Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 83

Θέμα: Έλεγχος Ρελέ με Arduino και Gsm A6 Βοήθεια με τον κώδικα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή Έλεγχος Ρελέ με Arduino και Gsm A6 Βοήθεια με τον κώδικα

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα και Χρόνια Πολλά.
    Για ακόμα μία φορά χρειάζομαι την βοηθειά σας,αγόρασα ένα gsm module A6 το οποίο σύνδεσα με arduino uno και δοκίμασα τους παρακάτω κώδικες
    όπως φαίνονται στις φωτογραφίες και όλα πήγανε μια χαρά.
    Αυτό που θέλω να κάνω ειναι να συνδεσω 2 ρελέ και να ελέγχονται από το κινητό, θα ήθελα μία βοήθεια με τον κώδικα γιατί μπερεύομαι με τις
    εντολές at commands.Ποιές εντολές πρέπει να γράψω για να διαβάζει το μήνυμα που θα στέλνω και αν είναι εύκολο κάποιο παράδειγμα.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Κανείς βρε παιδιά,τόσο γκαντέμεις είμαι που σας πέτυχα όλους σε διακοπές....χαχαχαχχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Δεν ειχες ασχοληθει με κατι παρόμοιο ; Αυτο το modulaki ειναι μαλλον καινούριο και δεν εχουν ασχοληθει πολλοί μαζι του . Με το sim800/900 που ειναι το standard το εχεις κάνει ;

    https://learn.adafruit.com/adafruit-...odule/overview

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις.

    Να τα ελεγχεις με κινητο πως;Να στελνεις για παραδειγμα μηνυμα και αναλογα με το μηνυμα να ανοιγει το ρελε που θες;

    Αυτο ειναι πολυ ευκολο.Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να δεχεσαι τη συμβολοσειρα απο το μοντεμ και να κανεις parse το μηνυμα που εστειλες.

    Φιλοι σου ειναι οι συναρτησεις strstr() και strtok().

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειχες ασχοληθει με κατι παρόμοιο ; Αυτο το modulaki ειναι μαλλον καινούριο και δεν εχουν ασχοληθει πολλοί μαζι του . Με το sim800/900 που ειναι το standard το εχεις κάνει ;

    https://learn.adafruit.com/adafruit-...odule/overview
    Καλημέρα ναι είναι καινούργιο και δεν υπάρχουν πολλά παραδείγματα , το έκανα και με τα sim800l αλλά είχα θέματα με την την πλακέτα
    δεν ξεκίναγε με τίποτα να μπει σε λειτουργία και να μου απαντήση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keap : 30-12-16 στις 11:27

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβα τι θελεις να κανεις.

    Να τα ελεγχεις με κινητο πως;Να στελνεις για παραδειγμα μηνυμα και αναλογα με το μηνυμα να ανοιγει το ρελε που θες;

    Αυτο ειναι πολυ ευκολο.Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να δεχεσαι τη συμβολοσειρα απο το μοντεμ και να κανεις parse το μηνυμα που εστειλες.

    Φιλοι σου ειναι οι συναρτησεις strstr() και strtok().
    Καλημέρα
    Σάββα ναι ακριβώς αυτό θέλω να κάνω είτε με 1 ή 3 ή 4 ή ....8 ρελέ,να στέλνω ένα sms και να ανοίγει ή να κλείνει ο αντίστοιχος ρελέ.
    Σάββα όπως σου έχω πει και παλιότερα με τον προγραμματισμό δεν τα πάω καλά και είμαι νέος,μήπως έχεις κάποιο παράδειγμα?Ευχαριστώ πολύ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Το GSM πρωτόκολλο περιγράφει ένα σύνολο ΑΤ εντολών (τόσο για τα SMS όσο και για το σύνολο των λειτουργιών του τηλεφώνου). Απο εκεί και πέρα, ο κάθε κατασκευαστής ορίζει και δικές του, που συνήθως κάνουν κάτι πολύ εξειδικευμένο.

    Θα σου πρότεινα να παίξεις με τις ήδη υπάρχουσες βιβλιοθήκες για το SIM800. Λογικά οι ΑΤ εντολές είναι οι ίδιες.
    Εναλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις και εσύ να στείλεις κάποιες για να δεις αν υποστηρίζονται απο το module που αγόρασες.
    ΠΧ.
    AT+CMGL=4 που θα σου εμφανίσει μια λίστα με όλα τα μηνύματα που υπάρχουν αποθηκευμένα στην μνήμη (συνήθως της κάρτας, υπάρχει άλλη εντολή που καθορίζει την default μνήμη).
    AT+CMGR=<index> όπου το <index> το αντικαθιστάς με τον αριθμό της θέσης μνήμης που υπάρχει το μήνυμα.

    Κάνε μια δοκιμή, στείλε ένα μήνυμα στο module και δοκίμασε τις να δεις αν μπορείς να το διαβάσεις.
    Αν παίζουν αυτές οι εντολές τότε πολύ πολύ πιθανό να παίζουν οι έτοιμες βιβλιοθήκες. Αν παρόλα αυτά δεν παίζουν, μπορείς να γράψεις το δικό σου πρόγραμμα για να διαβάζεις ένα μήνυμα, να το "μεταφράζεις" στο τι σημαίνει αυτό που έστειλες και μετά να ελέγχεις ότι είναι να ελέγξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν τόσα παραδείγματα αναφοράς στο δίκτυο που δεν ξέρω γιατί δεν σε έχουν βοηθήσει (αν έχεις κοιτάξει βέβαια...). Και χωρίς τη χρήση κάποιας ειδικής -για το modem που χρησιμοποιείς- βιβλιοθήκης. Επειδή το ρεπερτόριο εντολών AT είναι σειριακής βάσης (ας μου επιτραπεί ο όρος), σημαίνει πως μπορείς να "διατάξεις" οποιοδήποτε modem μέσω σειριακών μηνυμάτων να σου κάνει αυτό που θές (αυτό θα το κάνει το τηλέφωνό σου) και επίσης να μπορείς να ξεχωρίζεις πότε εμφανίζεται ένα συγκεκριμένο μήνυμα στο modem (αυτό που θα ελέγχεις εσύ για τα ρελέ) και ανάλογα να ενεργεί το ρελέ που θες.

    Το πρώτο που βρήκα, χωρίς πολλά πολλά:

    http://circuitdigest.com/microcontro...-using-arduino

    Αν έχεις μικρή έστω επαφή με αυτά, θα ξεχωρίσεις πως ο κώδικας που παρατίθεται, αλλά και στην ανάλυση, ανεξάρτητα απο το ότι χρησιμοποιείται συγκεκριμένο modem της SIMCOM, μπορεί με πολύ μεγάλη ευκολία να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου.
    Ψάξε και θα βρείς πολλά. Αλλά ψάξε όμως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Εδώ είναι οι εντολές αλλά πάλι δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

    http://smart-prototyping.com/image/d...T_Commends.pdf

    Δίπλα σε κάποιες εντολές πρέπει να γράψω κάποια νούμερα πως θα βρω ποιά είναι τα σωστά πχ AT+CNMI=2,2,0,0,0

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν τόσα παραδείγματα αναφοράς στο δίκτυο που δεν ξέρω γιατί δεν σε έχουν βοηθήσει (αν έχεις κοιτάξει βέβαια...). Και χωρίς τη χρήση κάποιας ειδικής -για το modem που χρησιμοποιείς- βιβλιοθήκης. Επειδή το ρεπερτόριο εντολών AT είναι σειριακής βάσης (ας μου επιτραπεί ο όρος), σημαίνει πως μπορείς να "διατάξεις" οποιοδήποτε modem μέσω σειριακών μηνυμάτων να σου κάνει αυτό που θές (αυτό θα το κάνει το τηλέφωνό σου) και επίσης να μπορείς να ξεχωρίζεις πότε εμφανίζεται ένα συγκεκριμένο μήνυμα στο modem (αυτό που θα ελέγχεις εσύ για τα ρελέ) και ανάλογα να ενεργεί το ρελέ που θες.

    Το πρώτο που βρήκα, χωρίς πολλά πολλά:

    http://circuitdigest.com/microcontro...-using-arduino

    Αν έχεις μικρή έστω επαφή με αυτά, θα ξεχωρίσεις πως ο κώδικας που παρατίθεται, αλλά και στην ανάλυση, ανεξάρτητα απο το ότι χρησιμοποιείται συγκεκριμένο modem της SIMCOM, μπορεί με πολύ μεγάλη ευκολία να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου.
    Ψάξε και θα βρείς πολλά. Αλλά ψάξε όμως.
    Μάνο καλημέρα και έλεγα πότε θα στείλεις,αν και με πλήγωσαν τα λόγια σου θα το ξεπεράσω...χαχαχαχχαχ....και βεβαία έχω ψάξει Μάνο
    δεν θα σας εννοχλούσα εδώ εάν δεν είχα ασχολήθει μόνος μου απλά επειδή δεν έβρισκα κάτι που να λειτουργούσε για αυτό έστειλα σε εσάς επειδή εδώ κάποια παιδιά γνωρίζουν και προγραμματισμό.
    Στην σελίδα που μου έστειλες τον κώδικα (την είχα βρει κι εγώ στην αναζήτηση και μου φάνηκε και εύκολη)τον δοκίμασα πριν 3 μέρες αφαίρεσα τα πάντα από τις εντολές lcd αλλά δεν ξέρω μήπως έκανα και καμιά βλακεία και διέγραψα και κάτι που δεν έπρεπε και δοκίμασα τον κώδικα και δεν μου δούλεψε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keap : 30-12-16 στις 12:53

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SIM900 και πρόβλημα με κώδικα ARDUINO
    By andrew321 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 15:08
  2. Βοήθεια σε κώδικα Arduino
    By ΚΩΣΤΑΣ2 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 22:03
  3. Arduino και Internet μεσω GSM
    By pt3 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-14, 12:22
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 17:54
  5. Έλεγχος ρελέ με PHP και AVR...
    By leone in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 14:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας