Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΟΔΙΟΥ ΣΕ ΕΦΕ ΚΙΘΑΡΑΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΟΔΙΟΥ ΣΕ ΕΦΕ ΚΙΘΑΡΑΣ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
    ΘΕΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΟΜΩΣ.ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΓΙΑ ΚΑΡΦΙ ΠΟΥ ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΡΕΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΗ.Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΑ 7,8,9 ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΜΕ ΤΑ g,h,i(ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΕΦΕ ΚΙΘΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΧΕΙ ΘΥΛΗΚΟ ΒΥΣΜΑ ΣΤΕΡΕΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗ?) ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ 10,11 ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΣΜΑ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ g , h , i ?
    ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ dpdt? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΤΑ a , b , c , d , e , f ΜΕ ΤΑ 1,2,3,4,5,6 ? ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ IMG_0203.GIF

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    για τα 435 μηνύματα σου δεν δικαιολογήσε να γράφεις με κεφαλαία....είναι σαν να ουρλιάζεις και κανείς δεν σε ακούει. (με καλή πρόθεση τα λέω αυτά).

    2...Ο διακόπτης είναι όντως dpdt switch. αν γυρίσεις την εικόνα των επαφών του διακόπττη με τα γράμματα θα καταλάβεις απλά είναι τα γραμματα οπτικοι αντίποδες της εικόνας με τον διακόπτη.
    1 το πρώτο σου ερώτημα δεν το πολυξεκαθ΄ρησα ...το βύσμα είναι στερεο (το θυληκό) και όχι μονοφωνικό απλά το "σπάει" στην εικόνα για να καταλάβεις τις συνδέσεις....

    το 3 και το 4 στον διακόπτης είναι το a και d αντίστοιχα οπότε το α πάει στο ένα + του βύμστος το άλλο είναι γειωση πχ από το d του διακόπτη.
    Αντίστοιχα τα νούμερα στο άλλο μονοφωνικό μέρος του βύσματος. το c είναι το 8 ή το 2 του διακόπτη, κλπ

    Πρόσεχε να βάλεις σε σειρά μια αντίσταση 1ΜΩ για ανάδραση

    Εκεί που βρήκες το κύκλωμα δεν έχει οδηγίες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τα 435 μηνύματα σου δεν δικαιολογήσε να γράφεις με κεφαλαία....είναι σαν να ουρλιάζεις και κανείς δεν σε ακούει. (με καλή πρόθεση τα λέω αυτά).

    2...Ο διακόπτης είναι όντως dpdt switch. αν γυρίσεις την εικόνα των επαφών του διακόπττη με τα γράμματα θα καταλάβεις απλά είναι τα γραμματα οπτικοι αντίποδες της εικόνας με τον διακόπτη.
    1 το πρώτο σου ερώτημα δεν το πολυξεκαθ΄ρησα ...το βύσμα είναι στερεο (το θυληκό) και όχι μονοφωνικό απλά το "σπάει" στην εικόνα για να καταλάβεις τις συνδέσεις....

    το 3 και το 4 στον διακόπτης είναι το a και d αντίστοιχα οπότε το α πάει στο ένα + του βύμστος το άλλο είναι γειωση πχ από το d του διακόπτη.
    Αντίστοιχα τα νούμερα στο άλλο μονοφωνικό μέρος του βύσματος. το c είναι το 8 ή το 2 του διακόπτη, κλπ

    Πρόσεχε να βάλεις σε σειρά μια αντίσταση 1ΜΩ για ανάδραση

    Εκεί που βρήκες το κύκλωμα δεν έχει οδηγίες?
    ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΔΗΓΙΕΣ.. ΑΝ ΕΙΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΟΥΣΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗN ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ.ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΕΧΩ 3 ΚΥΚΛΟΥΣ...ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ in ΚΑΙ out Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΠΟΔΙΟΥ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣΗ.
    ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ 9 ΕΙΝΑΙ ΤΟ Η
    ΤΟ 7 ΕΙΝΑΙ ΤΟ i
    ΚΑΙ ΤΟ 8 ΤΟ g??ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΥΟ.
    ΠΑΜΕ ΣΤΟΥ ΠΟΔΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΩΡΑ ΤΟ Α ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3
    ΤΟ Β ΤΟ 1
    ΚΑΙ ΤΟ C TO 5?ΕΠΙΣΗΣ D EINAI TO 4
    E EINAI TO 2
    KAI F EINAI TO 6?ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟ 10 ΕΙΝΑΙ ΤΟ G KAI 11 TO H?
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!!ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΕΟ ΒΥΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη personaldrummer : 22-01-17 στις 20:42

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τα 435 μηνύματα σου δεν δικαιολογήσε να γράφεις με κεφαλαία..
    Μάλλον έχει κολλήσει το "Shift"

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχει κολλήσει το "Shift"

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
    Πω ρε αντι να φανεις λιγο χρησιμος κατσε σχολιαζε τα κεφαλαια.capslock λεγεται οταν στα κανει ολα κεφαλαια.το shift σου κανει κεφαλαια γραμματα μονο αν το πατας καθε φορα..αντε κοροιδεψε τιποτα αλλο αιντε...αυτο σας πειραξε το οτι γραφει το " δεν δικαιολογησε" ετσι και οχι με "αι" στο τελος δεν σας πειραξε ε;;κλασικα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Μπορείς πολύ απλά να κουμπώσεις ένα αρσενικό βύσμα πάνω στο θυληκό που θα μπει στην πλακέτα και να βρεις τις επαφές με το πολύμετρο.

    Αλλά κατά πάσα πιθανότητα το σωστό είναι:

    9 --> Ι
    8 --> Η
    7 --> G


    Για τον διπολικό διακόπτη καλά τα λες.

    Το 10 πρέπει να είναι το "Η" και το "11" το "Ι".

    Επειδή δεν ειμαι 100% σίγουρος για την απάντηση αν θες περίμενε να επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα πρώτα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από personaldrummer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πω ρε αντι να φανεις λιγο χρησιμος κατσε σχολιαζε τα κεφαλαια.capslock λεγεται οταν στα κανει ολα κεφαλαια.το shift σου κανει κεφαλαια γραμματα μονο αν το πατας καθε φορα..αντε κοροιδεψε τιποτα αλλο αιντε...αυτο σας πειραξε το οτι γραφει το " δεν δικαιολογησε" ετσι και οχι με "αι" στο τελος δεν σας πειραξε ε;;κλασικα...

    απλά με τα κεφαλαα παραβίαζες βασικό όρο του φόρουμ ρε! Και δεν πρέπει να έχεις παράπονο. αμέσως απαντήσαμε καλοδιάθετα από οτι καταλάβαμε από μια σκατούλα που μας πέταξες ...σωστά να βοηθάμε και το κάνουμε αλλά μην μας την λες.
    πάμε τώρα στο θέμα μας:
    Νομίζω με ένα πολύμετρο θα μετρήσεις στο βύσμα....το 9 είναι γείωση (σασί) το 8 + και το 7 - από μπαταρία. Η γραμμη 8 είναι το θετικό σου.
    Αρα με το πολύμετρο σε θέση μικρής ωμικής αντίστασης (αν δεν έχει θέσει μπάζερ) μετράς . κανονικά αυτό που άμα βάλεις και το αρσενικό επάνω σου δίξει αντίσταση τότε είναι το ένα η γείωση και το άλλο το - αρνητικό (δεν σε ενδιαφέρουν τα γράμματα η αντιστοιχεία οπως στον διακόπτη). Το άλλο που δεν δίνει ωμική αντίσταση με κάποιο από τα υπολοιπα (και με τα δύο ΔΕΝ πρέπει να δίνει) είναι το + θετικό. Eσύ ονόμασε τα όπως θέλεις....

    Νομίζω έτσι θα κινηθείς...καλή επιτυχία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 23-01-17 στις 11:34
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.980

    Προεπιλογή

    Το βύσμα έχει άλλα τρία πόδια (6 σύνολο). Βάλε και εκεί γράμματα (γιατί και εκεί θέλει συνδέσεις) να συνεννοηθούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βύσμα έχει άλλα τρία πόδια (6 σύνολο). Βάλε και εκεί γράμματα (γιατί και εκεί θέλει συνδέσεις) να συνεννοηθούμε.
    Εχω βαλει 1-6 στο βυσμα και a-f για αντισοιχηση!!πχ το 3 παει στο f...το ιδιο εχω βαλει και στο βυσμα..μπορεις να μου αντιστοιχισεις και αυτα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλά με τα κεφαλαα παραβίαζες βασικό όρο του φόρουμ ρε! Και δεν πρέπει να έχεις παράπονο. αμέσως απαντήσαμε καλοδιάθετα από οτι καταλάβαμε από μια σκατούλα που μας πέταξες ...σωστά να βοηθάμε και το κάνουμε αλλά μην μας την λες.
    πάμε τώρα στο θέμα μας:
    Νομίζω με ένα πολύμετρο θα μετρήσεις στο βύσμα....το 9 είναι γείωση (σασί) το 8 + και το 7 - από μπαταρία. Η γραμμη 8 είναι το θετικό σου.
    Αρα με το πολύμετρο σε θέση μικρής ωμικής αντίστασης (αν δεν έχει θέσει μπάζερ) μετράς . κανονικά αυτό που άμα βάλεις και το αρσενικό επάνω σου δίξει αντίσταση τότε είναι το ένα η γείωση και το άλλο το - αρνητικό (δεν σε ενδιαφέρουν τα γράμματα η αντιστοιχεία οπως στον διακόπτη). Το άλλο που δεν δίνει ωμική αντίσταση με κάποιο από τα υπολοιπα (και με τα δύο ΔΕΝ πρέπει να δίνει) είναι το + θετικό. Eσύ ονόμασε τα όπως θέλεις....

    Νομίζω έτσι θα κινηθείς...καλή επιτυχία
    Δεν μου απαντησες καν...σχολιασες για τα κεφαλαια...και στο κατω κατω ρωτησα για κατι και δεν βοηθησες αλλα δουλευες.θα μου κανει ενας ενας χαβαλε μετα για τα κεφαλαια;προφανως υπηρχε λογος και εγραφα ετσι...πρεπει να πω σε εναν εναν τον λογο;μπηκα απ το κινητο μετα αφου ενοχλουσε...δεκτο!και δεν ειναι σκατουλα!ειναι το κυκλωμα και εβαλα εγω αριθμους και γραμματα για να το κανω πιο κατανοητο τι θελω να σας ζητησω.παντως ευχαριστω για την απαντηση σου(δεν το λεω ειρωνικα)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεση ενος διακοπτη εξωτερικου
    By Panagiotis1988 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-18, 00:08
  2. Συνδεση διακοπτη μπαρας
    By wolverine in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 01:02
  3. συνδεση διακοπτη αυτοκινητου
    By antreas_mg in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-15, 10:27
  4. Συνδεση διακοπτη DPDT.
    By bretos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 21:04
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 01:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας