Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Banana (isolated) plugs to aligator/hook clips

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη olspookishmagus
    Όνομα
    olspookishmagus
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Multiverse
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Banana (isolated) plugs to aligator/hook clips

    Καλησπέρα.

    Όπως βλέπετε από τον τίτλο του θέματος γνωρίζω πως μπορώ να βρω τα εν λόγω καλώδια π.χ.: στο eBay.

    Το ερώτημα μου είναι που μπορώ να τα βρω από Ελλάδα;
    Ποιο e-shop ή έστω πιο κατάστημα έχει τέτοια πράγματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    κατι σαν αυτά;
    https://grobotronics.com/prototyping...ator-clips-el/

    Αλλά γιατί να μην πάρεις χύμα είτε από Ebay είτε απο όποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκλτρονικά έξαρτήματα τις μπανάνες και τα κροκοδειλάκια που θές και να φτιάξεις τα καλώδια μόνος σου στα μέτρα σου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να τα πουλάνε έτοιμα στην Ελλάδα και δεν σε συμφέρει, βάζεις ότι καλώδιο θες, ότι διατομή θες, ότι χρώμα θες, όσα μαζί θες σε θερμοσυστελόμενο και είσαι τζάμι αρκεί να τα φτιάξεις προσεκτικά και μεθοδικά αν δεν θες να σου χαλάνε. Όλα τα γνωστά καταστήματα έχουν.

    Εκτός και αν εννοείς αυτά που έχουν τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που είναι fixed και έχουν παντού μόνωση.
    Αυτά δεν ξέρω από που τα παίρνουν, μπορείς να βάλεις όμως κάτι τέτοιο , high voltage κροκοδειλάκι δεν βρήκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη olspookishmagus
    Όνομα
    olspookishmagus
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Multiverse
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ... μάλλον λάθος μου που δεν έδωσα και παράδειγμα.
    Το πολύμετρο μου έχει κάποια καλώδια και θα ήθελα κάποια παρόμοια όπως είναι αυτά ή αυτά.
    Αλλά από Ελλάδα γιατί προφανώς και από eBay ξέρω πως θα τα βρω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά γιατί να μην πάρεις χύμα είτε από Ebay είτε απο όποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκλτρονικά έξαρτήματα τις μπανάνες και τα κροκοδειλάκια που θές και να φτιάξεις τα καλώδια μόνος σου στα μέτρα σου;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να τα πουλάνε έτοιμα στην Ελλάδα και δεν σε συμφέρει, βάζεις ότι καλώδιο θες, ότι διατομή θες, ότι χρώμα θες, όσα μαζί θες σε θερμοσυστελόμενο και είσαι τζάμι αρκεί να τα φτιάξεις προσεκτικά και μεθοδικά αν δεν θες να σου χαλάνε. Όλα τα γνωστά καταστήματα έχουν.
    ...
    Σωστό και αυτό.
    Ποιος είναι ο προσεκτικός τρόπος κατασκευής τους;
    Κάτι τέτοιο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Εκτός και αν εννοείς αυτά που έχουν τα εκπαιδευτικά ιδρύματα που είναι fixed και έχουν παντού μόνωση.
    Αυτά δεν ξέρω από που τα παίρνουν, μπορείς να βάλεις όμως κάτι τέτοιο , high voltage κροκοδειλάκι δεν βρήκα.
    Αυτό που είπες για το high voltage υποθέτω ότι θα πρέπει να είναι παρόμοιων χαρακτηριστικών με αυτών που έχει το πολύμετρο μου.
    Δεν είναι κάποιο ακριβό αλλά είναι ένα Range RE64 (V1).

    Οπότε πρέπει να βρω καλώδια που να αντέχουν για ρεύματα μέχρι 10A. Σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, όπως το είδα το πολύμετρο μου φαίνεται ένα απλό βασικό της κλίμακας των 20-25$ (και άμα το πήρες απ' το φαρμακείο που είδα σ' έπιασε τον ποπό)
    Οι μπανάνες είναι κλασικές 4mm, είτε του Λουκά βάλεις είτε κάποια άλλη το ίδιο πράγμα είναι.
    Αυτή που πρότεινα εγώ έχει καλύτερη μόνωση επειδή είδα τόνισες το isolated στον τίτλο.
    Το θέμα είναι να γνωρίζεις ότι βάζοντας probe της fluke πχ σε ένα πολύμετρο των 20$ δεν αποκτάς την ασφάλεια του να το χώνεις όπου βρεις επειδή είναι καλά τα probe.

    Αν έχεις συνεχή επαφή με τάσεις δικτύου, τριφασικά κλπ θα σου πρότεινα να πας σε κάτι που θα σου παρέχει όλη την ασφάλεια. Ένα πολύ συχνό λάθος είναι να έχεις ξεχάσει το probe στα Α και να μετρήσεις τάση, όσο χαζό και αν σου ακούγετε είναι πολύ εύκολο, ειδικά αν το αφήνεις και πάντα στα V την 1 φορά που θα το αλλάξεις θα την πατήσεις, αν το συγκεκριμένο το βάλεις στα Α στην πρίζα θα γίνει πυροτέχνημα.

    Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τέτοιες τάσεις δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τις ακριβές μπανάνες, 1-2 φορές αν χρειαστεί βάλε τα probe του, έτσι και αλλιώς σε φάση κροκοδειλάκι δεν μου ακούγετε και ότι καλύτερο.

    Τώρα για το πως θα τα φτιάξεις: Οι μπανάνες που έδειξε ο Λουκάς έχουν μια βιδούλα, αυτή σαν τις κλέμες σφίγγει το καλώδιο, αν είναι καλές οι μπανάνες τότε κάνεις καλό στρίψιμο, προσεκτικό γάνωμα μην παχύνει πολύ, σφίξιμο και θερμοσυστελόμενο μπανάνα με καλώδιο για να μην ταλαιπωρείτε, εγώ τα γέμισα με κόλληση αντί για την βιδούλα γιατί ήταν ψεύτικες και κλοτσούσαν.
    Στα κροκοδειλάκια κάνω κοντό ξεφλούδισμα και αφού το κολλήσω βαθιά με τα αυτάκια που έχει πρεσάρω τον αγωγό μαζί με την μόνωση με παρόμοιο τρόπο όπως στους ακροδέκτες. Και τα κάνω και ένα μπάνιο στο flux πριν τα κολλήσω.
    Μπορεί κάποιος να έχει καλύτερη μέθοδο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Το κακο με τα κροκοδειλακια ειναι οτι με τον καιρο ξεραινεται το λαστιχο και δε σφιγγουν καλά εκει που τα συνδέεις οποτε θελουν αντικατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (23-01-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Isolated dc/dc converter
    By peiperakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 08:54
  2. banana female
    By pizza1993 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-13, 21:27
  3. Crocodile-clips
    By otakis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-07, 01:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας