Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Επιλογή ασφάλειας για γραμμή χαμηλής ισχύος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή Επιλογή ασφάλειας για γραμμή χαμηλής ισχύος

    Εχω κάνει τη γνωστή πατέντα με την παγίδα συναγερμού (διακόπτη reed) στην παροχή του ηλιακού θερμοσίφωνα για να έχω οπτική ένδειξη πότε κόβει ο θερμοστάτης.
    Επειδή θέλω να το κάνω πιό εύκολο να το καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι στο σπίτι, σκέφτομαι να κάνω χρήση ενός relay για να εναλλάσσει κόκκινο και πράσινο σε μία διπλή λυχνία (Hager SVN126) στον πίνακα.
    Το ρεύμα δικτύου που διαρρέει τη μαγνητική επαφή έως τώρα τροφοδοτούσε μία λυχνία 0,5W και δεν υπήρχε ασφάλεια στην παροχή αυτή. Με τη νέα συνδεσμολογία, η μαγνητική επαφή θα οπλίζει το relay (Hager ESC227, 1NO-1NC), όπου σύμφωνα με τις προδιαγραφές χρειάζεται στιγμιαία ισχύ (inrush power) 10.7VA, και κατανάλωση λειτουργίας 2,9VA.
    Σκέφτομαι οτι ίσως είναι απαραίτητο να βάλω μία μικρή ασφάλεια στη γραμμή αυτή, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα μιάς και η χαμηλότερη που βρήκα (Hager MCN100) είναι των 0,5Α που είναι πολύ πάνω από την ισχύ που ζητά το relay. Από την άλλη πλευρά, το καλώδιο της μαγνητικής επαφής είναι ιδιαίτερα λεπτό και χρίζει προστασίας.
    Τι με συμβουλεύετε?
    Ευχαριστώ για κάθε παρατήρηση.
    Αγγελος

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Η μαγνητική επαφή είναι κατάλληλη για 230V;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αρχικά είχα την ίδια απορία, αλλά εδώ και χρόνια δουλεύει μιά χαρά! Πάντα βέβαια μιλάμε για ιδιαίτερα χαμηλό ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Ξέρω κι εγώ ρε παιδί μου, να οδηγεί πηνίο ρελέ... Τουλάχιστον να έβαζες αθόρυβη έκδοση (έχει γέφυρα ανόρθωσης μέσα κι έτσι δεν παράγει υπέρταση στην απενεργοποίηση)... Αλλά και πάλι δεν μου αρέσει η ιδέα να μπει ρελέ ισχύος απλά για να εναλλάσσει τα δυο ενδεικτικά λαμπάκια... Το διπλό ενδεικτικό το έχεις ήδη; Εγώ θα δοκίμαζα να βάλω τα δυο ενδεικτικά σε σειρά και παράλληλα στο ένα να βάλω ένα RC snubber που να "βραχυκυκλώνει" το αντίστοιχο ενδεικτικό, ώστε να ανάβει μόνο το άλλο. Βραχυκυκλώνοντας (κατά γράμμα) το άλλο ενδεικτικό, θα ανάβει μόνο το πρώτο (αυτό με το RC παράλληλα). Έτσι με μια απλή επαφή (όχι μεταγωγική) τα ενδεικτικά θα άναβαν εναλλάξ. Η ασφάλεια MCN100 στο κομμάτι χαμηλής ισχύος είναι πολύ καλή ιδέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Exclamation

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι οτι ίσως είναι απαραίτητο να βάλω μία μικρή ασφάλεια στη γραμμή αυτή, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα μιάς και η χαμηλότερη που βρήκα (Hager MCN100) είναι των 0,5Α που είναι πολύ πάνω από την ισχύ που ζητά το relay. Από την άλλη πλευρά, το καλώδιο της μαγνητικής επαφής είναι ιδιαίτερα λεπτό και χρίζει προστασίας.
    Ναι, είναι καλή πρακτική να βάζεις ασφάλεια μικρού ρεύματος σε ένα βοηθητικό κύκλωμα. 0,5 A είναι OK για την περίπτωση μας, σε περίπτωση βραχυκυκλώματος (ακόμα και διαρροή αντίστασης περίπου 300 Ω) θα τραβήξει περισσότερο και θα την ρίξει εγκαίρως.

    0 Not allowed! Not allowed!


  6. #6
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Πως ακριβως γινεται αυτη η "γνωστη πατεντα" με μαγνητικη επαφη στον θερμοσιφωνα να αναβει ενδεικτικο;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 18-01-17 στις 07:38

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KATSO001 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (18-01-17)

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017


    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Άγγελε το ενδεικτικό που έχεις είναι LED οπότε αυτό που σου είπα με το RC δεν θα δουλέψει γιατί ο πυκνωτής αρχικά θα φορτιστεί και μετά θα μείνει έτσι με αποτέλεσμα να μην ανάβει κανένα ενδεικτικό (θα δούλευε σε ενδεικτικό ΝΕΟΝ όμως). Μπορείς αντί για δικτύωμα RC να βάλεις μια απλή αντίσταση αλλά θα πρέπει να κάνεις ένα συμβιβασμό: Μεγάλη αντίσταση σημαίνει μικρή ισχύ πάνω της όσο θα λειτουργεί ο θερμοσίφωνας αλλά και μειωμένη φωτεινότητα στο άλλο λαμπάκι, ενώ μικρή αντίσταση σημαίνει καλύτερη φωτεινότητα στο άλλο λαμπάκι αλλά μεγάλη ισχύ πάνω της όσο θα λειτουργεί ο θερμοσίφωνας. Έχοντας πρόχειρο το ίδιο ενδεικτικό με σένα δοκίμασα με αντίσταση 100kΩ αλλά η φωτεινότητα ήταν αρκετά μικρή, έτσι δοκίμασα με αντίσταση 27kΩ έχοντας σε σειρά μια δίοδο 1Ν4007 για να ρίξω την ισχύ πάνω στην αντίσταση και τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά (ισχύς 1W).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τελικά προχώρησα στη συνδεσμολογία όπως την περιέγραψα στο αρχικό μήνυμα, και δουλεύει πολύ καλά η εναλλαγή των χρωμάτων στη διπλή λυχνία.
    Με έχει προβληματίσει όμως οτι το relay (Hager ESC227) κάνει ένα αμυδρό βόμβο όσο είναι οπλισμένο, που ακούγεται αν είσαι πολύ κοντά στον πίνακα. Το έχετε ξανασυναντήσει? Μήπως είναι προβληματικό? Σε ένα παραπλήσιο relay (Hager ESC225, με 2NO) που έχω σε άλλο πίνακα δεν ακούγεται τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Αυτό που ακούς είναι απόλυτα φυσιολογικό

    Το ότι σε άλλο ρελέ δεν ακούς κάτι τέτοιο όπως λες, είναι σχετικό

    Ακόμα και το ίδιο ρελέ δεν κάνει πάντα εξίσου έντονο βόμβο κάθε φορά που οπλίζει

    Αν ήθελες να μην το ακούς, έπρεπε να βάλεις αθόρυβη έκδοση

    Όμως η hager δεν έχει αθόρυβο με 1Α και 1Κ επαφές

    Έτσι θα έπρεπε να βάλεις ρελέ 4 επαφών ESC427S (2Α και 2Κ) ή ESC428S (3Α και 1Κ), από τις οποίες θα χρησιμοποιούσες μόνο τις δύο

    Γιατί τελικά δεν έκανες αυτό που σου είπα χωρίς ρελέ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή ασφάλειας για περιφερειακά συναγερμού
    By paulk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 23:36
  2. μοτέρ παράλληλης διέγερσης χαμηλής ισχύος
    By kostasafrica in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 11:59
  3. Βοήθεια για επιλογή σωστής ασφάλειας DC 12 volt
    By gask in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 01:27
  4. Πομποί fm χαμηλής ισχύος
    By kostas197180s in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 16:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας