Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Κυκλωμα προστασίας μεγαφώνων

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιφης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,

    IRF πολυ ωραιο το λινκ σου.. πραγματικα πολυ χρησιμο γενικοτερα. Αντωνη ναι, γιαυτο το λογο είναι τα μεγαφωνα.
    Οσον αφορα τα μεγαφωνα δυστυχως δεν εχω αλλες πληροφοριες εκτος απο τα χαρακτηριστικα που φαινονται στο 1ο link που εχω βάλει.

    Οκ, παω πάσο. Μπορει όντως να μην γινεται αυτό που ζηταω. Αλλα μηπως αξίζει το κόπο να το δοκιμάσω?
    Μηπως με κάποιο κυκλωμα με υψηλης ποιοτητας ρελε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε το παλιο και δοκιμασμενο κολπο της λαμπας σε σειρα με το συν(+) του μεγαφωνου. 12V/21W ειναι καλα!Αν στα πολλα γκαζια δεις και η λαμπα παει να αναψει σημαινει οτι το μεγαφωνο υπερφορτωνεται.Μια απλη λαμπα αυτοκινητου ειναι οτι πρεπει!

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakisr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    IRF (19-01-17)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Καλό είναι να ξεκινήσεις με ενισχυτή 10-20W να δεις πως συμπεριφέρεται το "ηχείο" σου,γιατί έχω την εντύπωση ότι έχει μεγαλύτερη σύνθετη αντίσταση από κανονικό ηχείο ειδικά στις υψηλές συχνότητες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε το παλιο και δοκιμασμενο κολπο της λαμπας σε σειρα με το συν(+) του μεγαφωνου. 12V/21W ειναι καλα!Αν στα πολλα γκαζια δεις και η λαμπα παει να αναψει σημαινει οτι το μεγαφωνο υπερφορτωνεται.Μια απλη λαμπα αυτοκινητου ειναι οτι πρεπει!
    Έτσι και δουλέψει τον 150W ενισχυτή πες καλύτερα να βάλει 50W(220 V=~100Ω σβυστή) λάμπα στο κάθε ηχείο,ποιος θα τραβάει τα υπόλοιπα watt;;;;;;;;;;;;;;;;;Η καλύτερα και με πυκνωτή 0.1μF μετά να δοκιμάσει με 1μF και βλέποντας και κάνοντας.Αφού θέλει και υψηλές δεν θα χει πρόβλημα.Με την 220V λάμπα θα έχει πάντα περιορισμό ρεύματος στη τάξη των ~100mA φυσικά ποτέ δεν θα ανάψει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 19-01-17 στις 20:34

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sifis83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα μηπως αξίζει το κόπο να το δοκιμάσω?
    Σίγουρα και αξίζει αυτά κάνουμε όλοι σε αυτό το φόρουμ.Αλλά χωρίς να κάψουμε τίποτα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sifis83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως με κάποιο κυκλωμα με υψηλης ποιοτητας ρελε?
    Πίστεψέ με θα είναι συνέχεια ανοικτό το κύκλωμα μόλις βλέπει τη διαφορά 150-20.Θα καεί σε δευτερόλεπτα σκέτο. Βάλε και τα δύο μεγάφωνα σε σειρά είναι μια σκέψη να αυξηθεί η σύνθετη αντίσταση μπας και γλυτώσουν είναι κρίμα.Όλες οι συμβουλές που σου δίνω είναι ανορθόδοξες αλλά έχουν σκοπό να γλυτώσεις τα ηχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιφης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Καλα sakisr με κουφανες! Δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να γίνει κατι τετοιο με λαμπες αυτοκινητου!
    IRF έχω ήδη δοκιμάσει ένα φτηνο 18W μονοφωνικο ενισχυτακι στο μεγαφωνο μου και δεν αντιπετωπισα κάποιο προβλημα.
    Οκ το ξεχναω αυτό που ειπα με το ρελε.

    Από ένα αμερικάνικο φόρουμ μου προτειναν απλα να δοκιμασω να βάλω fuse.
    Οπότε με τι λέτε να ξεκινήσω? Με τη λαμπα που προτεινε ο sakisr ή να δοκιμάσω να βάλω 2 ασφάλειες σε σειρα?
    Και αν ναι, τι ασφάλειες πρέπει να πάρω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιφης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,

    Λοιπον μου προτειναν να πάρω fast blow ασφαλειες 1,5Α και να τις συνδέσω αναμεσα στον ενισχυτη και τα μεγαφωνα.
    Αυτό βγήκε απο την πραξη 10W / 4Ohm = root 2,5 = 1,58A . Ετσι η πιο "κοντινη" ασφάλεια είναι αυτή του 1,5Α.

    Αυτό υπολογίστηκε απο τα μεγαφωνα μου τα οποία είναι 10W στα 4Ohm.

    Πιστεύετε ειναι οκ αν δοκιμάσω κάτι τέτοιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sifis83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,

    Λοιπον μου προτειναν να πάρω fast blow ασφαλειες 1,5Α και να τις συνδέσω αναμεσα στον ενισχυτη και τα μεγαφωνα.
    Αυτό βγήκε απο την πραξη 10W / 4Ohm = root 2,5 = 1,58A . Ετσι η πιο "κοντινη" ασφάλεια είναι αυτή του 1,5Α.

    Αυτό υπολογίστηκε απο τα μεγαφωνα μου τα οποία είναι 10W στα 4Ohm.

    Πιστεύετε ειναι οκ αν δοκιμάσω κάτι τέτοιο ?

    Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν για DC και για καθαρή ωμική αντίσταση, σε αντίθεση με την εφαρμογή σου που έχεις AC (από 1Khz και πάνω όπως γράφεις σε προηγούμενο ποστ) και επαγωγική αντίσταση, με ότι αυτά συνεπάγονται.

    Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσεις στην εφαρμογή σου ενισχυτή 150W, από την στιγμή που το εξάρτημα αυτό έχει αντοχή 10W;
    Με απλά λόγια, για πιο λόγο θέλεις να τροφοδοτείς κάποια "μηχανή" με 150W, ενώ αυτή μπορεί και πρέπει να λειτουργεί (άρα και να παράγει έργο), λαμβάνοντας μόνο μέχρι 10W (που είναι η αντοχή της για συνεχή λειτουργία) και να αναγκαστείς να προσθέσεις κάποια ασφαλιστική βαθμίδα, ώστε να μην τροφοδοτηθεί και με τα υπόλοιπα 140W, με κίνδυνο να καταστραφεί;

    Αν θέλεις μεγαλύτερη απόδοση από το συγκεκριμένο εξάρτημα για την εφαρμογή σου, η καλύτερη λύση νομίζω είναι να χρησιμοποιήσεις περισσότερα, συνδέοντάς τα κατάλληλα ( παράλληλη σύνδεση , σύνδεση σε σειρά ή συνδυασμό και των δυο συνδέσεων) ώστε να έχεις την απαραίτητη, για την εφαρμογή σου, ισχύ και αντίσταση φορτίου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 23-01-17 στις 17:45 Αιτία: Αφαίρεση λάθος μαθηματικής πράξης

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλα sakisr με κουφανες! Δεν ειχα ιδεα οτι μπορει να γίνει κατι τετοιο με λαμπες αυτοκινητου!
    Λαμβανοντας υπ'οψιν απο την εμπειρια μου και απο το γεγονος οτι ολα τα σοβαρα ηχεια εχουν προστασια με λαμπες εδω και χρονια εχω βαλει σε ολα τα ηχεια μου λαμπες.Οι 21 βαττ ειναι το στανταρ και αν χρειαστει βαζω 24 βολτ αντι για δωδεκα σε ηχεια που ξερω οτι θα παιξουν πανω απο τα 300 βαττ.Η ασφαλεια ειναι μια λυση αλλα θα καει!
    Το ζητουμενο ειναι να αναβει η λαμπα και να καταναλωνει την υπερφορτωση και να καει σε μια οριακη κατασταση.

    ΥΓ Φυσικα πρεπει να ξερεις τα ορια των μεγαφωνων σου και να τα σεβεσαι...Οι ''μαγκιες'' στην ενταση πληρωνονται!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Σήφη, 1.58Α βγαίνει, όχι 0.79Α.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (23-01-17)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-09, 19:51
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-09, 16:27
  3. Ισχύς μεγαφώνων σε ηχεία
    By babisko in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-06, 02:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας