Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Μέτρηση τριφασικής τάσης

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη makis.civ
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Εφόσον απουσιάζει η L1 πάνω στον αγωγό πιθανόν εμφανίζεται επαγωγικο από τους διπλανους αγωγούς φάσεων. Λόγω του ότι τα όργανα έχουν τεράστια ωμικη αντίσταση για να μην επηρεάζουν το κύκλωμα μετράνε και τα πιθανά επαγωγικα. Με κάποιο καθαρά ωμικο φορτίο μεταξύ L -N μετράς "πραγματική" τάση.

    Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Με καμμένη την ασφάλεια της μιας φάσης όλες οι μονοφασικές 230V συσκευές που εξακολουθούν να είναι συνδεδεμένες μετά από αυτήν γέρνουν το καλώδιο της φάσης αυτής προς τον ουδέτερο. Συνεπώς μετρώντας με ένα υψηλής αντίστασης όργανο την τάση εκεί ως προς γη ή ως προς ουδέτερο αυτή θα είναι 0V, ενώ ως προς τις άλλες δυο φάσεις θα είναι φυσικά 230V.

    Βρε Γιώργο, μέτρησες μεταξύ της κομμένης φάσης και της γης 0V. Πού ήταν το παράξενο που μέτρησες 230V μεταξύ της κομμένης φάσης και των άλλων δύο φάσεων;

    Αν μετά είχε άλλου είδους κατανάλωση η τάση θα ήταν διαφορετική. Π.χ. αν είχε μόνο ένα τριφασικό κινητήρα θα έδειχνε 200V ως προς γη / ουδέτερο (απ' ότι φαντάζομαι), ενώ αν είχε μόνο μια μονοφασική 400V κατανάλωση (π.χ. ηλεκτροκόλληση) θα έδειχνε 230V ως προς γη / ουδέτερο αλλά 0V ως προς την άλλη φάση από την οποία παίρνει το μονοφασικό φορτίο.

    Επίσης πολύ θα ήθελα να μην ξανακούσω για "επαγωγικά ρεύματα" γιατί ανάβουν τα δικά μου λαμπάκια και όχι του πίνακα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ναι Φιλιππε και προφανως ανοιγοντας το κεντρικο διακοπτη του πινακα η ταση που δειχνει το οργανο στην φαση με καμενη ασφαλεια θα μηδενισθει(μεσα στον μετρητη εννοω)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης πολύ θα ήθελα να μην ξανακούσω για "επαγωγικά ρεύματα" γιατί ανάβουν τα δικά μου λαμπάκια και όχι του πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Θα μηδενιστεί ή θα δείχνει κάποια τάση λόγω των χωρητικών φαινομένων στο καλώδιο μετρητή - πίνακα (ειδικά αν αυτό έχει μεγάλο μήκος)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη makis.civ
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με καμμένη την ασφάλεια της μιας φάσης όλες οι μονοφασικές 230V συσκευές που εξακολουθούν να είναι συνδεδεμένες μετά από αυτήν γέρνουν το καλώδιο της φάσης αυτής προς τον ουδέτερο. Συνεπώς μετρώντας με ένα υψηλής αντίστασης όργανο την τάση εκεί ως προς γη ή ως προς ουδέτερο αυτή θα είναι 0V, ενώ ως προς τις άλλες δυο φάσεις θα είναι φυσικά 230V.

    Βρε Γιώργο, μέτρησες μεταξύ της κομμένης φάσης και της γης 0V. Πού ήταν το παράξενο που μέτρησες 230V μεταξύ της κομμένης φάσης και των άλλων δύο φάσεων;

    Αν μετά είχε άλλου είδους κατανάλωση η τάση θα ήταν διαφορετική. Π.χ. αν είχε μόνο ένα τριφασικό κινητήρα θα έδειχνε 200V ως προς γη / ουδέτερο (απ' ότι φαντάζομαι), ενώ αν είχε μόνο μια μονοφασική 400V κατανάλωση (π.χ. ηλεκτροκόλληση) θα έδειχνε 230V ως προς γη / ουδέτερο αλλά 0V ως προς την άλλη φάση από την οποία παίρνει το μονοφασικό φορτίο.

    Επίσης πολύ θα ήθελα να μην ξανακούσω για "επαγωγικά ρεύματα" γιατί ανάβουν τα δικά μου λαμπάκια και όχι του πίνακα.
    Φίλε μουΦίλιππε, δεν χρειάζεται να αννάβουν ταδικά σου τα λαμπάκια, μπορείς αν δεν σουαρέσουν οι απαντήσεις μου να με αγνοήσεις.
    Στο θέμα μας,δεν αναφέρεται πουθενά αν η μέτρησηγίνεται με β€œανοικτό” το γενικό διακόπτη,γιατί αν συμβαίνει αυτό τότε η παροχήαπο την πλευρά της ΔΕΗ είναι στον β€œαέρα”σωστά;
    Αρα άν βάλειςένα δοκιμαστικό κατσαβίδι σε οποιαδήποτεφάση (έστω και άν απουσιάζει πχ η L1) δενθα ανάψει; Το ίδιο δεν μετράνε και ταόργανα; Δεν εμφανίζεται τάση στον β€œνεκρό”αγωγό απο επαγωγή;


    Φιλικά Μάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Βρε Μάκη , τά ρεύματα δέν είναι επαγωγικά , είναι χωρητικότητα, δέν υπάρχει επαγωγή στά καλώδια μίας ΕΗΕ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (16-01-17)

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makis.civ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μουΦίλιππε, δεν χρειάζεται να αννάβουν ταδικά σου τα λαμπάκια, μπορείς αν δεν σουαρέσουν οι απαντήσεις μου να με αγνοήσεις.
    Στο θέμα μας,δεν αναφέρεται πουθενά αν η μέτρησηγίνεται με β€œανοικτό” το γενικό διακόπτη,γιατί αν συμβαίνει αυτό τότε η παροχήαπο την πλευρά της ΔΕΗ είναι στον β€œαέρα”σωστά;
    Αρα άν βάλειςένα δοκιμαστικό κατσαβίδι σε οποιαδήποτεφάση (έστω και άν απουσιάζει πχ η L1) δενθα ανάψει; Το ίδιο δεν μετράνε και ταόργανα; Δεν εμφανίζεται τάση στον β€œνεκρό”αγωγό απο επαγωγή;


    Φιλικά Μάκης
    Δεν είναι "οι δικές σου απαντήσεις".

    Όχι φίλε μου. Δεν εμφανίζεται από ΕΠΑΓΩΓΗ, αλλά λόγω του ΠΥΚΝΩΤΗ (όχι του ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ) που σχηματίζεται καθώς τα καλώδια τρέχουν το ένα δίπλα στο άλλο. Συνεπώς το φαινόμενο είναι ΧΩΡΗΤΙΚΟ και ΟΧΙ ΕΠΑΓΩΓΙΚΟ. Απλά βλέπεις αυτή η καραμέλα είναι νόστιμη και γι αυτό όλοι οι "ηλεκτρολόγοι" την έχουν στο στόμα.

    Φιλικά, Φίλιππος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μετά είχε άλλου είδους κατανάλωση η τάση θα ήταν διαφορετική. Π.χ. αν είχε μόνο ένα τριφασικό κινητήρα θα έδειχνε 200V ως προς γη / ουδέτερο (απ' ότι φαντάζομαι)
    Μπα, λάθος. Βάζοντας κάτω τα τρίγωνα μου βγήκε 115V. Θα βάλω δυο λάμπες σε μια τριφασική πρίζα και θα μετρήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη makis.civ
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι "οι δικές σου απαντήσεις".

    Όχι φίλε μου. Δεν εμφανίζεται από ΕΠΑΓΩΓΗ, αλλά λόγω του ΠΥΚΝΩΤΗ (όχι του ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ) που σχηματίζεται καθώς τα καλώδια τρέχουν το ένα δίπλα στο άλλο. Συνεπώς το φαινόμενο είναι ΧΩΡΗΤΙΚΟ και ΟΧΙ ΕΠΑΓΩΓΙΚΟ. Απλά βλέπεις αυτή η καραμέλα είναι νόστιμη και γι αυτό όλοι οι "ηλεκτρολόγοι" την έχουν στο στόμα.

    Φιλικά, Φίλιππος.
    Έχεις δίκιο

    Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα, λάθος. Βάζοντας κάτω τα τρίγωνα μου βγήκε 115V. Θα βάλω δυο λάμπες σε μια τριφασική πρίζα και θα μετρήσω.
    Τελικά τόσο είναι (δοκιμή με δυο λάμπες 75W σε σειρά).
    Τώρα αν πρόκειται για τριφασικό μοτέρ που γυρίζει δεν ξέρω αν θα είναι διαφορετική λόγω ανάπτυξης κάποιας τάσης στο μη τροφοδοτούμενο πηνίο. Κάποιος που μπορεί να το δοκιμάσει (δεν έχω τριφασικό μοτέρ πρόχειρο) ας μας πει. Με ακίνητο μοτέρ πρέπει να είναι 115V όπως και με τις λάμπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 14:27
  2. Μέτρηση τάσης 2χ12 μπαταριών
    By Leon in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 14:46
  3. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By Nickolaos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 07:14
  4. Μέτρηση Τάσης με VOltage Probe
    By PokerManiac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-12, 21:26
  5. Μέτρηση τάσης με Arduino
    By kolokythas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-10, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας