Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 78

Θέμα: Κρίση & Φόρουμ!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    δηλαδη στο fb μπορεις νακανεις το ιδιο που κανεις και εδω?δεν εχω ασχοληθει ποτε και μου κανει εντυπωση αυτο.
    Εγω παντως πιστευω το σημαντικοτερο ολων ειναι η μεγαλη εισαγωγη της κινας (μεσω των ebay και συναφη) στα ηλεκτρονικα.Οπως ειπωθηκε πλεον δεν συμφερει κανενας να ασχολειται αφου το παιρνει ετοιμο με το 1/5 των χρηματων.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη στο fb μπορεις νακανεις το ιδιο που κανεις και εδω?δεν εχω ασχοληθει ποτε και μου κανει εντυπωση αυτο.
    ν.
    Αν ήμουν μικρός ίσως δεν με πίστευες , σε πληροφορώ φίλε Βασιλη ότι δεν είναι μόνο για σελφις και κουτσομπολιά
    Τωρα οι ερασιτέχνες εξαφανίστηκαν γιατί βγήκαν τα θηρία παγανιά

    16002944_362549704111334_1792840414406518947_n.jpg

    Απο σχετική σελίδα ραδιοληπτών

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Η αλλαγή που έγινε είναι γενικότερη και τα αποτελέσματα αυτά δεν είναι τωρινά.
    Υπάρχει μία σταθερά φθίνουσα πορεία σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την δημιουργία και επισκευή.
    Η νέα φιλοσοφία είναι πλέον: χάλασε - το πετάμε.
    Σε αυτό βοήθησε αφενός μεν η πτώση του κόστους λόγω της αυτοματοποίησης, αφετέρου η μεγάλη ολοκλήρωση που δεν καθιστά πλέον δυνατή την επισκευή, όπως και δημιουργία. Επιπλέον ο έντονος καταναλωτισμός γαλούχησε αυτή τη γενιά με τις αρχές του: τι καινούριο αγόρασα και μπορώ να επιδείξω και όχι τι μπορώ να δημιουργήσω.
    Η νέα γενιά βρήκε ποιο εύκολη την απασχόληση με τις παιχνιδομηχανές (τα λένε και υπολογιστές) από την χειρονακτική και φυσικά ποιο κουραστική εργασία.
    Το παλιό γνωστό πρότυπο: η καλύτερη δουλειά είναι σε γραφείο, η καθιστική!
    Ακόμα και τα σάντουιτς προτιμούν να τα παραγγέλνουν από το τηλέφωνο, παρά να κάνουν μία βόλτα να πάρουν και λίγο αέρα.
    Σήμερα συμπτωματικά είχα αυτή την κουβέντα με πατέρα που πιάνουν τα χέρια του τα πάντα και θέλει να δώσει την δουλειά στον γιο, ο οποίος φυσικά το μυαλό το έχει στις παιχνιδομηχανές.
    Όσοι μεγαλώσαμε με την φιλοσοφία: την κεραία την φτιάχνουμε μόνοι μας, το λίνεαρ επίσης, ακόμα και ολόκληρο το μηχάνημα, "συνταξιοδοτηθήκαμε" σχεδόν όλοι , χωρίς να υπάρχει δυνατότητα να δοθεί η σκυτάλη σε άλλους.
    Αυτό φαίνεται έντονα έξω στην "πιάτσα", όπου πλέον οι τεχνικοί με το σκεπτικό των 80s είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Ελάχιστοι μόνο που μετράνε 2-3 χρόνια για να βγουν στην περιπόθητη σύνταξη.

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (16-01-17)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω πως έγιναν ποιο "απαιτητικά" τα ηλεκτρονικά.
    Η παλιά τεχνολογία (λαμπάτοι ενισχυτές πχ) δεν κάνουν καμιά αίσθηση στο 99% των νέων και κλάδοι όπως το ραδιόφωνο επίσης καθώς έχει αντικατασταθεί απ' το youtube που είναι και τέρμα νόμιμο και χωρίς άδειες ρ/ε κλπ
    Τα ναι μεν καινούρια ηλεκτρονικά εκτός απ' το διάβασμα προϋποθέτουν και μια αντίληψη ή αν θέλετε ταλέντο, δεν μπορεί ο καθένας να γράψει κώδικα το ίδιο εύκολα και μερικοί δεν μπορούν καθόλου. Άντε μετά να έχουν ολοκληρωμένη σκέψη για το πως θα λειτουργεί, πως πρέπει να στηθεί και να το κάνουν πράξη...

    Το χρήμα έχει πολύ μεγάλο ρόλο επίσης καθώς αν για παράδειγμα ήθελα να φτιάξω 1 λαμπάτο και θα διάβαζα σχετικά, και θα ρωτούσα, και πειράματα θα έκανα αλλά πριν ξεκινήσω ξέρω πως θα μου στοιχίσει πολλά και εφόσον δεν είναι κάτι που με τραβάει πολύ δεν θα ασχοληθώ, αντιθέτως θα επενδύσω τον χρόνο μου και τους πόρους μου σε κάτι άλλο που με τραβάει.

    Και αυτό πάει αλυσιδωτά, θέλω να εκπέμπω στα RF αλλά ξέρω ότι εγώ θα μιλάω εγώ θα με ακούω, δεν μου δίνει κίνητρο.

    Και για το φόρουμ, εγώ για παράδειγμα μπήκα γιατί είδα 2-3 άτομα που μου έκαναν εντύπωση στο κομμάτι που με ενδιέφερε και με προσέλκυσαν με τον λόγο τους και τις κατασκευές τους.
    Αν κάποιος βλέπει καβγάδες σε κάθε ποστ, και δεν υπάρχουν κατασκευές γιατί να μπει?

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Με συγχωρείτε αλλά δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος μη συμμετοχής, είναι κάποιοι καβγάδες που μπορεί να προκύψουν. Είναι απλά η εξέλιξη των πραγμάτων που προανέφερα. Επίσης η απόφαση για διάσπαση του ηλεκτρονικά με το how to fix it, είναι ακόμη μια αιτία όπως ανέφερε σωστά ο Παναγιώτης και σχετικό θέμα είχα ανοίξει και γω παλιότερα.
    Φυσικά ο γενικότερος κορεσμός στα Φόρουμ έχει επέλθει τα τελευταία χρόνια και είναι γενικός, όχι μόνο εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Λόγω τις εμπειρίας μου και σε άλλον τομέα ως χόμπ, τον καφέ (espresso) έχω καταλήξει στα εξής:

    1) Καθοριστικό ρόλο παίζει η οικονομική άνεση, χόμπι χωρίς δοκιμές και πειράματα δεν υφίσταται όμως πλέον κοστίζουν και κάποιες φορές σχεδόν όσο πχ το γάλα του παιδιού.

    2) Σημαντικό ρόλο παίζουν οι περισσότερες ώρες εργασίες, και οι περισσότερες απαιτήσεις στον επαγγελματικό τομέα, με πίεση, άγχοι κτλ δεν έχεις τον χρόνο για να ασχοληθείς

    3) Εξίσου σημαντικό ρόλο έχει και η ψυχολογική κατάσταση του καθενός, δεν είμαστε πάντα καλά, ευδιάθετοι και θετικοί.

    4) Έχουμε αποχαυνωθεί να το πω; Λιώνουμε στην tv στο fb και στις ειδήσεις, καθαρά πεταμένος χρόνος...

    6) Δεν σκεπτόμαστε μακροπρόθεσμα, δλδ ένα χόμπι, πόσο μάλλον τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά είναι κάτι που μελλοντικά θα σε βοηθήσει να αποφύγεις μεγάλα έξοδα τουλάχιστον στο σπίτι σου από επισκευές, συντηρήσεις, εγκαταστάσεις κτλ κτλ. Αλλά και μπορεί να σε βοηθήσει επαγγελματικά καθώς αλλιώς είναι να είσαι του πολυτεχνείου και της θεωρίας και αλλιώς να την έχεις παντρέψει και με την εφαρμογή - πρακτική.

    7) Δεν σκεφτόμαστε τόσο την ποιότητα και την αξιοπιστία, πχ έχω φτιάξει ένα τροφοδοτικο 0-30 V 3Α και το έχω πλεον 16 χρόνια, τα κινέζικα των 70-100€ θα άντεχαν τοσο; Αμφιβάλω.

    Παράλληλα μετράει και η απαξίωση - χαμηλές αμοιβές πλέον των τεχνικών δλδ λες οκ τι θα γινω ηλεκτρονικος για 800€; Και η απαντηση ειναι οχι, οπότε ψάχνει αλλού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι λίγο πολύ όλα όσα λέτε είναι σωστά.Μιλώντας με τον Παναγιώτη (pgavr) πριν από λίγες μέρες του είχα πει πόσο εντύπωση μου έχει κάνει στο forum αυτό ότι δεν ανεβάζουν πλέον νέες κατασκευές όπως πριν από 5-6 μήνες.Προσωπικά αν και έχω υλοποιήσει κάποια ενδιαφέροντα project που θα μπορούσαν να παρουσιαστούν εδώ, δεν έχω βρει τον χρόνο να τραβήξω 5 φωτογραφίες και να γραψω δυό κουβέντες για να τις παρουσιάσω.Είναι και το γεγονός ότι όλοι έχουμε τις υποχρεώσεις μας, άλλος περισσότερες, άλλος λιγότερες και το αποτέλεσμα είναι αυτό.Φαίνεται άλλωστε και στις συγκεντρώσεις για καφέ όπου παλιότερα μαζευόμασταν πιο εύκολα.Το οικονομικό βέβαια είναι επίσης μια σοβαρή αιτία για αυτή την κάμψη σε συνάρτηση με τις πραγματικές αστείες τιμές όπου μπορείς πλέον να προμηθευτείς από την ανατολή σχεδόν ότι χρειάζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείτε αλλά δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος μη συμμετοχής, είναι κάποιοι καβγάδες που μπορεί να προκύψουν...
    Συνονόματε καλημέρα.
    Πιθανολογώντας ότι η εν μέρη απάντηση που παραθέτω σχετίζεται σε δική μου αναφορά, διευκρινίζω ότι, δεν εννοούσα τεχνικές διαφωνίες που εννοείται ανεβάζουν τους τόνους,
    στο πλαίσιο της συζήτησης, αλλά στο ειρωνικό-απαξιωτικό ύφος κάποιων καλαμοκαβαλάρηδων.
    Επισημαίνω ότι δεν το έχω αντιμετωπίσει προσωπικά, απεναντίας και έχω βοηθηθεί σε κατασκευές μου αλλά και εμψυχωθεί να προχωρήσω.
    Η διαπίστωση είναι γενική, με εξαίρεση μέλη (ανθρώπους θα τους χαρακτήριζα) που τους διακρίνει το ήθος και η κοινωνική μόρφωση.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιάννη κατάλαβα την έννοια που το έγραψες, ωστόσο ακόμα κι αυτοί οι καλαμοκαβαλάρηδες που αναφέρεις δεν μπορούν να σταθούν ικανοί να απαξιώσουν το φορουμ, μιας και αργά ή γρήγορα απομονώνονται από την ίδια την κοινότητα εδώ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη κατάλαβα την έννοια που το έγραψες, ωστόσο ακόμα κι αυτοί οι καλαμοκαβαλάρηδες που αναφέρεις δεν μπορούν να σταθούν ικανοί να απαξιώσουν το φορουμ, μιας και αργά ή γρήγορα απομονώνονται από την ίδια την κοινότητα εδώ.
    σωστα τα λες αλλα εκεινει την στιγμη που δεχεσε τα απαξιωτικα σχολια σταματας και να γραφεις στο φορουμ

    6 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαρδούβελης: Τι έφταιξε για την κρίση
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 20:35
  2. Πρόβλημα σε PHPBB φόρουμ
    By john_b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 22:50
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 18:33
  4. Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 01:01
  5. Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 16:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας