Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Διαρροη σε φιλτρο γραμμης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Question Διαρροη σε φιλτρο γραμμης

    Καλημερα σας (Δεν ξερω σε ποια κατηγορια να βαλω το θεμα αυτο οποτε εδω πιστευω ειναι καλα)

    Θα ηθελα να ρωτησω κατι περιεργο .. Εχω ενα φιλτρο γραμμης τριφασικο το οποιο μπαινει σε σειρα με καποια κυκλωματα για ελεγχο. Ειναι τριφασικο γιατι ουσιαστικα αμεσως μετα περναει μεσα απο ενα τριφασικο Μ/Σ τριφασικο (εισοδο/εξοδο) πριν δωσει γυρω γυρω στα υπολοιπα κυκλωματα. Το παρακατω Link ειναι ενα πιο νεας γενιας αλλα νομιζω οτι ειναι το ιδιο απλα μπορεις να το βλεπεις και μεσω Η/Υ , εννοω την νεα σειρα. Εμενα ειναι 3 κλεμμες στην ειδοσο και τερμα κατω 3 κλεμμες στην εξοδο του φιλτρου. Τωρα υπαρχει μια παραξενη βλαβη και θελω να ρωτησω την γνωμη σας. Το συγκεκριμενο φιλτρο οταν ειναι συνδεμμενο στην γραμμη κανονικα ριχνει το τριφασικο ρελε διαφυγης.

    Ειναι σιγουρο οτι ειναι αυτο γιατι οταν ειναι εκτος (γεφυρωνω με κλεμμες αντι αυτου) ολα ειναι ΟΚ.

    Το ανοιξα για να δω αν ειναι κατι καμμενο μεσα, αλλα ειναι ουσιαστικα γεματο μια κοκκινη "χλαπατσα" (παστα) οπου ολα ειναι καλλημενα και μονωμενα. Επισης εχει μια ενωση απο ενα πυκνωτη στη βιδα γειωσης που ειναι στο σασι του. Ειναι φυσιολογικο να υπαρχει διαρροη ως προς γη απο τετοια φιλτρα? Εγω νομιζα οτι ειναι τυπου αντιπαρασιτικα φιλτρα.Εχω δικιο ?

    Ξερει κανεις να πει εαν εισαι φυσιολογικη αυτη η ζημια και απλα ο προηγουμενος χωρος που ηταν το μηχανημα απλα δεν ειχε ανιηλεκτροπληξιακο οποτε και ποτε δεν το ειχαν δει? Επισης μπορει να φταιει η σκονη- υγρασια του χωρου και τι συνισταται να αγορασω για να το καθαρισω ? Σπρει επαφων η κατι αλλο?

    https://mall.industry.siemens.com/ma...203-0BE22-0VA0

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Τσεκαρε τον πυκνωτη που παει στη γειωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    και μετα τι θα βαλω απο πανω ?? φοβαμαι να τον βγαλω απο μεσα απο την ρητινη γιατι δεν ξερω πως θα τον καλυψω ξανα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Τίποτα. Αν έχεις διαρροή προς γή πάνω από λίγα (μονοψήφια) mA, αντικαθιστάς όλο το φίλτρο.

    1 Not allowed! Not allowed!


  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    olddog (07-01-17)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Λοιπον μιας και ειπα να μαθω κατι παραπανω σχετικα με αυτο , βρηκα ενα φιλτρο παραμφερης εταιρειας που μαλλον θα το παρω στα χερια μου αυριο και εχω κανα 2 αποριες . μου ειπε ο συναδελφος που μου το στελνει οτι το δικο του φιλτρο οταν το βαζεις στην 3φασικη μπριζα , ολα καλα , δεν υπαρχει θεμα και η μηχανη δουλευει αψογα. Σε αυτου οταν το βγαλει απο την μπριζα το μηχανημα , πεφτει ο αντιηλεκτροπληξιακος!!!!!

    Υπαρχει τρελα λεμε!!!!

    Τελος παντων στο ονομα της επιστημης θα το πιασω στα χερια μου αυριο και θα του κανω εγχειρηση και βλεπουμε . Θα ανεβασω καμια φωτογραφια επι του εργου και μπορει να μαθουμε κατι χρησιμο απο εκει ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Μπορεις να μετρησεις την διαρροη;
    Το δευτερο φιλτρο ενδεχεται να θελει αλλο ρελε διαφυγής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Λοιπον Βασιλη ειδα την ερωτηση σου μετα και δεν προλαβα. Την μετρηση τη θες με Ωμ ή να βρω κατι στυλ μεγγερ? Παντως απεξω γραφει HIGH LEAKAGE CURRENT!!! Και το επιβεβαιωσα οτι τις 2 πρωτες φορες επεφτε το ρελε διαφυγης οταν εβγαζα την αρσενικη τριφασικη μπριζα απο την θυληκια που ειναι στον τοιχο. Απο εκει και περα πεφτει με το που την βαζω !!!! ΚΑμια ιδεα κανεις έστω να καταλαβω πως μπορει να γινεται αυτο ?

    apekso.jpgbidageiosis.jpgmesa.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Το "high leakage current" σημαίνει ότι έχει πυκνωτές προς γή με σχετικά μεγάλη χωρητικότητα. Το φίλτρο αυτό δεν είναι κατάλληλο για οικιακές εγκαταστάσεις, εκτός αν η διαρρύθμιση του πίνακα σου επιτρέπει να το παρεμβάλεις ανάμεσα στις γενικές ασφάλειες και το RCD.

    2 Not allowed! Not allowed!


  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-01-17)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    http://docs-europe.electrocomponents...6b81523cae.pdf. διάβασε τά specifications εκεί πού λέει earth leak current (33mA) καί τά τρία*** από κάτω από τόν πίνα.(έχει νά κάνει γιά παροχή σε μετασχηματιστές, καί μοτέρ) Επίσης τό κύκλωμα πού τοποθετείται τό φίλτρο δέν πρέπει νά ξεπεράσει τά 200 m

    3 Not allowed! Not allowed!

  12. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-01-17), lepouras (13-01-17), vasilllis (12-01-17)

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανο ειναι στην προηγουμενη εγκατασταση δεν ειχε ΔΔΕ και δεν εχει βλαβη το φιλτρο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον george Mp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (13-01-17)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαρροη Ρεύματος.
    By mixalis1988 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-15, 11:17
  2. διαρροη ρευματος
    By Gaou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-15, 23:58
  3. Ειναι διαρροη??
    By sv7jke in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 08:50
  4. Φιλτρο τηλεφωνικης γραμμης σε συναγερμο
    By christakosxo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 16:52
  5. διαρροη
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 23:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας