Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Καινουργια τηλεοπτικη εγκατασταση!!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή Καινουργια τηλεοπτικη εγκατασταση!!

    Kαλησπερα Χρονια πολλα με υγεια και χαρα σε ολους μας!!!

    Εχω μια εγκατασταση τηλεορασης 20αετιας μπορει και παραπανω τα εξαρτηματα ολα ειναι ψιλοσκουριασμενα οιο διακλαδωτες εξω κ.τ.λ.
    Τωρα με το ψηφιακο σημα θελω να τους βαλω λιγο στον ποιο συγχρονο κοσμο και μεσα στους επομενους μηνες θα παρουμε και μια SMART TV LG 43
    Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι:

    Σκεφτηκα στον ιστο που εχουμε και υπαρχει η κεραια η λοαγαριθμικη να την καταργησουμε και να βαλουμε μια νεου τυπου με LTE φιλτρο μεσα μικρη σε μεγεθος μια και πηρα εγω μια τετοια κεραια την εβαλα και κατευθειαν επιασε απο Πηλιο (μενω Βολο και το σπιτι κοιταει καθαρα εκει)
    Με μια τετοια κεραια λοιπον θα χρειαστω ενισχυτη κεντρικο;; η οχι;;
    θελω να βγαλω 4 τηλεορασεις ποια ειναι τα εξαρτηματα

    Θελω την γνωμη σαας γτ θα το κανω μονος μου ολη την εγκατασταση γτ ρωτησα και μου ειπαν 50ετην ωρα!!!!!!!!!!!!! Ελεω τετοιας κρισης!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και καλη χρονια.
    Σου ειπαν 50€ την ωρα ΟΚ... ποσες ωρες θα χρειαστουν σου ειπαν?
    Πιθανοτατα δεν απευθυνθηκες σε σωστο επαγγελματια. Για ψαξτο λιγο καλυτερα.
    Τωρα εαν εχεις την απαιτουμενη πειρα , μπορεις σιγουρα να την κανεις και μονος σου.
    Για το αν θα χρειαστεις ενισχυτη παιζουν ρολλο πολλοι παραγοντες. Τι σταθμη σηματος βγαζει η κεραια, πως ειναι η καλωδιωση του σπιτιου, τι μπριζες υπαρχουν και τι εξασθενηση εχουν και αλλα πολλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Ναι 50ε την ωρα δεν μου ειπε ποσες ωρες....δεν θελω να αλλαξω καλωδιωσεις μονο κεραια και τα παρεμφερη αλλα αν αυτος κολοβαραει και κανει κανα 3ωρο;; να δωσω εγω 150ε;; Για να τα βγαλω εγω δουλευω 5 μερες αυτος θα τα παρει σε 3 ωρες;;
    Εχω τελειωσει ηλεκτρονικος ναι και γνωριζω καποια πραγματα απλα εχω μπερδευτειλιγο με χαζοεγκατασταση εδ και για αυτο θελω να την ξυλωσω να τα βαλω καινουργια να τελειωνουν!!!

    Γενικα θελω μια τετοια κεραια

    http://www.megawatt.com.gr/images/up...G%20TITLOS.jpg

    Κοιταξε στην μια τηλεοραση εχω μια τετοια κεραια ενεργη ομως οποτε την αφηνω οπως εχει μικρη ειναι δεν φενετε καιπιανει τζαμι!!!
    Θελω να βγαλω αλλες 3 τηλεορασεις Καλωδιωσεις υπαρχουν κανονικα γυρω απο το σπιτι αυτην η κεραια ομως τι ενισχυτη χρειαζετε ειναι ευκολο να μουπει καποιος να μου στειλει που εχει κατα νου;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    - Κατ΄αρχήν χρόνια πολλά - καλή χρονιά για δώσε περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση υπάρχουν εξωτερικά καλώδια? υπ'αρχουν πρίζες? είναι σύνδεση σε σειρά? ή πρίζα και καλώδιο?

    - Γενικά μια καλή κεραία με καλές καλωδιώσεις και σωστή κατανομή μπορεί να σηκώσει τρείς τηλεοράσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω μια εγκατασταση τηλεορασης 20αετιας μπορει και παραπανω τα εξαρτηματα ολα ειναι ψιλοσκουριασμενα οιο διακλαδωτες εξω κ.τ.λ.
    Χαμός ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... δεν θελω να αλλαξω καλωδιωσεις μονο κεραια και τα παρεμφερη αλλα αν αυτος κολοβαραει και κανει κανα 3ωρο;; να δωσω εγω 150ε;;
    Κώστα αυτό το λες εσύ. Ο σωστός επαγγελματίας όμως ... θες δεν θες, θα πρέπει να σου τις αλλάξει,
    προκειμένου αυτός να είναι σωστός. Δεν ρισκάρει κανένας σωστός επαγγελματίας την φήμη του. Οι
    ερασιτεχνικές εργασίες έχουν πολλά "πρόσωπα". Οι επαγγελτικές εργασίες έχουν ένα ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανοτατα δεν απευθυνθηκες σε σωστο επαγγελματια.
    Για κάτσε βρε Γιώργο. Ο σωστός επαγγελματίας ποιός είναι ?. Αυτός που θα ζητήσει 5€/Ώρα ?.
    Δηλαδή αν βρεί έναν με 10€/Ώρα χωρίς καν πεδιόμετρο, και τα κάνει κόλαση ... και δεν πιάνει τίποτα,
    και τον φωνάζει κάθε 3 μέρες ?. Θα είναι Οκ ?. Βέβαια θα μου πείς αυτό μπορεί να συμβεί και με το 50€.
    Πάω πάσο. Απλά είναι πιο σπάνιο ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kokoblue Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... γτ ρωτησα και μου ειπαν 50ετην ωρα!!!!!!! Ελεω τετοιας κρισης!!!
    Μερικές φορές τα μάτια τους έχουν δεί "σημεία & τέρατα", και μάλλον η τιμή δεν είναι ακριβή, αν
    βέβαια αυτός είναι επαγγελματίας και οχι
    "επαγγελματίας" (χωρίς καν πεδιόμετρο). Απλά είναι μια
    τιμή που περιλαμβάνει το οτιδήποτε συναντήσει ... κατά την διάρκεια της εγκατάστασης.

    Σίγουρα αν ήταν να σου "πετάξει" ένα καλώδιο απο την ταράτσα κάτω, και να στο περάσει απο ένα
    παράθυρο μέσα, δεν νομίζω να σου έπαιρνε 50€. Το καλύτερο θα ήταν να έρθει εκεί να δεί ακριβώς
    τι θέλεις ... και να σου βγάλει μια τιμή.

    Υπόψιν
    επαγγελματικά δεν έχω καμία σχέση με εγκατάσταση τηλεοπτικών κεραιών λήψεως. Απλά
    έχω τοποθετήσει αρκετές.


    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι πως το "50 ευρώ την ώρα" δεν μου κάθετε καλά.
    Το λογικό για έναν επαγγελματία είναι να ζητήσει ένα Χ ποσό για το σύνολο της εργασίας του.
    Αν δεν μπορεί να κρίνει το πόσο χρόνο θα του πάρει και να κάνει σωστή κοστολόγηση, συγνώμη αλλά δεν είναι σωστός επαγγελματίας.
    Και αν υποθέσουμε πως θα φάει ένα 8ωρο, που δεν είναι υπερβολή, θα πάρει 400 ευρώ?
    Εγώ θα ζητούσα και μια δεύτερη προσφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαμός ...


    Κώστα αυτό το λες εσύ. Ο σωστός επαγγελματίας όμως ... θες δεν θες, θα πρέπει να σου τις αλλάξει,
    προκειμένου αυτός να είναι σωστός. Δεν ρισκάρει κανένας σωστός επαγγελματίας την φήμη του. Οι
    ερασιτεχνικές εργασίες έχουν πολλά "πρόσωπα". Οι επαγγελτικές εργασίες έχουν ένα ...




    Για κάτσε βρε Γιώργο. Ο σωστός επαγγελματίας ποιός είναι ?. Αυτός που θα ζητήσει 5€/Ώρα ?.
    Δηλαδή αν βρεί έναν με 10€/Ώρα χωρίς καν πεδιόμετρο, και τα κάνει κόλαση ... και δεν πιάνει τίποτα,
    και τον φωνάζει κάθε 3 μέρες ?. Θα είναι Οκ ?. Βέβαια θα μου πείς αυτό μπορεί να συμβεί και με το 50€.
    Πάω πάσο. Απλά είναι πιο σπάνιο ...




    Μερικές φορές τα μάτια τους έχουν δεί "σημεία & τέρατα", και μάλλον η τιμή δεν είναι ακριβή, αν
    βέβαια αυτός είναι επαγγελματίας και οχι
    "επαγγελματίας" (χωρίς καν πεδιόμετρο). Απλά είναι μια
    τιμή που περιλαμβάνει το οτιδήποτε συναντήσει ... κατά την διάρκεια της εγκατάστασης.

    Σίγουρα αν ήταν να σου "πετάξει" ένα καλώδιο απο την ταράτσα κάτω, και να στο περάσει απο ένα
    παράθυρο μέσα, δεν νομίζω να σου έπαιρνε 50€. Το καλύτερο θα ήταν να έρθει εκεί να δεί ακριβώς
    τι θέλεις ... και να σου βγάλει μια τιμή.

    Υπόψιν
    επαγγελματικά δεν έχω καμία σχέση με εγκατάσταση τηλεοπτικών κεραιών λήψεως. Απλά
    έχω τοποθετήσει αρκετές.

    Καλησπερα Γρηγορη και καλη χρονια.
    Το θεμα μου δεν ειναι τα 50 η 100 € που ζηταει την ωρα. Δικαιωμα του να ζητησει οσα θελει.
    Ομως για να ειναι ολοκληρωμενη η προσφορα του,οφειλει να δωσει και εναν εκτιμωμενο χρονο της δουλειας που θα κανει, ωστε να ξερει και ο πελατης πανω κατω τι θα του στοιχισει συνολικα.
    Τον απαιτουμενο χρονο της δουλειας ο πελατης δεν τον γνωριζει. Μπορει να θεωρει οτι απαιτειται 1 ωρα , ομως στην πραξη να απαιτουνται 5 ωρες, οποτε σε μια τετοια περιπτωση ειναι πολυ πιθανο να κακοχαρακτηρισει τον τεχνικο.
    Για αυτο λοιπον ο καλος επαγγελματιας πρεπει να δινει πιο συγκεκριμενη προσφορα. Πανω απ ολα για να ειναι αυτος καλυμενος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ggr : 02-01-17 στις 19:37

Παρόμοια Θέματα

  1. απορια με crossover και καινουργια ηχεια
    By giannis_k1 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-22, 21:15
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 16:07
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-10, 17:01
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-09, 12:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας