Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 78

Θέμα: Κρίση & Φόρουμ!

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    γιατί σήμερα δεν μπορείς να αγοράσεις ενα esp8266 με 2ε και ενα arduino και να φτιάξεις εναν θερμοστάτη IOT ?

    απλά οι νέοι σήμερα πάνε στο καθαρό προγραμματισμό που έχει και περισσότερη ζήτηση και το βλέπω και από τις αγγελίες.
    web services , back end , designers , smartphone applications κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ναι, τα IOT είναι της μοδός! Έχω weather station και έλεγχο του θερμοστάτη και του θερμοσίφωνα με esp από το smartphone.
    Θα βάλω και στις γλάστρες για το νερό και στο θυροτηλέφωνο ίσως.
    Μετά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    μετα το πμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit
    Θεωρώ λοιπόν ότι ο συμπαθής Γιάννης (Lepouras) εξέλαβε άδικα σαν προσωπική μομφή-επίθεση την άποψή μου για το θέμα.
    Στο κάτω κάτω, αυτός είναι ο ρόλος των συντονιστών/διαχειριστών, η εύρυθμη λειτουργία του forum είτε από πλευράς
    διατήρησης του επιπέδου του από άσχημες συμπεριφορές, είτε αυτής καθ' αυτής της τεχνικής.
    Δηλαδή έλεγχος να διατηρούνται "ζωντανοί" σύνδεσμοι και εικόνες, διορθώσεις τίτλων κλπ.

    πριν το πμ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν έχω κάτι μαζί σου όπως και με άλλα μέλη και ευχαρίστως θα έπινα καφεδάκι μαζί σας, αν οι υποχρεώσεις το επέτρεπαν.
    Πιστεύω ότι τέτοιες συζητήσεις είναι εποικοδομητικές και θα έπρεπε να επιδιώκονται.
    .


    να
    προσθέσω οτι τετεια θέματα σαν και αυτό κάνουν επισεις κακό στο Φόρουμ και
    θα έπρεπε να κλειδώνονται εξ αρχής ανεξάρτητα το ποιος τα ξεκίνησε,

    και να επαναλάβω την αρχική τοποθέτηση=

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....άλλα
    ποιος ο λόγος να αναφερόμαστε σε αυτα ?? εχει κάποιος την παραμικρή πίστη? [επίτηδες δεν χρεισιμοποιησα την λέξη ελπίδα]οτι
    αν αναφερθούμε σε προβλήματα που προκαλούνται από μέλη αυτά να λυθούν ??

    όποιος το πιστεύει αυτό είναι πολύ........

    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα το πμ.
    ...
    πριν το πμ.
    Θα ήταν ψέμα αν έλεγα ότι σε κατάλαβα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παιδες εγω πυστευω οτι θα ηταν καλυτερα να βρεθουμε σε κανα 2017-01-17_1101.png να το λυσουμε το θεμα Παρακαλω οι κυριοι συντονιστες να μεριμνησουν το θεμα εδω στο Κερατσινι εχουμε εξερετικες αιθουσες καταληλες και με μεγαλη ποικιλια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aris52 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (17-01-17)

  7. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Διάβασα ενδιαφέροντα σχόλια, αλήθεια!
    Γενικά αναφερόμενος δεν κατάλαβα τελικά αν φταίει η συγκηρία, το αντικείμενο, ή εμείς γενικότερα!
    Διάβασα αναφορές σε "συμπεριφορές" μελών προς "άλλους" ! Αυτό μου προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση! Μάλιστα αναφέρθηκε το παράδειγμα ? μελών που δημιούργησαν "το δικό τους ΚΛΕΙΣΤΟ φόρουμ" ! ΚΛΕΙΣΤΟ... φόρουμ? Κλειστό ως προς τι, και γιατί? Κλειστό ως προς "μη εγκεκριμένους", "μη ειδικούς", "μη αρεστούς", "άσχετους κατά την κρίση των... σχετικότερων εκ Θεού κλειδοκρατόρων" ? Δεν ξέρω, αλλά σαφώς κλειστό φόρουμ συνεπάγεται και προσωπικό φόρουμ τέλικα, δηλαδή "εγώ και οι πέριξ εμού" κατά τα πραιτωριανά πρότυπα!
    Δεν είμαι σίγουρος τι σκοπό εξυπηρετεί κάτι τέτοιο... πέραν της ανατάσεως ενός "εγώ" κατά τα προσωπικά επιθυμητά πλαίσια! Ο μόνος λόγος - κατ' εμέ - ύπαρξης "κλειστών" φόρουμ, είναι όταν αυτά απαιτούν ΤΡΟΜΕΡΗ εξειδίκευση επί ενός τομέα μόνον... για την δυνατότητα συμμετοχής σε αυτά.
    Παράδειγμα, φόρουμ για βιομηχανικά ηλεκτρονικά ισχυος! Ή για ψηφιακές μικροκυματικές τηλεπικοινωνίες! Αλλά σε γενικά "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ" τι κλείσιμο μπορείς να βάλεις, όταν ακόμα και ένα δικτύωμα αντιστάσεων είναι μέρος τους?
    Τέλος πάντων... Νομίζω ότι η δικαιολογία, "παρεξηγήθην" - "μου την λένε" δεν είναι σοβαρή, για απομάκρυνση... ή αποχή!
    Στην τελική αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ όπου πας να συμμετέχεις σε μιά διαλεκτική παράθεση - αντιπαράθεση! Αλλοιώς επιζητάς απλά την αναντίρρητη συμφωνία με όσα εσύ εκφράζεις! Κοινός "χειροκροτητές" !

    Τώρα για το αν έβγαλα έστω ένα σχετικό συμπέρασμα... η αλήθεια είναι πως μοιάζει ότι τελικά είμαστε σε φθίνουσα πορεία ως κλάδος - είδος, ευρύτερα!
    Μοιάζει ότι το κατασκευάζω βαίνει μειούμενο ακόμα και στο ερασιτεχνικό επίπεδο! Και ίσως είναι αληθές ότι είναι ευκολότερο ως δρόμος να μην ασχολείται κάποιος με τέτοιο δημιουργικό αντικείμενο, όπως είναι τα ηλεκτρονικά!
    Η κρίση επίσης δείχνει να "επιταχύνει" την συνθήκη απαξίωσης... αφού όλο και πιό πολλοί αναζητούν την "ευκολία" στο να βγάλουν λεφτά προς το ζην! Οπότε και λόγο του ότι απαιτείται και να επενδύσεις κάποιο έστω μικρό - ή σήμερα δυσεύρετρο & άρα μεγάλο πλέον - κεφάλαιο, ο κλάδος δεν προσελκύει εύκολα πλάον άτομα, ή και απομακρύνονται και πρώην εμπλεκόμενοι!


    Στο φόρουμ, αυτό δεν είναι τόσο εμφανές, μάλλον, αφού μας φταίνε οι "συμπεριφορές" και όχι η αλήθεια ως προς το τι λεγεται / γράφεται τελικά! Μας φταίει όταν γράψει κάποιος σε έναν φοιτητή που ΔΕΝ διάβασε ΠΟΤΕ του ούτε τον νόμο του Ωμ, ότι πρέπει να διαβάσει έστω αυτό πριν ρωτησει, και όχι το ότι αυτός ο φοιτητής, είναι υποψήφιος αυριανός επαγγελματίας που θεωρητικά θα βασιστούμε ως κλάδος για περαιτέρω ανάπτυξη! Πως? Πολλαπλασιάζωντας με το 0 ?

    Όμως εγώ βλέπω να εξαφανίζεται ο πυρήνας! Το λεγόμενο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ κομμάτι! Αυτό που πάντα δημιουργούσε μετά τους επαγγελματίες! Βλέπω όλο και λιγότερο να ασχολούνται άνθρωποι με τα ηλεκτρονικά ως χόμπυ! Και αυτό είναι εμφανέστατο σε αυτό το φόρουμ! Δεν αναφέρομαι στο να ανάψεις ένα LED καλλιτεχνικά! Μιλάω για audio, RF, Digital κλπ κατασκευές!
    Ίσως τελικά κάποιοι εδώ μέσα πρέπει ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ και να ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ μερικές πρότυπες κατασκευές που να ενδιαφέρουν άλλους να τις φτιάξουν, ως ερασιτεχνική - χόμπυ - απασχόληση! Μπορεί αυτό να αναγεννήση το ενδιαφέρον? Δεν ξέρω! Μποοεί?

    5 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (17-01-17), george_37 (14-06-17), Nightkeeper (18-01-17)

  9. #67
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη TSG
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    BG
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Πρωινές-πρωινές (06.10) απορίες-ευχές συμφορουμίτη.
    Για όλους όσοι ακόμη αναρωτιούνται ...


    why.JPG

    2 Not allowed! Not allowed!
    Η αναφορά ενός ηλιθίου για τα λόγια ενός ευφυούς ανθρώπου δεν μπορεί να είναι ακριβής,
    επειδή υποσυνείδητα μεταφράζει αυτό που ακούει σε κάτι που μπορεί να καταλάβει.
    Bertrand Russell

  10. #68
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωινές-πρωινές (06.10) απορίες-ευχές συμφορουμίτη.
    Για όλους όσοι ακόμη αναρωτιούνται ...


    why.JPG
    ???
    Τι είναι αυτό;

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. #69
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    πήγαινε στις εκλογές και θα το δεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (18-01-17)

  13. #70
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται απογοήτευση σε τίποτα. Εγώ παράδειγμα ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Ένα πολύμετρο, ένα κολλητήρι. Είμαι γραμμένος και σε φορουμ για φωτογράφους, και για υπολογιστές, δηλαδή ότι μου αρέσει πραγματικά σαν hobby. Και παρατηρώ ότι παντού υπάρχει μια μείωση της κίνησης.

    Και τι έγινε; Ένας καλόκαρδος και ανοιχτός άνθρωπος πάντα ξέρει ότι πρέπει να δίνει τις γνώσεις του. Από αυτό θα κερδίσει κάτι όταν χρειαστεί. Είτε συμβουλή, είτε εργασία... θα φτιάξει και κάτι που χάλασε, θα μάθει για νέα πράγματα.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαρδούβελης: Τι έφταιξε για την κρίση
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 20:35
  2. Πρόβλημα σε PHPBB φόρουμ
    By john_b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 22:50
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 18:33
  4. Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 01:01
  5. Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 16:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας