Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Πρόβλημα με uni-t ut58a

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Πρόβλημα με uni-t ut58a

    Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα, πηρά ένα πολύμετρο το uni-t ut58a, γενικά λειτούργει καλά αλλά στην μέτρηση των 200ΜΩ βραχυκυκλώνω τους ακροδέκτες και μου βγάζει 00.9 ΜΩ δηλαδή 900 ΚΩ, έκανα μέτρηση σε μια αντίσταση των 5.7 ΜΩ και στην οθόνη εμφανίζει 6,6 ΜΩ, στην άλλη μέτρηση των 20 ΜΩ εμφανίζει κανονικά στα 5.7 ΜΩ, τι μπορώ να κάνω το πολύμετρο ώστε να το κάνω calibration, έψαξα και βρήκα το σχέδιο της πλακέτας του http://www.eevblog.com/forum/testgea...h;attach=53312
    μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
    Σας ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgr93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα, πηρά ένα πολύμετρο το uni-t ut58a, γενικά λειτούργει καλά αλλά στην μέτρηση των 200ΜΩ βραχυκυκλώνω τους ακροδέκτες και μου βγάζει 00.9 ΜΩ δηλαδή 900 ΚΩ, έκανα μέτρηση σε μια αντίσταση των 5.7 ΜΩ και στην οθόνη εμφανίζει 6,6 ΜΩ, στην άλλη μέτρηση των 20 ΜΩ εμφανίζει κανονικά στα 5.7 ΜΩ, τι μπορώ να κάνω το πολύμετρο ώστε να το κάνω calibration, έψαξα και βρήκα το σχέδιο της πλακέτας του http://www.eevblog.com/forum/testgea...h;attach=53312
    μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    Οταν μετρας την αντισταση επειδη ειναι πολυ μεγαλη δεν πρεπει να την ακουμπας καθολου με τα χερια σου...Μετρα την με κροκοδειλακια και αν παλι παραμενει το προβλημα τοτε ναι...εχει προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Υπολογισε και την ανοχή που μπορει να εχει η αντισταση οποτε να μην είναι 5,7 .επισης και η ακριβεια που εχει με 3,5 ψηφια πως θα σου μετρησει κυκλωμα με 3ωμ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μετρας την αντισταση επειδη ειναι πολυ μεγαλη δεν πρεπει να την ακουμπας καθολου με τα χερια σου...Μετρα την με κροκοδειλακια και αν παλι παραμενει το προβλημα τοτε ναι...εχει προβλημα
    Ναι φιλε μου το εκανα και με κροκοδειλακια και χωρις να ακουμπαω με τα χερια μου τους ακροδεκτες, και παλι βγαζει 900 ΚΩ παραπανω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexgr93 : 14-01-17 στις 19:58

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπολογισε και την ανοχή που μπορει να εχει η αντισταση οποτε να μην είναι 5,7 .επισης και η ακριβεια που εχει με 3,5 ψηφια πως θα σου μετρησει κυκλωμα με 3ωμ;
    Το εκανα και με αλλη αντισταση και παλι τα ιδια και βραχεικυκλωσα τους ακροδεκτες μεταξει τους και μου βγαζει 900 ΚΩ παραπανω δηλαδη 00.9 ΜΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    ειναι προβλημα στην κλιμακα μονο υποθετω. στις αλλες κλιμακες μετραει σωστα? κατι γινεται με τον διαιρετη στην εισοδο. καποια αντισταση εχει προβλημα. θα το βρεις μονο αν το ανοιξεις και το μετρησεις με την βοηθεις ενος αλλου πολυμέτρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι προβλημα στην κλιμακα μονο υποθετω. στις αλλες κλιμακες μετραει σωστα? κατι γινεται με τον διαιρετη στην εισοδο. καποια αντισταση εχει προβλημα. θα το βρεις μονο αν το ανοιξεις και το μετρησεις με την βοηθεις ενος αλλου πολυμέτρου.
    Ναι στις αλλε κλιμακες μετραει κανονικα αρα το προβλημα παιζει να ειναι απο καποια αντισταση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgr93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκανα και με αλλη αντισταση και παλι τα ιδια και βραχεικυκλωσα τους ακροδεκτες μεταξει τους και μου βγαζει 900 ΚΩ παραπανω δηλαδη 00.9 ΜΩ
    ξαναλεω γιατι μαλλον δεν το καταλαβες.Πως περιμενεις δηλ να σου απεικονίσει οτι ειναι αντισταση 100ωμ?η 50?Δεν ειναι σωστη η κλιμακα και λογω των ψηφιων που εχει ηοθονη ειναι αδυνατη η απεικονιση. Δεν προκειται να σου βγαλει αποτελεσμα με αυτη την κλιμακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-01-17)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κιλκις
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξαναλεω γιατι μαλλον δεν το καταλαβες.Πως περιμενεις δηλ να σου απεικονίσει οτι ειναι αντισταση 100ωμ?η 50?Δεν ειναι σωστη η κλιμακα και λογω των ψηφιων που εχει ηοθονη ειναι αδυνατη η απεικονιση. Δεν προκειται να σου βγαλει αποτελεσμα με αυτη την κλιμακα.
    Φιλέ μου το θέμα είναι ότι στις άλλες κλίμακες λειτούργει κανονικά, στην κλίμακα των 200 MΩ δηλαδή 200.000.000 ΩΜ το πολύμετρο σε αυτή την κλίμακα κανονικά αρχίζει να μετράει αντιστάσεις από 1 ΚΩ δηλ. 100.000 ΩΜ, και στην οθόνη κανονικά πρέπει να εμφανίσει 00.1 ΜΩ, αυτό όμως αρχίζει να μετράει από το 00.9, οπότε μια αντίσταση των 1 ΚΩ θα την εμφανίζει ως μια αντίσταση των 1 ΜΩ, επειδή έχει απόκλιση 900 ΚΩ παραπανω και σε βραχυκύκλωμα των ακροδεκτών βγάζει 900 ΚΩ παραπάνω ποσό απλά μπορώ να το εξηγήσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexgr93 : 15-01-17 στις 01:12

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexgr93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλέ μου το θέμα είναι ότι στις άλλες κλίμακες λειτούργει κανονικά στην κλίμακα των 200 MΩ δηλαδή 200.000.000 ΩΜ το πολύμετρο σε αυτή την κλίμακα κανονικά αρχίζει να μετράει αντιστάσεις από 1 ΚΩ δηλ. 100.000 ΩΜ και στην οθόνη κανονικά πρέπει να εμφανίσει 00.1 ΜΩ αυτό όμως αρχίζει να μετράει από το 00.9 οπότε μια αντίσταση των 1 ΚΩ θα την εμφανίζει ως μια αντίσταση των 1 ΜΩ επειδή βγάζει απόκλιση 900 ΚΩ ποσό απλά μπορώ να το εξηγήσω
    Με το τελευταίο post σου μας μπέρδεψες για τα καλά! Μη ξεχνας ότι η κλίμακα των 200 Mωμ θα χρειαστεί μόνο αν η αντίσταση που μετράς ξεπερνάει τα 20 Mωμ!! να πω την αλήθεια μέσα σε 30 χρόνια ασχολίας μου με τα ηλεκτρονικά δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ να μετρήσω τέτοια αντίσταση. (με εξαίρεση το μεγγερ)
    Οπότε μην πολυσκάς

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UNI T 139C Πρόβλημα με οθόνη
    By kontras in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 00:34
  2. uni-t ut181a
    By hackertom in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 22:59
  3. Παρουσίαση Uni-T UT139C
    By dog80 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-17, 13:57
  4. Νεος στο χωρο.
    By Johnny_ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 19:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας