Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ερωτηση για Χρονοδιακοπτη.

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή Ερωτηση για Χρονοδιακοπτη.

    Καλημερα σε ολους Καλη Χρονια Χρονια Πολλα Με Υγεια Ευχομαι!!!!!!!
    Το θεμα μου αφορα εναν χρονιακοπτη κλιμακοστασιου το οποιο οδηγει τους λαμπτηρες με Triac.Οι λαμπες ειναι οικονομιας οποτε υπαρχει περιπτωση να μην τις οδηγει???
    Ουτωςη αλλως δεν θα κανει ντιμαρισμα που οντως δεν γινεται αλλα θα μπορει να τις αναψει σωστα??????

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Εντελώς διαφορετική ερωτηση για εξωτερικό ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑ.


    Ο απλός θερμοσύφωνας μου στο μπάνιο (100 λίτρα 4000W) κόλυσε - χάλασε και δεν σταματάει αυτόματα να ζεσταίνει το νερό όταν φτάσει τους 40 κελσίου (το ειχα βάλει στην πιο χαμηλή) και το κανει πολύ καυτό αν δεν το κλεισεις.


    Τέσπα , σκέφτηκα ενα απλό χρονοδιακόπτη εκει που βγαίνουν τα καλώδια στο τοίχο και πανε στο θερμοσύφωνα, (φτάνω ίσα ισα) ενθαρυμένος από την ποικηλία αυτών που μπαινουν σε μπριζα, αλλά έχω πελαγώσει.

    Απο κατι απλό - κουρδιστό διακόπτη μεχρι 30 λεπτών , ώς κατι ασύρματο , ή και προγραματιζόμενο για 30 λεπτα την μερα (μιας και κρατάει νερο ενω δίνει και στην κουζίνα) , αλλά να είναι βολικό για αυτές τις απλές λειτουργίες , κάπως ανθεκτηκό στην υγρασία, ¨μαζεμένο¨ να μην προεξέχουν καλώδια και ευκολο να το βαλω εγω.

    ΥΓ
    Θα ήθελα να το έχω ακόμα και αν αλλάξω τελικά θερμοσύφωνα (αλλο θέμα αυτό - με φόβησε η βλάβη του) οπότε οτι πρόταση ειναι δεκτή παιδια,
    Μέχρι τώρα έχω δει ενα κουρδιστό 40 ευρω σε κατάστημα, αλλά μου φάνηκε εκτός απο ακριβό οχι πολύ μαζεμένο... στο ιντερνετ ουτε θυμαμαι τι ειδα, πόνεσε το κεφάλι μου

    Και δεν θα ήθελα να μπλέξω με το πίνακα και αλλαγές εκει αν γίνεται , ευχαριστώ πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blizard : 06-01-17 στις 10:05

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Δύο διαφορετικά πράγματα ψάχνεις:
    Ο θερμοστάτης αλλάζει πανεύκολα, κοστίζει γύρω στα 10 ευρώ και είναι απαραίτητο να υπάρχει.
    Ο χρονοδιακόπτης μπορεί να τοποθετηθεί με ρελέ ισχύος στον πίνακα, και είναι όντως πολύ βολικός. Ψάξε για σχετικά θέματα στο forum. Κοίταξε για υλικά Hager EH 011 και ESC 225

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-01-17)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς διαφορετική ερωτηση για εξωτερικό ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑ.


    Ο απλός θερμοσύφωνας μου στο μπάνιο (100 λίτρα 4000W) κόλυσε - χάλασε και δεν σταματάει αυτόματα να ζεσταίνει το νερό όταν φτάσει τους 40 κελσίου (το ειχα βάλει στην πιο χαμηλή) και το κανει πολύ καυτό αν δεν το κλεισεις.


    Τέσπα , σκέφτηκα ενα απλό χρονοδιακόπτη εκει που βγαίνουν τα καλώδια στο τοίχο και πανε στο θερμοσύφωνα, (φτάνω ίσα ισα) ενθαρυμένος από την ποικηλία αυτών που μπαινουν σε μπριζα, αλλά έχω πελαγώσει.

    Απο κατι απλό - κουρδιστό διακόπτη μεχρι 30 λεπτών , ώς κατι ασύρματο , ή και προγραματιζόμενο για 30 λεπτα την μερα (μιας και κρατάει νερο ενω δίνει και στην κουζίνα) , αλλά να είναι βολικό για αυτές τις απλές λειτουργίες , κάπως ανθεκτηκό στην υγρασία, ¨μαζεμένο¨ να μην προεξέχουν καλώδια και ευκολο να το βαλω εγω.

    ΥΓ
    Θα ήθελα να το έχω ακόμα και αν αλλάξω τελικά θερμοσύφωνα (αλλο θέμα αυτό - με φόβησε η βλάβη του) οπότε οτι πρόταση ειναι δεκτή παιδια,
    Μέχρι τώρα έχω δει ενα κουρδιστό 40 ευρω σε κατάστημα, αλλά μου φάνηκε εκτός απο ακριβό οχι πολύ μαζεμένο... στο ιντερνετ ουτε θυμαμαι τι ειδα, πόνεσε το κεφάλι μου

    Και δεν θα ήθελα να μπλέξω με το πίνακα και αλλαγές εκει αν γίνεται , ευχαριστώ πολυ.
    Η λειτουργία του θερμοσίφωνα χωρίς θερμοστάτη είναι άκρως επικίνδυνη. Το θερμοσίφωνο έχει δύο δικλείδες ασφαλείας, το θερμοστάτη και την βαλβίδα ασφαλείας. Με τον θερμοστάτη κατηργημένο το νερό μπορεί να φτάσει σε βρασμό όπου ο ατμός μπορεί να ανεβάσει την πίεση του νερού σε ανεξέλεγκτα επίπεδα. Αν ατυχώς δεν λειτουργήσει και η βαλβίδα από κακή κατασκευή κινεζιά φρακάρισμα άλατα ή οποιοδήποτε άλλο λόγο τότε το δοχείο σχεδόν σίγουρα θα σκάσει από την πίεση. Οι συνέπειες θα είναι από υλικές έως ανθρώπινο ατύχημα στη χειρότερη.

    Θα σου συνιστούσα λοιπόν πρώτα να αποκαταστήσεις την βλάβη του θερμοστάτη και μετά να κάνεις ότι πειράματα θέλεις με χρονικά.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-01-17)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiotimes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους Καλη Χρονια Χρονια Πολλα Με Υγεια Ευχομαι!!!!!!!
    Το θεμα μου αφορα εναν χρονιακοπτη κλιμακοστασιου το οποιο οδηγει τους λαμπτηρες με Triac.Οι λαμπες ειναι οικονομιας οποτε υπαρχει περιπτωση να μην τις οδηγει???
    Ουτωςη αλλως δεν θα κανει ντιμαρισμα που οντως δεν γινεται αλλα θα μπορει να τις αναψει σωστα??????
    Τις οδηγει κανονικα. Ενας απλος χρονοδιακοπτης ειναι που κoβει-δινει τα 230V.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ο θερμοστατης 10-20€ κανει.αφου τοποθετησεις νεο τοτε κανε οτι αυτοματισμο θες.αυτα που εχεις δει παντως που μπαινουν σε πριζα δεν κάνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-01-17)

  10. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κατι εξωτερικό αναλογο των φτηνών λύσεων για να βάλεις το θερμοσύφωνα στην "μπρίζα" .... αφου τον πίνακα δεν τον πειράζω εγω.

    Ενα ωραιο θεμα, εδω, κατάλαβα ότι μάλλον όλα γίνονται στο πίνακα αλλά είναι μπερδεμένο και ακριβό.
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...EF%F0%F4%E7%F2
    Iσως επιστρέψω αργότερα με βοήθεια φυσικά , γιατί είναι ιδανικό να καιει πχ 30 λεπτα την μέρα με το Hager EH 011, και όποτε θέλεις με ενα επιπλέον "buton" να αναβει για ενα 10λεπτο extra.

    Προς το παρόν αλλάζω θερμοστάτη - ουτε είχε παει το μυαλό μου !! και ισως αλλαξω και τη βαλβίδα ασφαλείας καλου κακου- όλα ειναι παλια - και τα 2 φτηνα και φαινονται ευκολα.

    Ευχαριστω πολύ παιδια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiotimes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους Καλη Χρονια Χρονια Πολλα Με Υγεια Ευχομαι!!!!!!!
    Το θεμα μου αφορα εναν χρονιακοπτη κλιμακοστασιου το οποιο οδηγει τους λαμπτηρες με Triac.Οι λαμπες ειναι οικονομιας οποτε υπαρχει περιπτωση να μην τις οδηγει???
    Ουτωςη αλλως δεν θα κανει ντιμαρισμα που οντως δεν γινεται αλλα θα μπορει να τις αναψει σωστα??????
    Ναι, μπορεί να έχεις προβλήματα. Βάλε λάμπες πυρακτώσεως ή αλογόνου, ή βάλε αυτόματο με μηχανική επαφή ή ρελέ στην έξοδό του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Φιλιππε.Το πρωτο κυκλωμα που αφορουσε το θεμα ηταν αυτο Stair Light Timer circuit.jpg και το κυκλωμα που εφτιαξα τελικα ηταν αυτο Stair lighting timer_2.jpg που ειναι με ρελε και παιζει μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και το άλλο θα δούλευε, μια και το triac εκεί οδηγείται συνέχεια. Απλά επειδή συχνά σε (άλλα κυκλώματα) οι πύλες των triac οδηγούνται με παλμούς χρειάζεται πολλή προσοχή, γιατί το μικρό ρεύμα που τραβάνε οι λάμπες CFL ή LED δεν μπορεί να διατηρήσει το triac αγώγιμο, με αποτέλεσμα η λάμπα τελικά να τροφοδοτείται με τεμαχισμένο ημίτονο και γι αυτό σου είπα ότι μπορεί να έχεις προβλήματα.

    Παρεμπιπτόντως σε παρόμοια κυκλώματα σαν αυτό που δείχνεις, είναι προτιμότερο το ρεύμα πύλης του triac να είναι εξερχόμενο (αρνητική τάση G - A1).

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για χρονοδιακοπτη θερμοσιφωνα.
    By audakias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-19, 21:14
  2. HELPPPPP ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ
    By bill.lask in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 02:47
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 01:49
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-10, 12:07
  5. Απορία για χρονοδιακοπτη
    By aijaki21 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 07:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας