Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: αναζήτηση λάμπας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή αναζήτηση λάμπας

    Σε σποτιέρα στο σπίτι υπάρχουν τρία σπότ, 220V/50W έκαστο.
    Τελευταία έχω αρκετό πρόβλημα στο να βρίσκω αυτές τις λάμπες (έχουν καταργηθεί απ' ότι μου λένε) και μου έχει προταθεί η αντικατάστασή τους είτε με 12βολτες είτε με led.
    Αν και δεν έχω πρόβλημα να...εκσυγχρονιστώ (αν και με ενοχλεί η επιβολή) το βασικό μου θέμα είναι το αισθητικό. Πιο συγκεκριμένα επειδή η σποτιέρα είναι ουσιαστικά ένα "ράφι" ψηλά το οποίο όμως είναι ελεύθερο από πάνω, τα κλασσικά σποτάκια των 220V δίνουν πέραν του φωτισμού προς τα κάτω και ένα ατμοσφαιρικό φωτισμό προς τα πάνω αρκετά όμορφο. Αντίθετα φαντάζομαι ότι τα led (δεν έχω δοκιμάσει) λόγω της γνωστής κατευθυντικότητάς τους θα φωτίζουν μόνο προς τα κάτω αφήνοντας το ταβάνι σκοτεινό.
    Αναρωτιέμαι λοιπόν αν ξέρει κανείς κάπου να έχουν μείνει ακόμα τέτοια παλιά σποτάκια, μπας και πάω και...στοκάρω καμιά 10ρια να "βγάλουμε" μερικά χρόνια

    (υγ αν και σε πρόσφατο ταξίδι μου σε βαλκανικές χώρες έψαξα να τα βρω, αφού κατά καιρούς βρίσκω πράγματα που έχουν καταργηθεί στην ΕΕ, δυστυχώς δεν βρήκα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Τί είναι, GU10, G5.3, κ.λ.π.;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν όπως λέει ο Φίλιππος είναι GU10 δηλαδή το ντουί είναι τήπου σταρτερ πχ



    τότε υπάρχουν πολλά ακόμα και δεν είναι δύσκολες.

    αν είναι G5.3 δηλαδή αυτό που έχουν τα 12βολτα πχ


    τότε απλά αλλάζεις το ντουί και βάζεις για GU10. δεν αλλάζει τίποτα στην λάμπα ή στο σποτ.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (02-02-17), haris_216 (03-02-17)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777


    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    haris_216 (03-02-17)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και ενημερωτικές απαντήσεις.
    Ζητώ συγνώμη για την παράλειψή μου που, ενώ έγραψα όλο αυτό το σεντόνι, δεν ανέφερα τύπο!!!
    Είναι G5.3
    Απ' ότι βλέπω από το link του Βασίλη, υπάρχουν σε αρκετά σημεία. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος και δεν έβρισκα

    Αναφορικά με την πρόταση αλλαγής ντουί σε GU10, οι λάμπες κατ' τα άλλα είναι ίδιες; Δηλαδή ο φωτισμός κάτω αλλά και πάνω θα είναι ίδιος; Και ακόμα, υπάρχει κάποια διαφορά ως προς την (μελλοντική) διαθεσιμότητα ή την αντοχή; Δηλαδή οι G5.3 είναι προς απόσυρση και οι GU10 μένουν προς το παρόν ή είναι στην ίδια φάση;

    Και μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση. Υπάρχει κάποιος λόγος που οι συγκεκριμένες που έχω (G5.3) όταν καίγονται τις περισσότερες (όχι όλες) φορές το κάνουν με εντυπωσιακό τρόπο (σπάσιμο λάμπας, σπάσιμο μπροστινού κρυστάλλου, κρότο και ρίξιμο ασφάλειας);

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Αλλαξε τα ντουι σε gu10.
    Γενικα ποτε δεν καταλαβα γιατι βγηκε το gu5.3 στα 220v.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον katmadas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (02-02-17), haris_216 (03-02-17)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και ενημερωτικές απαντήσεις.
    Ζητώ συγνώμη για την παράλειψή μου που, ενώ έγραψα όλο αυτό το σεντόνι, δεν ανέφερα τύπο!!!
    Είναι G5.3
    Απ' ότι βλέπω από το link του Βασίλη, υπάρχουν σε αρκετά σημεία. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος και δεν έβρισκα

    Αναφορικά με την πρόταση αλλαγής ντουί σε GU10, οι λάμπες κατ' τα άλλα είναι ίδιες; Δηλαδή ο φωτισμός κάτω αλλά και πάνω θα είναι ίδιος; Και ακόμα, υπάρχει κάποια διαφορά ως προς την (μελλοντική) διαθεσιμότητα ή την αντοχή; Δηλαδή οι G5.3 είναι προς απόσυρση και οι GU10 μένουν προς το παρόν ή είναι στην ίδια φάση;

    Και μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση. Υπάρχει κάποιος λόγος που οι συγκεκριμένες που έχω (G5.3) όταν καίγονται τις περισσότερες (όχι όλες) φορές το κάνουν με εντυπωσιακό τρόπο (σπάσιμο λάμπας, σπάσιμο μπροστινού κρυστάλλου, κρότο και ρίξιμο ασφάλειας);
    Η αλήθεια είναι ότι GU10 βρίσκεις πολύ πιο εύκολα από ότι G5.3 (στα 230V) και μάλλον θα τις βρίσκεις εύκολα για πολύ καιρό ακόμα...
    G5.3 στα 230V δεν ξέρω αν βγήκαν ποτέ από κάποια μεγάλη εταιρία λαμπτήρων (π.χ. OSRAM, PHILIPS, SYLVANIA, κ.λ.π.)
    Προφανώς το ντουί αυτό δεν είναι και ό,τι πιο ασφαλές για χρήση στα 230V
    Οπότε μπορείς να αλλάξεις τα ντουί σε GU10 και να βάζεις τις αντίστοιχες λάμπες (θα μπαίνουν στο σποτ που ήδη έχεις), και θα φωτίζουν το ίδιο αν διαλέξεις λάμπες που έχουν την ίδια ισχύ και την ίδια διασπορά σε μοίρες.
    Μπαμ κάνουν πολλές λάμπες αλογόνου όταν καίγονται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    haris_216 (03-02-17)

  12. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    όπως είπε και ο Φάνης να τις αλλάξεις. δεν έχουν καμία διαφορά. το αν έσκαγαν είναι και ένα θέμα ποιότητος πιστεύω διότι αυτές δεν βγήκανε ποτέ επίσημα (από όσο θυμάμαι δηλαδή) από μεγάλες εταιρίες(philips osram κλπ). ήταν κάποια στιγμή πριν βγούνε οι GU10 σχεδιαστική εξυπνάδα και ανάγκη να μπορούν να μπαίνουν σε κάποια φωτιστικά που δεν είχαν χώρο να βάλουν μετασχηματιστή ή γιατί μείωναν έτσι και το κόστος του φωτιστικού αφαιρώντας αυτή την δυνατότητα. πάντα ήταν επικίνδυνα και πολλές φορές κόσμος μην ξέροντας την διαφορά (220/12 )την πατάγανε βάζανε τις 12βολτες και τους έσκαγαν στην μούρη.

    Υ.Γ με πρόλαβε ο Φίλιππος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (02-02-17), haris_216 (03-02-17)

  14. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Πάω λοιπόν για αλλαγή ντουί και λαμπών.
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την γενικότερη πληροφόρηση που πήρα για το θέμα.
    Καλή μας συνέχεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες και ενημερωτικές απαντήσεις.
    Ζητώ συγνώμη για την παράλειψή μου που, ενώ έγραψα όλο αυτό το σεντόνι, δεν ανέφερα τύπο!!!
    Είναι G5.3
    Απ' ότι βλέπω από το link του Βασίλη, υπάρχουν σε αρκετά σημεία. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος και δεν έβρισκα

    Αναφορικά με την πρόταση αλλαγής ντουί σε GU10, οι λάμπες κατ' τα άλλα είναι ίδιες; Δηλαδή ο φωτισμός κάτω αλλά και πάνω θα είναι ίδιος; Και ακόμα, υπάρχει κάποια διαφορά ως προς την (μελλοντική) διαθεσιμότητα ή την αντοχή; Δηλαδή οι G5.3 είναι προς απόσυρση και οι GU10 μένουν προς το παρόν ή είναι στην ίδια φάση;

    Και μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση. Υπάρχει κάποιος λόγος που οι συγκεκριμένες που έχω (G5.3) όταν καίγονται τις περισσότερες (όχι όλες) φορές το κάνουν με εντυπωσιακό τρόπο (σπάσιμο λάμπας, σπάσιμο μπροστινού κρυστάλλου, κρότο και ρίξιμο ασφάλειας);
    .
    Οι λαμπτήρες GU 5.3 για τους οποίους κάνεις αναφορά, είναι στα 12V ή στα 220-240;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δοκιμή λάμπας
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-16, 21:28
  2. Αλλαγή λάμπας σε προβολεα
    By kokoblue in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 22:51
  3. Περιορισμός watt λάμπας
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 16:35
  4. Επιλογή λάμπας
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-12, 20:15
  5. Σύνδεση ballast-λάμπας Hg
    By billth in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 20:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας