Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Μετ/της Απομόνωσης 3KW

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Question Μετ/της Απομόνωσης 3KW

    Έχω παραγγείλει και περιμένω έναν μετ/τη απομόνωσης για το εργαστήριο, στα 3KW. Θα υπάρξει θέμα με την τροφοδοσία του από γραμμή ελεγχόμενη από 16A ασφαλειοδιακόπτη; Κάπου διάβαζα ότι στους μεγάλους μετ/τες που είναι πάνω από 500 με 600W, υπάρχει ένα αρκετά ισχυρό ρεύμα κατά την σύνδεσή τους στο δίκτυο. Για αυτό το λόγο, θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστώ ένα inrush current limiter παράλληλα με μια μεγάλης αντίσταση ισχύος.

    Μια παρόμοια εμπειρία είχα πριν από 20 χρόνια και βάλε, με έναν ενισχυτή για το sub, που του είχα βάλει έναν τοροΐδη μετ/τη στα 600W. Στις αρχικές δοκιμές δεν προλάβαινα να του αλλάζω ασφάλειες. Ακόμα και αργίας τήξης των 6A, μία στις δύο φορές που ξεκινούσε, μου την έκαιγε. Τότε πίστευα ότι αυτό συνέβαινε εξαιτίας των μεγάλων ηλεκτρολυτικών που είχα στο δευτερεύων, στα 132.000μF. Τότε το έλυσα το πρόβλημα με τον γνωστό τρόπο της αντίστασης και με ένα χρονικό κύκλωμα των 3 δευτερολέπτων, να βραχυκυκλώνει την αντίσταση ισχύος. Φυσικά από τότε και μέχρι σήμερα, ο ενισχυτής αυτός δεν ξαναέκαψε ασφάλεια.

    Τελειώνοντας να αναφέρω πως ένα variac 3KVA που έχω συνδεμένο επάνω στην ίδια γραμμή ισχύος, δεν μου έχει ρίξει ποτέ τον ασφαλειοδιακόπτη. Το μόνο που παρουσίαζε κάποιες φορές, όταν ακόμα είχα λάμπες φθορισμού, ήταν στιγμιαία να πέφτει ελαφρά η ένταση του φωτισμού. Φυσικά στο μέλλον το variac θα συνδεθεί πάνω στον μετ/τη απομόνωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Οι κλασικοι μετ/στες ΕΙ δεν εχουν αυτο το προβλημα
    Οι τοροειδης στην εκκινηση τραβαν ως και 10φορες το ονομαστικο τους
    Το βαριακ επισης συμπεριφερεται εν μερει ως τοροειδης, το σωζει η σχετικα μικρη αυτεπαγωγη του

    2 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Οπότε η γνώμη σου είναι, τον δοκιμάζω και βλέπουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Εγω συνηθως σε μεγαλους τοροειδεις βαζω μια αντισταση με ενα timer στα 2 δευτερολεπτα, αλλα στον απομονωσης που εχω (ιδιο με τον δικο σου, 3kw σε κλασικο πυρηνα) δεν εχω τετοιο θεμα

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    spirakos +++ Πράγματι η υστέρηση του σιδηροπυρήνα περιορίζει το αρχικό ρευμα. Οι τοροειδείς όμως με τον φερίτη θέλουν να "φορτιστούν" ακαριαία

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Ο μετασχηματιστης απο μονος του δεν τραβαει ρευμα εκκινησης. Τα φορτια εξαρτωνται απο τι φορτιο υπαρχει στο δευτερευον. Αν ο μετασχηματιστης ειναι 5kw και τον βαλεις στην πριζα μονο του δεν θα τραβηξει 5kw.... Θα τραβηξει καποια mA. Αν το φορτιο ειναι 3kW θα τραβηξει 3kw. Τοσο απλα.
    Αν απο μονος του χωρις φορτιο πεταει ασφαλειες τοτε υπαρχει προβλημα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Ψαξε λιγο τις φρασεις ''μαγνητικη ροη και πυκνοτητα αυτης'' και θα σου λυθουν οι αποριες γιατι εχεις αδικο. Εναλλακτικα βρες ''magnetic flux'' density
    Και αν βαριεσαι να διαβαζεις για να μαθεις, τοτε απλα δοκιμασε.
    Δοκιμασε 2 πυρηνες ιδιας ισχυος (ΕΙ και τορο) και απλα βαλε ενα αμπερομετρο στο πρωτευον
    Σε λιγοτερο απο 2 δευτερα θα αλλαξεις αποψη

    ΥΓ. Εχεις αναρωτηθει γιατι οι τορο ειναι μικροτεροι σε μεγεθος/ογκο/βαρος απο τους αντιστοιχους ΕΙ?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μετασχηματιστης απο μονος του δεν τραβαει ρευμα εκκινησης. Τα φορτια εξαρτωνται απο τι φορτιο υπαρχει στο δευτερευον. Αν ο μετασχηματιστης ειναι 5kw και τον βαλεις στην πριζα μονο του δεν θα τραβηξει 5kw.... Θα τραβηξει καποια mA. Αν το φορτιο ειναι 3kW θα τραβηξει 3kw. Τοσο απλα.
    Αν απο μονος του χωρις φορτιο πεταει ασφαλειες τοτε υπαρχει προβλημα.
    ολοι οι μετασχηματιστες εχουν ενα αποτομο ρευμα εκκινησης, στους κλασσικους μαλλον δε πολυφαινεται αλλα στους τοροειδεις ειναι τεραστιο ειτε εχει φορτιο ειτε οχι

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Όλοι οι μ/ς τραβάνε ένα τέτοιο μεγάλο ρεύμα "εκκίνησης", ή να το πούμε "ζεύξης" καλύτερα. Το αν θα πέφτει η ασφάλεια ή όχι δεν το ξέρουμε, και δεν είπες τί καμπύλη είναι η ασφάλεια. Εγώ στο εργαστήριο έχω έναν 1kVA Ε+Ι σε ασφάλεια 4Α καμπύλη C, άλλοτε τη ρίχνει, και άλλοτε όχι (προφανώς ανάλογα πού θα πετύχω το ημίτονο).

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι καν τι καμπύλη έχει η ασφάλεια. Δεν ξέρω αν φαίνεται απ' έξω. Σίγουρα όμως 4A με 16A που έχω, υπάρχει μεγάλη διαφορά. Πάντως σοβαρά φορτία δεν πρόκειται να υπάρχουν επάνω του κατά την στιγμή της σύνδεσης, το πολύ 50 με 100 Watts.

    Ελπίζω μέχρι την Δευτέρα να τον έχω και να κάνω τις πρώτες δοκιμές. Αυτό όμως που με προβληματίζει, είναι η χαμηλή τιμή του στα 100€ +ΦΠΑ, σε σχέση με την τιμή που μου έδωσε ο Γιατράς στα 170€ +ΦΠΑ. Η αυτοψία θα δείξει...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστής απομόνωσης
    By nikonk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-20, 15:41
  2. 4HP-3KW-13A-220250V- DRIVE-INVERTER-VFD
    By DLS 33 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 19:34
  3. Μετασχηματιστής απομόνωσης
    By xarhsOM in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 19:25
  4. AM 3KW GENERATOR
    By zerc in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-12, 23:49
  5. Μετ/της 220-220v 2000w
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 15:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας