Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Πρόβλημα με θερμοστάτη χώρου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Macedonia, Hellas
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή Πρόβλημα με θερμοστάτη χώρου

    Καλησπέρα!
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα με το θερμοστάτη.
    Ενώ ρύθμιζα τη θερμοκρασία πολύ ψηλά δεν ζέστενε ανάλογα το σπίτι, πχ το ρύθμιζα τους 28 βαθμούς για να πιάσω τους 22. Υπέθεσα πως δε θα είναι απο τον θερμοστάτη, επειδή τον άλλαξα πέρυσι και όλη τη χρονιά λειτουργούσε άψογα. Το πρόβλημα εμφανίστηκε φέτος και τις τελευταίες μέρες λόγο των χαμηλών θερμοκρασιών, έγινε πιό έντονο.
    Σήμερα ήρθε ο ....... συντηρητής του καυστήρα της οικοδομής να κάνει έλεγχο. Επειδή εκείνη τη στιγμή σε μπορούσα να είμαι σπίτι εγώ, είπε στην κοπέλα μου πως έχει απόκλιση 7 βαθμούς και τον ρύθμισε. Όταν γύρισα, είδα οτι λειτουργούσε όπως θα έπρεπε. Ότι έδειχνε ο θερμοστατης έδειχνε και το θερμόμετρο.
    Επειδή τον πείραξα, είδα οτι το ποτενσιόμετρο δέν ήτανε στη θέση που ήταν πριν (μηδένιζε και τερμάτιζε πιό πριν απ ότι προηγουμένος). Το παράξενο ήταν οτι το καπάκι του ποτενσιομετρου έχει εγκοπή ωστε να μην αλλάζει θέση.
    Απο την στιγμή που τον πείραξα, χάθηκε και πάλι η ρύθμιση...
    Επικοινωνησα με τον ...... συντηρητη να τον ρωτήσω και τι έκανε και δε μου απαντούσε. Το ρώτησα πως είδε οτι είχε απόκλιση 7 βαθμούς και η απάντησή του ήταν ''Αυτό μόνο εγώ μπορώ να το καταλάβω''. Στην επόμενη ερώτησή μου για το τι μπορώ να κάνω (αφού του είπα πως το ανοιγόκλεισα 2-3 φορές) η απάντηση του ...... συντηρητή ήταν ''Εγώ το έφτιαξα. Εσάς ποιός σας είπε να το πειράξετε;''

    Η ερωτήσεις μου είναι:
    1) Πώς μπορεί κανείς να δεί την απόκλιση;
    2) Πως μπορεί να γυρίσει θέση το ποτενσιόμετρο;

    Να σημειώσω οτι η κοπέλα μου είπε οτι είδε να βγάζει μόνο το καπάκι του ποτενσιόμετρου (και όχι να ανοίγει τον θερμοστάτη) και να κάνει κάτι με ένα κατσαβίδι, καθώς ήταν μπροστά για να το κρύβει.


    Ζητώ συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

    Παραθέτω φωτογραφίες του θερμοστάτη




    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Εσύ τώρα γιατί τον πείραξες;
    Γυρνώντας τον τέρμα δεξιά, η εγκοπή που έχει θα έπρεπε να τερματίζει στο 35, τέρμα αριστερά στο σύμβολο της νιφάδας χιονιού. Εφόσον έχει εγκοπή το κάλυμμα και όχι καρέ, ο δίσκος του καλύμματος που έχει την εγκοπή είναι αποσπόμενος, και έχει μετατοπιστεί με αποτέλεσμα να σου λέει.. ψέμματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    όλη η μηχανική από το εργοστάσιο έχουν μια απόκλιση από +- 3-5C ο Campini ειδικά αυτός δεν φημίζεται για καλός παλιότερα μόνο από το λαμπάκι έκοβε χωρίς να ζεσταίνεται ο χορός, εκεί που έχει το κόκκινο χρώμα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι βίδα αν είναι από κι παίρνει ρύθμιση όχι από τον άξονα του ρεοστάτη αλλιώς αν θέλεις την απόλυτη ακρίβεια πας σε ηλεκτρονικό danffos siemens και τα λοιπά


    την απόκλιση την κοιτάς με ένα θερμόμετρο χορού
    αρκεί και αυτό να δείχνει σωστά

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον arion63 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    N.Pneuma (28-01-17)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arion63 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλη η μηχανική από το εργοστάσιο έχουν μια απόκλιση από +- 3-5C ο Campini ειδικά αυτός δεν φημίζεται για καλός παλιότερα μόνο από το λαμπάκι έκοβε χωρίς να ζεσταίνεται ο χορός, εκεί που έχει το κόκκινο χρώμα αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι βίδα αν είναι από κι παίρνει ρύθμιση όχι από τον άξονα του ρεοστάτη αλλιώς αν θέλεις την απόλυτη ακρίβεια πας σε ηλεκτρονικό danffos siemens και τα λοιπά


    την απόκλιση την κοιτάς με ένα θερμόμετρο χορού
    αρκεί και αυτό να δείχνει σωστά


    Μα αν κόβανε με απόκλιση 3 με 5 βαθμούς θα τους λέγανε... περιπουστάτες όχι θερμοστάτες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν κόβανε με απόκλιση 3 με 5 βαθμούς θα τους λέγανε... περιπουστάτες όχι θερμοστάτες.
    Ακόμα και για ένα υδραργυρικό θερμόμετρο χώρου υπάρχουν τύποι διόρθωσης ανάλογα με τις διαστάσεις.
    Για έναν θερμοστάτη π.χ. με διμεταλλικό έλασμα είναι φυσιολογικά αυτά τα σφάλματα(5-10 βαθμοί) π.χ από μηχανική παραμόρφωση των κραμάτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και για ένα υδραργυρικό θερμόμετρο χώρου υπάρχουν τύποι διόρθωσης ανάλογα με τις διαστάσεις.
    Για έναν θερμοστάτη π.χ. με διμεταλλικό έλασμα είναι φυσιολογικά αυτά τα σφάλματα(5-10 βαθμοί) π.χ από μηχανική παραμόρφωση των κραμάτων.

    Κοίτα, συμφωνώ πως είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αποκλίσεις σε ένα θερμοστάτη, αλλά όχι της τάξης των 5 βαθμών.
    Πας δηλαδή και παίρνεις ένα θερμοστάτη χώρου από ένα κατάστημα, έχει απόκλιση 5-10 βαθμούς και το θεωρείς φυσιολογικό, λόγω της μηχανικής παραμόρφωσης των κραμάτων;
    Εκτός και αν εννοείς πως η απόκλιση επέρχεται έπειτα από ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, συμφωνώ πως είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αποκλίσεις σε ένα θερμοστάτη, αλλά όχι της τάξης των 5 βαθμών.
    Πας δηλαδή και παίρνεις ένα θερμοστάτη χώρου από ένα κατάστημα, έχει απόκλιση 5-10 βαθμούς και το θεωρείς φυσιολογικό, λόγω της μηχανικής παραμόρφωσης των κραμάτων;
    Εκτός και αν εννοείς πως η απόκλιση επέρχεται έπειτα από ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
    αυτό που είπα πιο πάνω έχει να κάνει με τους διμεταλλικούς και τους περισσότερους τους φέρνεις στα ίσια τους με ρύθμιση μετρώντας με όργανο την θερμοκρασία του χορού δεν είναι πυρηνική φυσική,επειδή από το 96 μέχρι τώρα έχω αλλάξει αμέτρητους κάτι έχω δει για να το λέω όπως και εσύ στον δικο σου τομέα κάτι έχεις δει τόσα χρόνια. Βέβαια το καλύτερο είναι να μην λέμε τίποτα και να φωνάζουν τον ειδικό άλλα τις μέρες που ζούμε κάλο είναι σε κάτι απλό να βοηθάμε, δεν θέλω και δεν είχα πότε την διάθεση να κοροϊδεύω και να πεζό με κάποιον εδώ μέσα ειδικά με αυτούς που λόγο ανέχειας προσπαθούν να επισκευάσουν κάτι μονή τους ενώ ξέρουμε όλη ότι το ρεύμα σκοτώνει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Παθών κι εγώ με παρόμοιο θεματάκι σε έναν Siemens RAA30.16 τον οποίο είχε το σπίτι που πήρα προ 7ετίας.

    Προχθές βάζαμε πετρέλαιο στην πολυκατοικία και ως διαχειριστής πήγα κι έκλεισα τον διακόπτη στο πινακάκι δίπλα στον καυστήρα μέχρι να τελειώσει το γέμισμα. Με το που τελείωσε ξέχασα να ανεβάσω τον διακόπτη, ανέβηκα πάνω, γύρισα ποτενσιόμετρο από τη χαμηλή ένδειξη (νιφάδα) σε μια Χ θερμοκρασία και αφού ακούστηκε το έλασμα να κλείνει, θυμήθηκα το "λάθος" μου. Ξανακατέβασα το ποτεντιόμετρο στην νιφάδα (χωρίς όμως να ακουστεί το κλικ στο έλασμα), κατέβηκα, άνοιξα διακόπτη, γυρνάω και βλέπω τον θερμοστάτη να δίνει ενώ ήταν γυρισμένος στο χαμηλότερο σημείο που ήταν η νιφάδα. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί και δεν κατάλαβα γιατί έγινε.

    Το άφησα να δουλέψει και μετά από πολύ ώρα φάνηκε να παίρνει "τσιμπάει" λίγο από την χαμηλότερη θέση (οπότε μπορούσε να μείνει off) αλλά φαίνεται σαν να έχασε κάποια σκαλοπάτια και υπάρχει απόκλιση, μεγαλύτερη από ότι θα περίμενα και από όσο είχε πριν.

    Η αρχική μου ερώτηση είναι αν το συγκεκριμένο ήταν τυχαίο ή το προκλήθηκε από το λάθος μου. Να πω ότι το σπίτι ήταν κρύο καθώς έλειπα πάνω από 24 ώρες. Κρύο μιλάμε 11-12 βαθμούς.

    Δευτερευόντως θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος "διόρθωσης" του προβλήματος. Άνοιξα τον θερμοστάτη (επισυνάπτω φωτό) αλλά δεν είδα κάτι επιλήψιμο.

    20170112_200631.jpg

    Και τελικώς, αν δεν αξίζει να ασχοληθώ, αν αυτός εδώ (Siemens RDD100.1) με καλύπτει. Επίσης, βλέπω λίγο τις οδηγίες εγκατάστασης σε αυτό και αυτό το PDF (σελίδα 8 ). Να υποθέσω ότι αναφορικά με την φωτό που έβαλα, N (μπλε), L (μαύρο) τοποθετούνται στις κλέμες με την αντίστοιχη σήμανση και το πράσινο καλώδιο (Y1 στον τωρινό) πάει στο Q11 του νέου; Αυτό που με μπερδεύει είναι οι οδηγίες (και η φωτό) δείχνουν συνδυασμούς

    Q11, Q12 NC contact (for NO valves)
    Q11, Q14 NO contact (for NC valves)

    Κάθε διευκρίνηση για το τι παίζει με τα Q12, Q14 (πάντα αναφορικά και με το τι υπάρχει στην επισυναπτόμενη φωτό) είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    για να μην παιδευεσαι με διμεταλικούς πάρε αυτόν:http://www.skroutz.gr/s/2365510/Siem...0.html#reviews
    Εχει διαφορικό 1 βαθμό εχω βάλει σε εμένα και σε άλλους 2 φίλους και ειναι μια χαρα. Χρειάζεται μόνο φάση και επιστροφή προς καυστήρα. Τον ουδετερο δεν τον συνδέεις.
    τον εβαλα και στους γονείς απλός και ακριβής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την συμβουλή. Έχω πάρει απόφαση να παρατήσω την ιδέα του διμεταλλικού. Βάζω αυτόν που προτείνεις στην λίστα. Απλά αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει και για την ερώτηση μου για την συνδεσμολογία του RDD100.1 θα το εκτιμούσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 03:53
  2. Αντικατάσταση παλαιού θερμοστάτη χώρου
    By marsele in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-16, 16:13
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 22:53
  4. Απορία για θερμοστάτη χώρου
    By tbaitasis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 11:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας