Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Μετ/της Απομόνωσης 3KW

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι καν τι καμπύλη έχει η ασφάλεια. Δεν ξέρω αν φαίνεται απ' έξω. Σίγουρα όμως 4A με 16A που έχω, υπάρχει μεγάλη διαφορά. Πάντως σοβαρά φορτία δεν πρόκειται να υπάρχουν επάνω του κατά την στιγμή της σύνδεσης, το πολύ 50 με 100 Watts.

    Ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να τον έχω και να κάνω τις πρώτες δοκιμές. Αυτό όμως που με προβληματίζει, είναι η χαμηλή τιμή του στα 100€ +ΦΠΑ, σε σχέση με την τιμή που μου έδωσε ο Γιατράς στα 170€ +ΦΠΑ. Η αυτοψία θα δείξει...
    Λες; Η 4Α καμπ. C κόβει μαγνητικά στα 20 ... 40Α, η 16Α καμπ. Β κόβει μαγνητικά στα 48 ... 80Α. Ο δικός μου μ/ς είναι 1kVA και ο δικός σου θα είναι 3!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Εγω δεν καταλαβαινω γιατι να τον ανοιγοκλεινεις..Ασφαλισε τον με μια καταλληλη ασφαλεια ,συνδεσε τον με μια πριζα στην οποια επισης θα βαλεις εναν διπολικο ασφαλειοδιακοπτη για πληρη απομονωση και τελος..
    Θα χρησιμποιεις εκεινη την πριζα για τις δοκιμες σου η οποια θα εχει συνεχεια ταση,οπως ολες αλλωστε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Γιώργο γι μένα λες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο γι μένα λες;
    ακόμα δεν σε έχουμε πιάσει σε ατόπημα που θα σου πούμε τη να κάνεις. φυσικά ο Γιώργος απευθύνετε στον Αλέξανδρο (υποθέτω αλλά το θεωρό ποιο πιθανό)

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Σήμερα έγιναν οι πρώτες δοκιμές και δεν έπεσε ευτυχώς καμία ασφάλεια. Τελικά πρόσεξα ότι οι ασφάλειες και στις 3 γραμμές του εργαστηρίου, ήταν μόλις 10A και εγώ είχα πάντα την εντύπωση πως ήταν 16A... Λάθος μου. Όσο για την καμπύλη της ασφάλειας, δεν νομίζω την δεκαετία του 80 (από τότε είναι) να υπήρχαν τέτοιες αναφορές.

    Δυστυχώς όμως υπάρχουν νέα δεδομένα που δεν είχα υπολογίσει. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τόσης μεγάλης ισχύος μετ/τες και είναι φυσιολογικό να έχω απορίες. Πρώτη απορία. Είναι φυσιολογικό να μου τραβάει εν κενό 250 mA και με κατανάλωση στα 35W σύμφωνα με τον μετρητή; Φυσικά το συνημίτονο αν θυμάμαι καλά, ήταν κάπου στο 0,55. Δεύτερη απορία. Μέσα σε 5 ώρες και με ένα λαμπάκι στο δευτερεύον 4W, μέτρησα με τον υπέρυθρο μετρητή 32 βαθμούς κελσίου, με την θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στους 12-13 βαθμούς. Είναι φυσιολογική η θερμοκρασία του; Να σημειώσω ότι οι διαστάσεις του πυρήνα είναι 18X15X10. Επίσης εκτός από αυτόν πήρα και ένα άλλο μετ/τη 1000VA και με δευτερεύον στα 42V, για ένα τροφοδοτικό που ετοιμάζω. Ενώ σε αυτόν τον "μικρό" τα φύλα Ε και Ι είναι ανά ένα, στον μεγάλο είναι ανά 4. Γιατί αυτή η διαφορά κατασκευής μεταξύ τους;

    Οπότε καταλήγω ότι αν τον έχω συνεχώς στο ρεύμα και χωρίς να τροφοδοτεί οτιδήποτε, θα έχω μια καθημερινή κατανάλωση λίγο πάνω από τα 800Wh. Άσκοπη σπατάλη ενέργειας. Οπότε πρέπει να μπει κοντά του ένας μικρός πίνακας με έναν ασφαλειοδιακόπτη και με παροχή 3X2,5 κατ' ευθεία από τον κεντρικό πίνακα και όχι από πρίζα, που απ' ότι είδα (επειδή την άλλαξα γιατί είχε παλαιού τύπου), είχε 1,5άρια καλώδια περασμένα στους τοίχους. Λογικό μιας και η γραμμή ήταν ασφαλισμένη στα 10A. Σκέφτομαι να βάλω ασφάλεια 16A και στην αναχώρηση από τον κεντρικό πίνακα και στην αναχώρηση από τον μετ/τη άλλη μία ή 16A ή 10A. Να τις πάρω σε καμπύλη C;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι οι μ/ς τραβάνε ένα τέτοιο μεγάλο ρεύμα "εκκίνησης", ή να το πούμε "ζεύξης" καλύτερα. Το αν θα πέφτει η ασφάλεια ή όχι δεν το ξέρουμε, και δεν είπες τί καμπύλη είναι η ασφάλεια. Εγώ στο εργαστήριο έχω έναν 1kVA Ε+Ι σε ασφάλεια 4Α καμπύλη C, άλλοτε τη ρίχνει, και άλλοτε όχι (προφανώς ανάλογα πού θα πετύχω το ημίτονο).

    σωστα, αλλα λογο πυρηνα σε ΕΙ δε μου χει τυχει ποτε να ριχνει ασφαλεια ακομα και σε μεγαλα φορτια ενω στους τοροιδεις ειναι γενικα συχνο φαινομενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερη απορία. Μέσα σε 5 ώρες και με ένα λαμπάκι στο δευτερεύον 4W, μέτρησα με τον υπέρυθρο μετρητή 32 βαθμούς κελσίου, με την θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στους 12-13 βαθμούς. Είναι φυσιολογική η θερμοκρασία του;
    Γενικά ναι.Είναι χρησιμοποιημένος; Το πρωτεύον είναι 220 ή 230 βολτ.Δοκίμασε και με φορτίο για μισή ώρα,αν δεν πιάνεται(>60 βαθμών)Προσοχή μερικοί μ/τες απομόνωσης ΔΕΝ έχουν ακριβώς το ίδιο πρωτεύον δευτερεύον (δεν είναι τυχαία η επιλογή πρωτεύον δευτερεύον) αν και δουλεύει μια χαρά φαινομενικά η διαφορά φαίνεται μόνο με πλήρες φορτίο συνεχή χρήση

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-02-17)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έγιναν οι πρώτες δοκιμές και δεν έπεσε ευτυχώς καμία ασφάλεια. Τελικά πρόσεξα ότι οι ασφάλειες και στις 3 γραμμές του εργαστηρίου, ήταν μόλις 10A και εγώ είχα πάντα την εντύπωση πως ήταν 16A... Λάθος μου. Όσο για την καμπύλη της ασφάλειας, δεν νομίζω την δεκαετία του 80 (από τότε είναι) να υπήρχαν τέτοιες αναφορές.

    Δυστυχώς όμως υπάρχουν νέα δεδομένα που δεν είχα υπολογίσει. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τόσης μεγάλης ισχύος μετ/τες και είναι φυσιολογικό να έχω απορίες. Πρώτη απορία. Είναι φυσιολογικό να μου τραβάει εν κενό 250 mA και με κατανάλωση στα 35W σύμφωνα με τον μετρητή; Φυσικά το συνημίτονο αν θυμάμαι καλά, ήταν κάπου στο 0,55. Δεύτερη απορία. Μέσα σε 5 ώρες και με ένα λαμπάκι στο δευτερεύον 4W, μέτρησα με τον υπέρυθρο μετρητή 32 βαθμούς κελσίου, με την θερμοκρασία περιβάλλοντος γύρω στους 12-13 βαθμούς. Είναι φυσιολογική η θερμοκρασία του; Να σημειώσω ότι οι διαστάσεις του πυρήνα είναι 18X15X10. Επίσης εκτός από αυτόν πήρα και ένα άλλο μετ/τη 1000VA και με δευτερεύον στα 42V, για ένα τροφοδοτικό που ετοιμάζω. Ενώ σε αυτόν τον "μικρό" τα φύλα Ε και Ι είναι ανά ένα, στον μεγάλο είναι ανά 4. Γιατί αυτή η διαφορά κατασκευής μεταξύ τους;

    Οπότε καταλήγω ότι αν τον έχω συνεχώς στο ρεύμα και χωρίς να τροφοδοτεί οτιδήποτε, θα έχω μια καθημερινή κατανάλωση λίγο πάνω από τα 800Wh. Άσκοπη σπατάλη ενέργειας. Οπότε πρέπει να μπει κοντά του ένας μικρός πίνακας με έναν ασφαλειοδιακόπτη και με παροχή 3X2,5 κατ' ευθεία από τον κεντρικό πίνακα και όχι από πρίζα, που απ' ότι είδα (επειδή την άλλαξα γιατί είχε παλαιού τύπου), είχε 1,5άρια καλώδια περασμένα στους τοίχους. Λογικό μιας και η γραμμή ήταν ασφαλισμένη στα 10A. Σκέφτομαι να βάλω ασφάλεια 16A και στην αναχώρηση από τον κεντρικό πίνακα και στην αναχώρηση από τον μετ/τη άλλη μία ή 16A ή 10A. Να τις πάρω σε καμπύλη C;
    Στο πα και πριν. Η καταναλωση εξαρταται απο το φορτιο στο δευτερευον. Βαλτου φορτιο βαρβατο και θα δεις για ποτε θα πεσει η ασφαλεια. Με 40watt που του εβαλες ουτε τον γαργαλησες. Η θερμοκρασια ειναι πολυ καλη, φυσιολογικο ειναι να ζεσταινεται λιγο ακομα και κενο φορτιο. Μετα τους 80 βαθμους να ανησυχεις αλλα για τοση θερμοκρασια θελεις πολυ μεγαλο φορτιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πα και πριν. Η καταναλωση εξαρταται απο το φορτιο στο δευτερευον. Βαλτου φορτιο βαρβατο και θα δεις για ποτε θα πεσει η ασφαλεια. Με 40watt που του εβαλες ουτε τον γαργαλησες. Η θερμοκρασια ειναι πολυ καλη, φυσιολογικο ειναι να ζεσταινεται λιγο ακομα και κενο φορτιο. Μετα τους 80 βαθμους να ανησυχεις αλλα για τοση θερμοκρασια θελεις πολυ μεγαλο φορτιο.
    δεν εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλανε εδω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-02-17)

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλανε εδω...
    Εχω καταλαβει πολυ καλα τις αποριες του αρχικου ποστ. Τα υπολοιπα ειναι πολυ βαρια μαθηματικα για μενα. Αλλα το αποτελεσμα του "τεστ" που εκανε ο φιλος ηταν οπως ακριβως τα ειχα προβλεψει.
    Οποτε τοση αναλυση ποιον βοηθαει τη στιγμη που το προφανες ειναι πως ενας μετασχηματιστης απο μονος του δεν ειναι ενεργοβορο εξαρτημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστής απομόνωσης
    By nikonk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-20, 15:41
  2. 4HP-3KW-13A-220250V- DRIVE-INVERTER-VFD
    By DLS 33 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 19:34
  3. Μετασχηματιστής απομόνωσης
    By xarhsOM in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 19:25
  4. AM 3KW GENERATOR
    By zerc in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-12, 23:49
  5. Μετ/της 220-220v 2000w
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 15:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας