Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Αγορά Inverter/Κλιματιστικού 24.000 BTU (προτάσεις)

  1. #1
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή Αγορά Inverter/Κλιματιστικού 24.000 BTU (προτάσεις)

    Παιδιά Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά να έχουμε !!!.

    Θα ήθελα να συζητήσουμε ένα θέμα που με απασχόλησε τις τελευταίες 10 μέρες. Έχει να κάνει
    με το κλιματιστικό μου. Δεν θα ήθελα να συζητήσουμε για την αποκατάσταση βλάβης (είναι υπο
    διερεύνηση), μιας και αν διορθωθεί ... έχω σκοπό να το βγάλω να πάει στο χωριό, και να βάλω
    ένα άλλο πιο σύγχρονο και λιγότερο ενεργοβόρο (inverter). Πρόκειται λοιπόν για το:

    Fujitsu ASY24RGB-W (Indoor)
    Fujitsu AOY24RMAL (Outdoor)

    Το οποίο ήταν αγορασμένο κάπου το 2002-2004, περίπου στα 1400-1500€ !. Απο τότε μου έχει
    χαλάσει κάνα 4άρι φορές (εσωτ.μονάδα) !!!. Όμως είπαμε, ας αφήσουμε το κομμάτι "επισκευής"
    και ας πάμε στις "προτάσεις" αγοράς νέου. Να αναφέρω οτι το κλιματιστικό δεν έχει δουλέψει
    πολλές ώρες όσο και αυτό ακούγεται παράξενο. Σε ψύξη δεν δούλεψε σχεδόν ποτέ. Σε θέρμανση
    δουλεύει τα τελευταία 5 χρόνια (πετρέλαιο γιόκ), αλλά τα 3 απο αυτά ... έλειπα. Το θέμα είναι
    οτι αυτή την στιγμή είναι η κύρια/βασική θέρμανση.

    Οπότε :
    Σαν αντικατάσταση αυτού, έχω βρεί/δει (και ίσως αποφασίσει) τα παρακάτω:

    Fujitsu ASYG24LFC
    Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-571ZR

    Το πρώτο (
    Fujitsu) στην ουσία είναι ο αντικαταστάτης αυτού που έχω (αλλά σε inverter). Το θέμα
    είναι οτι και τα δύο, έχουν "αστεία" εγγύηση ... ειδικά για την εσωτερική μονάδα. Έχετε να μου
    προτείνεται κάτι καλύτερο ... με μια λογική τιμή <<< 1000-1100€ ?. Ένα πχ της CREE που είδα
    είχε αντί 3/5 χρόνια (που έχουν τα παραπάνω), 5/10 χρόνια !!!. Μεγάλη διαφορά.

    Δεν θέλω να πάω σε μεγαλύτερο απο
    24000BTU, γιατί στον συγκεκριμένο ενιαίο χώρο (60τμ
    σαλόνι-κουζίνα), στο LOWFan έφτανε απο τους 15 oC στους
    20 oC (Set 22 oC) μέσα σε <30min.
    Στην ουσία μάλλον είναι και υπερβολικό το 24άρι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    θα έλεγα καλύτερα ένα μεγάλο να δουλεύει ξεκούραστα και να μην τρέχει να προλάβει τις απώλειες του χώρου παρά ένα μικρό. από την άλλη το θέμα εγγύησης θα έλεγα από που το αγοράζεις. πχ (αν και δεν μου αρέσουν) τα μεγάλα καταστήματα (πχ κοτσόβολος κλπ) την εγγύηση την αναγνωρίζουν με την απόδειξη αγοράς και είσαι οκ( άσχετα αν δεν το επισκευάζουν αυτοί αλλά οι διάφοροι αντιπρόσωποι). δηλαδή από ποιον καλύπτετε αυτή η εγγύηση και αν αύριο υπάρχει αυτός και την αναγνωρίζει.
    το τελευταίο είναι μιας και ξέρεις στην περιοχή σου της καιρικές συνθήκες που επικρατούν να δεις για τον χειμώνα μέχρι ποια εξωτερική θερμοκρασία μπορεί να δουλέψει χωρίς πρόβλημα για να μην καταντάει να κόβει κάθε λίγο για να ξεπαγώσει την εξωτερική μονάδα αν έχει πχ μηδέν έξω.
    φυσικά ξέρεις ότι δεν είμαι ειδικός οπότε μια άποψη είπα με βάση αυτά που καταλαβαίνω από όσα έχω δει. οι ποιο ειδικοί θα σου τα πούνε καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Το fujitsu απο οτι ειδα ειναι απο -15 και μεγαλυτερης αποδοσης απο το toyotomi.θα το εμπιστευομουν καλυτερα.
    Μακαρι οι εγγυησεις στην ελλαδα να ειχαν ισχυ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως ένα LG 24άρι ινβέρτερ που έχω πάρει προ ~8 ετών... και δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι φουλάρισμα... ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα (φτου, μην το ματιάσω κιόλας)! Βάζει ""jet" και σε 15' έχω σχεδόν όλο το σπίτι (84τμ) όπως το θέλω, ψυγείο ή φουρνάκι!

    -1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DLS 33
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    βρε παιδια αυτο ειναι αναλογα που μενει ο καθενας
    Μενει κανεις απο εσας σε μονοκατοικια σε χωριο ?
    και 40τμ να ειναι , δεν πιστευω να ζεσταθεις......ασε που ΑΝ κανει και καμμια διακοπη η ΔΕΗ.....
    Φιλος μου, που που αγορασε 24 ινβερτερ Fujitsu, (δεν ξερω ποιο μοντελο) το εχει μονο για το καλοκαιρι..

    Τον χειμωνα πετρελαιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    https://www.youtube.com/watch?v=oZPENPIspcI
    Case MXM 190 --- Fiat F110 --- GSXR 1100 WP
    https://prnt.sc/isjgx1

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Γιάννη:
    Ένας λόγος που θέλω να αλλάξω το παλιό, φτιαχτεί /δεν φτιαχτεί απο την βλάβη του, είναι οτι το παλιό
    όταν η έξω θερμοκρασία ήταν περίπου <7 oC, αυτό μας είχε σπάσει τα νευρά με το σταμάτα/ξεκίνα. Αφού
    μερικές φορές μου έδινε την εντύπωση οτι "βαριέται" χαχαχα. Εντάξει όταν ήταν πάνω απο 10 oC η έξω
    θερμοκρασία, πήγαινε Full.

    Βασίλη:
    Συμφωνώ σε αυτό που λες. Σε μένα όμως το (συγκεκριμένο τουλάχιστον) Fujitsu μου βγήκε ... λίγο
    αναξιόπιστο. Οκ το παραβλέπω, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση. Όντως τα καινούργια δουλεύουν
    ακόμα και απο -10 οC (έτσι λένε) !!!.

    Γιώργο:
    Αυτά βλέπω σε άλλα, και ενώ εγώ τότε πήρα ένα καλό μηχάνημα για να μην έχω προβλήματα, τελικά ...
    αγόρασα προβλήματα. Δεν πειράζει υγεία να έχουμε να τα λύνουμε.

    Δημήτρη:
    Τον χειμώνα πετρέλαιο. Συμφωνώ απόλυτα Δημήτρη. Αλλού διαφωνώ. Τώρα αν κάνει και καμιά "διακοπή"
    ΔΕΗ ... μας πέθανε έτσι και αλλιώς. Γιατί και λέβητα να έχεις, τι θα κάνεις ?. Θα βάλεις UPS σε αυτόν και
    στον κυκλοφορητής του ?. Οπότε τις διακοπές (οχι σε παραλίες) της ΔΕΗ ... μην τις μελετάς καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    το μονο που θα πω ειναι οτι για 60τμ θες τουλαχιστον 60χ3=180κμ χ 180=32400 btu min για σπιτι με λιγες απολειες εως 180κμ χ 220=39600btu max για σπιτι με απωλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ένα LG 24άρι ινβέρτερ που έχω πάρει προ ~8 ετών... και δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι φουλάρισμα... ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα (φτου, μην το ματιάσω κιόλας)! Βάζει ""jet" και σε 15' έχω σχεδόν όλο το σπίτι (84τμ) όπως το θέλω, ψυγείο ή φουρνάκι!
    84τετρ .μ και οχι ενιαιος χωρος ε?Σιγουρα θα εχεις μεγαλη διακυμανση θερμοκρασιας.Εγω με 18ρι hitachi εχω κοντα δυο βαθμους απο κατω του με τερμα απεναντι σε μακροστενο σαλονι.Ηθελα 2 να βαλω αλλα την πατησα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DLS 33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδια αυτο ειναι αναλογα που μενει ο καθενας
    Μενει κανεις απο εσας σε μονοκατοικια σε χωριο ?
    και 40τμ να ειναι , δεν πιστευω να ζεσταθεις......ασε που ΑΝ κανει και καμμια διακοπη η ΔΕΗ.....
    Φιλος μου, που που αγορασε 24 ινβερτερ Fujitsu, (δεν ξερω ποιο μοντελο) το εχει μονο για το καλοκαιρι..

    Τον χειμωνα πετρελαιο
    γΙατι να μην ζεσταινεται?αν αντι για 2kw σομπα βαλεις 2kw κλιματιστικο το ιδιο δεν ειναι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη:
    Ένας λόγος που θέλω να αλλάξω το παλιό, φτιαχτεί /δεν φτιαχτεί απο την βλάβη του, είναι οτι το παλιό
    όταν η έξω θερμοκρασία ήταν περίπου <7 oC, αυτό μας είχε σπάσει τα νευρά με το σταμάτα/ξεκίνα. Αφού
    μερικές φορές μου έδινε την εντύπωση οτι "βαριέται" χαχαχα. Εντάξει όταν ήταν πάνω απο 10 oC η έξω
    θερμοκρασία, πήγαινε Full.

    Βασίλη:
    Συμφωνώ σε αυτό που λες. Σε μένα όμως το (συγκεκριμένο τουλάχιστον) Fujitsu μου βγήκε ... λίγο
    αναξιόπιστο. Οκ το παραβλέπω, μπορεί να έπεσα στην περίπτωση. Όντως τα καινούργια δουλεύουν
    ακόμα και απο -10 οC (έτσι λένε) !!!.

    Γιώργο:
    Αυτά βλέπω σε άλλα, και ενώ εγώ τότε πήρα ένα καλό μηχάνημα για να μην έχω προβλήματα, τελικά ...
    αγόρασα προβλήματα. Δεν πειράζει υγεία να έχουμε να τα λύνουμε.

    Δημήτρη:
    Τον χειμώνα πετρέλαιο. Συμφωνώ απόλυτα Δημήτρη. Αλλού διαφωνώ. Τώρα αν κάνει και καμιά "διακοπή"
    ΔΕΗ ... μας πέθανε έτσι και αλλιώς. Γιατί και λέβητα να έχεις, τι θα κάνεις ?. Θα βάλεις UPS σε αυτόν και
    στον κυκλοφορητής του ?. Οπότε τις διακοπές (οχι σε παραλίες) της ΔΕΗ ... μην τις μελετάς καθόλου.
    το -10,-15 που φτανουν τωρα ειναι λογω νεου αεριου.Βεβαια το COP παει περιπατο σε αυτες τις θερμοκρασιες,αλλα τουλαχιστον να ζεσταινεσαι.
    Για την αξιοπιστια τι να πω τελικα,λαχειο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο που θα πω ειναι οτι για 60τμ θες τουλαχιστον 60χ3=180κμ χ 180=32400 btu min για σπιτι με λιγες απολειες εως 180κμ χ 220=39600btu max για σπιτι με απωλειες.
    Και εγω για καπου εκει ξερω οτι θελει,διαφορες εταιριες εχουν ενα υπολογιστη που βαζεις τετρ.περιοχη,μονωση και σου βγαζει ποσα απαιτει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Γρηγόρη, εφόσον ο χώρος δεν είναι ενιαίος, και αν είναι εφικτό να γίνουν οι κατάλληλες συνδέσεις, δες και την περίπτωση να εγκαταστήσεις κεντρική εξωτερική μονάδα με δύο ξεχωριστές εσωτερικές μονάδες. Στο σπίτι μου εγκατέστησα αντίστοιχο κεντρικό σύστημα με 3 μονάδες στα υπνοδωμάτια με στόχο τον κλιματισμό το καλοκαίρι, και κατέληξε να είναι η ευχάριστη έκπληξη για το χειμώνα. Λόγω ύπαρξης σοφίτας δεν φαίνονται ούτε συνδέσεις ούτε τίποτα, καθώς έχει και αντλίες αναρρόφησης των συμπυκνωμάτων.
    Γενικά η δυνατότητα να έχεις ξεχωριστό έλεγχο για κάθε χώρο είναι ανεκτίμητη. Είναι Daikin και αποδίδει άριστα και χωρίς καθυστερήσεις όσο κρύο και να έχει έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (05-01-17)

  11. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο που θα πω ειναι οτι για 60τμ θες τουλαχιστον 60χ3=180κμ χ 180=32400 btu min για σπιτι με λιγες απολειες εως 180κμ χ 220=39600btu max για σπιτι με απωλειες.

    Άρη δεν αντιλέγω για αυτό που λες. Στην θεωρητική του (και απόλυτη) πλευρά ισχύει.
    Όμως διάβασε την τελευταία μου παράγραφο στο πρώτο μου αρχικό ποστ, να δείς τι γράφω.

    Το σπίτι μου είναι ανάμεσα σε άλλα διαμερίσματα που κατοικούνται και δεν είναι εκτεθειμένο.
    Είναι με διπλά τζάμια και γενικά έχει καλή μόνωση. Για 24άρι που συζητάμε είναι Οκ.
    Ζεσταίνει τον χώρο σχετικά γρήγορα (υπόψιν ... στο LowFAN). Δεν έχω καμία απαίτηση να
    πάω σε μεγαλύτερο. Τουλάχιστον αυτά, με το Fujitsu που είχα (έχω ?).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προστασία τάσης σε κλιματιστικό inverter 24000 BTU
    By mat2775 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 15:29
  2. Aγορά κλιματιστικού
    By space in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 09:11
  3. Νέο κλιματιστικό 24000 BTU DC Inverter και απορίες
    By kostas5683 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 12:52
  4. Προτάσεις για αγορά ηχείων υπολογιστη
    By Aris Drogados Cucaracha in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-12, 11:16
  5. Προτάσεις για αγορά soldering station
    By acmilangr in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 15:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας