Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Κάψιμο σε πλαστικό κουτί; Μπαααα!!!!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή Κάψιμο σε πλαστικό κουτί; Μπαααα!!!!

    Ζητώ συγνώμη για τον...ζαβό τίτλο αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσα να το τιτλοφορήσω.
    Επί του θέματος τώρα.
    Εδώ και πολλά (πάάάρα πολλά χρονιά) βλέπω κατά καιρούς πλαστικά κουτιά από συνήθως παλιές ηλεκτρονικές συσκευές (παλιά joysticks, παιχνιδοκονσόλες, τροφοδοτικά, πολύμπριζα, κλπ) να έχουν μακρόστενα σημάδια σε σημεία της επιφάνειάς τους. Η άμεση σκέψη μου ήταν να τα χαρακτηρίσω σαν "καψίματα" αφού όντως είχαν ένα μακρόστενο λιώσιμο του οποίο οπτικά συνηγορεί είτε με κάψιμο σαν από τσιγάρο είτε (πιο πιθανό μου φαινόταν) σε απρόσεκτο ακούμπημα κολλητηριού.
    Μέχρι και σημέρα η "εξήγηση" με ικανοποιούσε και ποτέ δεν το έψαξα περαιτέρω. Σήμερα όμως το πρωί παρατήτησα κάτι τέτοιο σε πολύμπριζο που είχα παρατημένο και έβγαλα για χρήση το οποίο όμως σίγουρα δεν έχει καεί ποτέ από τίποτα (κολλητήρι, τσιγάρο ή ότι άλλο).
    Αναρωτιέμαι λοιπόν αν όλα αυτά τα "καψίματα" οφείλονται, όπως μου είναι πιο προφανές πια, στο τύλιγμα του καλωδίου γύρω απ' το κουτί και όχι σε κάτι άλλο.
    Αν όμως όντως συμβαίνει αυτό, πως σημαδεύει το κουτί ένα καλώδιο απλά τυλιγμένο και μάλιστα ούτε καν υπό τάση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Πιθανή εξήγηση: συνεχής υπερθέρμανη του μετασχηματιστή που υπάρχει μέσα στη συσκευή,λιώσιμο του πλαστικού που απέχει π.χ. μισό εκατοστό

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Αν και η εξήγησή σου είναι αρκετά αληθοφανής δεν εξηγεί γιατί στο κέλυφος από πχ αρκετά παλιά joysticks CMS (από την περίοδο των 8μπιτων) που πέρασαν από τα χέρια μου (αρκετά βρίσκονται ακόμα) έχουν αυτά τα "καψίματα".
    Ειδικά αφού τα joysticks δεν έχουν τρόπο είτε να ανεβάσουν θερμοκρασία ούτε χρησιμοποιούν "ενοχλητικές" τάσεις.
    Και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι στην περίπτωση των joysticks που αναφέρω τα σημάδια είναι σε σημεία που κάποιος θα τύλιγε το καλώδιο και άρα δημιουργήθηκαν σε φάση που δεν ήταν σε χρήση σε αντίθεση με ένα πολύμπριζο που όντως θα μπορούσε να είναι σε χρήση (και άρα ζεστό) ενώ το καλώδιο είναι τυλιγμένο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Βάλε μια φωτογραφία,δεν μπορώ να φανταστώ ότι προέρχεται από υπερθέρμανση του καλωδίου των 220 σε λειτουργία ώστε να λιώσει και το πλαστικό.Θα μύριζε, κάτι θα καταλάβαιναν αυτοί που το χρησιμοποιούσαν.Ήταν δικές σου οι συσκευές;Γιατί αν ήταν άλλου τρέχα γύρευε μπορεί να έκανε ότι φανταστείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    σε μακροχρόνια αποθήκευση τέτοιον συσκευών όταν το καλώδιο τυλίγετε επάνω του λογικό είναι (ίσως) η πίεση που ασκεί στο πλαστικό το καλώδιο να το παραμορφώνει κυρίως όταν περνάει την περίοδο του καλοκαιριού ή αν αποθηκεύονται σε σημεία που υπάρχει θερμοκρασία (όχι απαραίτητα μεγάλη πχ άνω τον 40). το τύλιγμα που συνηθίζουμε να κάνουμε είναι κακό κουσούρι γιατί δεν έχει μόνο αυτό ως αποτέλεσμα αλλά με τον καιρό το καλώδιο (αντίθετα από το πλαστικό που είναι πχ του πολύμπριζου) σκληραίνει και καταλήγει να παίρνει την μορφή του αντικείμενου που τυλίχτηκε. έτσι έχουμε δύο κακά. το πλαστικό να παραμορφώνετε και το καλώδιο να γίνετε σαν σπιράλ με αποτέλεσμα να καταστρέφετε ποιο εύκολα μετά στα σημεία εισόδου στις συσκευές κατά την προσπάθεια να τα ξετυλίξουμε και να τα ισιώσουμε. να προτιμάμε να μαζεύουμε ζικ ζακ το καλώδιο όπως το έχουν στην συσκευασία όταν το αγοράζουμε.
    φυσικά προσωπικές απόψεις είναι όλα αυτά από παρατηρήσεις μου και δεν ξέρω αν ισχύουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 12-01-17 στις 18:29
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    βουλκανισμός.. αν κατάλαβα τι εννοείς...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    βουλκανισμός νομίζω είναι όταν κολλάνε μεταξύ τους. εδώ από ότι κατάλαβα λέει ότι δημιουργείτε κάποιο ή κάποια σημάδια σαν βούλιαγμα όπως όταν καίγεται με το τσιγάρο χωρίς φυσικά το κάψιμο και διευκρινίζει ότι το σημάδι είναι στο σημείο που είναι τυλιγμένο το καλώδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικά προσκοπικές απόψεις είναι όλα αυτά από παρατηρήσεις μου και δεν ξέρω αν ισχύουν.
    Στα λυκόπουλα είσαι?

    Άμα θέλεις ανέβασε μερικές φωτογραφίες να σου πούμε με τι μοιάζει, κάθε λιώσιμο είναι διαφορετικό, συνήθως καταλαβαίνεις αν έλιωσε γρήγορα με κάποιο κολλητήρι ή αν ήταν δίπλα σε κάτι ζεστό και έλιωσε σε 5 ώρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Ακριβώς το ίδιο έτυχε και σε εμένα... Πολυμπριζο αποθηκευμένο για χρόνια με το καλώδιο τυλιγμένο στο σωμα του πολυπριζου στις γωνιες που ακουμπουσε το καλωδιο στο πλαστικο ειχαν γινει "βαθουλοματα" και ακομα εχω δει σε εναν αφυργαντηρα του κουτιού με το βγηκε απο την συσκευασία σε καποιο σημειο ακουμπουσε το καλώδιο παροχης και εγινε παλι το ιδιο.....
    Ναι ο βουλκανισμος ενωνει δυο πλαστικα που περιεχουν καουτσουκ.. Στην περιπτωση μας ομως καουτσουκ εχει μονο το καλωδιο και οχι το πλαστικο του κουτιου για αυτο γίνεται αυτο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα λυκόπουλα είσαι?
    στα κοτοπουλάκια...
    άτιμε ορθογράφε με πρόδωσες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλαστικό Κουτί
    By Rouso in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 19:43
  2. Στεγανό Πλαστικό Κουτί για acess point
    By heyjoe in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 15:46
  3. Κουτί στεγανό πλαστικό ή σιδερένιο για εξωτερική χρήση
    By xristos52athens in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-12, 01:54
  4. Κόψιμο πλακέτας
    By georgemailo in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 12:39
  5. Εχω καταλαβει καλα η μπαααα?
    By Silas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-08, 09:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας