Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 57

Θέμα: Μετρητής με άναμα Led

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    παιδια ξεχναμε λιγο αυτα που εγραψε εδω ο φιλος..
    Το κύκλωμα αυτό θέλω να το φτιάξω για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι όπου μετράμε πόντους. Για την ακρίβεια ο μετρητής του κάθε παίχτη θα αποτελείται από έξι σειρές με 19 led κάθε σειρά, όπου κάθε σειρά θα ελέγχεται ξεχωριστά από τρία κουμπιά (count up, count down, reset).
    νομίζω ότι για τόσες εξόδους μήπως πρέπει να ακολουθήσουμε κανένα άλλο μονοπάτι? για τα 19 led χοντρικά ας πούμε θέλουνε 2counters 2 decoders και κανένα ic για debounce επί 6 όλα αυτά για κάθε παίκτη και επί 4 πχ για 4 παίχτες έχουμε κοντά στα 450Led (19 x 6 σειρές x 4 παίχτες = 456 )και πάνω από 100ic ( 5 x 6 σειρες x 4 παικτες = 120)... μήπως είναι πολλά για κάποιον που δεν ξέρει??? μήπως πρέπει να του βάλουμε στο μυαλό κάτι σε arduino μαζί με μια lcd γραφικών? η έστω ένα arduino για κάθε παίχτη?

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Ο Γιάννης τελικά από ότι ξέρω κατέληξε ότι δεν θέλει μέτρηση προς τα κάτω οπότε γίνεται ποιο απλό

    Αλλά βρε Φίλιππα
    Σχέδια και datasheet υπάρχουν άπειρα δεν είναι ανάγκη να ανακαλύψουμε το τροχό

    Μια απλή προσαρμογή χρειάζονται για αυτό που θέλουμε να κατασκευάσουμε
    Απλά εάν ήξεραν να το κάνουν αυτό όλοι δεν θα είχες την ευκαιρία να αυτοπαρουσιάζεσαι σαν teacher design and development electronic engineering

    Λόγια, θεωρίες, εντυπωσιασμοί, περισσεύουν καμία κατασκευή δεν βλέπουμε, ούτε καν ένα led με μια αντίσταση να ανάβει.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γιάννης τελικά από ότι ξέρω κατέληξε ότι δεν θέλει μέτρηση προς τα κάτω οπότε γίνεται ποιο απλό
    Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Αυτό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το CD4017 το οποίο είναι μετρητής αλλά μετράει μόνο προς τα πάνω δέκα θέσεις (στο datasheet το βρήκα το κύκλωμα). Στο κύκλωμα αυτό χρησιμοποιεί 3 τέτοια ολοκληρωμένα όπου η τελευταία έξοδος από το πρώτο δίνει εντολή να αρχίσει το δεύτερο την αρίθμηση και ομοίως για το τρίτο. Αυτό που ήθελα να μου πείτε είναι αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ολοκληρωμένο ώστε να μετράει και προς τα κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Άστο Παναγιώτη, μην το ψάχνεις. Εδώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα αντίληψης. Σε κάθε περίπτωση μια προσαρμογή χρειάζεται σε ένα ήδη υπάρχον χαζο-κύκλωμα και όλα λύνονται. Έτσι βοήθαγε και ο άλλος (πραγματικό περιστατικό) στην πλ. Κλαυθμώνος. Πάει κάποιος και τον ρωτάει: Μήπως ξέρετε ποιο τρόλλεϋ πρέπει να πάρω για να πάω στο Παγκράτι;" (περνάνε το 2, το 4 και το 11), και ο άλλος επειδή δεν είχε ιδέα από συγκοινωνίες, αντί να του πει "Φίλε είμαι άσχετος, δεν ξέρω", του είπε: "Δεν ξέρω για Παγκράτι, αλλά μπορείς να πάρεις το 1 που παίρνω εγώ, να κατέβεις στο τέρμα στο Μοσχάτο και από κει να πας στο Παγκράτι με τα πόδια"... Αυτές είναι οι λύσεις του Βαγγέλη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...δεν θα είχες την ευκαιρία να αυτοπαρουσιάζεσαι σαν teacher design and development electronic engineering

    Λόγια, θεωρίες, εντυπωσιασμοί, περισσεύουν καμία κατασκευή δεν βλέπουμε, ούτε καν ένα led με μια αντίσταση να ανάβει.
    Προσπάθησα να κρυφτώ αλλά με ξεσκέπασες... Τώρα σε λίγο όμως θα παρουσιάσω σούπερ κατασκευή, ένα ανεμιστηράκι από PC που θα γυρνάει με τον αέρα και θα δείχνει τάση σε ένα πολύμετρο να κλείσω και το δικό σου μαγαζί και του άλλου αντίζηλού σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 17-01-17 στις 11:42

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Ωραίο
    Κατά βάθος έχεις και χιούμορ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ξεχναμε λιγο αυτα που εγραψε εδω ο φιλος..

    νομίζω ότι για τόσες εξόδους μήπως πρέπει να ακολουθήσουμε κανένα άλλο μονοπάτι? για τα 19 led χοντρικά ας πούμε θέλουνε 2counters 2 decoders και κανένα ic για debounce επί 6 όλα αυτά για κάθε παίκτη και επί 4 πχ για 4 παίχτες έχουμε κοντά στα 450Led (19 x 6 σειρές x 4 παίχτες = 456 )και πάνω από 100ic ( 5 x 6 σειρες x 4 παικτες = 120)... μήπως είναι πολλά για κάποιον που δεν ξέρει??? μήπως πρέπει να του βάλουμε στο μυαλό κάτι σε arduino μαζί με μια lcd γραφικών? η έστω ένα arduino για κάθε παίχτη?
    Εντάξει προφανώς δεν θα είναι πάνω σε μια πλακέτα όλα αυτά, θα είναι πολλές μικρότερες πλακέτες - αντίτυπα του ίδιου κυκλώματος
    Αν μιλάμε για 4 παίχτες τότε τα 456 LED και μόνο, θα κοστίσουν ένα σεβαστό ποσόν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Όμως επειδή ο σκοπός του νήματος δεν ήταν, να τσακωθούν ο FILMAN και ο GR_KYROS, θα παρακαλούσα να λήξει εδώ το θέμα.

    Θα κοιτάξω προσεκτικά τις προτάσεις σας και θα δω τί θα κάνω.

    Σας ευχαριστώ και πάλι.

    (ΥΓ ο GR_KYROS είχε δίκιο για το μέτρημα γιατί σε προσωπικό μήνυμα του έγραψα ότι "Με αυτό το κύκλωμα μετράω μόνο προς τα πάνω (τελικά δεν είναι απαραίτητο να μετράει και προς τα κάτω).")

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει προφανώς δεν θα είναι πάνω σε μια πλακέτα όλα αυτά, θα είναι πολλές μικρότερες πλακέτες - αντίτυπα του ίδιου κυκλώματος
    Αν μιλάμε για 4 παίχτες τότε τα 456 LED και μόνο, θα κοστίσουν ένα σεβαστό ποσόν!
    προφανώς και δεν θα ειναι ολα σε μια πλακετα.. αλλα 2017 εχουμε.. και η κουτσή μαρια που δεν ξέρει να μετράει σε δυαδικό παίρνει ένα arduino και κάνει παπάδες.
    απλά ευκαιρία είναι να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο .. και αργότερα μπορεί να βάλει ότι θέλει... να αποθηκεύει τα νούμερα του κάθε παίχτη. να βγάζει ποιος κέρδισε.. να βγάζει ποσοστά νικες-ητες κάθε παίχτη.. και οτι αλλο φανταστεί...

    υγ. εγω δεν είμαι υποστηρικτής των arduino (βασικά τα μισώ, ίσως γιατί θυμάμαι έκανα εναν μήνα να προγραμματίσω έναν pic απλά να αναβοσβήνει ένα λεντακι, εκείνα τα fuses δεν μου καθόταν) αλλά με τον arduino ο άλλος μπαίνει πιο εύκολα σε αυτό το χόμπι.. εχω έναν γνωστό που ήθελε απλά έναν timer για να αναβοσβήνουν κάτι λεντακια σαν φανάρια σε μια μακέτα που ειχε φτιάξει... θα μπορούσα να του φτιαξω 2-3πλακετιτσες με 555 και θα έβγαζα το χαρτζιλίκι μου.. τον έβαλα όμως να αγοράσει ενα arduino τον ειχα και δυο εβδομάδες να του εξηγώ τι και πως... αλλά ένα χρόνο μετά τα φανάρια τα είχε κάνει με αισθητήρες υπερύθρων και άλλαζαν κατάσταση ανάλογα με την κίνηση της κάθε λωρίδας

    υγ. στο τέλος ο κάθε παίχτης θα ζωγραφίζει σε χαρτί τα λεντακια

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaRaDeRo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κύκλωμα αυτό θέλω να το φτιάξω για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι όπου μετράμε πόντους. Για την ακρίβεια ο μετρητής του κάθε παίχτη θα αποτελείται απόέξι σειρές με 19 ledκάθε σειρά, όπου κάθε σειρά θα ελέγχεται ξεχωριστά από τρία κουμπιά (count up, count down, reset).
    228 LED αν οι παίκτες είναι μόνο 2.
    Με απλά ψηφιακά κυκλώματα τελικά θα γίνει μια πλακέτα Α3 γεμάτη ολοκληρωμένα όπως τα παλιά arcade games.
    Νομίζω ότι χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση με μικροελεγκτή με πολλές εξόδους και τα led και button σε matrix, ή ένα μικρό μικροελεγκτή (13 in/out pins) ανά στήλη. Φυσικά θα χρειαστεί και ανάλογο πρόγραμμα αλλά επειδή πρόκειται για αναβόσβημα LED δεν θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο.

    Υ.Γ Αφού έστειλα το μήνυμα και μετά είδα ότι ο Παναγιώτης έκανε παρόμοια αναφορά για μικροελεγκτές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 17-01-17 στις 12:32
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    με cd4017 σε σειρά γίνεται πιστεύω(με 4 cd4017).Απλά τα βάζεις σε σειρά μέχρι το 19 όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και μετά από την 20 έξοδο του cd4017 με δίοδο πχ ΙΝ4148 οδηγείς την 18 έξοδο,με την 21 έξοδο από το cd4017,με δίοδο οδηγείς την 17,κάνεις δηλαδή έναν μετρητή προς τα κάτω..

    Αν είμαι λάθος διορθώστε με...δηλαδή θέλει κύκλωμα όπως αυτό από τα φώτα του κιτ!!!(ιππότη της ασφάλτου).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόματο άναμα φώτων
    By jimkazas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-15, 22:29
  2. Φωτορυθμικά και "μετρητής έντασης" με LED
    By antonis_man in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-14, 20:06
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 14:20
  4. Τετραψήφιος μετρητής με LED display 4 ψηφίων
    By electrifier in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας