Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Υλοποίηση PCB

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    @Fire Doger, όταν είπα ότι είμαι έξω από τα νερά μου, εννοούσα εντελώς . Είμαι στο τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης (Πολυτεχνική Ξάνθης).

    Τη διπλωματική πήγα και τη ζήτησα προσωπικά από τον καθηγητή, μόνο και μόνο για να το δω σαν πεδίο ενασχόλησης και να δω αν μπορώ να το καταφέρω.
    Να πω ότι το μεγαλύτερο "ζόρι" είναι το προγραμματιστικό κομμάτι. Το "ηλεκτρονικό" έχει μία διαδραστικότητα και μου άρεσε (τουλάχιστον αυτό το απλό που έκανα), στον προγραμματισμό όμως μία λέξη ΧΑΟΣ!!

    Τελικά να πώ, πως δεν την έστειλα ακόμη (έχουν Κινέζικη Πρωτοχρονιά κ είναι κλειστά μέχρι τις 3 Φεβρουαρίου) οπότε έκανα την προσθήκη ενός LED, που πολύ πιθανόν να χρειαστεί και πρόσθεσα Copper Fill και στην άνω επιφάνεια.
    Έβαλα κι ένα Όνομα στην κάτω επιφάνεια και είμαστε κομπλέ!

    Ανεβάζω και το .zip με τα gerber files final_board_with_led_contour.zip, να του ρίξετε μια ματιά

    final_front.jpgfinal_back.jpg

    Τώρα για το χρώμα, ήθελα να το κάνω σε λευκό, με μαύρα γράμματα, αλλά διάβασα ότι είναι το χειρότερο από άποψη οπτικής επιθεώρησης... (τώρα βέβαια σιγά το πολύπλοκο PCB)
    Οπότε, αφού το RPi είναι πράσινο, το UPS Pico κόκκινο και το relay board και το IBT_2 είναι μπλε, αν δεν το κάνω λευκό, λέω για μωβάκι

    @nestoras,σ' ευχαριστώ πολύ!

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Έχω μείνει άφωνος, η δουλειά σου είναι πολύ καλύτερη από μεγάλο ποσοστό του κλάδου!!! Πολλά μπράβο!!!!

    Το μωβ είναι +20$ παραπάνω νομίζω μαζί με τα ματ :P
    Στο άσπρο χάνει πολύ γιατί δεν φαίνεται η γυαλάδα του καινούργιου, δεν κάνει εντύπωση σαν τα άλλα. Επιθεώρηση δεν χρειάζεται, η συγκεκριμένη εταιρεία τα περνάει από αυτόματο έλεγχο (flying probe νομίζω τα λένε).

    Άντε με το καλό όταν φτιάξεις την κατασκευή να ανεβάσεις καμία φωτογραφία να χαζεψουμε

    *Τα αρχεία δεν τα είδα γιατί σου είπα δεν είμαι σίγουρος. Αν θέλεις να βάλεις στα έγγραφα κάποια αναφορά μπορείς να ψάξεις και κάποιο πρόγραμμα "Gerber viewer" για να βάλεις και φωτογραφίες, έχει διάφορα free.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχήν να πω ότι το άλλαξα το σχήμα της πλακέτας, προεκτείνοντάς το προς τα πάνω (μείωσα και λίγο το πλάτος, όχι ότι κάνει καμία διαφορά). Έχασα βέβαια τη καμπυλότητα στις γωνίες, αλλά μικρό το κακό...
    Έτσι, το Ground fill στο κάτω επίπεδο έγινε σωστά και πιστεύω βελτιώθηκε αρκετά η εικόνα.
    Συνημμένο Αρχείο 68417Συνημμένο Αρχείο 68418

    @eleCtroAsxetos σ' ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και άμεση σχέση με το αντικείμενο και ούτε ξέρω αν θα το ακολουθήσω μελλοντικά. Περισσότερο το ζήτησα σαν θέμα διπλωματικής, για να το δοκιμάσω, να δω αν μου αρέσει. Παρόλα αυτά, είναι καλό να γνωρίζω ποιο είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε

    @Fire Doger μου άνοιξες τα μάτια! Έβαλα στο site τις διαστάσεις της πλακέτας, και για 5 κομμάτια που είναι η ελάχιστη παραγγελία μου βγάζει 10$ με 1 oz Cu και 35$ με 2 oz Cu.
    Χρόνος κατασκευής το 1 oz Cu σε 1-2 μέρες, τα 2 oz Cu 3-4 μέρες και 3-5 μέρες αποστολή με DHL και 25$.

    Αν έχει παραγγείλει κάποιος και είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία, θα το προτιμήσω, και από θέμα χρόνου και χρημάτων κερδισμένος θα είμαι!
    Συνημμένο Αρχείο 68419Συνημμένο Αρχείο 68420
    Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να δώσω 25€ παραπάνω για τα 2 oz χαλκού .
    Το Voltage range είναι 0-3.3V, κυρίως με προβληματίζουν οι στενές γραμμές που περνάνε μέσα απ το 40πινο.
    0.1-0.2V πτώση τάσης είναι ανεκτή, παραπάνω θα έχω πρόβλημα με την ενεργοποίηση των ρελέ...
    να μην δώσεις,το pcb είναι απλή κατασκευή!!Έχω αγοράσει και εγώ απο εκεί και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σχέση τιμής/ποιότητας!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μείνει άφωνος, η δουλειά σου είναι πολύ καλύτερη από μεγάλο ποσοστό του κλάδου!!! Πολλά μπράβο!!!!

    Το μωβ είναι +20$ παραπάνω νομίζω μαζί με τα ματ :P
    Στο άσπρο χάνει πολύ γιατί δεν φαίνεται η γυαλάδα του καινούργιου, δεν κάνει εντύπωση σαν τα άλλα. Επιθεώρηση δεν χρειάζεται, η συγκεκριμένη εταιρεία τα περνάει από αυτόματο έλεγχο (flying probe νομίζω τα λένε).

    Άντε με το καλό όταν φτιάξεις την κατασκευή να ανεβάσεις καμία φωτογραφία να χαζεψουμε

    *Τα αρχεία δεν τα είδα γιατί σου είπα δεν είμαι σίγουρος. Αν θέλεις να βάλεις στα έγγραφα κάποια αναφορά μπορείς να ψάξεις και κάποιο πρόγραμμα "Gerber viewer" για να βάλεις και φωτογραφίες, έχει διάφορα free.
    Όντως το μωβ και τα ματ έχουν +30$

    Χρησιμοποίηση το gerblook.org για να τα τσεκάρω. Δείχνουν οκ. Να πω ότι fritzing, κάπου χάνει τις γραμμές, και εκεί που τις έχω βάλει με απόλυτη παραλληλία, τη μία προς την άλλη, χάνει ένα "τικ" μόλις κάνεις copper fill.
    Φαίνεται σε κάποια σημεία, που κάνει ένα Pixel πάνω ή κάτω η γραμμή. Αλλά μου φαίνεται ίσονως σημασίας.

    Screenshot_1.pngScreenshot_2.pngScreenshot_7.pngScreenshot_8.pngScreenshot_9.pngScreenshot_10.png

    Τελικά μάλλον πράσινο θα το κάνω, γιατί τα άλλα θέλουν περισσότερο χρόνο.


    @SeAfasia, σ' ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση, θα προχωρήσω κανονικά με 1 oc Cu.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Να κάνω επί τι ευκαιρία μια ερώτηση για το PCBway; Με τα 25$ που ζητάει η DHL, αυτό δεν σημαίνει πως το κάθε δέμα θα περάσει υποχρεωτικά από τελωνείο και εκτελωνιστή; Ποια είναι η εμπειρία όσων έχουν παραγγείλει στην εν λόγω εταιρεία, μετά το Νοέμβρη που άρχισαν να σφίγγουν τα πράγματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maylo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Είμαι στο τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης (Πολυτεχνική Ξάνθης).
    Δικός μας είσαι δηλαδή... Κάνε τα χαρτιά σου για τους Ηλεκτρολόγους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικός μας είσαι δηλαδή... Κάνε τα χαρτιά σου για τους Ηλεκτρολόγους!
    χαχαχαχα λες?

    τώρα που λύσαμε το θέμα για την πλακέτα, θέλω να ρωτήσω για κολλητήρι-flux-κόλληση

    Από διάβασμα που έριξα στα θέματα των εργαλείων, είδα γενικά ότι για την δική μου χρήση (θα κολλήσω αυτή την πλακέτα, και κάποια καλώδια σε βύσματα, χρήση 1-2 φορές το χρόνο το πολύ) προτείνετε η αγορά ενός φτηνού απλού κολλητηριού. Το θέμα είναι ότι έχω ήδη 2, που δεν κάνουν όμως δουλειά, μαζί με κόλληση 1mm, επίσης αγνώστου προέλευσης.

    IMG_20170127_141738302.jpgIMG_20170127_141807335.jpg

    Από αυτά που διάβασα, οι μύτες και οι 2 είναι οξειδωμένες (αυτή που έχω στη φωτό βγαλμένη, είναι και στραβωμένη)

    Το θέμα είναι, αξίζει να δώσω 6-7€ και να πάρω ένα τέτοιο ή τέτοιο μαζί με μία πλακέ μύτη, ή δε θα κάνω δουλειά πάλι?

    Από θέμα κόλλησης, στο grobotronics έχει 60/40 Cynel 0.54mm, είναι καλή, έχετε να προτείνετε κάποια άλλη?

    Flux, έχει της Weller σε πάστα (rosin) και υγρό (rosin free), κάνει κανένα από τα 2 ή να προτιμήσω άλλη μάρκα?

    Βρήκα και σε αυτό το site κολλητήρια παρόμια, που όμως είναι μάρκας Solomon. Παίζουν στο 10€. Αξίζουν, θα είναι καλύτερη επιλογή?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maylo : 31-01-17 στις 21:54

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα 25$ που ζητάει η DHL
    Γιατι να τα παρει με DHL;Με HK post αγοραζουμε παντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό δεν σημαίνει πως το κάθε δέμα θα περάσει υποχρεωτικά από τελωνείο και εκτελωνιστή; Ποια είναι η εμπειρία όσων έχουν παραγγείλει στην εν λόγω εταιρεία, μετά το Νοέμβρη που άρχισαν να σφίγγουν τα πράγματα;
    Hi Savvas,

    It is OK to declare a lower value in the invoice, would you please tell me what price that you want?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να τα παρει με DHL;Με HK post αγοραζουμε παντα.
    Απλώς επειδή τα βιάζομαι, με DHL θα είναι σε 5 μέρες εδώ, ενώ με HK τις 3 βδομάδες τις θέλω σίγουρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Βαλτα με DHL αλλα ζητα να αλλαξει η τιμη.Το πακετο ετσι και αλλιως ειναι τοσο μικρο που δεν θα δωσει κανεις σημασια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 00:41
  2. Υλοποίηση κυκλώματος συντονσιμού
    By rch in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 20:42
  3. Ερωτηση για CAN Bus υλοποίηση!
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 17:10
  4. Υλοποίηση κώδικα spice
    By xrispa in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 17:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας