Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Προβλημα με πανελ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σ’ όλους.
    Γιώργο να προτείνω μία μέτρηση με αμπερόμετρο DC και μία αντίσταση 10 ohm σε σειρά.
    Αποσύνδεσε τα καλώδια που πάνε στον ρυθμιστή φόρτισης και σύνδεσε όταν έχει ηλιοφάνεια το πάνελ με την αντίσταση και το αμπερόμετρο σε σειρά.
    Θα πρέπει να δείξει 20 V / 10 ohm = 2 A.
    Τα Watt της αντίστασης πρέπει να είναι 2^2 * 10 = 40Watt αλλά επειδή η μέτρηση είναι στιγμιαία (msec) μπορείς να βάλεις μικρότερη αντίσταση π.χ. 2Watt, 10ohm.
    Μπορεί να γίνει και χωρίς αμπερόμετρο αφού θα καταλάβεις από τη θερμότητα που θα αναπτυχθεί στην αντίσταση ότι περνάνε σημαντικά αμπέρ.
    ΑΝΑΛΟΓ.ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ 0-10A DC A1-10A DC
    http://www.cosmodata.gr/product/288102/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriakos227 : 06-02-17 στις 10:10

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiriakos227 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  3. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
    Παιδιά μην ξεχνατε ότι όλες οι τιμές των κατασκευαστών είναι βασισμένες σε STC conditions (Irradiation 1000W/m2, Cell temperature 25oC, AM 1.5). Χωρίς ειδικό όργανο που μετρά I-V curve και κάνεο τις αναγωγές, οι μοναδικές μετρήσεις που μπορούν να σου δώσουν κάποιο στοιχείο για την κατάσταση του πανελ είναι η τάση ανοιχτού κυκλώματος (Voc- Open Circuit Voltage) & του ρεύματος Βραχυκύκλωσης (Isc - Sort Circuit Current).
    Φίλε Kiriakos, η προτασή σου για αντίσταση σε σειρά δεν έχει κάποιο νόημα, μιας και τα πανελ μπορούν να σου δώσουν το ρεύμα βραχυκύκλωσης (Isc) χωρίς να καταστραφούν, απλά βραχυκυκλώνοντας τους ακροδέκτες των καλωδίων (είτε απευθείας κούμπωμα των ακροδεκτών και μέτρηση με αμπεροτσιμπίδα, είτε σύνδεση σε σειρά -ως βραχυκυκλωτήρα- το ίδιο το πολύμετρο στη θέση μέτρησης Αμπερ DC

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostaspana για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  5. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaspana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
    Παιδιά μην ξεχνατε ότι όλες οι τιμές των κατασκευαστών είναι βασισμένες σε STC conditions (Irradiation 1000W/m2, Cell temperature 25oC, AM 1.5). Χωρίς ειδικό όργανο που μετρά I-V curve και κάνεο τις αναγωγές, οι μοναδικές μετρήσεις που μπορούν να σου δώσουν κάποιο στοιχείο για την κατάσταση του πανελ είναι η τάση ανοιχτού κυκλώματος (Voc- Open Circuit Voltage) & του ρεύματος Βραχυκύκλωσης (Isc - Sort Circuit Current).
    Φίλε Kiriakos, η προτασή σου για αντίσταση σε σειρά δεν έχει κάποιο νόημα, μιας και τα πανελ μπορούν να σου δώσουν το ρεύμα βραχυκύκλωσης (Isc) χωρίς να καταστραφούν, απλά βραχυκυκλώνοντας τους ακροδέκτες των καλωδίων (είτε απευθείας κούμπωμα των ακροδεκτών και μέτρηση με αμπεροτσιμπίδα, είτε σύνδεση σε σειρά -ως βραχυκυκλωτήρα- το ίδιο το πολύμετρο στη θέση μέτρησης Αμπερ DC
    Ευχαριστώ Κώστα για τις πληροφορίες.
    Η αλήθεια είναι πως δεν θα έβαζα απευθείας ποτέ το αμπερόμετρο λόγω του φόβου της καταστροφής του πάνελ αλλά το δοκίμασα τώρα και μέτρησα 1.5 Α (λόγω συννεφιάς), με Voc=20V που γίνεται μηδέν με το βραχυκύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriakos227 : 06-02-17 στις 12:19

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiriakos227 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  7. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Munich
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Kiriakos,
    Αν μετράς με συννεφιά, οι τιμές που αναφέρεις είναι εντάξει. Το Voc είναι κοντά στο ονομαστικό και το Isc με αυτές τις συνθήκες είναι αναμενόμενο. Σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία? Λάβε υπόψη σου ότι αν η μπαταρία είναι φορτισμένη, το ρεύμα γραμμής από το πανελ θα είναι μικρό και ως εκ τούτου και η ισχύς εξόδου αντίστοιχα μικρή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostaspana για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  9. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν εχω εργαλεια στα χερια μου γιαυτη τη δουλειά. Ενα πολυμετρο ειχα κ αυτο χαλασε... Περιμενω να μου ερθει αλλο απο κινα τώρα...
    Εκανα αρκετές δοκιμες με το πάνελ. Το δοκιμασα μονο του,παράλληλα αλλα κ σε σειρά. Οταν το εχω σε σειρα με το αλλο πάνελ ενω μονο του βγάζει 50watt όταν το βάζω με αυτο που βγαζει 5 watt τότε παίρνω συνολικά 16 watt :/

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Songoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια δεν εχω εργαλεια στα χερια μου γιαυτη τη δουλειά. Ενα πολυμετρο ειχα κ αυτο χαλασε... Περιμενω να μου ερθει αλλο απο κινα τώρα...
    Εκανα αρκετές δοκιμες με το πάνελ. Το δοκιμασα μονο του,παράλληλα αλλα κ σε σειρά. Οταν το εχω σε σειρα με το αλλο πάνελ ενω μονο του βγάζει 50watt όταν το βάζω με αυτο που βγαζει 5 watt τότε παίρνω συνολικά 16 watt :/

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk
    Γιώργο, τα πάνελ συνδέονται παράλληλα και προσέχουμε τις πολικότητες (το + με το + και το - με το -) Αυτό όταν όλα είναι εντάξει.
    Πάμε τώρα στη δοκιμή, αυτό που είπα πριν είναι να συνδέσεις το πάνελ με την αντίσταση και το αμπερόμετρο σε σειρά. Και όπως τελικά προέκυψε από τη συζήτηση, μπορείς να αφαιρέσεις την αντίσταση, δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν ένα αμπερόμετρο στους ακροδέκτες του πάνελ το + του αμπερομέτρου με το + του πάνελ, και το - με το - Δηλαδή στη δοκιμή υπάρχουν το πάνελ και το αμπερόμετρο, τίποτα άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiriakos227 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  12. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaspana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kiriakos,
    Αν μετράς με συννεφιά, οι τιμές που αναφέρεις είναι εντάξει. Το Voc είναι κοντά στο ονομαστικό και το Isc με αυτές τις συνθήκες είναι αναμενόμενο. Σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία? Λάβε υπόψη σου ότι αν η μπαταρία είναι φορτισμένη, το ρεύμα γραμμής από το πανελ θα είναι μικρό και ως εκ τούτου και η ισχύς εξόδου αντίστοιχα μικρή.
    Τα πάνελ είναι 150 watt με 11Α μέγιστο ρεύμα που εμφανίζεται στο αμπερόμετρο κάποιες λίγες μέρες με ηλιοφάνεια και καθαρή ατμόσφαιρα.
    Οι μπαταρίες είναι σε μέτρια κατάσταση και κόβει ο φορτιστής όταν φτάσουν τα 14 V.
    Είναι πρόβλημα οι μπαταρίες του εμπορίου και σχεδιάζω στο άμεσο μέλλον να φτιάξω μία με χυτές πλάκες μολύβδου (λέμε τώρα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiriakos227 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  14. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakos227 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, τα πάνελ συνδέονται παράλληλα και προσέχουμε τις πολικότητες (το + με το + και το - με το -) Αυτό όταν όλα είναι εντάξει.
    Πάμε τώρα στη δοκιμή, αυτό που είπα πριν είναι να συνδέσεις το πάνελ με την αντίσταση και το αμπερόμετρο σε σειρά. Και όπως τελικά προέκυψε από τη συζήτηση, μπορείς να αφαιρέσεις την αντίσταση, δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν ένα αμπερόμετρο στους ακροδέκτες του πάνελ το + του αμπερομέτρου με το + του πάνελ, και το - με το - Δηλαδή στη δοκιμή υπάρχουν το πάνελ και το αμπερόμετρο, τίποτα άλλο.
    Και τι αποτέλεσμα θα παρω; Ίδια πανελ ειναι με το αλλο watt αμπερ κλπ με ελαχιστες διαφορες. Επρεπε να έδινε οσο το αλλο μου τουλάχιστον μιας και μιλαμε για χαλασμενο παμελ ουσιαστικά και οχι μονο δεν δίνει αυτα που βγαζει το χαλασμενο μου πανελ αλλα δινει 5watt μέγιστο.. Τι να κοιταξω λοιπον; εχει προβλημα. Το θεμα ειναι πως μπορω εγω να το φτιαξω μονος μου.

    Εχω αποριες που προκύπτουν
    1) Πως θα βεβαιωθώ πως τα πανελακια δεν ειναι απλο πλαστικό μούφα πανελ δηλαδη;
    2) η δίοδος τι ρολο βαραει στο πανελακι;
    3) αν αγοράσω ηλιακους συλλεκτες απο ebay θα ειναι ευκολο να κανω δουλεια και να το φτιαξω μονος μου; θα συμφερει;

    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Songoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι αποτέλεσμα θα παρω; Ίδια πανελ ειναι με το αλλο watt αμπερ κλπ με ελαχιστες διαφορες. Επρεπε να έδινε οσο το αλλο μου τουλάχιστον μιας και μιλαμε για χαλασμενο παμελ ουσιαστικά και οχι μονο δεν δίνει αυτα που βγαζει το χαλασμενο μου πανελ αλλα δινει 5watt μέγιστο.. Τι να κοιταξω λοιπον; εχει προβλημα. Το θεμα ειναι πως μπορω εγω να το φτιαξω μονος μου.
    το αποτέλεσμα της δοκιμής θα δείξει αν έχει πρόβλημα το πάνελ γιατί υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μη συνδέεις κάτι σωστά στην πλευρά του φορτιστή (βγάλε φωτο) με το πάνελ 5watt σε σύνδεση μόνο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiriakos227 : 06-02-17 στις 16:42

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiriakos227 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (06-02-17)

  17. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Το + παει στο + του φορτιστή κ το - στο - πλην του φορτιστη αυτο εννοεις;

    Μηπως λεω μηπως παιζει να εχουν κανει λαθος στο + και το - του πανελ; θα εβγαζε ομως 5watt αν τα ειχαν βαλει καταλαθος αναποδα οι κινεζοι η θα βραχυκηκλωνε;


    Τι θες να σου βγαλω φώτο;τον mppt?
    Sent from my LG-H815 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φωτοβλοταικο πανελ
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-17, 19:28
  2. φωτοβολταϊκά πανελ
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 15:26
  3. Φωτοβολταικα Πανελ
    By kellis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-12, 18:09
  4. προβλημα με φορτιση κινητου με φωτοβολαικα πανελ
    By tasos32 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 15:49
  5. LCD Πανελ.
    By patentas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-07, 01:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας