Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Θεμα με τριφασικο ρευμα!!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    termi
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Μηνύματα
    20

    Exclamation Θεμα με τριφασικο ρευμα!!

    Παιδια σας χαιρετώ....Εχω ενα θεμα και θα ηθελα λιγη βοηθεια...Βοηθαω εναν φιλο να βαλει την ηλεκτρολογικη του εγκατασταση σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φετος αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα,και δεδομενου οτι του ζητανε 2000 ευρα θα τα φτιαξω εγω.......Στο θεμα ττωρα...Το μαγαζι αυτο εχει παροχη τριφασικη ομως το καλωδιο 5*10mm σταματαει λιγο μετα απο το ρολοι και απο κει και υστερα εχει ενα πινακακι και τπτ αλλο...Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυβετος Διονυσιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια σας χαιρετώ....Εχω ενα θεμα και θα ηθελα λιγη βοηθεια...Βοηθαω εναν φιλο να βαλει την ηλεκτρολογικη του εγκατασταση σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φετος αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα,και δεδομενου οτι του ζητανε 2000 ευρα θα τα φτιαξω εγω.......Στο θεμα ττωρα...Το μαγαζι αυτο εχει παροχη τριφασικη ομως το καλωδιο 5*10mm σταματαει λιγο μετα απο το ρολοι και απο κει και υστερα εχει ενα πινακακι και τπτ αλλο...Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?

    Φυλακή ποιος θα πάει ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Ειρήνη ημίν!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυβετος Διονυσιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια σας χαιρετώ....Εχω ενα θεμα και θα ηθελα λιγη βοηθεια...Βοηθαω εναν φιλο να βαλει την ηλεκτρολογικη του εγκατασταση σε ενα μαγαζι που φτιαχνει φετος αλλα τα οικονομικα δεν ειναι και πολυ καλα,και δεδομενου οτι του ζητανε 2000 ευρα θα τα φτιαξω εγω.......Στο θεμα ττωρα...Το μαγαζι αυτο εχει παροχη τριφασικη ομως το καλωδιο 5*10mm σταματαει λιγο μετα απο το ρολοι και απο κει και υστερα εχει ενα πινακακι και τπτ αλλο...Εγω τωρα εχω στην αποθηκη μου ενα καλωδιω 3*10mm και θα παρω μονοφασικο απο κει και περα και θα ηθελα να ρωτησω το εξης....Αν το συνολικο ρευμα δεν του φτανει μπορω να τραβιξω αλλο ενα καλωδιο 10mm και να τελειωσει το θεμα?Και αν ναι την συνδεσμολογια πως θα την κανω?
    Στο μαγαζί έχει 3φασικές καταναλώσεις? Αν έχει όπως ψυγεία ή φριτέζες ή άλλα τότε θές το 3φασικό.

    Το πινακάκι που αναφέρεις αν είναι εργοταξιακό τότε θα πάρεις από κει (μέχρι να γυρίσει σε κανονικό) εκτός αν είχε ο ιδιοκτήτης προβλήματα με τον προηγούμενο ηλεκτρολόγο και θα βγάλεις εσύ το φίδι απ την τρύπα...μόνο πρόσεχε!
    Αν έχεις άδεια εγκαταστάτη και μπορείς να προχωρήσεις με σχέδια Υ.Δ.Ε. κλπ. τότε προχώρα το.
    Για ποια συνδεσμολογία αναφέρεσαι? Πέντε καλώδια θές για το τριφασικό. Τι να το κάνεις το ένα 10άρι που λές? Στο πινακάκι αναφέρεσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 04-04-17 στις 01:48
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    termi
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ειρηνη πανω απ ολα Αντωνη αλλα ο καθενας να πει την βλακεια του....σε ευχαριστω για την απαντηση,παμε τωρα στο θεμα μας.Οχι δεν εχει τριφασικες εχει ομως ενισχιμενες γραμμες απ οτι ειδα στον παγκο του που θα εχει και τα φορτια,δηλαδη μια αναμονη 3*6mm δυο πριζες 3*2.5mm και μια 3*4mm,οσο για τα μηχανήματΑ του ειναι με γκαζι,μονο ψυγεια και εναν θερμοθαλαμο θα εχει εκει.Το ρευμα οχι δεν ειναι εργοταξιακο ειναι μονιμο.Εγω αδεια εγγκαταστατη δεν εχω αλλα οτι κανω θα το κανω σε συνεννοηση με τον ξαδερφο μου που εχει οποτε μην ανυσηχεις θα το ελεγξει αυτος οταν ερθει η ωρα απλα προς το παρων ειναι εξωτερικο.....Αυτο που κολλαω ειναι σε πεεριπτωσει που δεν ειναι επαρκες το μονοφασικο πως να προχωρησω μιας και δεν μου εχει ξανατυχει....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρήνη ημίν!!


    Στο μαγαζί έχει 3φασικές καταναλώσεις? Αν έχει όπως ψυγεία ή φριτέζες ή άλλα τότε θές το 3φασικό.

    Το πινακάκι που αναφέρεις αν είναι εργοταξιακό τότε θα πάρεις από κει (μέχρι να γυρίσει σε κανονικό) εκτός αν είχε ο ιδιοκτήτης προβλήματα με τον προηγούμενο ηλεκτρολόγο και θα βγάλεις εσύ το φίδι απ την τρύπα...μόνο πρόσεχε!
    Αν έχεις άδεια εγκαταστάτη και μπορείς να προχωρήσεις με σχέδια Υ.Δ.Ε. κλπ. τότε προχώρα το.
    Για ποια συνδεσμολογία αναφέρεσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

    Το θέμα είναι να γίνει κάτι ασφαλές μιας και μέσα εκεί θα δουλεύουν άνθρωποι, και αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και γίνει κάτι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    termi
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ναι και καλα έκαναν...Αλλα το αρχικο με την φυλακή δεν βλέπω να σβήστηκε...Μπορει εσας να μην σας λεει τίποτα αλλα εμενα με προσέβαλε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

    -2 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυβετος Διονυσιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειρηνη πανω απ ολα Αντωνη αλλα ο καθενας να πει την βλακεια του....σε ευχαριστω για την απαντηση,παμε τωρα στο θεμα μας.Οχι δεν εχει τριφασικες εχει ομως ενισχιμενες γραμμες απ οτι ειδα στον παγκο του που θα εχει και τα φορτια,δηλαδη μια αναμονη 3*6mm δυο πριζες 3*2.5mm και μια 3*4mm,οσο για τα μηχανήματΑ του ειναι με γκαζι,μονο ψυγεια και εναν θερμοθαλαμο θα εχει εκει.Το ρευμα οχι δεν ειναι εργοταξιακο ειναι μονιμο.Εγω αδεια εγγκαταστατη δεν εχω αλλα οτι κανω θα το κανω σε συνεννοηση με τον ξαδερφο μου που εχει οποτε μην ανυσηχεις θα το ελεγξει αυτος οταν ερθει η ωρα απλα προς το παρων ειναι εξωτερικο.....Αυτο που κολλαω ειναι σε πεεριπτωσει που δεν ειναι επαρκες το μονοφασικο πως να προχωρησω μιας και δεν μου εχει ξανατυχει....
    Πάλι δε τα λές καλά. εφόσον υπάρχει 3φασική παροχή έχει και 3φασικό γεν. πίνακα μέσα στο μαγαζί. Γιατί να συνδέσεις εσύ μονοφασικά!! Υπάρχει διακοπή από ΔΕΗ?
    Πες ακριβώς που κολλάς ντροπή δεν έχει....

    Οπς προηγήοηκαν μυνήματα τώρα το είδα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    termi
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ασφαλέστερο δεν θα γίνεται...Καλες γειωσεις μεχρι και στα φωτα ρελες διαφηγης κτλ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσέχετε την συμπεριφορά σας μερικοι. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν.

    Το θέμα είναι να γίνει κάτι ασφαλές μιας και μέσα εκεί θα δουλεύουν άνθρωποι, και αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του και γίνει κάτι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    termi
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Οχι δεν κρυβω κατι απο ντροπη χαχαχα.Λεω και στο αρχικο μου σχολιο οτι απο το ρολοι της δεη φευγει το τριφασικο και μπαινει σε εναν πινακα,στον οποιο η γειωση συνδέεται στην μπαρα της και ο ουδετερος στην δικια του....απο της τρεις φασεις ομως μονο μια φευγει για το μαγαζι,οι αλλες δυο ειναι καταργημενες για λογο που δεν ξερω,οποτε το η παροχη μεσα στο μαγαζι φτανει μονοφασικια οπου συνδεεται σε εναν αλλο πινακα που κανει την διανομη....Τιφασικος γενικος δεν υπαρχει (παρα μονο ο αυτοματος της χελωνας )
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι δε τα λές καλά. εφόσον υπάρχει 3φασική παροχή έχει και 3φασικό γεν. πίνακα μέσα στο μαγαζί. Γιατί να συνδέσεις εσύ μονοφασικά!!
    Πες ακριβώς που κολλάς ντροπή δεν έχει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Αφού έχεις μπόλικο καλώδιο, βάλε παράλληλα δύο γραμμές ώστε από την αρχή να έχεις και τις τρείς φάσεις για να μοιράσεις τα φορτία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ.
    By kostas-21 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 16:03
  2. Τριφασικο Ρευμα
    By kostas-21 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 16:50
  3. Τριφασικο η Μονοφασικο
    By haf in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 09:50
  4. Τριφασικο ρευμα
    By Γιώργος 231 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 12:47
  5. Πως θα βρω το ρευμα συλλεκτη και το ρευμα βασης?
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 14:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας