Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 33 από 33

Θέμα: Σπίτι εξολοκλήρου σε DC.

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ειναι καλό να υπάρχουν πολλές απόψεις πάντως. Εγω το λέω οτι δεν γνωρίζω μιας και δεν εχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με το αθλημα, και είναι καλό που μαθαίνουμε αρκετα πάνω σ αυτόν τον τομέα..

    Εχω όμως κάποια ερωτήματα
    Πιστευετε οτι η τάση των φωτοβολταικών πρέπει να είναι υψηλη?
    πχ έχω ακούσει οτι κάποιοι δουλευουν με 96v φωτοβολταικά (φαντάζομαι σε σειρά)
    Το να αποθηκευσουμε πχ σε υψηλή τάση σε μπαταρίες πάλι στα 96v DC και μετά με κάποιο inverter να πάμε στα 220 AC είναι πιό αποδοτικό απο το να πάμε απο τα 24DC στα 220AC. πχ έχω δει inverter απο 100DC σε 220AC. Εχει κάποια ουσία?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστευετε οτι η τάση των φωτοβολταικών πρέπει να είναι υψηλη?
    πχ έχω ακούσει οτι κάποιοι δουλευουν με 96v φωτοβολταικά (φαντάζομαι σε σειρά)
    Όσο υψηλότερη η τάση τόσο χαμηλότερο το ρεύμα για την ίδια ισχύ.
    Άρα, έχουμε μικρότερη απώλεια στις καλωδιώσεις ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καλωδιώσεις μικρότερης διατομής.
    Ναι, η υψηλή τάση προκύπτει συνδέοντας πολλά Φ/Β πάνελ (με όμοιο Imp) σε σειρά.
    Αν πρόκειται για αυτόνομο σύστημα με μπαταρίες απαιτείται ρυθμιστής τύπου MPPT που να αντέχει την τάση αυτή στην είσοδό του.
    Όσο συνδέουμε όμως Φ/Β πάνελ σε σειρά τόσο "κινδυνεύουμε" από την μερική σκίαση γιατί αν ένα από τα πάνελ σκιασθεί και πέσει η απόδοσή του, τότε "συμπαρασύρει" όλα όσα βρίσκονται στην ίδια στοιχειοσειρά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να αποθηκευσουμε πχ σε υψηλή τάση σε μπαταρίες πάλι στα 96v DC και μετά με κάποιο inverter να πάμε στα 220 AC είναι πιό αποδοτικό απο το να πάμε απο τα 24DC στα 220AC
    Το ίδιο ισχύει και για τις μπαταρίες και τους inverter. Όσο μεγαλύτερη η τάση τόσο μικρότερες οι απώλειες γιατί απλά μειώνεται η ένταση του ρεύματος
    για την ίδια ισχύ. Παρόλα αυτά, μεγάλη τάση μπαταριών σημαίνει πολλά στοιχεία σε σειρά και αυτό έχει κάποιους πρακτικούς και οικονομικούς περιορισμούς.
    Όπως επίσης οι inverters κατασκευάζονται για 12, 24 και 48V κατά κανόνα. Είναι ελάχιστα τα μηχανήματα που λειτουργούν με υψηλότερη τάση.
    Όμως οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες πλέον, αν μιλάμε για καλής ποιότητας επώνυμα μηχανήματα.
    Ένας χονδρικός κανόνας είναι 12V για μέχρι 1 - 1,5kW, 24V για μέχρι 10kW και 48V για από εκεί και πάνω.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    matthew (10-01-17)

  4. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    προσπαθω να καταλαβω .
    Συγκρινεις ενα μηχανημα των 500w με ενα των 45-50W.To λεει και ενας φιλος πιο πισω και συγχεει το ψυγειο σε μια οικογενεια με ενα φοιτητικο.
    Τη συγκριση λοιπον ξεκιναμε να κανουμε?οτι καιει λιγοτερα το dc?
    Mετα αναφερεται και η ταση συσσωρευτη υπο φορτιο.Κατωτατη ταση ειναι τα 9v.9+9=18.Δεν πεφτει παρακατω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. ενδοσυνεννόηση στο σπίτι
    By zoran in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 18:42
  2. Οικολογικό Σπίτι
    By JimKarvo in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 00:55
  3. Συναγερμός για σπίτι
    By tzitzikas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 20:05
  4. Blog Έξυπνο Σπίτι
    By koutsogiannis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-09, 09:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας