Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Δίλημμα σχετικά με 120V vs 220V HAKKO FX-888D σταθμό.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Δίλημμα σχετικά με 120V vs 220V HAKKO FX-888D σταθμό.

    Καλησπέρα σε όλους,

    Καθώς ήθελα αρκετό καιρό να αναβαθμίσω το κολλητήρι μου είπα να αγοράσω το Hakko Fx-888d το οποίο σήμερα παράγγειλα κιόλας απο το robostore.gr.

    Με τη φοιτητική προσφορά μου έρχεται κοντά στα 100-110 ευρώ και κανα ταληρο τα μεταφορικά.
    Οποτε ας πουμε 115€ στην πορτα μου για την αμερικάνικη ομως version.
    Καθώς έχω εναν step-down transformer απο 220 σε 110 volt στα 100w θεώρησα οτι δεν αξίζει τον κόπο να ψάξω για την ευρωπαική έκδοση η οποια θυμομουν απ την τελευταια φορά που είχα ψάξει οτι ειναι και αρκετα πιο ακριβή.

    Με μια δέυτερη σκέψη όμως και καθώς ο converter που έχω δεν είναι και κάνας της προκοπής (της mean well νομιζω ειναι) σκέφτηκα να ακυρώσω την παραγγελία μου απο το robostore οσο είναι νωρίς για να μην έχω μπλεξίματα με το να ψάχνω μετασχηματιστές και να αγοράσω απο batterfly.it το ευρωπαικό που θα μου έρθει στα 150 υπολογισμένα ( με τα μεταφορικά ,φόρους και μια μύτη μαζι ) να τελειώνει το θέμα εκει.

    Αν είχα δεί οτι πουλιέται τόσο απο Ευρώπη δεν θα είχα κάνει την παραγγελία απο robostore.


    Το κύριο μου θέμα ειναι καθαρά αυτό της αξιοπιστίας του converter που έχω καθώς το hakko ειναι νομίζω 75w και ο κονβέρτορας ειναι κινεζιά και 100W οπότε ειναι λίγο τσίμα τσίμα και ας μην τα φτάνει τα 75 το κολλητήρι συχνα.

    Τα 50hz που έχουμε εδω σε σχέση με τα 60hz δεν νομίζω να παίζουν ρόλο.

    Δεν ξέρω αν η μικρή διαφορά τιμής δικαιολογεί να σέρνω και εναν transformer μαζι ο οποιος δεν ξέρω και κατα ποσο θα ειναι αξιοπιστος για τέτοια χρήση απο την άλλη μπορεί απλά να είμαι παρανοικός και τα 100W έστω και του mean well να επαρκούν για το hakko.

    Τι θα κάνατε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Για 10 χρόνια είχα ενα ιδιο setup. Weller με μαγνητοστατικες μήτες, 110V σε εναν ΜΣ. Δούλευε σχεδον 16 ωρες/24. Κάποτε χαλασε ο μαγνητοστάτης, και πήρα ενα Hakko (που μας βγήκε κλόνος ΗΑΚΙΟ). Άρα μην αγχώνεσαι, μια χαρά θα παίξει και το 110v

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Tάκης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον pstrato,αλλα δεν ξέρω με έτρωγε λίγο οτι θα πρέπει να έχω και εναν μετασχηματιστή μόνιμα συνδεδεμένο ο οποίος οπως ξαναείπα δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας.Χωρις UL ,χωρίς CE και δεν ξέρω και μονο neutral hot και οχι ground ,δεν θεωρώ οτι θα ήταν αξιόπιστη λύση ειδικά για πράγμα που μάλλον θα μένει ανοιχτό ώρα και θα τραβάει και αρκετά.

    Τελικά ακύρωσα λοιπόν απο robostore και παρήγγειλα απο batterfly.it το 220v.

    Για όποιον ενδιαφέρεται η τιμή του μαζί με τα μεταφορικά,φόρους και την chisel μύτη (η οποία δεν ερχεται standard με το 220v) είναι στα 149€.
    Η τιμή αυτή ειναι τιμή προσφοράς - 27% κατά το batterfly το οποίο φαίνεται να το πουλάει στα 135 ευρώ νομίζω χωρίς φόρους,με λίγα λόγια χωρίς την έκπτωση απο κεί θα το παίρνε κανείς κοντά στα 170

    Οπότε αυτή τη στιγμή το ευρωπαικό απο batterfly ειναι γύρω στα 30 ευρώ πιο ακριβό απο την 120v εκδοση,πράγμα όχι και τόσο τραγικό αν αναλογιστεί κανείς οτι ενας ποιοτικός μετασχηματιστής έχει σχεδόν τόσα και περισσότερα.

    Eνα καλό ειναι το batterfly έχει και την ασημί έκδοση που φαίνεται οριακά πιο "σοβαρή" απο την μπλέ-κίτρινη.

    *Προσωπικα θα μου άρεσε σε μάυρο χρώμα αν υπήρχε και θα προτιμούσα το αναλογικό fx-888 απο το ψηφιακό αλλα εντάξει..

    Μόλις παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις σχετικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από belzrebuth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον pstrato,αλλα δεν ξέρω με έτρωγε λίγο οτι θα πρέπει να έχω και εναν μετασχηματιστή μόνιμα συνδεδεμένο ο οποίος οπως ξαναείπα δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας.Χωρις UL ,χωρίς CE και δεν ξέρω και μονο neutral hot και οχι ground ,δεν θεωρώ οτι θα ήταν αξιόπιστη λύση ειδικά για πράγμα που μάλλον θα μένει ανοιχτό ώρα και θα τραβάει και αρκετά.

    Τελικά ακύρωσα λοιπόν απο robostore και παρήγγειλα απο batterfly.it το 220v.

    Για όποιον ενδιαφέρεται η τιμή του μαζί με τα μεταφορικά,φόρους και την chisel μύτη (η οποία δεν ερχεται standard με το 220v) είναι στα 149€.
    Η τιμή αυτή ειναι τιμή προσφοράς - 27% κατά το batterfly το οποίο φαίνεται να το πουλάει στα 135 ευρώ νομίζω χωρίς φόρους,με λίγα λόγια χωρίς την έκπτωση απο κεί θα το παίρνε κανείς κοντά στα 170

    Οπότε αυτή τη στιγμή το ευρωπαικό απο batterfly ειναι γύρω στα 30 ευρώ πιο ακριβό απο την 120v εκδοση,πράγμα όχι και τόσο τραγικό αν αναλογιστεί κανείς οτι ενας ποιοτικός μετασχηματιστής έχει σχεδόν τόσα και περισσότερα.

    Eνα καλό ειναι το batterfly έχει και την ασημί έκδοση που φαίνεται οριακά πιο "σοβαρή" απο την μπλέ-κίτρινη.

    *Προσωπικα θα μου άρεσε σε μάυρο χρώμα αν υπήρχε και θα προτιμούσα το αναλογικό fx-888 απο το ψηφιακό αλλα εντάξει..

    Μόλις παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις σχετικά!
    Καλησπέρα φίλε! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγώ απο εκεί.. Μπορείς να βοηθήσεις λίγο με την διαδικασία; Τελικά τι έγινε με το review?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Νομιζω οτι δε θα εχεις προβλημα με τον μετασχηματιστη αρκει να μην τον αφηνεις στη πριζα χωρις φορτιο.Δηλ να ανοιγοκλεινεις το κολλητηρι απο την πριζα και οχι απο το διακοπτη του.Φιλος δουλευε ετσι χρονια αυτοενισχυομενα ηχεια που τα ειχα φερει απο Αμερικη και μιλαμε για JBL EON.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχετικά με σταθμό κόλλησης...
    By johny16 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-17, 14:52
  2. Hakko fx 888d vs fx 951
    By hackertom in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-17, 13:27
  3. Εύρεση Hakko FX-888 220V
    By nobig in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 16:12
  4. Φορτιστής 120V
    By OYK in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-11, 14:57
  5. Hakko η Hakko με καψες?
    By makoulis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-11, 21:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας