Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: βοήθεια σε κύκλωμα μπαταρίας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή βοήθεια σε κύκλωμα μπαταρίας

    Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

    Θέλω τη βοήθειά σας στο παρακάτω. Μπορεί να φαίνεται γελοίο ερώτημα (και μάλλον είναι), αλλά αφού δεν τα κατέχω τα ηλεκτρονικά τι να κάνω...

    Πρόλογος
    Έχουμε μια μπαταρία 6V η οποία τροφοδοτείται από έναν κινητήρα (παλιά μοτοσυκλέτα). Ο "αυτόματος" της μοτό δεν είναι ο κλασικός με τις πλατίνες. Έχει αντικατασταθεί με ηλεκτρονικό (ρυθμισμένο να δίνει 7,2V σταθερά). Ο κατασκευαστής του μου είπε ότι πρέπει πάντα να βλέπει "φορτίο", δηλ. μπαταρία, έστω και ψιλοψόφια, αλλιώς καίγεται. Επίσης, ότι μπορώ να καταργήσω τη μπαταρία, με την προϋπόθεση ότι θα βάλω ένα πυκνωτή των 10000μF.

    Πάμε στο κύριο θέμα.
    Στη μπαταρία έχω βάλει μια ασφάλεια για....ασφάλεια. Θα ήθελα λοιπόν να τοποθετήσω έναν πυκνωτή πριν την ασφάλεια, ώστε αν καεί η ασφάλεια και δεν βλέπει ο αυτόματος την μπαταρία, να δει τον πυκνωτή και έτσι να μην έχω θέμα.
    Έχω κάνει ένα πρόχειρο διάγραμμα παρακάτω.

    Το θέμα λοιπόν είναι, να μην τραβά ο πυκνωτής μονίμως ρεύμα από τη μπαταρία, αλλά να δέχεται ρεύμα μόνο από τον κινητήρα.
    Ευχαριστώpic1.jpg!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Φίλε Κυριάκο. Ο πυκνωτής στο συνεχές, και αφού φορτιστεί, ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΡΕΥΜΑ. Συνεπώς αν όντως ο "ηλεκτρονικός αυτόματος" "είναι ρυθμισμένος να δίνει 7.2V σταθερά", και "καίγεται αν δεν βλέπει φορτίο", τότε επίσης καίγεται αν στην έξοδο υπάρχει απλά πυκνωτής, είτε αυτός είναι 1μF, είτε 1000000μF.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Κυριάκο. Ο πυκνωτής στο συνεχές, και αφού φορτιστεί, ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ΡΕΥΜΑ. Συνεπώς αν όντως ο "ηλεκτρονικός αυτόματος" "είναι ρυθμισμένος να δίνει 7.2V σταθερά", και "καίγεται αν δεν βλέπει φορτίο", τότε επίσης καίγεται αν στην έξοδο υπάρχει απλά πυκνωτής, είτε αυτός είναι 1μF, είτε 1000000μF.
    Δηλ. Φίλιππα, αν βάλω τον πυκνωτή όπως στο παραπάνω σχήμα, δεν θα μου αδειάζει την μπαταρία; (σε βάθος χρόνου μιλάω, π.χ. αν μείνει ακίνητη η μηχανή για 1 μήνα). Δεν αποφορτίζεται καθόλου; Καταναλώσεις με κλειστό διακόπτη δεν έχω.

    Και μια δεύτερη ερώτηση, δηλ. δεν βλέπει τον πυκνωτή σαν μπαταρία ο αυτόματος; Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να οδηγείς χωρίς μπαταρία γιατί αλλιώς καίγεται. Μια φορά βέβαια που ζόρισα λίγο τη μηχανή, μου έκαψε την ασφάλεια (5Α) και δεν κάηκε ο αυτόματος. Βέβαια οδήγησα για λίγα χιλιόμετρα μετά το κάψιμο (που δεν το πήρα χαμπάρι).

    Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ryk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ. Φίλιππα, αν βάλω τον πυκνωτή όπως στο παραπάνω σχήμα, δεν θα μου αδειάζει την μπαταρία; (σε βάθος χρόνου μιλάω, π.χ. αν μείνει ακίνητη η μηχανή για 1 μήνα). Δεν αποφορτίζεται καθόλου; Καταναλώσεις με κλειστό διακόπτη δεν έχω.
    Δεν θα σου την αδειάσει ούτε σε 1000000 χρόνια, διότι πολύ απλά όσο είναι παράλληλα στην μπαταρία, δεν τραβάει ρεύμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ryk Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλ. δεν βλέπει τον πυκνωτή σαν μπαταρία ο αυτόματος; Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να οδηγείς χωρίς μπαταρία γιατί αλλιώς καίγεται. Μια φορά βέβαια που ζόρισα λίγο τη μηχανή, μου έκαψε την ασφάλεια (5Α) και δεν κάηκε ο αυτόματος. Βέβαια οδήγησα για λίγα χιλιόμετρα μετά το κάψιμο (που δεν το πήρα χαμπάρι).
    Η μπαταρία δεν είναι πυκνωτής και ο πυκνωτής δεν είναι μπαταρία. Στην μπαταρία μπορείς να δίνεις συνεχώς ένα μικρό ρεύμα χωρίς να ανεβαίνει η τάση στα άκρα της. Στον πυκνωτή κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε μια αδιάκοπη αύξηση της τάσης στα άκρα του. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι ο "αυτόματος" πρέπει να έχει μπαταρία στην έξοδό του για να μην ανεβεί υπερβολικά η τάση στην έξοδό του, τότε αν στη θέση της μπαταρίας υπάρχει απλά ένας πυκνωτής, ο "αυτόματος" θα τον φορτίσει τελικά στην μεγάλη τάση που θα έδινε όταν δεν έχει μπαταρία με αποτέλεσμα τα ηλεκτρονικά στο μηχανάκι να πάθουν ότι θα πάθαιναν όταν δεν υπάρχει μπαταρία και ο πυκνωτής να σκάσει αν η μεγάλη τάση αυτή είναι μεγαλύτερη από αυτήν που γράφει πάνω του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα σου την αδειάσει ούτε σε 1000000 χρόνια, διότι πολύ απλά όσο είναι παράλληλα στην μπαταρία, δεν τραβάει ρεύμα.

    Η μπαταρία δεν είναι πυκνωτής και ο πυκνωτής δεν είναι μπαταρία. Στην μπαταρία μπορείς να δίνεις συνεχώς ένα μικρό ρεύμα χωρίς να ανεβαίνει η τάση στα άκρα της. Στον πυκνωτή κάτι τέτοιο θα οδηγούσε σε μια αδιάκοπη αύξηση της τάσης στα άκρα του. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι ο "αυτόματος" πρέπει να έχει μπαταρία στην έξοδό του για να μην ανεβεί υπερβολικά η τάση στην έξοδό του, τότε αν στη θέση της μπαταρίας υπάρχει απλά ένας πυκνωτής, ο "αυτόματος" θα τον φορτίσει τελικά στην μεγάλη τάση που θα έδινε όταν δεν έχει μπαταρία με αποτέλεσμα τα ηλεκτρονικά στο μηχανάκι να πάθουν ότι θα πάθαιναν όταν δεν υπάρχει μπαταρία και ο πυκνωτής να σκάσει αν η μεγάλη τάση αυτή είναι μεγαλύτερη από αυτήν που γράφει πάνω του.
    Οπότε λες ότι δεν κερδίζω τίποτα αν βάλω τον πυκνωτή παράλληλα; Το όλο θέμα είναι να προστατευθεί ο αυτόματος που κοστίζει.
    Ο πυκνωτής που έχω πάρει είναι πάνω από 7V (νομίζω 25V). H μηχανή δεν έχει άλλα ηλεκτρονικά πάνω της, μόνο την κόρνα και τις λάμπες της!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Βάλε μπαταρία, όχι πυκνωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε μπαταρία, όχι πυκνωτή.

    ok!

    Όμως το κάψιμο της ασφάλειας δεν οφείλεται σε παραπάνω Ampere και όχι σε παραπάνω Volt?
    Έχω ένα μικρό βολτόμετρο, θα το συνδέσω και θα πάω καμιά βόλτα να δω τι παίζει στα ζόρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ναι. Αλλά για να περάσουν παραπάνω Α φόρτισης προς την μπαταρία (με την προϋπόθεση ότι η μπαταρία είναι καλή, έτσι; ), ένας τρόπος υπάρχει: να ανεβάσει ο "αυτόματος" την τάση (δηλ. τα V) της εξόδου του...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 14:22
  2. κύκλωμα Φόρτιση μπαταρίας LIR2032
    By picdev in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-14, 02:43
  3. Κύκλωμα Φορτιστή Μπαταρίας Αυτοκινήτου
    By dirfys in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 22:46
  4. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 16:05
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 19:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας