Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Υλοποίηση PCB

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Υλοποίηση PCB

    Καλήμερα σε όλους!

    Στα πλαίσια της διπλωματικής μου, χρειάζεται να υλοποιήσω ένα κύκλωμα, ως HAT Board για το RPi. Αυτό συμβαίνει διότι δεν είναι πειραματική διάταξη, αλλά κανονική υλοποίηση, και ως εκ τούτου, το χάλι του breadboard με καμιά 40 jumper wires, δεν παίζει ως επιλογή...

    IMG_20170130_131222551.jpg

    Αν μπορείτε να διακρίνετε στην εικόνα, οι 4 διακόπτες προσομοιάζουν 4 ρελέ ελέγχου (Digital Input για το RPi), και τα 3 trimmer προσομοιάζουν 3 αισθητήρες πίεσης (Analog Input για το RPi μέσω του ADC) (στην τελική υλοποίηση θα αντικατασταθούν από αυτά). Η ρελεδοπλακέτα και το motor controller μένουν ως έχουν. Το 16πινο IC είναι ο ADC MCP3008 και η κόκκινη πλακέτα είναι το UPS Pico (μπαίνει πάνω από το RPi).

    Την πλακέτα την σχεδίασα στο Fritzing, γιατί μου φάνηκε εύκολο σαν πρόγραμμα, αν και προς το τέλος, είδα ότι είναι λίγο περιοριστικό ως προς τις επιλογές του.
    Θα μπει πάνω από το UPS Pico και θα είναι σαν "σαντουιτς" ουσιαστικά.

    Άνω επίπεδο - Κάτω επίπεδο
    Screenshot_13.jpg Screenshot_12.jpg

    Έχω τις εξής απορίες-ερωτήσεις (να πω εδώ ότι παίζω τελείως εκτός των νερών μου, οπότε να είστε επιεικής σε περίπτωση ασυναρτησίας)

    Στο 40πινο, για να μπορέσουν να περάσουν οι γραμμές, έπρεπε να μικρύνω αρκετά το πάχος τους (12mil), στη συνέχεια το μεγάλωσα όσο είχα περιθώριο (24-32mil) γιατί φοβάμαι τα voltage-drops (που δεν ξέρω κιόλας αν υπάρχουν σε τέτοιες αποστάσεις). Σαν περιθώριο από τα πλευρικά pin, θεωρείτε ότι είναι οκ, ή υπάρχει περίπτωση shorting (δεν ξέρω αν το λέω σωστά)?

    Επιπλέον, την κάτω επιφάνεια, την έκανα Ground fill. Δεν ξέρω κατά πόσο χρειάζεται ή όχι, ή γιατί το κάνουμε, το μόνο που μπόρεσα να σκεφτώ είναι για να έχουμε διαθέσιμα όσο τον δυνατόν περισσότερα ground pins μπορούμε . Όπως φαίνεται όμως στην εικόνα, το ground fill στο fritzing είναι προκαθορισμένο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να "καλύψει" τα 5 εξωτερικά (από την πάνω πλευρά) ground pins (ο περιορισμός που έλεγα) και έτσι σχημάτισα vias και ένωσα τα grounds εκεί. Κατά πόσο είναι ορθό κατασκευαστικά (με ενδιαφέρει να δουλεύει βασικά)? Αν είναι περιττό ή και επικίνδυνο, το αφαιρώ.

    Την πλακέτα θα την υποβάλω αύριο το μεσημέρι για κατασκευή, και δεδομένου του σεβαστού κόστους (40+ €) οποιεσδήποτε παρατηρήσεις-διορθώσεις είναι ευπρόσδεκτες!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Πτώση τάσης έχεις πάντα, κάθε χαλκοδιαδρομή έχει αντίσταση άρα και πτώση τάσης. Εδώ είναι αμελητέα αφού δεν έχεις και μεγάλα ρεύματα.
    Το ground το βάζουμε για αυτό που είπες και γιατί βοηθάει πολύ στο να μην περάσουν σήματα μεγάλης συχνότητας ή απότομης αλλαγής (rise time) από την μια διαδρομή σε μία άλλη (cross talking), επίσης δεν νομίζω να έχεις τέτοια προβλήματα.

    Το ground πάνω είναι fixed γιατί στις άκρες του pcb αποφεύγουμε να βάζουμε χαλκοδιαδρομές γιατί είναι πιο επίφοβο κατά την κοπή απ' το cnc, για να διατηρήσω τους κανόνες εγώ θα έβαζα εκείνες τις διαδρομές στην πάνω στρώση ανάμεσα στα pads του header και αφού είναι ground δεν έχεις θέμα. Ακόμα καλύτερο θα ήταν αν μπορούσες να το κάνεις ένα κλικ μεγαλύτερο για να χωρέσει το ground plane γύρο γύρο ή να τα πας όλα ένα κλικ κάτω.

    Πάνω από 6mil πάχος και 6mil απόσταση μεταξύ 2 διαδρομών δεν έχεις πρόβλημα για κατασκευαστή (όσο μεγαλύτερη απόσταση τόσο το καλύτερο λόγο crosstalk και όσο ποιο παχύ τόσο περισσότερη αντοχή σε ρεύμα και κατά την κόλληση και τόσο μικρότερη πτώση τάσης).
    Διαδρομή μεταξύ 2.54mm pads και χειροποίητη να κάνεις μπορεί να γίνει οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.


    Το κόστος λίγο με προβλημάτισε, που θα την στείλεις? Για 10 κομμάτια είναι αυτή η τιμή ε? Αποστολή με courier ή usps?

    Γενικά για 1η πλακέτα πολύ ωραία! Μπράβο!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 30-01-17 στις 15:50

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

    Όσων αφορά την μεταφορά των γραμμών αυτών στην πάνω στρώση, θέλω να αναφέρω ότι το 40πινο που θα μπει, θα είναι θηλυκό, θα μπει από την κάτω πλευρά και η κόλληση θα γίνει στην πάνω πλευρά. Σκέφτηκα ότι έτσι θα έχω μεγαλύτερο περιθώριο λάθους στην κόλληση (ίσως και να μην παίζει ρόλο , απλά φοβάμαι να τα έχω δίπλα εκεί που θα κολλάω).

    Να πω για το μέγεθος του board ότι είναι fixed σαν διάσταση (RPi HAT board), καθώς και οι 4 τρύπες μαζι με το 40πινο, γιατί θα πρέπει να πέσει ακριβώς πάνω από το RPi. Το σκέφτηκα κι εγώ να το επεκτείνω από την πάνω πλευρά, αλλά για ακόμη μία φορά, το Fritzing μας τα χαλάει.

    Για το κόστος η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου φάνηκε κάπως, αλλά δεν βρήκα-ξέρω και καμία άλλη εναλλακτική....

    Θα το στείλω στην ίδια την εταιρία, τη Fritzing, έχει κάθε Τρίτη Fab Day, υποβάλλεις το σχέδιό σου, και σε 8-9 μέρες το έχουν έτοιμο και στο στέλνουν.
    Είναι στη Γερμανία. Μεταφορικά είναι 3.9€ απλό ταχυδρομείο (10-14 μέρες) και 14.9€ UPS (2-4 μέρες).

    Το δικό μου σχέδιο το βγάζει στα 33.5€ περίπου και είναι τιμή για 1 πλακέτα. Αν είχα την πολυτέλεια του χρόνου, θα γλίτωνα 11€ από τα μεταφορικά, αλλά δυστυχώς... θα φτάσει 50άρι με τα μεταφορικά

    Αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή εταιρίας (εδώ ή στο εξωτερικό) για τύπωση PCB ευχαρίστως θα την εξέταζα!


    ΥΓ: έχω κάποιες απορίες για 2 κολλητήρια που έχω και παρελκόμενα κόλλησης που θα χρειαστώ, να ανοίξω νέο θέμα στην κατάλληλη ενότητα, ή μπορώ κι εδώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε για εγκυκλοπαιδικούς λόγους να φτιάξεις το κύκλωμα και στο Eagle. Μόνο κέρδος θα έχεις και συμβατότητα των αρχείων του με όλες τις ιστοσελίδες που φτιάχνουν PCB και στα στέλνουν έτοιμα σπίτι σου και ίσως στο μέλλον γλιτώσεις και χρήματα ή δώσεις τα ίδια αλλα για περισσότερες πλακετες.
    Εκεί θα δείς και την έννοια των πολυγώνων που σου δίνουν αν εξοικοιωθείς μεγάλη ευχαίρια στη σχεδίαση της πλακέτας όσον αφορα τα Ground και Power lanes. Εξαλλου αν δυσκολευτείς υπάρχει και η κοινότητα μας που αν μη τι άλλο οσον αφορά το Eagle αλλα και το Kicad θα βρεις οση βοήθεια επιθυμείς.

    Για να μη σε αγχωνω κανε τωρα τη δουλεια σου αφου στρώθηκε και παραγγειλε απο fritzing αλλα μπες και στο κλιμα του Eagle.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αν δεν βιαζόσουν μπορούσες να αλλάξεις σχεδιαστικό πρόγραμμα και να κάνεις ότι αλλαγές θες, το συγκεκριμένο ποιο πολύ για να δεις πως σχεδιάζουν μια πλακέτα είναι παρά για τελική κατασκευή.

    Για την κατασκευή είναι κλέφτες. Αν το fritzing υποστηρίζει εξαγωγή gerber μπορείς να τα στείλεις εδώ που για 10 κομμάτια (<=100χ100mm το καθένα) το κόστος είναι 20$, +5$ ταχυδρομείο (και για courier έχει υπολογισμό) αλλά εφόσον βιάζεσαι καλύτερα να πας στα σίγουρα στην εταιρία του fritzing για να μην έχεις μπελάδες, αν χρειαστείς κάτι στο μέλλον ξαναρωτάς πιο νωρίς

    Δεν θα έχεις πρόβλημα στις κολλήσεις αν υπάρχει silkscreen (πράσινη συνήθως αλλά υπάρχει και σε άλλα χρώματα επικάλυψη), απλώς θέλει προσοχή μην την ξύσεις με το κολλητήρι γιατί όπως θα είναι ζεστό την αφαιρεί εύκολα πάνω στις διαδρομές.

    Γενικά η γειώσεις σηκώνουν αρκετές βελτιώσεις και νομίζω αν τα αριστερά πάνε δεξιά θα βγει καλύτερο αλλά εφόσον είναι τόσο απλό και τα ρεύματά σου μερικά mA πιστεύω πως είσαι οκ.
    Από θέμα ομορφιάς τις γραμμές στο analog in κάν' τες 45* γιατί είναι λίγο στραβές (κρατώντας shift πατημένο νομίζω το έκανε)

    Για το κολλητήρι ρώτα όπου σε βολεύει, εδώ πιστεύω είναι καλύτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν να πω ότι το άλλαξα το σχήμα της πλακέτας, προεκτείνοντάς το προς τα πάνω (μείωσα και λίγο το πλάτος, όχι ότι κάνει καμία διαφορά). Έχασα βέβαια τη καμπυλότητα στις γωνίες, αλλά μικρό το κακό...
    Έτσι, το Ground fill στο κάτω επίπεδο έγινε σωστά και πιστεύω βελτιώθηκε αρκετά η εικόνα.
    Screenshot_3.jpgScreenshot_4.jpg

    @eleCtroAsxetos σ' ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και άμεση σχέση με το αντικείμενο και ούτε ξέρω αν θα το ακολουθήσω μελλοντικά. Περισσότερο το ζήτησα σαν θέμα διπλωματικής, για να το δοκιμάσω, να δω αν μου αρέσει. Παρόλα αυτά, είναι καλό να γνωρίζω ποιο είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε

    @Fire Doger μου άνοιξες τα μάτια! Έβαλα στο site τις διαστάσεις της πλακέτας, και για 5 κομμάτια που είναι η ελάχιστη παραγγελία μου βγάζει 10$ με 1 oz Cu και 35$ με 2 oz Cu.
    Χρόνος κατασκευής το 1 oz Cu σε 1-2 μέρες, τα 2 oz Cu 3-4 μέρες και 3-5 μέρες αποστολή με DHL και 25$.

    Αν έχει παραγγείλει κάποιος και είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία, θα το προτιμήσω, και από θέμα χρόνου και χρημάτων κερδισμένος θα είμαι!
    Screenshot_1.pngScreenshot_2.png
    Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να δώσω 25€ παραπάνω για τα 2 oz χαλκού .
    Το Voltage range είναι 0-3.3V, κυρίως με προβληματίζουν οι στενές γραμμές που περνάνε μέσα απ το 40πινο.
    0.1-0.2V πτώση τάσης είναι ανεκτή, παραπάνω θα έχω πρόβλημα με την ενεργοποίηση των ρελέ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Εχουμε παραγγειλει και ειναι αξιοπιστη.Μην πας σε αλλη με καλυτερη ποιοτητα,δεν αξιζει.Οι τιμες και η ποιοτητα τους ειναι οτι πρεπει.


    Δες παρακατω ενα ακραιο παραδειγμα ποτε θα ειχες 200mV πτωση τασης.

    Τα ρελε σου (δεν βλεπω και ποια ειναι για να σου πω ακριβως) θελουν ρευμα ταξης mA.

    Χωρίς τίτλο.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ωραίος!
    2oz είναι υπερβολή, στην εφαρμογή σου είναι σαν να παίρνεις πυροσβεστικό για να ποτίσεις μια γλάστρα
    Και η γείωση των ρελέ σου βλέπω να πάει κατευθείαν στο 40πινο με χοντρή διαδρομή, δεν θα πάει γύρο γύρο όλο το ρεύμα να περάσει απ' την ποιο στενή.

    Απ' ότι είδα το fritzing εξάγει gerber (global τύπος αρχείων) για να τα στείλεις σε όποιον κατασκευαστή θέλεις.
    Απλώς πριν τα στείλεις κάνε ένα κόπο να τα ανεβάζεις να τα τσεκάρουν τα παιδιά (εγώ όσες φορές πήρα είχα το ίδιο πρόγραμμα με την εταιρία και τους έστελνα το pcb)
    Με dhl επειδή είναι εκτός Ευρώπης δεν ξέρω αν και τι φασόλια θα σου βγάλουν.

    Βάλε βρε και κανένα όνομα, λογότυπο, ημερομηνία, θέμα διπλωματικής κλπ, τόσο κενό χώρο έχεις μες το κέντρο...
    Τι χρώμα θα την κάνεις? Κίτρινη?
    Επειδή είπες έξω απ' τα νερά σου στο πρώτο μήνυμα, από άλλο κλάδο είσαι? πχ πληροφορική?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Πραγματικά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Μιλάμε για FORUM με όλη τη σημασία της λέξεως!

    Η ρελεδοπλακέτα που έχω, έχει τα Songle Relays SRD-05VDC -SL-C και στο datasheet βλέπω ότι τραβάνε ~70mA στους 20οC με 70Ω αντίσταση.
    Όμως είναι πάνω σε κύκλωμα με octocupler και transistor οπότε στη μέτρηση που έκανα με το πολύμετρο
    με 6v τραβάει περίπου 2mA και με 4V περίπου 1mA.... Οπότε είμαστε καλά

    Screenshot_7.png05_94.jpg02_122.jpg

    @Fire Doger, σχετικά με τα τις γραμμές στο Analog και το Digital, δεν είναι παράλληλες μεταξύ τους, γιατί οι τρύπες απέχουν 5mm αντί 5.08mm που είναι η αναλογία του 2.54mm που ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα στην πλακέτα.

    Σας ευχαριστώ άπειρα όλους!!!!

    Το board φεύγει για τύπωση!

    Θα επανέλθω δριμύτερος με ερωτήσεις σχετικά με κολλητήρια-παρελκόμενα αύριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για τη συμμαζεμένη δουλειά που έκανες. Φαίνεται να έχεις μεράκι.
    Καλή επιτυχία!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-16, 00:41
  2. Υλοποίηση κυκλώματος συντονσιμού
    By rch in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 20:42
  3. Ερωτηση για CAN Bus υλοποίηση!
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 17:10
  4. Υλοποίηση κώδικα spice
    By xrispa in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 17:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας