Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Μετ/της Απομόνωσης 3KW

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακόμα δεν σε έχουμε πιάσει σε ατόπημα που θα σου πούμε τη να κάνεις. φυσικά ο Γιώργος απευθύνετε στον Αλέξανδρο (υποθέτω αλλά το θεωρό ποιο πιθανό)

    Ετσι ακριβως..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αλεξανδρε το συνημιτονο του Μ/Σ ειναι 0.55 σε πληρες φορτιο..σε κενο που το μετρησες ειναι πολυ λιγοτερο δεν ξερω ποσο αλλα πιστευω λιγοτερο απο το μισο.
    Ετσι η πραγματικη ισχυς που χανεις ειναι πολυ λιγοτερο απο αυτη που υπολογισες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-02-17)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καταλαβει πολυ καλα τις αποριες του αρχικου ποστ. Τα υπολοιπα ειναι πολυ βαρια μαθηματικα για μενα. Αλλα το αποτελεσμα του "τεστ" που εκανε ο φιλος ηταν οπως ακριβως τα ειχα προβλεψει.
    Οποτε τοση αναλυση ποιον βοηθαει τη στιγμη που το προφανες ειναι πως ενας μετασχηματιστης απο μονος του δεν ειναι ενεργοβορο εξαρτημα;
    Η αρχικη απορια ηταν:
    Κάπου διάβαζα ότι στους μεγάλους μετ/τες που είναι πάνω από 500 με 600W, υπάρχει ένα αρκετά ισχυρό ρεύμα κατά την σύνδεσή τους στο δίκτυο. Για αυτό το λόγο, θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστώ ένα inrush current limiter παράλληλα με μια μεγάλης αντίσταση ισχύος.
    οπότε εσύ λέγοντας ότι ο "ενας μετασχηματιστης απο μονος του δεν ειναι ενεργοβορο εξάρτημα" μας δείχνει οτι δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα ρωτάει ο φίλος μας... μην επιμένεις άλλο... όλοι ξέρουμε ότι ένας μετασχηματιστής στο κενό ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ "φορτιστεί μαγνητικά" (το λέω με λόγια απλά για το καταλάβεις) δεν τραβάει "καθόλου" ρεύμα.... δεν μας νοιάζει όμως αυτό.. το θέμα μας είναι ΤΙ ΠΟΣΟ ΡΕΥΜΑ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΑΚΑΡΙΑΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ "ΦΟΡΤΙΣΤΕΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ"...

    παράδειγμα που ίσως σου έχει τύχει, ηλεκτροκόλληση από τις παλίες με τον μετασχηματιστή, οταν πας να την βάλεις στην πρίζα (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΒΡΑΧΗΚΥΚΛΩΜΕΝΗ) ρίχνει το θερμικό οταν ομως το κρατήσει μετα απο 2-3 προσπάθειες μπορει να κολλήσεις κανονικά χωρις να πέφτει..

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (06-02-17), FILMAN (07-02-17)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά ναι.Είναι χρησιμοποιημένος; Το πρωτεύον είναι 220 ή 230 βολτ.Δοκίμασε και με φορτίο για μισή ώρα,αν δεν πιάνεται(>60 βαθμών)Προσοχή μερικοί μ/τες απομόνωσης ΔΕΝ έχουν ακριβώς το ίδιο πρωτεύον δευτερεύον (δεν είναι τυχαία η επιλογή πρωτεύον δευτερεύον) αν και δουλεύει μια χαρά φαινομενικά η διαφορά φαίνεται μόνο με πλήρες φορτίο συνεχή χρήση
    Όχι, είναι καινούργιοι και οι δύο και έχουν σημείωση το ποια έναι η είσοδος των 230V. Αν θυμάμαι καλά από την εποχή που έφτιαχνα αυτοσχέδιους μετ/τες μεγάλης τάσης, το σύρμα στο πρωτεύον είναι πάντα ένα 10 με 20% υπολογισμένο για μεγαλύτερο ρεύμα από το δευτερεύον, λόγω των απωλειών στον ίδιο τον μετ/τη. Όσο για φορτίο, μέχρι στιγμής του έχω βάλει μια ηλεκτρική σκούπα 1600W για μισή ώρα, χωρίς αισθητή διαφορά θερμοκρασίας από την idle κατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πα και πριν. Η καταναλωση εξαρταται απο το φορτιο στο δευτερευον. Βαλτου φορτιο βαρβατο και θα δεις για ποτε θα πεσει η ασφαλεια. Με 40watt που του εβαλες ουτε τον γαργαλησες. Η θερμοκρασια ειναι πολυ καλη, φυσιολογικο ειναι να ζεσταινεται λιγο ακομα και κενο φορτιο. Μετα τους 80 βαθμους να ανησυχεις αλλα για τοση θερμοκρασια θελεις πολυ μεγαλο φορτιο.
    Δεν ήταν καν 40 Watt αλλά μόλις 4 Watt.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω καταλαβει πολυ καλα τις αποριες του αρχικου ποστ. Τα υπολοιπα ειναι πολυ βαρια μαθηματικα για μενα. Αλλα το αποτελεσμα του "τεστ" που εκανε ο φιλος ηταν οπως ακριβως τα ειχα προβλεψει.
    Οποτε τοση αναλυση ποιον βοηθαει τη στιγμη που το προφανες ειναι πως ενας μετασχηματιστης απο μονος του δεν ειναι ενεργοβορο εξαρτημα;
    Και βέβαια είναι ενεργοβόρο εξάρτημα, όταν θέλει μόνο για πάρτη του και χωρίς να κάνει κάτι, 24 με 25 KWh το μήνα. Γι' αυτό και θα δουλεύει μόνο όσο είμαι στο εργαστήριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλεξανδρε το συνημιτονο του Μ/Σ ειναι 0.55 σε πληρες φορτιο..σε κενο που το μετρησες ειναι πολυ λιγοτερο δεν ξερω ποσο αλλα πιστευω λιγοτερο απο το μισο.
    Ετσι η πραγματικη ισχυς που χανεις ειναι πολυ λιγοτερο απο αυτη που υπολογισες.
    Μα αν υπολόγιζα την ολική ισχύ δηλαδή σε V x A, θα την εύρισκα στα 55 VA και όχι στα 35. Τις μετρήσεις τις πήρα από μετρητή κατανάλωσης. Το περίεργο είναι ότι στον 1000άρη το ρεύμα ήταν περισσότερο, αν θυμάμαι καλά κάπου στα 275mA, αλλά επειδή το συνημίτονο ήταν μικρότερο κάτω από το 0,50, μου έβγαζε κατανάλωση σε Watts κάπου στα 27.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και οι παλιές ασφάλειες είχαν καμπύλες (L, G, U)... Αν έχεις τις κλασικές SIEMENS τότε έχεις πιθανότατα καμπύλη L... Ο σκοπός δεν είναι να βάλουμε μια τεράστια ασφάλεια για να μην πέφτει, διότι αν είναι έτσι δεν βάζουμε και καθόλου ασφάλεια... Ο σκοπός είναι να μπει μια ασφάλεια που μόλις να μην πέφτει όταν όλα πάνε καλά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Αλεξανδρε δεν καταλαβες τι εγραψα:Δεν ειπα οτι δεν εβαλες στον υπολογισμο σου το συνημιτονο αλλα οτι εβαλες λαθος.
    Αυτο που γραφει επανω ειναι για πληρες φορτιο,ενω εσυ εχεις μηδενικο φορτιο(εκτος των απωλειων σιδηρου και χαλκου του Μ/Σ που ειναι μικρες),οποτε τελικα το cosφ ειναι πολυ μικροτερο,αρα και η χαμενη ισχυ..

    Επισης αν δεν κανω λαθος(δεν ειμαι σιγουρος) οι οικιακοι μετρητες καταναλωσης δεν μετρανε καθολου το cosφ απλως σου δειχνουν ταση x ενταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι παλιές ασφάλειες είχαν καμπύλες (L, G, U)... Αν έχεις τις κλασικές SIEMENS τότε έχεις πιθανότατα καμπύλη L... Ο σκοπός δεν είναι να βάλουμε μια τεράστια ασφάλεια για να μην πέφτει, διότι αν είναι έτσι δεν βάζουμε και καθόλου ασφάλεια... Ο σκοπός είναι να μπει μια ασφάλεια που μόλις να μην πέφτει όταν όλα πάνε καλά...
    Οι παλιές ασφάλειες που έχει ο πίνακάς μου είναι στην κυριολεξία no-name. Δεν υπάρχει κανένα διακριτικό στοιχείο επάνω τους παρά μόνο ότι είναι 10A. Οι ασφάλειες που έβαλα δεν νομίζω ότι είναι τεράστιες. Στην είσοδο του μετ/τη 16A και στην έξοδο 10A. Δεν μου άρεσε να έχω και τις δύο ίδιες. Διαλέγω πάντα καμπύλη C, γιατί παλιότερα είχα θέματα στο σπίτι με τις B, πχ όταν ξεκινούσα έναν τροχό να πέφτει η ασφάλεια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλεξανδρε δεν καταλαβες τι εγραψα:Δεν ειπα οτι δεν εβαλες στον υπολογισμο σου το συνημιτονο αλλα οτι εβαλες λαθος.
    Αυτο που γραφει επανω ειναι για πληρες φορτιο,ενω εσυ εχεις μηδενικο φορτιο(εκτος των απωλειων σιδηρου και χαλκου του Μ/Σ που ειναι μικρες),οποτε τελικα το cosφ ειναι πολυ μικροτερο,αρα και η χαμενη ισχυ..

    Επισης αν δεν κανω λαθος(δεν ειμαι σιγουρος) οι οικιακοι μετρητες καταναλωσης δεν μετρανε καθολου το cosφ απλως σου δειχνουν ταση x ενταση.
    Αν ήταν μικρές οι απώλειες δεν θα ανέβαζε εν κενό 20 βαθμούς επάνω ο πυρήνας. Ίσως αν είχε ποιοτικότερο σιδηροπυρήνα να είχε και λιγότερες απώλειες. Όσο για τον μετρητή, όταν σου μετράει και το συνημίτονο, τότε η ισχύς που σου δείχνει είναι (V * A * το συνημίτονο), οπότε πράγματι βλέπεις την ωφέλιμη ισχύ κατανάλωσης. Για να τον εμπιστεύομαι σημαίνει πως έχει περάσει με επιτυχία από όλα τα test που του έχω κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαλέγω πάντα καμπύλη C, γιατί παλιότερα είχα θέματα στο σπίτι με τις B, πχ όταν ξεκινούσα έναν τροχό να πέφτει η ασφάλεια.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι οι C είναι οι καταλληλότερες και για φορτία που δεν έχουν μεγάλα ρεύματα ζεύξης / εκκίνησης. Άποψή μου είναι: "Βάλε παντού Β εκτός από εκεί που σου πέφτουν στις - φυσιολογικές - εκκινήσεις"...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστής απομόνωσης
    By nikonk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-20, 15:41
  2. 4HP-3KW-13A-220250V- DRIVE-INVERTER-VFD
    By DLS 33 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 19:34
  3. Μετασχηματιστής απομόνωσης
    By xarhsOM in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 19:25
  4. AM 3KW GENERATOR
    By zerc in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-12, 23:49
  5. Μετ/της 220-220v 2000w
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 15:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας