Θέλω να φτιάξω ένα αρκετά απλό αυτόνομο σύστημα, με σκοπό αυτόματο φωτισμό εξοχικού το βράδυ (είναι αρκετά μικρό και σε κατοικημένη περιοχή, απλά να φωτίζει λίγο την είσοδο κτλ θέλω, άρα 2 μικρές led λάμπες πιστεύω αρκούν). Το καλοκαίρι που θα υπάρχει και περισσότερη φόρτιση, ίσως χρησιμοποιηθεί και για λίγο ακόμα φωτισμό on demand.

Χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο, ένα πάνελ 80watt και μια μπαταρία 50Αh από Ελλάδα υποθέτω θα με καλύψουν, έστω οριακά το χειμώνα. Αυτά πρέπει να αγοραστούν από Ελλάδα λόγω μεγέθους/βάρους.

Όλα τα υπόλοιπα όμως (ρυθμιστής φόρτισης, καλωδίωση, κουτάκια, διακόπτες, ασφάλειες) μπορούν να είναι από οπουδήποτε.

Οπότε, αξίζει κάποιος ρυθμιστής απέξω ή να πάρω ότι φθηνό βρω εδώ;

Πέραν του ρυθμιστή, τι καλώδια χρειάζομαι, και τι παίζει με διακόπτες και ασφάλειες; Σε θεωρητικό επίπεδο έχω μια μικρή εμπειρία αλλά στο πρακτικό απολύτως καμία. Υπάρχει τίποτα έτοιμο ή πρέπει να γίνει ιδιοκατασκευή σε κανένα πλαστικό κουτάκι για γενικές ηλεκτρολογικές χρήσεις;

Όσον αφορά τις λάμπες και τους αισθητήρες φωτός για να ανάβουν, κάποια value for money συγκεκριμένη πρόταση από aliexpress;