Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: ανιχνευτής μονοξειδίου (καπνού, αερίου, κλπ)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    http://m.ebay.co.uk/itm/2-x-AICO-Ei1...631?nav=SEARCH. Αυτά γιά τόν καπνό , τοποθετούνται σέ διαδρόμους καί υπνοδωμάτια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    http://m.ebay.co.uk/itm/AICO-Ei262-M...746?nav=SEARCH. Αυτά γιά μονοξείδιο του άνθρακα. Καί αέριο.Τοποθετούνται όπου υπάρχει τζάκι ή καυστήρες. Εάν τοποθετούνται περισσότερα από ένα θά πρέπει νά κάνουν (link) μεταξύ τους , είναι (battery Maine) τροφοδοτούνται μέ 230v καί έχουν 9ν μπαταρία γιά (back up) . Υπάρχουν και μέ (radio link) πού επικοινωνούν μεταξύ τους ασύρματα , τά (carbon monoxide) μπορούν νά τοποθετηθούν οριζόντια στό ταβάνι ή καί κάθετα στό τοίχο καί σε απόσταση τό λιγότερο 300cm από οποιοδήποτε οπτικό εμπόδιο , τής φωτιάς καί τού καπνού μόνο οριζόντια στό ταβάνι καί πάλι 300cm τό λιγότερο από οποιοδήποτε οπτικό εμπόδιο , έχουν (test button) πατώντας το ηχούν όλοι παρέα εφόσον έχουν συνδεθεί αναμεταξύ τους είτε ενσύρματα είτε ασύρματα . Σύμφωνα μέ τούς κανονισμούς (εδώ στήν Αγγλία) οι απλοί θά πρέπει νά αλλαχτούν κάθε 3 χρόνια , αυτοί πού είναι μέ μπαταρία λιθίου σέ περισσότερα , αλλά σχεδόν όλοι πού έχουμε τοποθετήσει καί μετά απο 6 χρόνια λειτουργίας λειτουργούν άψογα (τούς κάνουμε τέστ κάθε χρόνο) Επίσης όταν εξασθενεί ή μπαταρία σού δίνει ηχητική προειδοποίηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alpha uk : 02-02-17 στις 00:36

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις/προτάσεις σας.
    Για αρχή να πω ότι σε αυτή τη φάση δεν θα με ενδιέφερε κάποια κατασκευή (πχ arduino) λόγω χρόνου, αλλά μια έτοιμη λύση.
    Επίσης το ενδιαφέρον μου είναι αναφορικά με το μονοξείδιο. Για καπνό και αέριο, όπως ανέφερα, δεν θα με χαλούσε αλλά δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα.
    Επίσης, λόγω της απουσίας στο σπίτι συναγερμού/πυρασφάλειας, δεν με ενδιαφέρει κάτι το οποίο θα έχει δυνατότητα διασύνδεσης και προσανατολίζομαι σε αυτόνομο ανιχνευτή.
    Έχω ήδη κάνει το ψαξιμάτάκι μου (googlάρισμα επί το ελληνικότερο ) και έχω δει και προτάσεις (ebay, κλπ). Απλά επειδή δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις στον τομέα για να διαχωρήσω ένα καλό από ένα μάπα (η τιμή είναι μία ένδειξη αλλά δεν τη λες και επιστημονική αξιολόγηση) θα ήθελα κάποιον να προτείνει κάτι δοκιμασμένο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://m.ebay.co.uk/itm/AICO-Ei262-M...746?nav=SEARCH. Αυτά γιά μονοξείδιο του άνθρακα. Καί αέριο.Τοποθετούνται όπου υπάρχει τζάκι ή καυστήρες. Εάν τοποθετούνται περισσότερα από ένα θά πρέπει νά κάνουν (link) μεταξύ τους , είναι (battery Maine) τροφοδοτούνται μέ 230v καί έχουν 9ν μπαταρία γιά (back up) . Υπάρχουν και μέ (radio link) πού επικοινωνούν μεταξύ τους ασύρματα , τά (carbon monoxide) μπορούν νά τοποθετηθούν οριζόντια στό ταβάνι ή καί κάθετα στό τοίχο καί σε απόσταση τό λιγότερο 300cm από οποιοδήποτε οπτικό εμπόδιο , τής φωτιάς καί τού καπνού μόνο οριζόντια στό ταβάνι καί πάλι 300cm τό λιγότερο από οποιοδήποτε οπτικό εμπόδιο , έχουν (test button) πατώντας το ηχούν όλοι παρέα εφόσον έχουν συνδεθεί αναμεταξύ τους είτε ενσύρματα είτε ασύρματα . Σύμφωνα μέ τούς κανονισμούς (εδώ στήν Αγγλία) οι απλοί θά πρέπει νά αλλαχτούν κάθε 3 χρόνια , αυτοί πού είναι μέ μπαταρία λιθίου σέ περισσότερα , αλλά σχεδόν όλοι πού έχουμε τοποθετήσει καί μετά απο 6 χρόνια λειτουργίας λειτουργούν άψογα (τούς κάνουμε τέστ κάθε χρόνο) Επίσης όταν εξασθενεί ή μπαταρία σού δίνει ηχητική προειδοποίηση
    Επειδή κι εγώ ξέρω (έχω διαβάσει) ότι ανάλογα με το είδος θέλουν ΑΛΛΑΓΗ κάθε 2-5 χρόνια λόγω "παρακμής" του αισθητήρα, τι ακριβώς εννοείς όταν λες τους "κάνουμε τεστ"; Με το κουμπάκι που έχει πάνω;
    Γιατί απ' όσο ξέρω αυτό τεστάρει μπαταρία και ηλεκτρονικό κύκλωμα.
    Ή υπάρχει κάποιος τρόπος/διαδικασία τεσταρίσματος του αισθητήρα και του κατά πόσο είναι ακόμα λειτουργικός και διατηρεί την ευαισθησία του;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή κι εγώ ξέρω (έχω διαβάσει) ότι ανάλογα με το είδος θέλουν ΑΛΛΑΓΗ κάθε 2-5 χρόνια λόγω "παρακμής" του αισθητήρα, τι ακριβώς εννοείς όταν λες τους "κάνουμε τεστ"; Με το κουμπάκι που έχει πάνω;
    Γιατί απ' όσο ξέρω αυτό τεστάρει μπαταρία και ηλεκτρονικό κύκλωμα.
    Ή υπάρχει κάποιος τρόπος/διαδικασία τεσταρίσματος του αισθητήρα και του κατά πόσο είναι ακόμα λειτουργικός και διατηρεί την ευαισθησία του;
    Όχι τό τέστ μέ τό κουμπάκι είναι όταν έχεις περισσότερους από έναν (περισσότερο για νά ελέγχεις εάν ηχούν όλοι παρέα) καί βέβαια γιά νά ελενχεις εάν ο σενσορας έχει ήχο όταν είναι μόνο ένας , αυτό γίνεται καί από εσάς κάθε εξάμηνο , εμείς (σάν ηλεκτρολόγοι) έχουμε τά ανάλογα σπρέι (σπρέι καπνού καί αερίου καί πιστολάκι ζεστού αέρα ) καί κάνουμε τό τέστ μία φορά το χρόνο (από τό 2001 είναι νόμος στο UK όλα τά σπίτια νά έχουν τό λιγότερο ένα αισθητήρα φωτιά στήν κουζίνα καί δύο αισθητήρες καπνού στούς διαδρόμους καθώς καί μονοξείδιο του άνθρακα όπου είναι απαραίτητο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι τό τέστ μέ τό κουμπάκι είναι όταν έχεις περισσότερους από έναν (περισσότερο για νά ελέγχεις εάν ηχούν όλοι παρέα) καί βέβαια γιά νά ελενχεις εάν ο σενσορας έχει ήχο όταν είναι μόνο ένας , αυτό γίνεται καί από εσάς κάθε εξάμηνο , εμείς (σάν ηλεκτρολόγοι) έχουμε τά ανάλογα σπρέι (σπρέι καπνού καί αερίου καί πιστολάκι ζεστού αέρα ) καί κάνουμε τό τέστ μία φορά το χρόνο (από τό 2001 είναι νόμος στο UK όλα τά σπίτια νά έχουν τό λιγότερο ένα αισθητήρα φωτιά στήν κουζίνα καί δύο αισθητήρες καπνού στούς διαδρόμους καθώς καί μονοξείδιο του άνθρακα όπου είναι απαραίτητο
    Και εδώ κάτι ανάλογο γίνεται.απλά για λόγω κόστους αντι για σπρέι φυσάμε με δύναμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ κάτι ανάλογο γίνεται.απλά για λόγω κόστους αντι για σπρέι φυσάμε με δύναμη.
    και γιαυτό δεν κόψαμε το κάπνισμα για να φυσάμε και καπνό....

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιαυτό δεν κόψαμε το κάπνισμα για να φυσάμε και καπνό....
    Δεν εννοούσα απο το στόμα φύσημα.
    Χαχαχαχα.είπαμε αέρια.

    Υγ.καλύτερη χρήση αισθητήρα διοξείδιο του άνθρακα.Είναι το πρωτο στάδιο παραγωγής επικίνδυνων αερίων(δεν βλέπω να το σχολίασε κανείς, ανάποδα το θυμάμαι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εννοούσα απο το στόμα φύσημα.
    Χαχαχαχα.είπαμε αέρια.

    Υγ.καλύτερη χρήση αισθητήρα διοξείδιο του άνθρακα.Είναι το πρωτο στάδιο παραγωγής επικίνδυνων αερίων(δεν βλέπω να το σχολίασε κανείς, ανάποδα το θυμάμαι
    χαχαχα δεν πρόσεξα πως το εννοείς. πάντως για καπνού κάπου βρήκα (αλλά δεν θυμάμαι που) και έχω ένα σαν τηλεκτροτρολ με λειζερ που δοκιμάζεις τους ανιχνευτές καπνού. αν το βρω που το έχω καταχωνιάσει θα το βγάλω μια φωτογραφία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (12-02-17)

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    haris_216 αν έχεις μαγκάλι (δεν ξέρω που αλλού βρήκες CO) , και να σφυρίζει ο ανιχνευτής, δεν θα πάρεις χαμπάρι. Οι συγγενείς σου θα καταλάβουν κατόπιν τι έγινε.
    - Μερικά πράγματα ζωτικής σημασίας τα αγοράζουμε , δεν τα φτιάχνουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανιχνευτής καπνού
    By paulk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-16, 12:44
  2. Ανιχνευτής καπνού
    By paulk in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 19:11
  3. Ανιχνευτης καπνού
    By apogonos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 01:16
  4. ανιχνευτής AC-DC
    By babilis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-13, 14:42
  5. ΚΙΝΗΤΑ-ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΚΟΡΙΩΝ ΚΛΠ
    By lila in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 23:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας