Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: LED 5-20 mA Flash

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αγιοι Θεόδωροι Κορινθίας
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή LED 5-20 mA Flash

    Για σας. Είναι ή πρώτηφορά που πού αναφέρομε στην κοινότητα & ζητάω να με βοηθήσει κάποιος αν γνωρίζει το θέμα. Έχω βάλει σε 230V AC στην φάση εν σειρά 3 αντιστάσεις 15k. 1/4 w ήκάθε μία, δηλαδή σύνολο 45k. 3/4 w στο (+) του led, & στο άλλο πόδι του led στο (-) μία δίοδο την (1Ν4007) με την κάθοδο στον ουδέτερο. Τα led που έχω δοκιμάσει & ανάβουν είναι από 5-€”20 mA & δεν ζεσταίνονται ούτε οι αντιστάσεις ούτε τα led. Το ζητούμενο μου είναι όταν βάζω led 5-€”20 mA Flash δεν φλασάρει παρά παραμένει μόνιμα αναμμένο. Στην προκειμένη περίπτωση τι υλικά μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αναβοσβήνει το led με την παραπάνω σύνθεση των υλικών. Ή κατασκευή μου έχει περιορισμένο χώρο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την σπατάλη του χρόνοσας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorSyrm : 24-01-17 στις 21:52

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    καταρχην καλωσηρθες !

    αν και κλισε . να τονισω οτι θελει ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στα 230 και αν εχεις και την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αμφιβολια ξεχασε το και φωναξε καποιον..

    τωρα αυτο που ουσιαστικα σου λέει και ο κυρος απο πάνω ειναι το λεντ ΔΕΝ ειναι αναμενο μονιμα αλλα αναβοσβηνει 50 φορες το δευτερολεπτο, γιαυτο και δεν "φλασαρει" το φλασ λεντ, γιατι μεσα στο 1/50 ξεκιναει και δεν φτανει ο χρονος να σβησει

    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια ακόμα αντισταση 1κΩμ σε σειρα με το λεντ και ενα πυκνωτη παραληλα στο ΛΕΝΤ+αντισταση 1κΩμ και ΟΧΙ πουθενα αλλου.
    ΕΤσι ο πυκνωτης θα τροφοδοτει το λεντ κατα το αναβοσβημα και θα παρεχει ΣΤΑΘΕΡΗ τροφοδοσια στο λεντ με αποτελεσμα να μετραει το χρονικο του λεντ και καποτε να σβηνει
    ο πυκνωτης να ειναι μεγαλυτερης τασης πχ 63βολτ ...και ας μην χρειαζεται

    ξανατονιζω ο πυκνωτης ΜΕΤΑ τη διοδο... και ΜΕΤΑ τις 45κωμ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αγιοι Θεόδωροι Κορινθίας
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην καλωσηρθες !

    αν και κλισε . να τονισω οτι θελει ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στα 230 και αν εχεις και την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αμφιβολια ξεχασε το και φωναξε καποιον..

    τωρα αυτο που ουσιαστικα σου λέει και ο κυρος απο πάνω ειναι το λεντ ΔΕΝ ειναι αναμενο μονιμα αλλα αναβοσβηνει 50 φορες το δευτερολεπτο, γιαυτο και δεν "φλασαρει" το φλασ λεντ, γιατι μεσα στο 1/50 ξεκιναει και δεν φτανει ο χρονος να σβησει

    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι μια ακόμα αντισταση 1κΩμ σε σειρα με το λεντ και ενα πυκνωτη παραληλα στο ΛΕΝΤ+αντισταση 1κΩμ και ΟΧΙ πουθενα αλλου.
    ΕΤσι ο πυκνωτης θα τροφοδοτει το λεντ κατα το αναβοσβημα και θα παρεχει ΣΤΑΘΕΡΗ τροφοδοσια στο λεντ με αποτελεσμα να μετραει το χρονικο του λεντ και καποτε να σβηνει
    ο πυκνωτης να ειναι μεγαλυτερης τασης πχ 63βολτ ...και ας μην χρειαζεται

    ξανατονιζω ο πυκνωτης ΜΕΤΑ τη διοδο... και ΜΕΤΑ τις 45κωμ

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά, & θα τις εφαρμόσω ακριβός όπως μου τις υποδείξατε. Καταλαβαίνω την επικινδυνότητα του εγχειρήματος μου & θα προσέξω. Τεχνικός είμαι & εγώ επί 42 χρόνια σε πλυντήρια ρούχων & πιάτων. Με το ρεύμα πάντα προσέχαμε, πρώτα τον πελάτη & μετά τον εαυτό μας. Αρχή μας ήτανε πάντα να ελέγχουμε 10 φορές την γείωση & μία στην φάση. Έπρεπε να παραδώσουμε την συσκευή άψογη από πλευράς ρεύματος στον πελάτη γιατί απ΄ότι καταλαβαίνετε στα σπίτια υπήρχαν εκτός απ΄ τους μεγάλους & μικρά παιδιά. Ευχαριστώ & πάλι. ¶ν θα σας χρειαστώ ξανά πιστεύω να με ξανά βοηθήσετε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αγιοι Θεόδωροι Κορινθίας
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά, & θα τις εφαρμόσωακριβός όπως μου τις υποδείξατε. Καταλαβαίνω την επικινδυνότητα του εγχειρήματοςμου & θα προσέξω. Τεχνικός είμαι & εγώ επί 42 χρόνια σε πλυντήριαρούχων & πιάτων. Με το ρεύμα πάντα προσέχαμε, πρώτα τον πελάτη & μετάτον εαυτό μας. Αρχή μας ήτανε πάντα να ελέγχουμε 10 φορές την γείωση & μίαστην φάση. Έπρεπε να παραδώσουμε την συσκευή άψογη από πλευράς ρεύματος στον πελάτηγιατί απ΄ότι καταλαβαίνετε στα σπίτια υπήρχαν εκτός απ΄ τους μεγάλους & μικράπαιδιά. Ευχαριστώ & πάλι. ¶ν θα σας χρειαστώ ξανά πιστεύω να με ξανά βοηθήσετε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ότι ο άνθρωπος έχει ΗΔΗ ένα LED που είναι flash από μόνο του, το προσέξαμε;

    Γιώργο έτσι όπως το έχεις θέλει απλά ένα πυκνωτή παράλληλα στο flash LED. Πάντως με τις αντιστάσεις που έχεις τα LED που βάζεις πρέπει να είναι υψηλής φωτεινότητας, γιατί τα κοινά LED δεν θα ανάβουν και τόσο δυνατά.

    Επίσης αν η φάση και ο ουδέτερος είναι σαφώς καθορισμένα, η δίοδος θα ήταν προτιμότερο να πάει κι αυτή από τη μεριά της φάσης, και να βάζεις και μια δίοδο 1Ν4148 αντιπαράλληλα στο LED.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Αν θέλει να βάλει flash led ο άνθρωπος θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ένα ποιο σταθερό κύκλωμα με πυκνωτή διέλευσης και ζενερ 5v
    Όπως το παρακάτω με προσαρμογή στα 220v έστω και με μονή ανόρθωση
    http://www.circuitstoday.com/5v-tran...s-power-supply

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Είτε με πυκνωτή κάνει περιορισμό ρεύματος είτε με αντιστάσεις είναι ένα και το αυτό όσον αφορά το πρόβλημά του. Το πρόβλημά του είναι η απουσία εξομάλυνσης και όχι ότι αντί για πυκνωτή σε σειρά αυτός έχει βάλει αντιστάσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    γιαυτο νομιζς με τον πυκνωτη παραληλα σε λεντ+1κωμ... θα κανει δουλεια απλα και ευκολα

    φυδικα κσι η λυση η πρώτη με τo diac ειναι εξυπνη..αλλα αντε βρες....

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αγιοι Θεόδωροι Κορινθίας
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ότι ο άνθρωπος έχει ΗΔΗ ένα LED που είναι flash από μόνο του, το προσέξαμε;

    Γιώργο έτσι όπως το έχεις θέλει απλά ένα πυκνωτή παράλληλα στο flash LED. Πάντως με τις αντιστάσεις που έχεις τα LED που βάζεις πρέπει να είναι υψηλής φωτεινότητας, γιατί τα κοινά LED δεν θα ανάβουν και τόσο δυνατά.

    Επίσης αν η φάση και ο ουδέτερος είναι σαφώς καθορισμένα, η δίοδος θα ήταν προτιμότερο να πάει κι αυτή από τη μεριά της φάσης, και να βάζεις και μια δίοδο 1Ν4148 αντιπαράλληλα στο LED.

    Παιδιά συγγνώμη που άργησα να σας απαντήσω. Είχα ένα θέμα υγείας με την σύζυγο & τραβιόμασταν 2 μερούλες. Έχω βάλει φωτεινό LED, ένα πυκνωτή 220μF 25V πριν την Diode 1N4007 & + μία αντίσταση ακόμα 410 Ohms 5% στο πλην του LED. Φλασσάρει κανονικά. Το άφησα όλο το βράδυ & δούλευε & δεν ζεστάθηκε καθόλου. & πάλι σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξή σας. θα τα πούμε σύντομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κυκλωμα flash
    By glompos21 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-15, 14:55
  2. flash programmer
    By spiroscfu in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-15, 11:51
  3. led flash
    By billarisa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 18:58
  4. ερωτηση για led flash light σε αυτοκινητο
    By abet in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-11, 21:54
  5. Sonyericsson K810i Xenon Flash as LED Torch
    By pas2007 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 15:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας