Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Υπολογισμός ισχύος τοροειδούς πυρήνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή Υπολογισμός ισχύος τοροειδούς πυρήνα

    Έπεσε στα χέρια μου ένας μετασχηματιστής τοροειδής ο οποίος όμως ήταν αυτομετασχηματιστής (δεν μου έκανε) και άρχισε το ξήλωμα. Αφού αφαίρεσα μονωτικά επιστρώματα εξωτερικά, αφαίρεσα και το ας πούμε δευτερεύων και έμεινε το πρωτεύον.
    Δεν είχε στοιχεία επάνω του πλην κάποιου κωδικού που παρέπεμπε σε "φθηνά τροφοδοτικά" Κίνας, χωρίς τίποτα άλλο συγκεκριμένο ή άλλη παράμετρο. Υπολογίζω πως το πραγματικό μέγεθος του πυρήνα είναι :
    Εξωτ. Διάμετρος 90mm , εσωτ. διάμετρος 55mm και ύψος 54mm. Άρα διατομή πυρήνα 9,45cm το λιγότερο. Τι ισχύος μπορεί να είναι ;;;;
    Απο υπολογισμούς,και δοκιμή, φέρει στο πρωτεύων 550 στροφές διαμέτρου σύρματος 0,7mm. Χωρίς φορτίο καταναλώνει μόλις 22mA.....
    Γνωρίζοντας όμως ότι οι φθηνές αγορές κάνουν πολλές εκπτώσεις των πάντων και υπερτιμήσεις των ισχύων που αναφέρουν, ή υποδηλώνουν έμμεσα (εδώ τίποτα),
    πως θα υπολογίσω την ισχύ του πυρήνα του μετασχηματιστή αυτού ;;;
    IMG_20210329_000449.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Γύρω στα 500W.Τι σύρμα είχε για δευτερεύον αρ.στροφών; διαμ; τάση εξόδου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Είχε διπλό 1,3mm δηλαδή τραβούσε από δύο μπαταρίες των 12Βολτ γύρω στα 7,5-8 Α με δικούς μου συντηρητικούς υπολογισμούς. Η τάση που ανέπτυσε ήταν περίπου 20Βολτ AC (δεν εχω μπροστά μου τις σημειώσεις μου). Προέρχεται από UPS , μου φάνηκε περίεργο να έχει διάταξη αυτομετασχηματιστή. Η μία ακρη του δευτερεύοντος με την μια του πρωτεύοντος. Το μέτρησα με δυο τρόπους ( το δευτερεύων ελεύθερο και σε σειρά ) οι μετρήσεις αντίστοιχες, η αντίστοιχη διαφορά.
    Το θέμα μου κυρίως είναι αν το πρωτεύων έχει μειωμένες στροφές για μεγαλύτερη ισχύ μικρής διάρκειας ενώ εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω για μεγαλύτερη διάρκεια (π.χ. 3-4 ώρες ίσως και παραπάνω) χωρίς να παραζεσταθεί. Να προσθέσω 50-100 στροφές ή όχι ;;;
    Η δοκιμή με λάμπα σε σειρά στο πρωτεύων μόνο μια 3Βαττ (πυράκτωσης) κατάφερε να ανάψει αχνά.
    IMG_20210321_213218~2.jpg
    Η αρχική μορφή ήταν αυτή. ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Καλά που παρατήρησες ότι είναι αυτομετασχηματιστής,τα συνηθίζουν οι κινέζοι αυτά λόγω οικονομίας.Αν τον ζορίσεις στα 500W για ώρες θέλει και τις 50 στροφες στο πρωτεύον που αφαιρέθηκαν. Αν δεν είναι για καλή κατασκευή και απλώς πειραματισμούς που δεν θα τον ζορίσουν στα όρια του μια χαρά είσαι και χωρίς την διόρθωση στο πρωτεύον.Σημαντικό είναι να παρατηρήσεις την κατάσταση των ήδη υπαρχόντων σπειρών κολλάνε μεταξύ τους; Μυρίζει καμμένο βερνίκι σύρματος; -> υπερθερμάνθηκε στιγμιαία.Κάποιοι βάζουν και μια θερμική στο πρωτεύον αν θες κάνε το ίδιο για να μην σου τον καταστρέψει.Βρήκα ανάλογο μ/τη με κολλημένο-καμμένο το δευτ. και το πρωτ οκ με την θερμική καμμένη.Το πρωτ δεν έπαθε τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Ήταν πεντακάθαρος, αυτή η ρητίνη με βασάνισε, όταν έφθασα στο πρωτεύων ήταν πεντακάθαρο, δεν κολλούσε η ρητίνη στο Mylar (έτσι δεν λέγεται το διάφανο μονωτικό ) Απλά επειδή τον κρατούσα στο χέρι και τον είχα βασανίσει ήπια, έβαλα και την κίτρινη από πάνω για σιγουριά. Έβαλα ήδη τις 50 στροφές ακόμα με έξτρα μόνωση Mylar και περίμενα μια απάντηση για να τον κάνω προσθήκη του πρωτεύοντος ή απλό δευτερεύων για ότι ....
    Δεν πρόκειται να τον κάνω τόσο μεγάλο, στα 180Βαττ με 250 μάξ ονομαστική, με καλύπτει, υπερβάλλω προς τα κάτω ;;; Έχουν τόσο μεγάλη ισχύ ;;; Μου φάνηκε σαν διπλός των 100Βαττ κοινούς του εμπορίου.
    Το πολύ πολύ να τον φορτώσω τα βοηθητικά δευτερεύοντα στα 12Βολτ για κάθε χρήση και πάσα νόσο !!!
    Ευχαριστώ πολύ Γιώργο !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-20, 11:00
  2. Αποκατάσταση μαγνητικού πυρήνα Μετασχηματιστή
    By georgeb1957 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-19, 15:42
  3. Αποσυναρμολόγηση πυρήνα φερίττη
    By Panoss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 23:46
  4. Διάκενο πυρήνα... Πως βοηθάει?
    By michaelcom in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 22:19
  5. Υπολογισμός ισχύος από VSWR
    By SV1EDG in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-09, 22:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας