Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 78

Θέμα: Κρίση & Φόρουμ!

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Arrow

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όσα forum συμμετέχω παρατηρώ αντίστοιχη κάμψη. Μάλιστα όσο πιο εξειδικευμένο είναι το forum τόσο μεγαλύτερη είναι η κάμψη που παρουσιάζει... Οι λόγοι για αυτήν την κάμψη είναι γενικοί αλλά και συγκυριακοί. Τα πράγματα αλλάζουν και οφείλουμε να αλλάξουμε και εμείς μαζί με αυτά.
    Το έχω διαπιστώσει εδώ και χρόνια, δυστυχώς σήμερα η πλειοψηφία προτιμά το facebook επειδή εκεί μπορεί να γράφει χωρίς κανόνες: greeklish, ειρωνικά-προσβλητικά σχόλια κλπ. Σταδιακά μεταφέρθηκε εκεί και η σοβαρότερη πληροφόρηση με αποτέλεσμα τα forums (fora) να σέρνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!


  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα. Κι αυτό ήταν η πρώτη σοβαρή πτώση της κινητικότητας στα φόρουμ, ακόμα και προ κρίσης.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (17-01-17)

  4. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη (kyros) συμφωνώ με τα γραφόμενά σου.
    Στα πάσης φύσεως fora γράφονται σαν μέλη που γνωρίζουν τα αντικείμενα ενασχόλησης, έστω όχι όλα, οι άσχετοι (όπως εγώ) που έχουν θέληση να μάθουν κάτι,
    οι "τεμπέληδες" που περιμένουν να τα βρουν έτοιμα, οι απαιτητικοί μέχρι ενοχλήσεως, οι έχοντες χαμηλή νοημοσύνη κλπ κλπ.
    Αυτό είναι αναπόφευκτο και αναμενόμενο, διαφορετικά ας μπουν ταμπέλες "μόνο για ειδικούς", αφήνοντας τα "βαρίδια" έξω απ' την πόρτα.
    Όμως, για να μην κινδυνεύσει να μονοπωληθεί η συζήτηση, ίσως θα ήταν δόκιμο να πει ο εκκινητής του θέματος (Γιώργος-SRF) αν έβγαλε συμπεράσματα από το, ίσως σημαντικότερο θέμα λειτουργίας ενός forum, που είναι η συμμετοχή€‹ των μελών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστό αυτό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πάγωσε το θέμα ήταν ενδιαφέρον

    Να θίξω και δυο θέματα ακόμα, έτσι για να προχωρήσει η συζήτηση

    Ένα είναι για κάποια παιδιά που απελπισμένα μπαίνουν εδώ για να βρουν (έτοιμη) λύση για κάποια εργασία της σχολής τους.
    Και ακούνε τα όσα τόσα και τα μαζεύουν και φεύγουν άρον άρον
    Εντάξει είναι κάπως ανορθόδοξο αλλά ξέρουμε πως με το εκπαιδευτικό αυτό σύστημα πολλοί βρίσκονται σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν.
    Δείξτε κατανόηση, η μην ασχολείστε καθόλου.

    Ένα δεύτερο θέμα είναι κάποιοι όχι και τόσο σχετικοί που ζητούν βοήθεια για κάποιο σχέδιο κατασκευής
    Εκεί εάν δεν έχεις όρεξη να βοηθήσεις δεν απαντάς
    Εάν έχεις κάτι σχετικό η παρόμοιο τον παραπέμπεις σε κάποιο link (αυτό το συνηθίζω εγώ και περιμένω την επόμενη απάντηση του να δω το επίπεδό του)
    Αλλά κάτι απαντήσεις τύπου [είναι απλό δες το τάδε Datasheet και φτιάξε το ] η διαμάχες από κάποιους (όλα τα ξέρω) με αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν τύπου [δεν ξέρεις εσύ εγώ τα ξέρω όλα] και μπλα μπλα μπλα χωρείς να παραθέτουν ένα σχέδιο τελικά

    Όλα τα παραπάνω νομίζω αποτρέπουν νέα μέλη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Γιάννη δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά συμπερασματικά εννοούσα και το επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται περισσότερη συμπάθεια και τρόπους για νέα παιδιά που ίσως είναι άσχετα (με την καλή έννοια) που μπαίνουν εδώ με απλοϊκές ίσως για κάποιους ερωτήσεις.

    Οκ τώρα που το ξαναδιάβασα συμπεραίνω ότι δεν διαφώνησες αλλά συμφωνείς

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά συμπερασματικά εννοούσα και το επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται περισσότερη συμπάθεια και τρόπους για νέα παιδιά που ίσως είναι άσχετα (με την καλή έννοια) που μπαίνουν εδώ με απλοϊκές ίσως για κάποιους ερωτήσεις.

    Οκ τώρα που το ξαναδιάβασα συμπεραίνω ότι δεν διαφώνησες αλλά συμφωνείς
    Ακριβώς Βαγγέλη. Συμφωνούμε ότι συμπίπτουν οι απόψεις.
    Αυτό είναι μια ακόμα απόδειξη ότι ο γραπτός λόγος είναι πολύ δύσκολος στον χειρισμό, ενίοτε όχι αντιληπτός και γι αυτό παρεξηγήσιμος.
    Edit
    Θεωρώ λοιπόν ότι ο συμπαθής Γιάννης (Lepouras) εξέλαβε άδικα σαν προσωπική μομφή-επίθεση την άποψή μου για το θέμα.
    Στο κάτω κάτω, αυτός είναι ο ρόλος των συντονιστών/διαχειριστών, η εύρυθμη λειτουργία του forum είτε από πλευράς
    διατήρησης του επιπέδου του από άσχημες συμπεριφορές, είτε αυτής καθ' αυτής της τεχνικής.
    Δηλαδή έλεγχος να διατηρούνται "ζωντανοί" σύνδεσμοι και εικόνες, διορθώσεις τίτλων κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 16-01-17 στις 22:20

  8. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πάγωσε το θέμα ήταν ενδιαφέρον

    Να θίξω και δυο θέματα ακόμα, έτσι για να προχωρήσει η συζήτηση

    Ένα είναι για κάποια παιδιά που απελπισμένα μπαίνουν εδώ για να βρουν (έτοιμη) λύση για κάποια εργασία της σχολής τους.
    Και ακούνε τα όσα τόσα και τα μαζεύουν και φεύγουν άρον άρον
    Εντάξει είναι κάπως ανορθόδοξο αλλά ξέρουμε πως με το εκπαιδευτικό αυτό σύστημα πολλοί βρίσκονται σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν.
    Δείξτε κατανόηση, η μην ασχολείστε καθόλου.
    Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία όσον αφορά την έτοιμη λύση.
    Τι θα έλεγες αν ο γιατρός σου είχε πάρει πτυχίο βρίσκοντας έτοιμες λύσεις? Αν πεις "είναι διαφορετικό" τότε αυτόματα υπονομεύεις τον κλάδο, ο κάθε βαρεμένος θα είναι ηλεκτρονικός γιατί είναι θα είναι εύκολο. Όποιος δεν αξίζει το πτυχίο να μην το παίρνει.
    Αυτή η γνώμη μου αφορά καθαρά έτοιμες λύσεις! Σε προβλήματα και δυσκολίες πολλούς συμφοιτητές μου τους παρέπεμψα εδώ και βρήκαν λύση και δεν κατάλαβε ποτέ κανείς αν ήταν για πτυχιακή ή για project ή για εργασία γιατί ήταν λογικές απορίες που είχαν μια βάση και δεν ζητούσαν κάποιον "να αναλάβει" την εργασία.

    Όσο για τους διαχειριστές σε τεχνικά ζητήματα είναι άψογοι, δεν μπορούμε να ζητάμε να κρατάει ζωντανές τις εικόνες όταν είναι ένα link από το Imgur μου και μπορώ να την διαγράψω ανά πάσα στιγμή. Για το ότι δεν ρίχνουν ban από εδώ και από εκεί και δεν είναι με τον βούρδουλα το βρίσκω λογικό καθώς όλοι κάποια στιγμή μπορεί να παρεκτραπούμε, προχθές που χάζευα την προσφορά ban είδα άτομα που ποτέ δεν περίμενα να δω με 5-10 μέρες ποινές. Είναι πολύ λεπτή η γραμμή, δεν ήμουν ποτέ δεν ξέρω.

    Το πρόβλημα είναι καθαρά στην γκρίνια του καθενός και την κόντρα που αναπτύχθηκε γιατί ο ένας πρήζει @@ μερικές φορές, ο άλλος κάνει κατασκευές που ο άλλος εμπορεύεται, άλλος προτείνει κάποιον ανταγωνιστή κάποιου άλλου, άλλος λέει πάρ' το από Κίνα, εμφανίζονται βεντέτες λόγο πολιτικών πεποιθήσεων κλπ και μπορείτε να το εντοπίσετε καθώς η γκρίνια εμφανίζεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες, δεν είδα ποτέ στους μΕ να υπάρχει φαγωμάρα.

    Αν αυτοί που είναι τώρα περνούσαν ευχάριστα και δεν δεχόντουσαν κακοπροαίρετη κριτική και κατασκευές θα ανέβαζαν χωρίς λόγια, και χαζές ερωτήσεις θα έκαναν και παρεξηγήσεις δεν θα γινόντουσαν κλπ κλπ Τώρα διαβάζω 10 φορές αυτό που θα γράψω για να μην παρεξηγηθεί κανείς και πολλές φορές το μετανιώνω, πατάω αρχική και χαζεύω 9Gag στο facebook...

    *Το facebook δεν είναι λύση, εκεί ο κάθε πικραμένος απαντάει, για να δεχθείς απάντηση πρέπει να την διασταυρώσεις 20 φορές. Το φόρουμ έχει και σελίδα στο facebook, γιατί πέθανε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Παλιοτερα ηλεκτρονικος σημαινε επισκευες-κατασκευες γυρω απο αναλογικα κυκλωματα ειτε τηλεορασεις βιντεο ειτε ενισχυτες ηχεια.Σημερα η εικονα ειναι ψηφιακη σε μνημες flash η στριμαρεται απτο ιντερνετ,ενω ο ηχος εξισου ψηφιακος κ παραλληλα ο κινεζος σου πουλαει πχ αυτα τα μικρα κυλινδρικα φορητα bt ηχειακια που ακουγονται ιδιαιτερα καλα για τα λεφτα τους.Ραδιο ουτε καν,αν θες οποιο τραγουδι θες το βρισκεις με 2 κλικ στο youtube.
    Πλεον δηλ δεν εχεις αναγκες να καλυψεις.Εχεις περιοριστει στην επισκευη αν σε παιρνει,μιας κ πλεον η πυκνοτητα των πλακετων ειναι επιπεδου smd συνηθως,οποτε παει κ το παραδοσιακο κολλητηρι.
    ΠΑρολα αυτα στο hlektronika βρισκεις εξισου ενδιαφεροντα θεματα οπως το παμε για εκλογες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #59
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    δεν νομίζω κάποιος νέος να αξίζει να ασχοληθεί σήμερα με τα ηλεκτρονικά και ειδικά στην Ελλάδα γιατί κοστίζει το εργαστήριο και εξοπλισμός
    και οι δουλείες αυτές πλέον δεν πληρώνονται , ούτε κάθεται καμιά εταιρεία να κάνει ανάπτυξη γιατί τα λεφτά είναι πολλά και πολλές φορές τα αποτελέσματα αμφίβολα.Και άλλωστε ποιος έχει λεφτά + παιδεία για να κάνει ανάπτυξη στην ελλάδα ? εγώ μονο αγράμματους βλέπω που ανοίγουν καφετέριες και σουβλατζίδικα.
    Απο την άλλη καποιος έφτιαξε στο rasberry με το dac πομπό με όλες τις διαμορφώσεις και εγώ μέσα στις επόμενες μέρες θα ξεκινήσω κάτι με audio streaming,
    ναι έχουν αλλάξει τα ηλεκτρονικά απο το 90 με τα μαγαζιά που έφτιαχναν τηλεοράσεις και video αλλά όχι οτι σήμερα δεν έχουν ανάπτυξη, ειδικά με τα τόσα φτηνα ARM pc,
    arm επεξεργαστές και automotive.
    Αν κάνεις μια βόλτα απο τα site των εταιρειών θα δεις πόσα καινούρια all in one εξαρτήματα βγαίνουν και τι ωραία πράγματα εύκολα μπορείς να φτιάξεις που πριν μερικά χρονια θα σου ήταν αδιανόητο.

    , 1 ολοκληρομένο με 4 close loops , για ρύθμιση ρεύματος , τάσης, προστασίες, εργοστάσια ολόκληρα , σε μια πλακέτα 10χ10cm , που πριν ήθελες 30 τρανζίστορ και 20 τελεστικούς για να τα κάνεις.
    Η microchip έβγαλε ολοκληρωμένο που ντιμάρει ξεχωριστά λεντ σε σειρά με modulation , η atmel έχει επεξεργαστή με 2 433 tranciever και rfid , και άλλα πολλά...
    Αλλά ολα αυτά δεν κερδίζονται εύκολα, θέλει πολύ υπομονή και διάβασμα, δεν ξέρω αν ένας χομπιστας εχει τοσο χρονο για να ασχοληθεί με τόσες επιστήμες (προγραμματισμό, ηλεκτρονικά, δίκτυα)
    η αλήθεια ειναι οτι σήμερα τα πράγματα έχουν γινει πολύπλοκα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 17-01-17 στις 00:39

  11. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Να σας θυμίσω ότι παλαιότερα υπήρχαν πρακτικοί λόγοι που για να κατασκευάσει κάποιος κάτι.

    Την πλατίνα στο αυτοκίνητο την είχα αντικαταστήσει με ηλεκτρονική ανάφλεξη.
    Το σταδιακό σβήσιμο στο φως της πλαφονιέρας, τους ρυθμιζόμενους καθαριστήρες, επίσης.
    Το strobolight για να ρυθμίζω το αβάνς, το φωτορυθμικό, τον ενισχυτή, το τροφοδοτικό, τις ηχοστήλες στο σπίτι, το ασύρματο τηλέφωνο στο αυτοκίνητο, τον παπαγάλο, την γεννήτρια audio, την γεννήτρια stereo, τα PLL, το linear, τον VHF πομπό τηλεόρασης, την γιάνκι, το band pass στα 2m, το dummy load, τη γέφυρα, το Rf probe, το dip meter, το signature tracker, τον τηλεχειρισμό για τις πομόνες, τον ηλιακό θερμοσίφωνα, και πάρα πολλά άλλα.
    Σήμερα πλέον, όλοι αυτοί οι λόγοι, αλλά και άλλοι δεν υπάρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (17-01-17)

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαρδούβελης: Τι έφταιξε για την κρίση
    By Πετρος Πετριδης in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 20:35
  2. Πρόβλημα σε PHPBB φόρουμ
    By john_b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 22:50
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 18:33
  4. Απαντήσεις: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-10, 01:01
  5. Νέο Ραδιοερασιτεχνικό φόρουμ
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-06, 16:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας