Σελίδα 7 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 178

Θέμα: Λειτουργία πισίνας μηχανοστάσιο

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    Πάντως μ τις οδηγίες σας βλέπω ότι τα πάω καλά μέχρι στιγμής στην πισίνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ELECTRONIC JUNK DEALER
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.... Από προσωπική εμπειρία ... μανόμετρο στο κόκκινο στο δοχείο της άμμου ..κακά μαντάτα...πρόσεχε να μην ζορίσει το μοτέρ .... υπαρχή ένας επαγγελματιας κοντά σου ..... στον Εύοσμο.... αν θελης το τηλεφώνου σε π.μ. μην κάνουμε και διαφήμιση...η προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχει πετροση η άμμο... μακάρι να κάνω λάθος.... χωρίς να έχω την πρόθεση να προσβάλω κανέναν μερικά πράγματα που κάνεις η σε λένε είναι εντελώς λάθος.... καλά είναι ένας επαγγελματιας να σε δείξει τα βασικά σύμφωνα με την χρήση,κυβικά,διάστασης ,κατασκευή της πισίνας ....αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    Στείλε πμ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ELECTRONIC JUNK DEALER Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.... Από προσωπική εμπειρία ... μανόμετρο στο κόκκινο στο δοχείο της άμμου ..κακά μαντάτα...πρόσεχε να μην ζορίσει το μοτέρ .... υπαρχή ένας επαγγελματιας κοντά σου ..... στον Εύοσμο.... αν θελης το τηλεφώνου σε π.μ. μην κάνουμε και διαφήμιση...η προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχει πετροση η άμμο... μακάρι να κάνω λάθος.... χωρίς να έχω την πρόθεση να προσβάλω κανέναν μερικά πράγματα που κάνεις η σε λένε είναι εντελώς λάθος.... καλά είναι ένας επαγγελματιας να σε δείξει τα βασικά σύμφωνα με την χρήση,κυβικά,διάστασης ,κατασκευή της πισίνας ....αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια
    Η κόκκινη ένδειξη στο μανόμετρο του φίλτρου δείχνει πως η άμμος του φίλτρου ειναι βρώμικη και θέλει πλύσιμο.
    Δεν σημαίνει απαραίτητα πως πέτρωσε η άμμος.
    Εφ όσον ο Σπύρος μας λεει πως ολα καλα μετα τις πλύσεις υποτίθεται πως καθαρίζει η άμμος και ξεθολώνει το νερό άρα βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
    Μπορείς να μας αναφέρεις ποια είναι τα λάθος πράγματα για να μάθουμε και μεις ...αρίθμησέ τα 1...2...3 και μη σε μέλει δεν υπάρχει θέμα προσβολής (όσο ζει κανείς μαθαίνει)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 16-01-17 στις 14:41
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #65
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Δεν πειράζει Αλέξανδρε, δεν προσβάλλεις κανέναν, πες μας ποια είναι τα εντελώς λάθος πράγματα που λέμε και τι λέει ενας επαγγελματίας στον Ευοσμο επ' αυτού. Επίσης πες μας και με ποια δεδομένα καταλήγεις στην γνώμη οτι έχει "πετρωσει η άμμος".
    Ο φίλος Σπύρος δεν έχει καν αναφέρει τι αποτέλεσμα είχε και με ποιες ενέργειες τα ειχε.
    Και τέλος δεν καταλαβαινω και κατι ακόμα, αν μπορεις μου το εξηγεις: σε ένα - τεχνικό τουλάχιστον - forum καποιος παραθέτει ενα θέμα και μετα απο μια σειρά θέσεων καταλήγει κάπου. Ετσι , αν κάποιος διαβάσει το θέμα που -προφανώς- θα πρέπει να έχει και ενα αντιπροσωπευτικό τίτλο, να καταλήξει ωστε να πάρει καποιες- οποιες- απαντήσεις. Οταν γράφεις και αρχίζεις να λες για επικοινωνία pm και ασυναρτησίες για ζορίσματα του μοτερ και για λέπια επειδή η άμμος εχει "πετρωσει", γνωμη μου είναι οτι δεν βοηθάει κανεναν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  6. #66
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ELECTRONIC JUNK DEALER
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    ελπίζω να πήρες το μήνυμα Σπυρο το έστειλα μέσα από την δουλειά λίγο βιαστικά...!!!! παιδιά λίγο την υπομονή σας λόγω φορτου εργασίας δεν έχω το χρόνο ... να απαντήσω άμεσα ...όταν έχω ελεύτερο χρόνο στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ..... προτρέχει να βοηθήσω και εγώ το γκαρταση ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ πολύ

    Αλλά το φίλτρο παραμένει στα κόκκινα τώρα αν έχεις πετρώνει η άμμος αυτό δεν το ξέρω γιατί τώρα ανέλαβα την συντήρηση Κ δεν υπήρχε ενημέρωση από τους πρώην συναδέλφους

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thespyros : 16-01-17 στις 23:00

  8. #68
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστώ πολύ

    Αλλά το φίλτρο παραμένει στα κόκκινα τώρα αν έχεις πετρώνει η άμμος αυτό δεν το ξέρω γιατί τώρα ανέλαβα την συντήρηση Κ δεν υπήρχε ενημέρωση από τους πρώην συναδέλφους
    Βγαινει νερό με πιεση απο τα jet; μηπως εχεις καμια βαννα μισοκλειστη; μηπως τα μπαλακια στα jet ειναι γυρισμενα και δεν ελευθερώνει το νερο να βγει; μηπως το όργανο δειχνει οτι θελει; μηπως εχουν αλλαξει αντλια και ειναι μεγαλυτερη; ποαα κυβικα ειναι το φιλτρο; η πολυβαννα σου παιζει σωστα και στο raste; Μην προσπαθεις μονο με backwash να ριξεις την πιεση. Αφου βλεπεις οτι δεν φταιει αυτο. Ψαξε λιγο το δίκτυο σου. Πριν πας εκει δουλευε σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλοι θέλουν να πάνε στον παράδεισο, αλλά κανείς δε θέλει να πεθάνει..

  9. #69
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ELECTRONIC JUNK DEALER
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παναγιώτης από την Σπαρτή καλησπέρα από της παγωμένο βορρά.... πίνοντας ένα ζεστό καφεδάκι θα προσπαθήσω να σε απαντήσω στης ερώτησης σου και ίσως και λύσω και κάποιες απορίες και στον Αντώνη από της Κυκλάδες...ξεκινώ ανάποδα από συνήθεια....
    της περισσότερεs φορές σε αυτό θέματα σε αυτό forum δεν ανταποκρινομαι.. Βλέποντας το Σπύρο θυμήθηκα τον εαυτό μου πριν από μερικά χρονιά όταν από ηλεκτρονικός κατέληξα να είμαι σε υπεύθυνος σε πισινά κάποια καλοκαίρια ... βεβαία ήταν τα καλά χρονιά... χωρίς φορολογία σε μικρές πισίνες και λιγότερη σε μεγάλες.... τώρα οι περισσότερε μπαζώθηκα..
    Οπτέ έχω αρκετές φορές καθριση,σκουπίσει ,αδειάσει,τρίψει κτλ. πότε ωμός δεν ήμουν επαγγελματιας ... μούτσο θα έλεγα...

    συγνώμη για το πρόλογο πάμε στης απάντησης
    ξεκινώ ανάποδα από συνήθεια....
    1 Οταν γράφεις και αρχίζεις να λες για επικοινωνία pm και ασυναρτησίες για ζορίσματα του μοτερ και για λέπια επειδή η άμμος εχει "πετρωσει", γνωμη μου είναι οτι δεν βοηθάει κανεναν.
    Α.Π. (
    Οταν γράφεις και αρχίζεις να λες για επικοινωνία pm) μάλλον εδώ υπαρχή λάθος η στην διατύπωση η στην ανάγνωση..... τέλος πάντων ... όταν πρόκειται για άλλο άτομο που ήταν παλιά συνεργάτης και τίποτε άλλα ... έχω νομίζω το δικαίωμα να μην το κάνω διαφήμιση.
    (
    ασυναρτησίες για ζορίσματα του μοτερ και για λέπια επειδή η άμμος εχει "πετρωσει") το φίλτρο όταν είναι καθαρό δουλευη με άλλες πίεση η ροή του νερού .... όταν έχουμε ένα πετρωμενο φίλτρο η πίεσης μετάξι μοτέρ - βαρέλι είναι μεγάλες....πολλά πράγματα ζορίζονται....δεν χρειάζεται πολλή μυαλό...
    (
    γνωμη μου είναι οτι δεν βοηθάει κανεναν.) η γνώμη σου είναι σεβαστή,ελπίζω και η δικιά μου ....
    (
    και για λέπια) μάλλον για αυτό λες( αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια ) αν και είναι περισσότερο κωμικό στοιχώ...έχει μια βάση.....όταν ρίχνουμε ταμπλέτες χλωρίου θέλει συγκεκριμένη ώρα όχι όταν έχει κόσμο μέσα το βραδύ... δώσε και καμιά ώρα ακόμα στο μοτέρ.... τα χημικά έχουν συγκεκριμένη χρίση.... π.χ. για πρασίνισμα θέλει μια μέρα κλείσιμο και μοτέρ σε σχεδόν συνεχή λειτουργία..... και καθάρισμα με την σκούπα μετά κτλ
    2
    Και τέλος δεν καταλαβαινω και κατι ακόμα, αν μπορεις μου το εξηγεις: σε ένα - τεχνικό τουλάχιστον - forum καποιος παραθέτει ενα θέμα και μετα απο μια σειρά θέσεων καταλήγει κάπου. Ετσι , αν κάποιος διαβάσει το θέμα που -προφανώς- θα πρέπει να έχει και ενα αντιπροσωπευτικό τίτλο, να καταλήξει ωστε να πάρει καποιες- οποιες- απαντήσεις
    Α.Π. συφορών... έτσι και εγώ Από προσωπική εμπειρία ....καταθέτω την προσωπική μου γνώμη...και τον παροτρύνω ένας επαγγελματιας να σε δείξει τα βασικά σύμφωνα με την χρήση,κυβικά,διάστασης ,κατασκευή της πισίνας ...(τα μισά είναι από το κείμενο μου)
    3 Ο φίλος Σπύρος δεν έχει καν αναφέρει τι αποτέλεσμα είχε και με ποιες ενέργειες τα ειχε
    Α.Π. Έχεις απολυτό δίκαιο....δεν έχει δόση αρκετά στοιχειά ... παρόλα είχε δυο τρία στοιχειά που με έκαναν να πω την γνώμη μου π.χ.(Μια ερώτηση ακομα μου θολονη το νερο συνεχώς τι μπορεί να φταει?? Τι ριχνω απο χημικό?)(Κάνω κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου) (Με το φίλτρο τι κάνω φίλε ; δεν ξέρω με την άμμο τη παίζει το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα το βλέπω) (Μου μυρίζει κάπως η πισίνα Κ κάποιες στιγμές μ είναι θολη)
    4
    Δεν πειράζει Αλέξανδρε, δεν προσβάλλεις κανέναν, πες μας ποια είναι τα εντελώς λάθος πράγματα που λέμε και τι λέει ενας επαγγελματίας στον Ευοσμο επ' αυτού. Επίσης πες μας και με ποια δεδομένα καταλήγεις στην γνώμη οτι έχει "πετρωσει η άμμος".
    Α.Π.(
    καταλήγεις στην γνώμη οτι έχει "πετρωσει η άμμος") οταν βλέπω (θολονη το νερο-κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου-το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα )το έχω ζήση δυο φορές και δεν θέλω να το ζήσω άλλη από τα τρία μερτα να βγάζω άμμο 400 κιλά κουβά κουβά με κοπίδι και σφυρί... άστα.... και ελπίζω να μην το ζήση ούτε και ο Σπύρος και να κάνω λάθος ... (πες μας ποια είναι τα εντελώς λάθος πράγματα που λέμε και τι λέει ενας επαγγελματίας στον Ευοσμο επ' αυτού) δεν ξέρω ρώτησε τον??? (χιούμορ) ..... αρκετά από αυτά που λέτε είναι σωστά άλλα λίγο δεύτερα αν και να πω την αλήθεια δεν τα έχω διάβαση όλα ...άλλα ένα μανόμετρο στο κόκκινο είναι ένα μανόμετρο στο κόκκινο .αυτό σε κάποιους δεν λέει τίποτα (κακώς κατά την γνώμη μου ) σε άλλους πολλά... ( Δεν πειράζει Αλέξανδρε, δεν προσβάλλεις κανέναν ) σε ευχάριστο αν και είχα λάθος...έθιξα άτομα με λάθος διατύπωση ... ΣΥΓΝΩΜΗ .ελπίζω να σε κάλυψα και μην τα βλέπεις και αυτά σαν (ασυναρτησίες)
    Αντώνη από της Κυκλάδες ελπίζω να σε καλύψαμε αν όχι ένα άλλο απόγεια ..... (άσχετο στην ΜΗΛΟ έχω πέραση τούς καλύτερου μήνες της ζω μου από εκεί είσαι ???)
    καληνύχτα......

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Σπύρο,
    Αν είχε πετρώσει η άμμος θα σου εριχνε το θερμικο του μοτερ της αντλιας συνεχεια.

    Αλλωστε είναι κατι που μπορείς να ελέγξεις εύκολα.
    1. Κλεισε αντλια
    2. Βαλε την πολυβανα στο close (κλειστο απο παντου το φιλτρο)
    3. Ανοιξε το εξαεριστικο που βρισκεται στο επανω μερος του φιλτρου να φυγει ενδεχομενος αερας να αποσυμπιεστει το φιλτρο και οταν δεις την σταθμη του νερου απο το καπακι να κατεβαινει τοτε
    4. Ανοιξε την ταπα στο κατω μερος του φιλτρου να αδειασει λιγο νερο ακομη εως μπορεις να ανοιξεις το επανω βιδωτο καπακι μαζι οπως ειναι με το μανομετρο για να βαλεις χερι στην αμμο να δεις αν ειναι ρευστη ή κόκκαλο!
    5. Οταν τελειωσεις κλεισε την κατω ταπα βαλε το καπακι (με λιγη βαζελινη) ασε ανοιχτο το εξαεριστικο και επανεφερε την πολυβανα σε θεση φιλτρανσης.
    Οταν φυγει ολος ο αερας κλεισε το εξαεριστικο.

    Αν δεν εισαι σε θεση να τα κανεις αυτα τοτε
    Κοιταξε αν ειναι καθαρο το προφιλτρο της αντλιας .
    PentairUltraflow1.jpg


    Παρε μια αμπερομετρηση του μοτερ και συγκρινε τις τιμες σε σχεση με τα ονομαστικα του.
    Βγαλε φωτο φιλτρο αντλια ή δώσε ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ και κοιτα οταν κλεινεις την αντλια επιστρεφει το μανομετρο στο μηδεν? ΤΙ ΕΝΔΕΙΞΗ εχεις στο κοκκινο που αναφερεις?
    Ποση ειναι η πιεση που εχεις συνηθως...
    Ενα ενα με το τσιγκελι στα βγαζουμε....

    Υ.Γ. Ταυτοχρονα με το δικο μου ποσταρισμα ειδα οτι ειχε ποσταρει ο φιλος Αλεξανδρος
    Παρολα αυτα δεν αλλαξα κατι απ οτι ειχα γραψει...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 17-01-17 στις 01:22
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 7 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή πλακέτας σκούπας πισίνας
    By altimeter in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-15, 21:00
  2. Θέρμανση Πισίνας (Απο Θερμική Σε Ηλεκτρική)
    By moutoulos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-14, 13:59
  3. Λειτουργία DC κινητήρα
    By kobi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 00:14
  4. PLL~Λειτουργία
    By manos_3 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 14:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας