Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: Οργανο μετρησης σηματος σε ραδιοφωνο AM με λυχνίες.

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΣΕΜΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΕΣ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλησπερα , ναι και βεβαια θα ανεβασω φωτο .
    Βρηκα την αρνητικη ταση απο την AVC και εβαλα μια λυχνια την ΕΜ-71 , με το αναλογο κυκλωμα που βρηκα στο internet και παει βολιδα.
    Εσυ ποια σχολή εβγαλες και ειχες αυτο το σχεδιο !!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ δεν νομιζα οτι θα το βρω !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Σας δίνω μια ιδέα που έχω δοκιμάσει πολλές φορές και λειτουργεί. Το όργανο συνδέεται στο προστατευτικό πλέγμα της λυχνίας ενδιάμεσης συχνότητας και εκμεταλλεύεται την τάση προστατευτικού πλέγματος που αυξάνεται, όσο η τάση AGC (AVC) γίνεται αρνητικότερη. Το τρίμερ ρυθμίζεται ώστε απουσία σήματος το όργανο να δείχνει μηδέν. Η αντίστεση σε σειρά με το όργανο ρυθμίζεται ώστε στη μέγιστη στάθμη λήψης το όργανο να δείχνει τη μέγιστη ένδειξη. Το όργανο μπορεί να είναι ο,τιδήποτε μικροαμπερόμετρο μέχρι 500μΑ και η αντίσταση σε σειρά προσαρμόζεται ανάλογα.
    20161231_170951[1].jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  3. #13
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Το πλεονέκτημα του δικού μου σχεδίου είναι ότι δεν απορροφά ρεύμα από την γραμμή AGC και δεν υποβαθμίζει την λειτουργία της, όπως ακριβώς δεν την επηρεάζει και ένα "μαγικό μάτι".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Σωστό πολύ καλό δεν το είχα ξαναδεί .Καλή χρονιά Δημήτρη με υγεία Νάσαι καλά.

    Γιασεμή αποφοίτησα από την Παλμερ το 1980.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΣΕΜΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΕΣ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και χρονια πολλα και καλή χρονιά!
    Παναγιώτη πλακα μου κανεις?
    Αν δεν κανω λαθος Μενίδι εισαι?Αλλα και μενιδι να μην εισαι να πιουμε καφέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μήπως σε γνωριζω?????????

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    ΓΙΑΣΕΜΗΣ-1, παρακολουθώ την ενδιαφέρουσα συζήτησή σας. Επί του "μαγικού ματιού", νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί. Μία μόνο μικρή παρατήρηση. Όταν, με το καλό, όλα πάνε καλά, το κύκλωμα που θα λειτουργεί δε θα είναι "όργανο μέτρησης", άλλα ένδειξης, όπως άλλωστε είναι και το "μαγικό μάτι". Αν επιθυμείτε το κύκλωμα να είναι ενδεικτικό, το αφήνετε ως έχει. Προκειμένου όμως το κύκλωμα ένδειξης να μετατραπεί σε μετρητικό, πρέπει με κάποιον τρόπο να βαθμονομηθεί, σε μονάδες V ή V/m, ανάλογα με την επιθυμία, δεδομένου ότι η σχέση - "σήμα εξόδου AGC - σήμα εισόδου" - δεν είναι γραμμική.
    Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά.
    Βασίλειος.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 02-01-17 στις 11:16

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΣΕΜΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΕΣ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Βασιλειε καλημερα και χρονια πολλα και για την εορτή σου.
    Μου πήγανε ολα καλά , δεν εβαλα οργανο τελικα ,αλλα εβαλα την ΕΜ-71 και εχω ενδειξη κανονικά.
    Σ΄ευχαριστω πολύ και παλι χρονια πολλα!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΓΙΑΣΕΜΗΣ-1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    VaselPi (04-01-17)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κύκλωμα που θα λειτουργεί δε θα είναι "όργανο μέτρησης", άλλα ένδειξης, όπως άλλωστε είναι και το "μαγικό μάτι".
    Εννοείται, το S-meter είναι μια ένδειξη που βοηθάει στην εκμετάλλευση του δέκτη.

    Για μετρήσεις ακριβείας υπάρχει ένα άλλο όργανο που ονομάζεται επιλεκτικό βολτόμετρο. Πρόκειται για μια συσκευή κυκλωματικά παρόμοια με δέκτη αλλά με ειδικές προβλέψεις, π.χ. σταθερή ή τουλάχιστον απόλυτα γνωστή ενίσχυση σε όλη την περιοχή κάλυψης, καλή και γνωστή γραμμικότητα ως προς το πλάτος, αν είναι αναλογικό με όργανο μεγάλων διαστάσεων για εύκολη ανάγνωση, κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!


  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Tα χρόνια μου πολλά και στους υπολοίπους κυρίους της συζήτησης .

    Κύριε Βασίλη έχω παρακολουθήσει και άλλες συζητήσεις σας και ομολογήσω ότι οι απαντήσεις σας είναι εξαιρετικού ενδιαφέροντος ,αναλυτικές, σαν σε κάποιο επίπεδο μαθητικής διδασκαλίας ... Ευχαριστουμε .



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται, το S-meter είναι μια ένδειξη που βοηθάει στην εκμετάλλευση του δέκτη.

    Για μετρήσεις ακριβείας υπάρχει ένα άλλο όργανο που ονομάζεται επιλεκτικό βολτόμετρο. Πρόκειται για μια συσκευή κυκλωματικά παρόμοια με δέκτη αλλά με ειδικές προβλέψεις, π.χ. σταθερή ή τουλάχιστον απόλυτα γνωστή ενίσχυση σε όλη την περιοχή κάλυψης, καλή και γνωστή γραμμικότητα ως προς το πλάτος, αν είναι αναλογικό με όργανο μεγάλων διαστάσεων για εύκολη ανάγνωση, κλπ.
    Κώστα το επιλεκτικό βολτόμετρο που αναφέρεις , είναι ένα πολύ εξειδικευμένο όργανό , που βεβαίως είναι για μέτρηση στάθμης . Αν θυμάμαι καλά γιατί δεν είχα ασχοληθεί με αυτά , ούτε βεβαία άλλοι, κάπου το είχα διαβάσει ότι η κύρια χρήση του ήταν για ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥΠΛΕΚΤΕΣ για την μέτρηση της στάθμης των φερέσυχνων σημάτων . Να πω και την αλήθεια στο you tube που κοίταξα έχει κάτι βιντεάκια αλλά για λήψη .. Τώρα ίσως κάνω λάθος αλλά αυτήν την εντύπωση είχα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Όντως στα φερέσυχνα ήταν απολύτως απαραίτητο εργαλείο, αλλά δεν περιορίζοταν σε αυτό. Στους Έλληνες ραδιοτεχνίτες είναι σχεδόν άγνωστο αλλά διεθνώς χρησιμοποιήθηκε σε διάφορες άλλες εφαρμογές που αφορούσαν πολυπλεξία (π.χ. diplexers), μέτρηση αρμονικών κλπ σε εποχές που οι φορητοί αναλυτές φάσματος ήταν ανύπαρκτοι ή απρόσιτοι.

    Για την χρήση τους για λήψη, είναι αλήθεια ότι χρησιμοποιούται συχνά από χομπίστες στα VLF, LF, όπου πολλοί δέκτες τηλεπικοινωνιών υστερούν. Όμως δεν ήταν ο σκοπός για τον οποίον φτιάχτηκαν.

    1 Not allowed! Not allowed!


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οργανο μετρησης καταναλωσης
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 22:23
  2. ΟΡΓΑΝΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ
    By GOCAR in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 15:58
  3. ΟΡΓΑΝΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΚΕΡΑΙΑΣ
    By panos22 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-10, 02:56
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-09, 22:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας