Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Οικονομικό πακέτο για μετατροπή σε smart tv

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα! Raspberry pi3 θα σου κοστίσει 60 ευρώ μαζί με κουτί και μετασχηματιστη. Του βάζεις open elec και κάνεις παπάδες. Το έχω κάνα 3μηνο δεν χρειάζεται καν πληκτρολόγιο ποντίκι κατεβάζεις εφαρμογή στο κινητό και το χειρίζεσαι από κει. Έχει άπειρα plugins για μουσική, live stream ταινίες κτλ κτλ. Raspberry pi3 είναι η συσκευή. Open elec είναι το λειτουργικό που θα φορτώσεις εύκολο σε μια sd card (υπάρχουν οδηγίες στο ίντερνετ) quassar και exodus είναι plugins για ταινίες ψάξτα και αυτά.

    Καλή χρονιά

    Καλησπερα και καλη χρονιασε ολους,

    θα συμφωνησω και εγω μαζι σου για το Pi 3 στο κοματι οτι κανεις παπαδες τερμα παραμετροποιησημο και με πολλες δυνατοτητες.

    Αυτη την στιγμη γραφω απο αυτο το οποιο ειναι στο σαλονι συνδεμενο στην tv. Σεταρισμενο με triple boot(open elec kodi-retropie-pixel) και μπορω να πω οτι το λαπτοπ, το PS3 και το Vodafone ΤV εχουν να μπουν στο ρευμα κανα 2 μηνο τωρα.


    Αυτο που θελω να ρωτησω για να καταλαβουμε και τις αναγκες του φιλου ειναι ποσα λεφτα διαθετει και τι γνωσεις εχει ο ιδιος και τα ατομα που θα το χρησιμοπουν. Καλο το Pi3 αλλα θελει και λιγο ασχολια στο setup.


    Αν ο ανθρωπος θελει να το βαλει στην πριζα και να παιξει η να δωσει ενα 50ρικο τοτε δεν του κανει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    retropie
    παιχνιδομηχανή όλα τα παλιά παιχνίδια που μας αφήσανε πολλές αναμνήσεις mame ,psp κ.τ.λ


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πες μερικές πληροφορίες τι ειναι retropie ?

    Ακη το retropi ειναι η απολυτη χαρα του ατομου που γουσταρει τα παλια παιχνιδια.
    Ειναι linux base λογισμικο σεταρισμενο για να τρεχει τα παιχνιδια πανω απο 32 κοσολες.


    κανεις το μηχανημα σου μια multiplatform κονσολα


    Κοινως κατεβαζεις απο δω το λογισμικο
    https://retropie.org.uk/


    και απο εδω ΒΙOS της κονσολας που θες και τα παιχνιδια
    www.emuparadise.com


    και σε χανει η γυναικα για καμια βδομαδα τουλαχιστον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathios : 01-01-17 στις 21:14
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Απο οτι καταλαβα ο φιλος θελει κατι το οποιο να βαλει στην πριζα και να παιξει.Η λυση του rpi3 εκτος απο την αγορα του θελει:
    1.Τροφοδοτικο στα 2.5Α
    2.Καλωδιο HDMI
    3.Κουτι
    4.Ψυκτρες η ανεμιστηρακι
    5.Καρτα micro SD (class 10)
    6.Πληκτρολογιο ασυρματο.
    Και φυσικα το περασμα του εκαστοτε λειτουργικου για να παιξει στην micro SD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι καταλαβα ο φιλος θελει κατι το οποιο να βαλει στην πριζα και να παιξει.Η λυση του rpi3 εκτος απο την αγορα του θελει:
    1.Τροφοδοτικο στα 2.5Α
    2.Καλωδιο HDMI
    3.Κουτι
    4.Ψυκτρες η ανεμιστηρακι
    5.Καρτα micro SD (class 10)
    6.Πληκτρολογιο ασυρματο.
    Και φυσικα το περασμα του εκαστοτε λειτουργικου για να παιξει στην micro SD.
    Πολύ σωστά! Αλλά είναι κλάσεις ανώτερο από οποιοδήποτε έτοιμο TV stick. Χώρια που το RPi3 τρέχει Linux ενώ τα TV sticks ( το 99% ) τρέχουν Android. Τι σημαίνει αυτό; Στο Rpi3 μπορείς να αναβαθμίσεις το λειρουργικό ενώ στα TV sticks είναι ( όχι πάντα ) πρακτικά αδύνατο. Έχουν μια custom made Android έκδοση...
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη αξίζει κάποιος να επενδύσει χρόνο και να ασχοληθεί με το RPi3. Μακροχρόνια είναι η ενδεδειγμένη λύση. Μίλησα για χρόνο και όχι για χρήμα γιατί όσο φτηνότερο κι αν είναι ένα TV stick αν θέλεις παραπάνω πράγματα από αυτά που έχει μόλις το αγοράσεις μετά το αφήνεις στην άκρη κι αγοράξεις άλλο... Ενώ στο Rpi3 αναβαθμίζεις το λειτουργικό! Ναι λέμε δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται αλλά μακροχρόνια είναι πιο συμφέρον και ας ταλαιπωρηθείς τώρα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Για τα TV stick συμφωνω. Εγω προτεινω android tv box για λογους ευκολιας διοτι μπορει να χρησιμοποιηθει πιο ευκολα και απο αλλα μελη της οικογενειας πολυ απλα με το τηλεκοντρολ που συνοδευει πλεον ολα τα android tv box. Επιπλεον η τιμη τους εαν γινει παραγγελια απο το εξωτερικο ειναι πολυ πιο οικονομικη απο τις εδω τιμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα TV stick συμφωνω. Εγω προτεινω android tv box για λογους ευκολιας διοτι μπορει να χρησιμοποιηθει πιο ευκολα και απο αλλα μελη της οικογενειας πολυ απλα με το τηλεκοντρολ που συνοδευει πλεον ολα τα android tv box. Επιπλεον η τιμη τους εαν γινει παραγγελια απο το εξωτερικο ειναι πολυ πιο οικονομικη απο τις εδω τιμες.

    Πάλι θα συμφωνήσω με ΟΛΑ όσα γράφεις αλλά θα προσθέσω ότι και το RPi3 μπορεί να ελεγχεί με χειριστήριο από μακριά http://www.instructables.com/id/Rasp...mote-For-Free/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Πολλες τηλεορασεις δεν υποστηριζουν HDMI-CEC αλλα πιστεψε αυτο ειναι το λιγοτερο.το RPi ειναι καλο για καποιον που θελει να πειραματιστει και να το χειριζεται ο ιδιος,Ειναι μπελας αν το χειριζονται και αλλα ατομα που δεν εχουν σχεση τοσο πολυ με τετοιου ειδους συσκευες.Το παρακατω video ειναι ενδικτικο για τις δυνατοτητες ενος android box.<span style="color: rgb(51, 51, 51); background-color: rgb(250, 250, 250);">

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Android box / stick = ευκολια χρησης απο ατομα που δυσκολευονται να μαθουν γιατι πιθανων να τους θυμισει το κινητο τους

    Rpi και λοιπα arm η mips sbc = η καλυτερη λυση για γνώστες μιας και οταν σε 2-3 χρονια παλιωσει μπορει ανετα να αναλαβει αλλη χρηση πχ μετεωρολογικος σταθμος / κεντρο συναγερμου και χιλιαδες αλλα προτζεκτ

    Intel stick = μονο αν θελουμε windows αξιζει

    Mini pc με x86 = πολλες δυνατοτητες αλλα απαγορευτικη τιμη για να ειναι μονο στο σαλονι

    Στα android αξιζει ενα airmouse με gyroscope για παιχνιδια αν υπαρχουν παιδια στο σπιτι ( η μεγαλα παιδια)

    Στάλθηκε από το Vi8+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ανώνυμος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σαμοθράκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Νομίζω έγινα ή τουλάχιστον προσπάθησα να γίνω σαφής από τον τίτλο του θέματος. Θέλω ότι πιο οικονομικό και εύκολο (θα χρησιμοποιηθεί λίγο και από ηλικιωμένους).
    )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οικονομικό πακέτο dvr με κάμερες
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-15, 15:01
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-13, 05:07
  3. laser πακέτο για engraving
    By mtzag in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 17:40
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 18:42
  5. Δίοδάκια σε πακέτο
    By gsmaster in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-06, 02:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας