Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Αγορά πομποδέκτη

  1. #11
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Δεν είχα ποτέ ευκαιρία να το δω να λειτουργεί για κάποιο διάστημα, είναι παλαιού σχεδιασμού μηχάνημα (για τα hf τουλάχιστον). Από την άλλη καλύπτει hf-v/u και γίγαντα. Αν είναι το πρώτο σου μηχάνημα καλώς ήρθες στο χόμπι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Eπειδή και εγώ ψάχνομαι για μηχάνημα νομίζω πώς αν θες καινουργιο το ΙC 7300 ειναι άριστη επιλογή.Επίσης γνώμη μου είναι, να αγοράσεις άλλο μηχάνημα για βραχέα και άλλο για v/u.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malamadre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπειδή και εγώ ψάχνομαι για μηχάνημα νομίζω πώς αν θες καινουργιο το ΙC 7300 ειναι άριστη επιλογή.Επίσης γνώμη μου είναι, να αγοράσεις άλλο μηχάνημα για βραχέα και άλλο για v/u.
    Ο λόγος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Κανένας.Αρκεί να δεί κανείς το εσωτερικό των μηχανημάτων αυτών και θα καταλάβει.706 μηχάνημα,του 1996, με ταξίδια μεταξύ μόνιμης και εξοχικής κατοικίας, δουλεύει άψογα μέχρι και σήμερα.Αν το μηχάνημα έχει κάποιο θέμα (όπως το 991) θα φανεί από την πρώτη μέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Εάν κάποιος θέλει μηχάνημα αξιώσεων και διαθέτει προυπολογισμό hihi θα δει ότι οι εταιρίες εξελίσσουν τα μηχανήματα που δεν είναι HF-V/U (Τα μηχανήματα αυτά προυποθέτουν κατά τη γνώμη μου καλό κεραιοσύστημα πρώτα από όλα). Πχ το παρακάτω εργαστήριο δημοσιεύει κατάλογο μηχανημάτων:
    http://www.sherweng.com/table.html
    Από την άλλη σήμερα δεν βρίσκεις ποια μηχανήματα v/u allmode αυτόνομα σε περίπτωση που θέλεις και ssb. Της πολιτικές των εταιρών της καθορίζουν τα τμήματα μάρκετιγκ και πωλήσεων και όχι οι τεχνικοί μου φαίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Το Α και το Ω σε ΟΛΕΣ της περιπτώσεις είναι η κεραία.
    Από εκεί και μετά για να έχεις ένα αξιόπιστο HF και ένα αξιόπιστο VHF/UHF all mode θα πρέπει να
    δώσεις
    περίπου 4 με 5000αρικα.


    Θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το TS
    -2000E η Χ γιατί τα κάνει όλα all band all mode και όσο καιρό το
    έχω μου κάνει όλα τα χατίρια.


    Δεν θα το συγκρίνω με το FTDX
    5000MP γιατί αυτό κάνει 4500Ε ούτε με το FTDX 9000 που κάνει 9500Ε.


    Όσο για το 991 ναι μπορεί να έβγαλε παιδικές ασθένειες αλλά έτσι γίνετε πάντα με τα νέα μηχανήματα.


    Για το 706-706mkII
    -706mkIIg θα συμφωνήσω ότι είναι σκύλος μηχάνημα αλλά μέχρι εκεί δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με το TS-2000.


    Ποιος μπορεί να πει κακή κουβέντα για τα FT
    -1000D- FT-1000MP - FT-1000MP MARK V FIELD που είναι παλιάς τεχνολογίας .


    Τέλος πάντων επειδή οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί
    νομίζω ότι για τον Γιάννη που πιθανόν είναι το πρώτο του μηχάνημα το TS-2000 αν κάτσει και το μάθει γιατί στην πραγματικότητα οι περισσότεροι το έχουν αλλά δεν το ξέρουν , δεν θα το αλλάξει ποτέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    πολλά τα ευρώ.....
    πάμε παρακάτω:
    1ον Κεραία τι και ποιά;
    2ον antenna coupler;
    2ον antenna tuner;
    άδεια για "ανεβοκατέβασμα" εννοείται....μπας και τσακιστούμε...ελα..!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    315

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος πάντων επειδή οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί νομίζω ότι για τον Γιάννη που πιθανόν είναι το πρώτο του μηχάνημα το TS-2000 αν κάτσει και το μάθει γιατί στην πραγματικότητα οι περισσότεροι το έχουν αλλά δεν το ξέρουν , δεν θα το αλλάξει ποτέ.
    Εκτός από ένα φορητό που έχω VHF/UHF, ναι θα είναι το πρώτο μου μηχάνημα ως ραδιοερασιτέχνης. Γι'αυτό είπα να πάρω κάτι καλό για να το έχω χρόνια, και όχι μετά από λίγο καιρό να σκέφτομαι να το αλλάξω.
    Επίσης δεν κατάλαβα την διαφορά νέας και παλιάς τεχνολογίας που αναφέρεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    @kiros Γιάννη στο προηγούμενο ποστ σε μπέρδεψα με τον άλλο κύρο εδώ μέσα τον Βαγγέλη (GR_KYROS) . Η διαφορά μεταξύ μηχανημάτων παλιάς και νέας τεχνολογίας είναι ότι όσο πιο παλιό είναι ένα μηχάνημα τόσο περισσότερα αναλογικά ηλεκτρονικά φοράει. Τα καινούρια μηχανήματα έχουν όλο και πιο πολλά ψηφιακά ηλεκτρονικά μέσα. Πχ το Icom IC-7300 που αναφέρθηκε είναι από τα πρώτα του είδους του που εισάγει στον δέκτη του ψηφιακή τεχνολογία τύπου SDR (RF direct sampling system) και απομακρύνεται από τον κλασικό τρόπο επεξεργασίας και αποδιαμόρφωσης σημάτων (δέκτες υπερετεροδύνωσης με DSP).
    Τώρα για μηχανήματα υπάρχουν πολλά και μπορεί να γλυτώσει κάποιος αρκετά χρήματα αν στραφεί σε μεταχειρισμένα. Βέβαια αν του περισσεύουν και η «αρρώστια» είναι σε προχωρημένο στάδιο μπορεί να πάρει καινούριο και ακριβό εξοπλισμό. Απλά να θυμάσαι αυτό που ειπώθηκε:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Α και το Ω σε ΟΛΕΣ της περιπτώσεις είναι η κεραία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από ένα φορητό που έχω VHF/UHF, ναι θα είναι το πρώτο μου μηχάνημα ως ραδιοερασιτέχνης. Γι'αυτό είπα να πάρω κάτι καλό για να το έχω χρόνια, και όχι μετά από λίγο καιρό να σκέφτομαι να το αλλάξω.
    Επίσης δεν κατάλαβα την διαφορά νέας και παλιάς τεχνολογίας που αναφέρεται.
    Επειδή εδώ και 20 χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου διάφορα μηχανήματα, όταν κάποιο περάσει χοντρικά τη δεκαετία, δείχνει τα χρόνια του.
    Αναφέρθηκαν πχ τα 706, 7000, και 7300. Όλα αυτά τα είχα για μεγάλα διαστήματα, εκτός από το τελευταίο που αποκτήθηκε πρόσφατα.
    Την εποχή που κυκλοφόρησαν, όλα αυτά ήταν "επανάσταση" και προχωρημένα τεχνολογικά.
    Σήμερα απλά είναι παρωχημένα.

    Ξεκίνησες τη συζήτηση χωρίς να έχεις λάβει υπόψιν σημαντικές παραμέτρους. Η σημαντικότερη είναι το κόστος. Καλό είναι και το 7000 που το βρίσκεις με 700 ευρώ, καλό είναι και κάποιο άλλο με 2 ή 3 χιλιάρικα! Τί πάει να πει "καλό"; Δεν χαλάει; Τα κάνει όλα; Ακούει καλά με πολύ καλές κεραίες; Μπορείς να το δουλέψεις remote; Έχει ψηφιακά ή συμβατικά φίλτρα;

    Anyway, αν κάποια από αυτά σε ενδιαφέρουν, να τα κουβεντιάσουμε.

    Αν σκέφτεσαι κάποιο καινούριο, πριν λίγο καιρό ήμουν σε δίλημμα μεταξύ των TS590 της Kenwood και του IC7300 της ICOM.
    Πρόκειται για δύο νέα μηχανήματα (η νέα version του Kenwood) με αρκετές διαφορές αλλά στην ίδια κατηγορία τιμής (περίπου)
    Υπάρχουν στο διαδίκτυο πολλές πηγές που μπορείς να βρεις reviews και συγκρίσεις όπως το eham.

    Η λύση της αγοράς του μεταχειρισμένου έχει το πλεονέκτημα της δελεαστικής τιμής. Ειδικά αν είναι γνωστός ο πρώτος ιδιοκτήτης, μπορεί να έχεις και μία σχετική σιγουριά πως δεν έχει πειραχτεί ή ακόμα μπορείς να το πάρεις και με ευκολίες πληρωμής. Φυσικά έχει και μειονεκτήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 19:53
  2. Προγραμματισμός πομποδέκτη
    By iosiflazaridis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 23:42
  3. Γνώμη για αγορά πομποδέκτη
    By KERMIT in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 08:39
  4. Ερωτηση.. (για αγορά φορητού πομποδέκτη)
    By nikos-b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-07, 20:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας