Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ερωτηση για Χρονοδιακοπτη.

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς διαφορετική ερωτηση για εξωτερικό ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑ.


    Ο απλός θερμοσύφωνας μου στο μπάνιο (100 λίτρα 4000W) κόλυσε - χάλασε και δεν σταματάει αυτόματα να ζεσταίνει το νερό όταν φτάσει τους 40 κελσίου (το ειχα βάλει στην πιο χαμηλή) και το κανει πολύ καυτό αν δεν το κλεισεις.


    Τέσπα , σκέφτηκα ενα απλό χρονοδιακόπτη εκει που βγαίνουν τα καλώδια στο τοίχο και πανε στο θερμοσύφωνα, (φτάνω ίσα ισα) ενθαρυμένος από την ποικηλία αυτών που μπαινουν σε μπριζα, αλλά έχω πελαγώσει.

    Απο κατι απλό - κουρδιστό διακόπτη μεχρι 30 λεπτών , ώς κατι ασύρματο , ή και προγραματιζόμενο για 30 λεπτα την μερα (μιας και κρατάει νερο ενω δίνει και στην κουζίνα) , αλλά να είναι βολικό για αυτές τις απλές λειτουργίες , κάπως ανθεκτηκό στην υγρασία, ¨μαζεμένο¨ να μην προεξέχουν καλώδια και ευκολο να το βαλω εγω.

    ΥΓ
    Θα ήθελα να το έχω ακόμα και αν αλλάξω τελικά θερμοσύφωνα (αλλο θέμα αυτό - με φόβησε η βλάβη του) οπότε οτι πρόταση ειναι δεκτή παιδια,
    Μέχρι τώρα έχω δει ενα κουρδιστό 40 ευρω σε κατάστημα, αλλά μου φάνηκε εκτός απο ακριβό οχι πολύ μαζεμένο... στο ιντερνετ ουτε θυμαμαι τι ειδα, πόνεσε το κεφάλι μου

    Και δεν θα ήθελα να μπλέξω με το πίνακα και αλλαγές εκει αν γίνεται , ευχαριστώ πολυ.
    Η λειτουργία του θερμοσίφωνα χωρίς θερμοστάτη είναι άκρως επικίνδυνη. Το θερμοσίφωνο έχει δύο δικλείδες ασφαλείας, το θερμοστάτη και την βαλβίδα ασφαλείας. Με τον θερμοστάτη κατηργημένο το νερό μπορεί να φτάσει σε βρασμό όπου ο ατμός μπορεί να ανεβάσει την πίεση του νερού σε ανεξέλεγκτα επίπεδα. Αν ατυχώς δεν λειτουργήσει και η βαλβίδα από κακή κατασκευή κινεζιά φρακάρισμα άλατα ή οποιοδήποτε άλλο λόγο τότε το δοχείο σχεδόν σίγουρα θα σκάσει από την πίεση. Οι συνέπειες θα είναι από υλικές έως ανθρώπινο ατύχημα στη χειρότερη.

    Θα σου συνιστούσα λοιπόν πρώτα να αποκαταστήσεις την βλάβη του θερμοστάτη και μετά να κάνεις ότι πειράματα θέλεις με χρονικά.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-01-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για χρονοδιακοπτη θερμοσιφωνα.
    By audakias in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-19, 20:14
  2. HELPPPPP ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ
    By bill.lask in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 01:47
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 00:49
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-10, 11:07
  5. Απορία για χρονοδιακοπτη
    By aijaki21 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 06:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας