρεις τα μέτρα σου.
    Απο εκεί και πέρα αν μπλέξεις με εργαστήριο που δεν σε αφήνουν να κάνεις μια μέτρηση παραπάνω δωρεάν , ναι τότε πληρώνεις πολλά αλλά δεν ειναι ετσι ολα τα εργαστήρια μετρήσεων.
    Υπάρχει και η περίπτωση να υπάρχει εμπειρία στην εταιρεία που δουλεύεις οπότε ολα γίνονται πιο εύκολα, αν μάθεις τα βασικά τότε για το CE είσαι οκ σχετικά εύκολα.
    Υπάρχουν και πιο ειδικά πρότυπα που ειναι αρκετά δύσκολα, εκεί μπορεί να παλεύεις μήνες με τα χαρτιά, που αν έχεις βρει καλό εργαστήριο μπορεί να σε βοηθήσει.
    Δεν ξέρω αν έχει δει κανείς προδιαγραφή ATEX για το πως θα σχεδιάζεις τη πλακέτα, που θα μπουν τα εξαρτήματα, σενάρια για το αν καταστραφούν και άλλα πολλά, αλλά αυτά ειναι για ειδικές εφαρμογές.
    Απο την άλλη δεν ειναι και για να τα φοβάσαι στην αρχή μου φάνηκαν κάπως αλλά τουλάχιστον για τα βασικά τεστ όλα αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 26-12-16 στις 04:08

  9. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CybEng Εμφάνιση μηνυμάτων

    ( α ) Δεν μελετάμε επαρκώς τις προδιαγραφές είτε λόγω βαρεμάρας/ξερολίασης είτε διότι δεν έχουμε μάθει να διαβάζουμε/κατανοούμε αυτά τα στριφνά έγγραφα.

    ( β ) Δεν διδασκόμαστε/γνωρίζουμε επαρκώς τον τρόπο που πρέπει να σχεδιάζεται/αναπτύσεται/κατασκευάζεται ένα προϊόν το οποίο οφείλει να ακολουθεί προδιαγραφές.

    Είμαστε λίγο "Κινέζοι" σε αυτό το θέμα και λυπάμαι που το λέω.
    Πες τα χρυσοστομε!!! Και αναρωτηθητε ποσοι διαβαζουν για να ειναι εντος προδιαγραφων... Φυσικα περαν της κατασκευης πλακετων... Αναρωτηθητε ποσοι προσπαθουν να ειναι εντος προδιαγραφων απο την απλη εγκατασταση 5-10 τηλεορασεων για digital signage σε καποιο εμπορικο , μεχρι την πληρη εγκατασταση συναγερμων, ηχητικων, αυτοματισμων. Οπως λεω παντα βεβαια εμενα αυτοι μου βρισκουν δουλεια... Απ αυτους ζω. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η ξερολιαση χτυπαει κοκκινο στη χωρα και γι αυτο ειναι δυσκολο να χτιστει ενα ολοκληρωμενο, επιτυχυμενο εργαστηριο. Ολοι λεμε οτι ειναι ακριβο σπορ οι πιστοποιησεις... Οταν θα φτιαξει καποιος κατι της προκοπης το κοστος θα φαινεται αμελητεο... Για το παιδι που ανοιξε το θεμα, το οτι ρωταει ειναι καλο σημαδι... Το οτι δεν εχει βρει ομως το προιον ειναι πολυ κακο σημαδι. Θελω να πω οτι οση ορεξη και χρηματα να εχει μαλλον πρεπει να το ξανασκεφτει...

    Στο site του ειδα οτι ασχοληται επαγγελματικα με 3d animation... Εγω ασχολουμε ερασιτεχνικα και ολα βγαινουν με καλυτερο φωτορεαλιστικο αποτελεσμα, αλλα το pc μπορει να κανει 3-4 μερες rendering για υλικο 20 δευτερολεπτων... Αυτο μαλλον πρεπει να τον προβληματισει.. Μηπως κανει κατι λαθος... Ακριβως το ιδιο και για τις επισκευες και φυσικα για την παραγωγη πλακετων.. Οσοι κανουν κατι επαγγελματικα και δεν τους βγαινει κατηγορουν την κριση την κακη τους τυχη, τον τσιπρα, τον κουλη , τον μπουλη..

    Ισχυει η αποψη μου φυσικα οτι ο εξειδικευμενος εξοπλισμος ειναι ενας χωρος με πολυ χρημα και δεν ειναι δυσκολο να μπεις αρκει να παρεχεις καλη υποστηριξη γιατι αν μπεις δεν ξαναβγαινεις. Οι μεγαλες επιχειρησεις, οι βιοτεχνιες και τα εργοστασια δεν εχουν απαιτηση να εχουν τον τελευταιο τεχνολογικα εξοπλισμο σε αντιθεση με τις μικρες επιχειρησεις και τους ιδιωτες, αλλα τον εξοπλισμο που τους κανει τη δουλεια και φυσικα υποστηριξη γι αυτον τον εξοπλισμο. Παρτε παραδειγμα μια τραπεζα στην αυστραλια η οποια χρησιμοποιουσε ως το 2010 os/2 warp στα atm της.

    Στάλθηκε από το Vi8+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xlife : 26-12-16 στις 08:29
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  10. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Αρχικά χρόνια πολλά και καλά σε όλους.
    εγώ θα ρίξω την ανάγκη μου σαν ιδέα εδώ και όποιος θέλει ας την προχωρήσει εμπορικά, εγώ θα είμαι ένας από τους πρώτους πελάτες.
    η βασική ανάγκη μου είναι η ένδειξη θερμοκρασίας του νερού του θερμοσίφωνα κάπου στον πίνακα, μετά η προγραμματισμένη λειτουργία του και τέλος, ο έλεγχος από το κινητό.
    Φυσικά και μπορώ να καλύψω όλες τις ανάγκες μου με ιδιοκατασκευές, αλλά έτοιμο εμπορικό προϊόν δεν έχω στα υπ΄όψιν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    eebabs2000 (26-12-16)

  12. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τα χρυσοστομε!!! Και αναρωτηθητε ποσοι διαβαζουν για να ειναι εντος προδιαγραφων... Φυσικα περαν της κατασκευης πλακετων... Αναρωτηθητε ποσοι προσπαθουν να ειναι εντος προδιαγραφων απο την απλη εγκατασταση 5-10 τηλεορασεων για digital signage σε καποιο εμπορικο , μεχρι την πληρη εγκατασταση συναγερμων, ηχητικων, αυτοματισμων. Οπως λεω παντα βεβαια εμενα αυτοι μου βρισκουν δουλεια... Απ αυτους ζω. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η ξερολιαση χτυπαει κοκκινο στη χωρα και γι αυτο ειναι δυσκολο να χτιστει ενα ολοκληρωμενο, επιτυχυμενο εργαστηριο. Ολοι λεμε οτι ειναι ακριβο σπορ οι πιστοποιησεις... Οταν θα φτιαξει καποιος κατι της προκοπης το κοστος θα φαινεται αμελητεο... Για το παιδι που ανοιξε το θεμα, το οτι ρωταει ειναι καλο σημαδι... Το οτι δεν εχει βρει ομως το προιον ειναι πολυ κακο σημαδι. Θελω να πω οτι οση ορεξη και χρηματα να εχει μαλλον πρεπει να το ξανασκεφτει...

    Στο site του ειδα οτι ασχοληται επαγγελματικα με 3d animation... Εγω ασχολουμε ερασιτεχνικα και ολα βγαινουν με καλυτερο φωτορεαλιστικο αποτελεσμα, αλλα το pc μπορει να κανει 3-4 μερες rendering για υλικο 20 δευτερολεπτων... Αυτο μαλλον πρεπει να τον προβληματισει.. Μηπως κανει κατι λαθος... Ακριβως το ιδιο και για τις επισκευες και φυσικα για την παραγωγη πλακετων.. Οσοι κανουν κατι επαγγελματικα και δεν τους βγαινει κατηγορουν την κριση την κακη τους τυχη, τον τσιπρα, τον κουλη , τον μπουλη..

    Ισχυει η αποψη μου φυσικα οτι ο εξειδικευμενος εξοπλισμος ειναι ενας χωρος με πολυ χρημα και δεν ειναι δυσκολο να μπεις αρκει να παρεχεις καλη υποστηριξη γιατι αν μπεις δεν ξαναβγαινεις. Οι μεγαλες επιχειρησεις, οι βιοτεχνιες και τα εργοστασια δεν εχουν απαιτηση να εχουν τον τελευταιο τεχνολογικα εξοπλισμο σε αντιθεση με τις μικρες επιχειρησεις και τους ιδιωτες, αλλα τον εξοπλισμο που τους κανει τη δουλεια και φυσικα υποστηριξη γι αυτον τον εξοπλισμο. Παρτε παραδειγμα μια τραπεζα στην αυστραλια η οποια χρησιμοποιουσε ως το 2010 os/2 warp στα atm της.

    Στάλθηκε από το Vi8+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι βέβαια έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Ίσως (σίγουρα μάλλον) έπρεπε να ψάξω περισσότερο πριν ρωτήσω εδώ. Στις επισκευές δε με γνωρίζεις αν είμαι καλός η όχι, μπορείς όμως να ρωτήσεις τους πελάτες μου. Για το φωτορεαλισμό εξαρτάται τι θες να φτιάξεις κάθε φορά. Άλλοι θέλουν να βγάλουν ποιότητα τύπου pixar και για κάθε frame κάνει 24 ώρες ο υπολογιστής και άλλοι, όπως εγώ που δουλεύω τον scanline, κοιτούν να βγάλουν μία ταινία σε λογικό χρόνο με σχετικά καλά αποτελέσματα που σίγουρα θα έχει πολύ καλύτερη ποιότητα από τα υπάρχοντα ελληνικά animation.

    Τσίπρα και παρατσίπρα δε παρακολουθώ, δε περιμένω τίποτα ούτε απ αυτούς ούτε από κανέναν.

    Τα υπόλοιπα με τις πιστοποιήσεις CE που λέτε και το τι χρειάζεται δε τα έχω ψάξει καν αφού δεν έχω βρει το προϊόν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eebabs2000 : 26-12-16 στις 11:33
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  13. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ερμηνεύοντας το "Βιοτεχνία..." θα ήθελα να πω ότι η σχεδίαση, παραγωγή και εμπορία μεγάλων ποσοτήτων και ανταγωνιστικών στο είδος και τιμή προϊόντων, απαιτεί κεφάλαιο και ομάδα και απέχει πολύ από την ερασιτεχνική κατασκευή μίας απλής πλακέτας και πώλησης της στο ebay. Από έναν άνθρωπο δεν γίνεται τίποτα.

    Η σχεδίαση του κυκλώματος, της πλακέτας, του κουτιού, η δοκιμή,η συναρμολόγηση, και η πώληση όπως καταλαβαίνεις, απαιτούν πολλούς ανθρώπους και ίσως και εξωτερική συνεργασία. Ενδεικτικά να σου πω ότι ένα καλούπι για κατασκευή πλαστικού κουτιού της συσκευής κοστίζει αρκετά Κeuro.
    Άρα για να κατασκευάσεις το προϊόν και να το πουλήσεις χρειάζεται δίκτυο με συνεργάτες και πωλητές και άρα κεφάλαιο.
    Σκέψου το ελάχιστο κόστος: άλλος έναν σχεδιαστής, συναρμολόγηση εντός (αγορά μηχανών) η εκτός φασόν, δυο-τρεις πωλητές, εγκαταστάσεις, πιστοποίηση κλπ.
    10.000 έξοδα το μήνα, με το καλημέρα.
    Και όλα αυτά, αν βρεθεί αγορά!
    Αν κοιτάξεις στο ebay η και αλλού πχ για sdr δέκτη θα δεις ότι σε σοβαρές κατασκευές οι αγοραστές δεν εμπιστεύονται όλες τις χώρες προέλευσης της κατασκευής.
    Θα δείς τους Αμερικάνους να αγοράζουν σε τιμή 5Χ απο την χώρα τους και ποτέ απο Κίνα η άλλες τριτοκοσμικές χώρες όπως εμείς.
    Άρα θα πρέπει να συναγωνιστείς τις τιμές του Κινέζου για να πάρεις μερίδιο της αγοράς, πράγμα απίθανο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Για αυτό λέμε ειδικευμενες αγορές που μπορούν να πληρώσουν . Υπάρχουν τέτοια παραδείγματα αλλά πρέπει να έχεις πρόσβαση στην αγορα η να βρεις το κενό . Δεν χρειάζεται να κάνεις καλούπι ούτε να έχεις πωλητές, αυτά μόνο για εμπορικά προϊόντα μαζικής κατανάλωσης.

    Όπως το βλέπω εδώ στην Ελλάδα μπορούμε να ασχοληθούμε μηχανή γύρου με PID έλεγχο ,

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 19:29
  2. Free Service Manuals ηλεκτρονικών συσκευών
    By KOKAR in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 19:40
  3. Βιοτεχνία / Πρατήριο με λευκά t-shirt
    By Costis Ni in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-13, 11:41
  4. Βιοτεχνία Μετασχηματιστών
    By Επιστήμων in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-08, 19:34
  5. βιοτεχνία κεραιών
    By nikos-b in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 19:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας