Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Angry Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !

    Καλησπέρα παίδες , καταρχήν ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια σας .

    Βασικα θελω την γνωμη σας στο συγκεκριμενο θεμα . Έχω εδω και περιπου 6-7 μηνες αγανακτησει με το θεμα ιντερνετ στο σπιτι μου , και για να γραφω και σε φορουμ εχω πια φτασει στα ορια μου . Στον οτε ειμαι περιπου 1 χρονο . Πριν αλλαξω και ερθω στον οτε ημουν στην forthnet και εκει ειχα θεματα με το ιντερνετ , αλλα ειπα να αλλαξω να παω οτε μπας και λυθει το θεμα . Τους πρωτους μηνες συνδεσης με τον οτε , περιπου 4-5 μηνες , το ιντερνετ πηγαινε καλα χωρις καμια αποσυνδεση .

    Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη , Θεσσαλονικη περιοχη πυλαια - πανοραμα . Που σημαινει οτι ξερω οτι ειναι λογικο να εχω χαμηλη ταχυτητα εως γελοια ταχυτητα για αυτα που τους πληρωνω , εχω down 6100kbit/sec , up 970kb/sec . Τελος παντων , το θεμα ειναι οτι εστω αυτην την ρημαδα την ταχυτητα δεν την εχω σταθερη γιατι εχω αποσυνδεσεις .

    Τις απογευματινες ωρες συνηθως μετα τις 7 μεχρι τις 2 το βραδυ περιπου εχω συχνες αποσυνδεσεις . τις υπολοιπες ωρες ειναι σπανιο να εχω αποσυνδεσεις . οταν γινονται οι αποσυνδεσεις αναβοσβηνουν δυο λαμπακια το dsl και το internet . μου εχουν δωσει το ρουτερ Speedport W 724V . Τι το κανω restart τι το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω 10 λεπτα και μετα το ξαναβαζω , αυτο τον χαβα του .

    Παιρνω τηλ στον οτε , με στελνουν τεχνικο τον οποιον τον γνωριζα επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες . Αυτος με λεει οτι το ιντερνετ ερχεται καλα μεχρι το μποξακι , μπαινει σπιτι το μετραει βλεπει οτι εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με εξω και με λεει οτι εχει θεμα η καλωδιωση του σπιτιου . Ειχα τις αμφιβολιες μου , αλλα αντε λεω ας την αλλαξω μπας και ηρεμησω . Αλλαζω λοιπον το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη μπριζα του σπιτιου με το εξωτερικο μποξακι εξω απο το σπιτι . Υποψιν μενω σε μονοκατοικια με κηπο . Το μποξακι ειναι εξω απο το οικοπεδο , και η αρχικη καλωδιωση πηγαινε υπογειως απο το μποξακι και εμπαινε στο σπιτι στην κεντρικη μπριζα . Τωρα , η νεα καλωδιωση ειναι εναεριως απο το κουτακι του οτε σε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι (διαφορετικη απο την προηγουμενη) . Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .

    Ξαναφωναζω τεχνικο του οτε , ερχεται αλλος τον οποιον δεν ηξερα , τον οποιον μονο που δεν τον πλακωσα στο ξυλο . Με αφησε για 2 μερες χωρις καν τηλεφωνο και εννοειται ουτε ιντερνετ , δηλαδη το εκανε χειροτερα απο οτι ηταν , μαλλον συνδεσε αλλα καλωδια σε μενα τα οποια ηταν στον αερα (μιλαμε για Τ-ρομπα τεχνικο) . Το θεμα ειναι οτι αφοτου εφυγε μετα απο ωρα μπηκα στο ιντερνετ για να τσεκαρω αν εχει ή οχι . Τεσπα , τον παιρνω τηλ στο κιν του , και με λεει θα ερθω , ηρθε και απλα με αφησε εκει που ημουν , δλδ τηλεφωνο οκ , βραδινες ωρες αποσυνδεσεις . Οταν τον ξαναρωτησα τι προβλημα εχω μου λεει οι καλωδιωσεις σου . ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ , τραβηξα ολοκληρο καλωδιο απο το μποξακι εξω στο κεντρικο μεσα . Με λεει να δω και την εσωτερικη καλωδιωση . Εγω ημουν σιγουρος οτι και στις εσωτερικες καλωδιωσεις ειμαι οκ . Αλλα λεω , ας φωναξω και εναν δικο μου να τελειωνουμε επιτελους και αν εχω δικιο θα τους πρηξω στα τηλεφωνα .

    Φωναζω , λοιπον εναν δικο μου τεχνικο τηλεπικοινωνιων ο οποιος μετρησε και ειδε τα παντα , μεχρι και τι αποχρωση εχει ο χαλκος που χρησιμοποιω , που λεει ο λογος . 3ωρες ηταν σπιτι μου . Το μετρησε με argus , το ιδιο μηχανημα που χρησιμοποιουνε οι τεχνικοι του οτε . Ολη η καλωδιωση του σπιτιου ειναι οκ χωρις κανενα λαθος . Μια πιθανη αιτια μου ειπε οτι ισως να ειναι οτι τα φωτα και γενικα τα καλωδια ρευματος μπορει να κανουν παρεμβολες στο καλωδιο του ιντερνετ σε καποιο σημειο . Του εχει ξανατυχει λεει 2-3 φορες τετοια περιπτωση , και εγω το εχω ακουσει . Αλλη πιθανη αιτια ειναι το ρουτερ να ειναι προβληματικο , αλλα δεν στεκει ακριβως γιατι πεφτει συγκεκριμενες ωρες και οχι ολη την ημερα , τεσπα ακομα δεν αλλαξα ρουτερ γιατι δεν εχω .

    Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ .

    Σας ανεβαζω και τις μετρησεις του ρουτερ μπας και βγαλετε καμια ακρη εσεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αλλαζει το SNR (down) οταν πεφτει , μια παει -5 , μια -17 , ενω οταν εχω κανονικα συνδεση ειναι σταθερο στο 9με9,5 ή καμια φορα στο 17με19 . Eπισης μαζευει πολλα λαθη , και crc και fec , οταν λεω πολλα το εννοω .

    Σας κουρασα , το ξερω , αλλα εχω αγανακτησει .

    Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε γνωμη .

    02;55.png11;31.png11;37.png11;39.png11;55.png11;57.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    καλημέρα,
    wi-fi έχεις κανονικά;
    Το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ(της γραμμής μεταφοράς από το dslam τους) και όχι της καινούργιας γραμμής που έχεις μετρήσει με το argus!!!
    Koίτα να δεις τι γίνεται:
    οι σιαπέρηδες του ΟΤΕ σαμποτάρουν όσο μπορούν τούς άλλους παρόχους να μείνουν περισσότεροι πελάτες σε αυτούς,παντιοτρόπως!!!
    Ας γίνομαι κακός διότι το μηνιάτικό τους τώρα είναι χαμηλότερο από πριν,οπότε φυσικό να είναι Τ-ρόμπες ή Ρ-όμπες!!!
    Αυτααααά..!!!
    Υ.Γ
    Συγγνώμη ΟΤΕ-$ΙΕΜΕΝ$

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζουν και οι γειτονες σου;Εχεις προβλημα συγκεκριμενες ωρες,τις ωρες που ειναι ον λαιν και οι γειτονες σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Κάνει ακριβώς το γνωστό πρόβλημα για όποιον είναι μακριά απο το DSLAM.
    Αν πχ είσαι 4+ χλμ απο το κέντρο, το ότι πιάνει και αυτά τα 5Mbps είναι καλά.

    Η λύση (αν το πρόβλημα είναι η απόσταση) είναι να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ,
    να σου "κλειδώσει" την ταχύτητά σου, πολύ πιο χαμηλά. Πχ 2άρα (2Mbps).
    Το ξέρω ακούγεται τρελό, αλλά τουλάχιστον θα γλυτώσεις τις αποσυνδέσεις.



    ------------
    Διόρθωση:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SCHUMACHERJOHN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη
    Τώρα είδα οτι γράφεις "κατανεμητή", και όχι "κέντρο". Οπότε μάλλον δεν θα
    σε βοηθήσει το παραπάνω που σου προτείνω.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 11-01-17 στις 10:04
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνει ακριβώς το γνωστό πρόβλημα για όποιον είναι μακριά απο το DSLAM.
    Αν πχ είσαι 4+ χλμ απο το κέντρο, το ότι πιάνει και αυτά τα 5Mbps είναι καλά.

    Η λύση (αν το πρόβλημα είναι η απόσταση) είναι να ζητήσεις απο τον ΟΤΕ,
    να σου "κλειδώσει" την ταχύτητά σου, πολύ πιο χαμηλά. Πχ 2άρα (2Mbps).
    Το ξέρω ακούγεται τρελό, αλλά τουλάχιστον θα γλυτώσεις τις αποσυνδέσεις.



    ------------
    Διόρθωση:


    Τώρα είδα οτι γράφεις "κατανεμητή", και όχι "κέντρο". Οπότε μάλλον δεν θα
    σε βοηθήσει το παραπάνω που σου προτείνω.

    ποσο ακομα να μου την ριξουν,με το ζορι 5 ''θεωρητικα'' πιανω....απο τορεντ που κατεβαζω δεν παει πανω απο 500kb/sec δεν παει....με speedtest πιανω up 5mbps , 0.77mbs up....

    το εχω ρωτησει αυτο με την ταχυτητα , παιζει ρολο για τον συγχρονισμο , αλλα αφου και στα 5 εχω αποσυνδεσεις , και πιο κατω μου λενε θα εχω παλι....τελος παντων , ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζουν και οι γειτονες σου;Εχεις προβλημα συγκεκριμενες ωρες,τις ωρες που ειναι ον λαιν και οι γειτονες σου.
    το ιδιο εχει και ενας γειτονας που ειναι διπλα μου , και ειναι και ο ξαδερφος της κοπελας μου....το ιδιο ακριβως με εμενα....οι υπολοιποι δεν γνωριζω , γιατι δεν ειναι και πολυ κατοικημενη περιοχη.....καλα σε αυτον εχουν κανει χειροτερες μ@λ@κιες....σορυ που γινομαι κακος και προσβλητικος , αλλα οταν καποιος δεν κανει καλα την δουλεια του του αξιζει να του τα χωνεις....το ιδιο θελω και για τον εαυτο μου , αμα κανω μ@λ@κιες στην δουλεια μου , λογικο να μου τα χωνουν και δεν θα πω τπτ αν φταιω εγω....

    σε αυτον τον αφησανε για 4μερες χωρις τηλεφωνο οταν ηρθε ο τεχνικος ενω πριν ειχε κανονικα .... και 20 μερες τωρα ειναι χωρις ιντερνετ , ενω πριν ερθει ο τεχνικος ειχε κανονικα....τους κυνηγαει αλλα ακομα δεν του το εχουν φτιαξει.....ειναι μεχρι να παει απο εκει να τους βαλει ενα μπουρλοτο και να φυγει σαν κυριος....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα,
    wi-fi έχεις κανονικά;
    Το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ(της γραμμής μεταφοράς από το dslam τους) και όχι της καινούργιας γραμμής που έχεις μετρήσει με το argus!!!
    Koίτα να δεις τι γίνεται:
    οι σιαπέρηδες του ΟΤΕ σαμποτάρουν όσο μπορούν τούς άλλους παρόχους να μείνουν περισσότεροι πελάτες σε αυτούς,παντιοτρόπως!!!
    Ας γίνομαι κακός διότι το μηνιάτικό τους τώρα είναι χαμηλότερο από πριν,οπότε φυσικό να είναι Τ-ρόμπες ή Ρ-όμπες!!!
    Αυτααααά..!!!
    Υ.Γ
    Συγγνώμη ΟΤΕ-$ΙΕΜΕΝ$

    wifi εχω κανονικα και ethernet και οτι θες....τις βραδινες ωρες μονο εχω συχνες αποσυνδεσεις....

    του ξερω περιπου , εχω κανει προσφατα πρακτικη στον οτε , και ξερω τι κουμασια ειναι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Τα fec errors ειναι προβλημα. Μπορει να ειναι θεμα καλωδιώσεων.. Δικων σου η του οτε... Δοκιμασε να βαλεις τη γραμμη σε gdmt η αν δε γινεται απο το ρουτερ ζητα να στο κανουν απο τον οτε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Τα ίδια έχω περάσει επίσης για αρκετούς μήνες , επίσης έφερα τεχνικούς μου έλεγαν τα ίδια όπως στο #1 ποστ .
    Το είχα αναφέρει και σε παλιότερο ποστ ότι ανακάλυψα την αιτία προβλημάτων όταν τυχαία συγύριζα τον χώρο γύρω από το ρούτερ και μετασχηματιστή τροφοδοσίας του ρούτερ και απλά απομάκρυνα τα καλώδια αναμεταξύ τους και βελτιώθηκε η κατάσταση αστραπιαία.
    Μετά από μέρες είχα καλή λειτουργία σύνδεσης χωρίς προβλήματα εκτός μερικές φάσεις και ώρες . Στην συνέχεια παρατήρησα ακόμη καλύτερα αποτελέσματα όταν απομάκρυνα εκτός τα καλώδια και το ρούτερ από τον μετασχηματιστή (την βάση του μετασχηματιστή σε απόσταση από το ρούτερ που ήταν πολύ κοντά με το ρούτερ στο 0,5 μέτρο περίπου) .

    Με την απομάκρυνση του ρούτερ σε απόσταση από την βάση του μετασχηματιστή στο 1 μέτρο πλέον ούτε να διανοηθεί να μου κοπεί η σύνδεση. Δεν δηλώνω ειδικός αλλά αυτό συνέβη σε μένα πράγματι . Δεν χάνει τίποτα ο νηματοθέτης να το δοκιμάσει και ίσως να έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Για να υπάρχει σωστή εικόνα του προβλήματος θα πρέπει να δοκιμαστεί και άλλο ρούτερ.
    Στη κυπριακή που ήμουν πριν, μετά από καιρό αγανάκτησα από παρόμοια προβλήματα και έκανα ενέργειες για αλλαγή παρόχου.
    Λίγο πριν γίνει η σύνδεση, αποφάσισα και άνοιξα με βαριά καρδιά το ρούτερ (βαρέθηκα να ανοίγω και να επισκευάζω τα πάντα).
    Άλλαξα δυο-τρεις ηλεκτρολυτικούς και το πρόβλημα λύθηκε. Τελικά, τζάμπα τους κατηγορούσα.
    - Ιστορίας συνέχεια : Παλαιότερα γύρω στο 2006, είχα wind , και συνδεόμουν στα 15 άνετα, χωρίς θόρυβο. Ένα iso dvd ubuntu κατέβαινε σαν να γινόταν αντιγραφή απο τοπικό δίσκο.
    Σε κάποια στιγμή μετά από μία διακοπή όλα άλλαξαν. Αυτές τις ταχύτητες τις έχασα, αν και ανέβηκα θεωρητικά και σε ταχύτητα και σε ποιότητα παρόχου. Τι φαντάζομαι ότι έγινε; Όταν έχουν πολλά παράπονα σε συνδυασμό με βλάβες και δεν μπορούν να βρουν το πρόβλημα, κάνουν αλλαγές στα ζεύγη μεταξύ τους και όποιον πάρει ο χάρος. Κάπως έτσι πρέπει να έχασα το ωραίο μου ζεύγος και φορτώθηκα κάποιο άλλο.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περι ΟΤΕ
    By Dennis87 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 12:05
  2. οτε
    By harris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 22:28
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 19:09
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 18:46
  5. Γραμμή ΟΤΕ
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-12, 17:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας