Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Εκτοξευτής

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    lepouras
    Πολύ καλή η πρότασή σου, αποθηκεύω το σχέδιο, και σ' ευχαριστώ γι' αυτό.
    Το 'ξερα ότι θα πάρω ιδέες και προτάσεις από σας και γι΄ αυτό αποτάθηκα στα "hlektronika".
    * Σήμερα μας χάρισαν τον ηλεκτρομαγνήτη από μίζα αυτ/του. Βλέπουμε ότι έχει αρκετή δύναμη. Την Τρίτη μάλλον τον δοκιμάζουμε (πρόχειρα) στην πράξη, για να δούμε αν μπορεί να τρυπήσει το φιαλίδιο.
    * Εεε, από εργαλεία "πιάνουν" τα χέρια μας κι έχουμε τα απαραίτητα!
    * Από το διαδίκτυο αλίευσα δυο λύσεις που μου άρεσαν...launcer1 και launcher (ανεβάζω εικόνες)
    * Εννοείται ότι όταν θα καταλήξουμε και θα κατασκευάσουμε κάτι, θα ανεβάσω φωτό, για να βοηθηθούν κι άλλοι. Άλλωστε στα πλαίσια της εξωστρέφειας "ανεβάζουμε" τις δράσεις μας στο blog μας και στο κανάλι μας στο Youtube.
    * Παραθέτω και μια φωτό από την Πίστα μας. (πρόχειρα μονταρισμένη ακόμα)
    Νίκος - δάσκαλος της ΣΤ΄ τάξης
    miza.jpglauncher1.jpglauncher2.jpgpista.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikkit για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (04-02-17)

  3. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    aktis
    Το βλέπουμε κάθε μέρα, από το ενδιαφέρον που δείχνουν και από τις προσπάθειες που καταβάλλουν οι μαθητές μας.
    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikkit : 04-02-17 στις 22:58

  4. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    όταν με το καλό καταλήξετε σε κάποιο τρόπο εκτόξευσης πες μας μήπως μπορούμε να προτείνουμε τίποτα με περισσότερες λεπτομέρειες. αν τελικά σας κάνει το σχέδιό μου να στο κάνω όσο μπορώ αναλυτικότερο με περισσότερες λεπτομέρειες μήπως σας βοηθήσει. τώρα απλά το έκανα λίγο χοντροκομμένο να πάρεις μία ιδέα. αν θέλεις δώσε και μια εικόνα με τη υλικά έχετε συγκεντρώσει γιατί βλέπω ότι έχετε αρκετά πράγματα που θα μπορούσαν αν σας γλιτώσουν κόπο και χρόνο στην υλοποίηση κάποιο σχεδίου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν με το καλό καταλήξετε σε κάποιο τρόπο εκτόξευσης πες μας μήπως μπορούμε να προτείνουμε τίποτα με περισσότερες λεπτομέρειες. αν τελικά σας κάνει το σχέδιό μου να στο κάνω όσο μπορώ αναλυτικότερο με περισσότερες λεπτομέρειες μήπως σας βοηθήσει. τώρα απλά το έκανα λίγο χοντροκομμένο να πάρεις μία ιδέα. αν θέλεις δώσε και μια εικόνα με τη υλικά έχετε συγκεντρώσει γιατί βλέπω ότι έχετε αρκετά πράγματα που θα μπορούσαν αν σας γλιτώσουν κόπο και χρόνο στην υλοποίηση κάποιο σχεδίου.
    Απάντηση:
    * Είναι κατανοητό το σχέδιό σου, δεν χρειάζεται να μπεις σε περισσότερο κόπο.
    * Μ' αυτά που μας προτείνατε και μ' αυτά που είδαμε στο διαδίκτυο, έχουμε πλέον πιο καθαρή εικόνα για τη λύση στο θέμα μας.
    * Τώρα είμαστε σε φάση όπου το αυτοκίνητο το σχεδιάζουν και το κατασκευάζουν τα παιδιά, κι εμείς οι εκπ/κοί ασχολούμαστε με την κατασκευή της πίστας.
    * Εμείς δεν έχουμε αυτή τη στιγμή το budget για να αγοράσουμε όλα τα παρεμφερή εξαρτήματα(χρονόμετρα αντίδρασης και χρονόμετρα κάλυψης της απόστασης, όπως φαίνονται στα Video των επίσημων αγώνων).
    *Όμως έχουμε το φιλόδοξο σχέδιο, στις δοκιμές μας, να μετρήσουμε την επιτάχυνση με αισθητήρα επιτάχυνσης για arduino και ηλεκτρικό χρονομετρητή.
    * Για την ταχύτητα δε, θα χρησιμοποιήσουμε Lego NXT με δύο αισθητήρες απόστασης. (Ανεβάζω φωτο)
    * Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!
    Νίκος
    u-and-g-01.jpgLego NXT.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αφού θα ασχοληθείτε με arduino μπορείτε πολύ εύκολα να κάνετε ότι έχουν και στους αγώνες.
    1) Το έναυσμα θα γίνετε ηλεκτρονικά πατώντας ένα μπουτόν και θα ηχεί ένα buzzer ή μια κόρνα κλπ.
    2) Ο εκτοξευτής θα σχεδιαστεί έτσι ώστε να γίνετε με μπουτόν η εκκίνηση.
    * Αμέσως συγκρίνοντας τον χρόνο ανάμεσα στα 2 πατήματα έχετε το ποιος πατάει ποιο γρήγορα τον διακόπτη.
    3) Ακριβώς μπροστά απ' το μονοθέσιο θα είναι μια δέσμη λέιζερ η οποία θα καταλήγει σε έναν αισθητήρα.
    4) Ακριβώς πάνω την γραμμή τερματισμού θα υπάρχει μια άλλη δέσμη.
    * Τώρα μπορείτε να μετράτε τον χρόνο μεταξύ της στιγμής που έκανε εκκίνηση το μονοθέσιο και του τερματισμού, έχοντας γνωστή την απόσταση έχετε και μέση ταχύτητα.
    Επίσης έχετε και τον χρόνο μεταξύ της στιγμής που ο χειριστής πατάει τον διακόπτη και της στιγμής που τρυπάει η φιάλη.
    Καθώς περνάει το μονοθέσιο μπροστά απ' την δέσμη θα μπορείτε να μετράτε την ταχύτητα γνωρίζοντας για πόσο χρόνο το μονοθέσιο ήταν μπροστά απ' την δέσμη και γνωρίζοντας το μήκος του μονοθέσιου (στο σημείο που χτυπάει το λέιζερ)
    Άρα έχετε αρχική ταχύτητα, τελική ταχύτητα, χρόνο, απόσταση και βρίσκετε ότι θέλετε...

    Για την επιτάχυνση είμαι λίγο προβληματισμένος γιατί νομίζω θα κάνει πολύ περίεργη κίνηση, παρ' όλα μετακινώντας μια δέσμη λέιζερ στο ενδιάμεσο της διαδρομής θα μπορείτε να παρατηρήσετε την ταχύτητα του μονοθέσιου κατά την διάρκεια, να ζωγραφίσετε ένα γράφημα κλπ...

    Κόστος σε ηλεκτρονικά 20$ συνολικά πιστεύω είναι αρκετά και θέλει τουλάχιστον mega για να μπορεί να αντιδράει όσο ποιο γρήγορα γίνετε (interrupt για κάθε κουμπί - δέσμη)
    Ο κώδικας ίσως είναι λίγο δύσκολος για κάποιον που δεν γνωρίζει αλλά απλά πράγματα.

    Και μερικά υλικά ενδεικτικά: δέκτης, πομπός, lcd, arduino

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Στέφανε νομίζω ότι ο πρώτος χρόνος είναι ο χρόνος αντίδρασης του χειριστή από την στιγμή που ανάβει το πράσινο μέχρι να πατηθεί το κουμπί. και ο δεύτερος από την στιγμή που πατήθηκες πότε έφτασε στο τέρμα (προφανώς θεωρούν δεδομένο και συγκεκριμένο τον χρόνο ενεργοποίησης της σκανδάλης και το σκάσιμο της φιάλης) .

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θα ασχοληθείτε με arduino μπορείτε πολύ εύκολα να κάνετε ότι έχουν και στους αγώνες.
    1) Το έναυσμα θα γίνετε ηλεκτρονικά πατώντας ένα μπουτόν και θα ηχεί ένα buzzer ή μια κόρνα κλπ.
    2) Ο εκτοξευτής θα σχεδιαστεί έτσι ώστε να γίνετε με μπουτόν η εκκίνηση.
    * Αμέσως συγκρίνοντας τον χρόνο ανάμεσα στα 2 πατήματα έχετε το ποιος πατάει ποιο γρήγορα τον διακόπτη.
    3) Ακριβώς μπροστά απ' το μονοθέσιο θα είναι μια δέσμη λέιζερ η οποία θα καταλήγει σε έναν αισθητήρα.
    4) Ακριβώς πάνω την γραμμή τερματισμού θα υπάρχει μια άλλη δέσμη.
    * Τώρα μπορείτε να μετράτε τον χρόνο μεταξύ της στιγμής που έκανε εκκίνηση το μονοθέσιο και του τερματισμού, έχοντας γνωστή την απόσταση έχετε και μέση ταχύτητα.
    Επίσης έχετε και τον χρόνο μεταξύ της στιγμής που ο χειριστής πατάει τον διακόπτη και της στιγμής που τρυπάει η φιάλη.
    Καθώς περνάει το μονοθέσιο μπροστά απ' την δέσμη θα μπορείτε να μετράτε την ταχύτητα γνωρίζοντας για πόσο χρόνο το μονοθέσιο ήταν μπροστά απ' την δέσμη και γνωρίζοντας το μήκος του μονοθέσιου (στο σημείο που χτυπάει το λέιζερ)
    Άρα έχετε αρχική ταχύτητα, τελική ταχύτητα, χρόνο, απόσταση και βρίσκετε ότι θέλετε...

    Για την επιτάχυνση είμαι λίγο προβληματισμένος γιατί νομίζω θα κάνει πολύ περίεργη κίνηση, παρ' όλα μετακινώντας μια δέσμη λέιζερ στο ενδιάμεσο της διαδρομής θα μπορείτε να παρατηρήσετε την ταχύτητα του μονοθέσιου κατά την διάρκεια, να ζωγραφίσετε ένα γράφημα κλπ...

    Κόστος σε ηλεκτρονικά 20$ συνολικά πιστεύω είναι αρκετά και θέλει τουλάχιστον mega για να μπορεί να αντιδράει όσο ποιο γρήγορα γίνετε (interrupt για κάθε κουμπί - δέσμη)
    Ο κώδικας ίσως είναι λίγο δύσκολος για κάποιον που δεν γνωρίζει αλλά απλά πράγματα.

    Και μερικά υλικά ενδεικτικά: δέκτης, πομπός, lcd, arduino
    Σ' ευχαριστώ και πάλι, Στέφανε. Θα δούμε τις προτάσεις σου.
    *Για τον κώδικα έχω τον Πληροφορικό, άξιο συνεργάτη.
    *(γιατί νομίζω θα κάνει πολύ περίεργη κίνηση): Στέφανε, υπόψη ότι στα μονοθέσια είναι περασμένη τεντωμένη πετονιά, για να μην φεύγουν από την πορεία τους. Μ' αυτόν τον τρόπο η πορεία τους είναι σχεδόν ευθύγραμμη. Χωρίς την πετονιά θα πήγαιναν όπου να ΄ναι.

    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέφανε νομίζω ότι ο πρώτος χρόνος είναι ο χρόνος αντίδρασης του χειριστή από την στιγμή που ανάβει το πράσινο μέχρι να πατηθεί το κουμπί. και ο δεύτερος από την στιγμή που πατήθηκες πότε έφτασε στο τέρμα (προφανώς θεωρούν δεδομένο και συγκεκριμένο τον χρόνο ενεργοποίησης της σκανδάλης και το σκάσιμο της φιάλης) .
    Και εγώ το ίδιο πιστεύω, αν αλλάξουν την κόρνα με λεντ (3 κόκκινα 1 πράσινο) που μου φαίνετε και καλύτερο δεν χρειάζεται το 1ο interrupt γιατί θα γνωρίζει ο μΕ πότε άναψε το πράσινο. Αφαιρώντας και το 1ο laser πας στα 2 interrupt και μπορείς να βάλεις το uno αλλά νομίζω πως με τα 2 laser φεύγουν οι μεταβλητές του εκτοξευτή και θα είναι ποιο καθαρά τα αποτελέσματα για μελέτη για αυτό το έβαλα έτσι.
    Σηκώνει 100 παραλλαγές, μια ιδέα είπα

    *Edit: Περίεργη ως προς την ταχύτητα, δεν γνωρίζω αλλά ίσως κάνει επιταχυνόμενη μέχρι σε ένα σημείο και επιβραδυνόμενη μετά οπότε δυσκολεύουν τα αποτελέσματα μετρώντας αρχική τελική ταχύτητα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέφανε νομίζω ότι ο πρώτος χρόνος είναι ο χρόνος αντίδρασης του χειριστή από την στιγμή που ανάβει το πράσινο μέχρι να πατηθεί το κουμπί. και ο δεύτερος από την στιγμή που πατήθηκες πότε έφτασε στο τέρμα (προφανώς θεωρούν δεδομένο και συγκεκριμένο τον χρόνο ενεργοποίησης της σκανδάλης και το σκάσιμο της φιάλης) .
    Απάντηση:
    Έχεις απόλυτο δίκιο.
    * Μετρούν τον χρόνο αντίδρασης, απ' τη στιγμή που σβήνουν και τα πέντε αναμμένα φώτα μέχρι το πάτημα του μπουτόν από το παιδί, όπως γίνεται και στους κανονικούς αγώνες F1. Εμείς επιλέξαμε ήδη τον πιο γρήγορο μαθητή στα αντανακλαστικά. (φωτο)
    * Σε ένα video που είδα στο Youtube, το ένα διαγωνιζόμενο μονοθέσιο δεν ξεκίνησε (άγνωστο γιατί), ο χρόνος του όμως κυλούσε. Συμβαίνει αυτό που λες, θεωρούν δεδομένη την εκκίνηση, μόλις πατιέται το μπουτόν από το παιδί.
    Νίκος

    NXT_student_02.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας