Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Καινουργια τηλεοπτικη εγκατασταση!!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Χωρις να είμαι πολύ γνώστης ξέρω οτι η είσοδος της τηλεόρασης πρέπει να κυμαίνεται απο 60db/μV έως 90db/μV. Αυτό πάει να πεί οτι στο κατώτατο όριο χρειάζεται όπωσδήποτε ενισχυτής ενώ αν η λήψη σου είναι μέσα σ αυτά τα όρια δεν χρειάζεται. Αν είσαι στα πάνω όρια τότε μπορεί να κάνει και κακό μιας και πάλι δεν θα έχεις σήμα που να μπορεί ο δέκτης σου να οδηγήσει, οπότε η αγορά ενισχυτή, αν πάρεις μια καλή κεραία και είσαι σε περιοχή με καλό σήμα δεν είναι απαραίτητη. Κακές διακλαδώσεις, κακή ποιότητα καλωδίων κτλ ρίχνουν την ισχύ του σήματος. Φυσικά μπορείς να ρυθμίσεις τον ενισχυτή στο κατώτατο όριο και να δουλέψει καλά. Αυτά φυσικά είναι εμπειρικά που λέω, και οι κλίμακες μπορεί να διαφέρουν, οπως και μπορεί να κάνω λάθη που φυσικά δέχομαι διόρθωση

    Για τον εγκαταστατη δυστυχώς στην Ελλάδα έτσι είναι. Αντι να βγει μια στανταρ τιμή για κάθε εγκατάσταση, βγαίνει τιμή με την ώρα. Φυσικά είμαι κάθετα αντίθετος και δεν είναι λόγος οτι κάποιος αγόρασε ενα πεδιόμετρο να βγάλει βίλα με πισίνα(εννοείτε οτι δεν παίρνει δουλειές και έχει εναν πελάτη τη βδομάδα και άν).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αν οπως λες χρειαζεται οπωςσηποτε ενισχυτης με χαμηλο σημα θα χρεωσει τα ιδια χρηματα σε καποια εγκατασταση με ικανοποιητικο σημα που δεν χρειαζεταιι ενισχυτη?Τι τιμη θα δωσει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    και γιατί να μην το κάνεις μονος σου? , εγώ κατέβασα τη κεραία, έβαλα πλαστικό σωλήνα με 1ε το μέτρο απο το καυκά μέχρι τον ιστό εκεί που ξεκηνάει το καλώδιο.
    Εβαλα μεταλικούς ανωξίδωτους κολιέδες. Δεν ειναι και καμιά επιστίμη , ειδικά αν έχεις οπτική επαφη με τις κεραίες και ξέρεις οτι οι γείτονες με τη τάδε κεραία πιάνουν καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Tελικα ναι μονος μου θα το κανω..μπορει να μου παρει λιγη ωρα παραπανω θα εχω σωσει ομως 50 μηνπω 100ευρω απο εναν απατεωνα!!!!

    Κι εχω καταληξει στις εξης επιλογες...ειναι καλες;; μαζι με εναν διακλαδωτη 1/4

    1x112-2_L.jpgSRT-ANT45_L.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    η κεραία που διάλεξες δεν ξέρω αν ειναι καλή επιλογή

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Κώστα ο ενισχυτής είναι καλός της mistral τώρα για κεραία προτίμησε κάτι τέτοιο https://stokostos.gr/eksoplismos-tv-...ad-bu-115.html ή κάτι ανάλογο δηλαδή μια μικρή σχετικά εφ' όσον χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή, βέβαια μια μεγαλύτερη κεραία ίσως οδηγήσει και τις τρείς τηλεοράσεις αλλά καλλίτερα και πιο σίγουρα με μικρή κεραία και ενισχυτή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Εγώ βλέπω να το φωνάζεις στο τέλος και να τρώς και τον χρόνο σου, και να δίνεις και 50€.

    Κώστα:
    Η ("αστεία") κεραία που έχεις επιλέξει έχει ήδη (έτσι λέει) ενισχυτή. Θα συνδέσεις οπότε
    σε σειρά τους ενισχυτές ?. Τον εσωτερικό της κεραίας και μετά τον ενισχυτή κεντρικής ?. Δεν
    γίνεται αυτό.

    Η συγκεκριμένη κεραία ανήκει στην κατηγορία "άρπα κόλλα". Πχ Camping. Δεν ενδείκνυται
    για μόνιμη εγκατάσταση. Με το σκεπτικό σου πάρε τουλάχιστον αυτή (που πάλι δεν θα την
    έβαζα), που επίσης έχει απόρριψη LTE, αλλά τουλάχιστον έχει μεγαλύτερο ενισχυτή και ...
    ενίσχυση FM. Πές στο Μιμίκο (είναι φίλο μου) οτι θες την συγκεκριμένη κεραία για μόνιμη
    εγκατάσταση ... να δεις τι θα σου πεί.

    Να μια κεραία (τσιμπάει λίγο), αλλά να ξέρεις είναι μια απο τις καλύτερες επιλογές ... για
    μόνιμη εγκατάσταση με δυσκολία λήψης. Αλλιώς πάς σε κάτι πιο απλό. Πάντα όμως, κεραία
    τέτοιου τύπου.


    Κώστα η εγκατάσταση μια κεραίας, δεν είναι δύσκολη υπόθεση εφόσον υπάρχει αρκετό σήμα.
    Πχ αν είσαι "απέναντι" απο αναμεταδότες. Εκεί όλα Οκ. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν το
    επίγειο τηλεοπτικό σήμα είναι αρκετά εξασθενημένο στην περιοχή σου, και υπάρχει δυσκολία
    λήψης. Αν λοιπόν έχεις Full σήμα στην περιοχή σου, κάνε το μόνο σου.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 03-01-17 στις 10:46
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (03-01-17)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Καλημερα επειδη στην περιοχη που μενω εχω τελιεο σημα θα το κανω μονος μου...
    Η συγκεκριμενη κεραια την εχω ηδη!! Την ειχα γορασει παλιοτερα και ναι εχει ενισχυτακι μικρο αλλα μπορει να δουλεψει και ως παθητικη με το βυσμα απο κατω αν αφερεσεις το ξεχωριστο συστηματακι ενισχυσης που διαθετει και εχει παρα πολυ καλη ληψη δοκιμασμενα με σα σε γουβα απο βουνα επιανε ολα τα καναλια....
    Θελω οπωσδηποτε μια τετοιου τυπου κεραια!!!

    Εχει αρκετα Db 21 απο μονη της.
    οποτε για αυτο την συνδεσω με ξεχωριστο ενισχυτη για να μπορεσω να ρυθμιζω και την ενταση του σηματος αν θελει η οχι!
    Στην τελικη προτου την παραγγειλω βγαζω την ιδια που εχω απο μια τηλεοραση που εχω στο αποθηκακι που την εχω συνδεδεμενη την συνδεω κανονικα με την εγκατασταση που θα κανω και βλεπω αν δουλεψει και αν οχι παω για κατι αλλο....απλα θελω κεραια μεγαλη σε Db

    αυτην;;

    MATEL 4G TITLOS.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokoblue : 03-01-17 στις 14:02

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει αρκετα Db 21 απο μονη της.
    Σιγά μην έχει και 100 dB!!!
    Που τα βλέπετε αυτά ρε παιδιά? 4-5 dB την κόβω και πολύ λέω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Συμφωνα παντα με τον κατασκευαστη και τα ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΝΕΑ

    http://www.doriforikanea.gr/newsite/...d=9278&catid=6

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορια με crossover και καινουργια ηχεια
    By giannis_k1 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-22, 21:15
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 16:07
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-10, 17:01
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-09, 12:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας