Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: Προβλημα με πανελ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    το μαγαζι που το πηρα ειναι αυτο που ειχα παρει και την μπαταρία

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Και το καλωδιο απο εκει ειναι;τι διατομη;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το καλωδιο απο εκει ειναι;τι διατομη;
    Ποιο καλωδιο; ν εννοεις του πανελ ναι.. Του ρευματος οχι απο αλλου 6mm είναι

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Στην αρχη βγαζει 20 με 21 volt κ μολις το συνδέσω πέφτει... Τους πήρα τηλ ο τεχνικός ακομα ανύπαρκτος μου ειπε να αφησω τηλ και της ειπα πως ειχα αφησει και πριν κατι μηνες για μια μπαταρια.. Πρεπει να παω εκει σημερα αύριο πολυ το αφησα φλου το θεμα αλλα πεσανε εορτές κλπ που όρεξη για τσακωμούς.
    Εντωμεταξύ οταν τους καλουσα απο το κινητο που τους ειχα δωσει δρν το σήκωναν το τηλ 2-3 φορες με το που τους πηρα απο αλλου απάντησαν στο δευτερο μπιπ.

    Το κακο ειναι πως δεν μου έκοψε απόδειξη για το πανελ για την μπαταρία την έχω.

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Ο τρόπος που βλέπεις την ισχύ εξόδου του πάνελ δεν είναι σωστός. Η διαδικασία για την μέτρηση ισχύος εξόδου απαιτεί ειδικό όργανο μέτρησης της καμπύλης I-V που ταυτόχρονα μετρά το irradiation και την θερμοκρασία του πάνελ για να κάνει την αναγωσή σε IST.
    Ένας απλός έλεγχος για να δεις αν έχεις πρόβλημα είναι να μετρήσεις την Τάση Ανοιχτού κυκλώματος Voc και το ρεύμα βραχυκύκλωσης Isc με πολύμετρο και αμπερτσιμπίδα. Οι τιμές τους αναφέρονται στα στοιχεία του πάνελ στο ταμπελάκι στο πίσω μέρος. Για την μέτρηση του Voc αποσυνδέεις το πάνελ και μετράσ την τάση. Η τιμή που θα πάρεις (με καλύ ηλιοφάνεια και το πάνελ με κάποια κλίση ως προς το οριζόντιο επίπεδο χωρίς σκιάσεις) θα πρέπει να είναι κοντά στην τιμή του κατασκευαστή. Στην συνέχεια για την μέτρηση Isc βρασυκυκλώνεις τα καλώδια του πάνελ μεταξύ τους (κουμπώνουν κανονικά και δεν υπάρχει κίνδυνος για το πάνελ) και μετράς το ρεύμα βραχυκύκλωσης το οποίο θα πρέπει να είναι ~10% μικρότερο από την τιμή του κατασκευαστή.
    Κάνε τις μετρήσεις αυτές και με βάση τα αποτελέσματα μπορεί να καταλάβουμε αν έχουμε ή όχι πρόβλημα στο πάνελ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον kostaspana για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kiriakos227 (05-02-17), picdev (04-02-17), Songoku (04-02-17)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Κώστα , καλωςήρθες στο forum
    Αυτα που λές ειναι για να μετρήσει την μεγιστη ισχυ , το ρευμα βραχυκυκλώματος , την ταση ανοιχτοκυκλωματος κλπ ... που δεν είναι το πρόβλημα μας προς το παρόν

    O Γιώργος συγκρίνει ( απ οτι καταλαβαίνω ) με τις ιδιες συνθήκες 2 σχετικα καινούρια και παρόμοια panel 100W , το καθε ενα μονο του , με τον ίδιο mppt φορτιστή και την ίδια μπαταρία στην ίδια ταράτσα μεσημεριάτικα και βασίζεται στις ενδείξεις της τηλεμετρίας του φορτιστη του .
    Βλέπει στην πράξη τι γίνεται δηλαδη ...

    Απλώς διαπιστώνει οτι το ενα πανελ βγαζει 35 watt και το άλλο 5 .... τόσο απλά .
    Επειδη δεν ειχε απευθυνθει σε επαγγελματία και έκανε την τοποθετηση μόνος του
    χωρις οργανα για τηλεμετρία του πήρε ενα χρόνο να καταλάβει οτι το πρωτο πάνελ εχει μειωμένη απόδοση ...
    Δεν λέμε να υπερβάλλει ( να λέει ψέματα ο Κινέζος ) ο κατασκευαστης 10 -20 % ,
    εδω το "υποπτο" βγάζει το 1/7 της απόδοσης του άλλου ...
    Εδω δεν του κόψαν απόδειξη για το πάνελ και συζητάμε τι δικαιώματα έχει σαν καταναλωτής ;
    Τα πάνελ ζουν 20 χρόνια , εγω θα το πήγαινα πίσω και θα ζητούσα αντικατάσταση

    υ/γ
    Mήπως το πρώτο πανελ Γιώργο ήταν μεταχειρισμένο - ελλατωμματικό και γι αυτό δεν σου κόψαν απόδειξη ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 04-02-17 στις 16:22

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (04-02-17)

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παιδιά το ενα πανελ ειναι jws το ειχα αγοράσει πριν αρκετα χρόνια απο ebay. Ειναι στα 100watt. Polycrystal το αλλο το αγορασα απο δω πριν λιγους μηνες 100watt και ειναι τυπου monocrystal.
    To jws το εχω κάψει και παίζει μονο το μισό του. Αυτο έγινε σε πειραματισμό μου παλαιότερα απλα δεν ειχα ενδείξεις για το ποσα watt βγάζει.
    Το καινούργιο ειναι άθικτο και στο mppt βγαζει μονο 5watt.
    Το σύστημα το δουλεύω απο τον Αύγουστο με σχετικές αναβαθμίσεις. Δυο πράγματα μου βγήκαν μαπα το πάνελ (το καινουργιο) και η μπαταρία που εχουν αγοραστεί απο το ιδιο κατάστημα.

    Απόδειξη δεν μου έκοψε αφου του ζητησα εγω κατι καλυτερο στη τιμή μου ειπε 15ευρω κατω απο την αρχική τιμη διχως απόδειξη και ο βλακας το δέχτηκα.
    Η μπαταρία ειχε πρόβλημα και επιδεινώθηκε. Εχει χαλασμένο το ενα στοιχείο γι αυτο η ταση της ειναι οτι να ναι. Εχω αγοράσει απο τα τέλη του χρονου μια αλλη και δουλεύει άριστα.

    Τωρα το θεμα ειναι τι μπορω να ελέγξω μονος μου στο πανελακι που εχει πρόβλημα και βγαζει μονο 5 watt σε περίπτωση που δεν θα μπορέσω να ερθω σε σε συνεννόηση με τον πωλητή..


    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Φίλε Aktis ευχαριστώ για το καλοσώρισμα από το κρύο Μοναχο.
    Οι μετρήσεις που αναφέρω είναι για να βεβαιωθούμαι ότι ο πάνελ έχει πρόβλημα. Μέσω της τηλεμετρίας του ρυθμιστή φόρτησης δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για να μπορέσει ο φίλος Songoku να ζητήσει αντικατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα... κοίταξες τα καλώδια που βγαίνουν από το πάνελ στο σημείο σύνδεσης τους με το πάνελ λογικά πρέπει να βγάλεις κάποιο καπάκι για το δεις? αν μπορείς βγάλε καμιά φώτο.. μου έχει τύχει σε πανελακι να μην κάνει επαφή σωστά εκεί.
    το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα επαφής.
    Γιώργο δοκίμασε με άλλο καλώδιο, πάρε ένα εύκαμπτο αν είναι λίγα μέτρα (ας είναι και 1.5 τ.χ. για δοκιμή) και σύνδεσέ το χωρίς ακροδέκτες πρέσας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Αρχικά να πω ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε.
    Λοιπον συνδεσα απευθείας με ακροδεκτες το φ/β οπως μπορειτε να δειτε και στη φωτο. Το αποτέλεσμα; μια απο τα ιδια. Βγαζει βολτ 21 στην αρχή και μόλις αρχισει να τραβαει αμπερ ρίχνει τα βολτ.

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φωτοβλοταικο πανελ
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 18:28
  2. φωτοβολταϊκά πανελ
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 14:26
  3. Φωτοβολταικα Πανελ
    By kellis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-12, 17:09
  4. προβλημα με φορτιση κινητου με φωτοβολαικα πανελ
    By tasos32 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 14:49
  5. LCD Πανελ.
    By patentas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-07, 00:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας