Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Εκτοξευτής

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Εκτοξευτής

    Χρειάζομαι τις γνώσεις σας!
    Συμμετέχοντας σε έναν διαγωνισμό με την τάξη μου, θέλω να κατασκευάσω έναν μηχανισμό (μηχανικό ή ηλεκτρομαγνητικό ή πνευματικό) με ένα κινούμενο έμβολο που θα "χτυπάει-τρυπάει" ένα φιαλίδιο πεπιεσμένου αέρα και θα κινεί το αυτοκίνητο. Ο συγκεκριμένος μηχανισμός της εικόνας επειδή "κοστίζει", θέλω να κάνουμε κάτι εξίσου λειτουργικό με μικρότερο κόστος! Παραθέτω εικόνες και link για να καταλάβετε το θέμα μου.
    Οποιαδήποτε ιδέα και συμβουλή σας θα μου ήταν χρήσιμη!
    Ευχαριστώ!
    icg_giilaunchpod.jpgicg_38023impulseg3.jpg co2-competition-cartridges-228x228.jpg
    https://www.youtube.com/watch?v=nNUMv-fM7kM

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Είσαι σίγουρος ότι αυτά δεν θα τα παρέχουν και πρέπει να τα κάνετε μόνοι σας?

    Έτσι όπως το είδα έχω την εντύπωση πως οπλίζει με την πεταλούδα κάπως έτσι

    c02.jpg

    Το κόκκινο είναι ασφάλεια και πάει αριστερά-δεξιά και το μαγκώνει για να μην πέσει.
    Ίσως υπάρχει ελατήριο που το τραβάει κάτω.
    Και με κάποιο μηχανισμό σκανδαλισμού πέφτει η σφύρα και χτυπάει το καρφί.

    Εφόσον θες ταχύτητα στα γρήγορα μου ήρθε αυτή η ιδέα

    Θα έχεις 1 μοτέρ που στον άξωνά του θα έχει ένα δίσκο (κόκκινο), σε ένα σημείο στην άκρη του δίσκου θα έχει 1 πίρο. Μόλις πατάς το κουμπί θα κλείνει κύκλωμα, θα αρπάζει με την μία το μοτέρ (θα βάλεις ένα μεγαλούτσικο όχι τα ψεύτικα που έχουν τα τηλεκατευθυνόμενα για να στρίβουν) και θα σπρώχνει την σκανδάλη η οποία θα συγκρατεί την σφύρα.
    Άμα έχετε 3D εκτυπωτή μπορείτε να κάνετε πολύ εύκολα τέτοιους μηχανισμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι αυτά δεν θα τα παρέχουν και πρέπει να τα κάνετε μόνοι σας?


    Άμα έχετε 3D εκτυπωτή μπορείτε να κάνετε πολύ εύκολα τέτοιους μηχανισμούς.
    Απάντηση: Όχι δεν μας παρέχουν τίποτε, ό,τι χρειαζόμαστε το αγοράζουμε. Δεν είναι απαραίτητος όρος του διαγωνισμού να έχουμε όλα αυτά. Εμείς θέλουμε να στήσουμε μια υποδομή τέτοια, που να μπορούμε να κάνουμε τις δοκιμές μας και να συμμετέχουμε κάθε φορά με αξιώσεις. 3D εκτυπωτή στο σχολείο μου δεν έχουμε, υπάρχει όμως σε γειτονικό σχολείο και μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε όποτε θέλουμε.
    Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις ιδέες σου.
    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Για τις δοκιμές σας το καταλαβαίνω αλλά εφόσον είναι διαγωνισμός δεν μου ακούγετε λογικό ο καθένας να πάει τον δικό του εκτοξευτή, τις δικές του μπουκάλες CO2 κλπ
    Αν πχ ένας βάλει το ποιο σκληρό ελατήριο αεροβόλου θα είναι τόσο μεγάλη η κρούση (πλαστική είναι νομίζω αν θυμάμαι καλά...) που θα του δώσει πολύ παραπάνω ώθηση με την υπερβολική ορμή του καρφιού ή αν κάνετε κανένα κόλπο να χτυπάει και να τρυπάει σε 2 χρόνους ακόμα περισσότερο και ξεφεύγει απ' την αεροδυναμική.

    Στο βίντεο λέει πως υπάρχει και ταυτόχρονη εκτόξευση για να δουν ποιο είναι ποιο γρήγορο και απ' ότι είδα κουμπώνουν πάνω στην πίστα.

    *Τώρα το παρατήρησα, το έχεις βάλει σε άσχετη κατηγορία, αύριο μάλλον θα στο μεταφέρουν το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Fire Doger;798975]Για τις δοκιμές σας το καταλαβαίνω αλλά εφόσον είναι διαγωνισμός δεν μου ακούγετε λογικό ο καθένας να πάει τον δικό του εκτοξευτή, τις δικές του μπουκάλες CO2 κλπ
    Στέφανε,
    δεν πάμε στον διαγωνισμό με τον δικό μας εκτοξευτή. Τον θέλουμε για να τον χρησιμοποιούμε μόνο στο σχολείο μας, για τις δοκιμές μας. Έχουμε την ανάλογη πίστα και θέλουμε να κάνουμε και τον μηχανισμό εκκίνησης.

    για περισσότερη ενημέρωση...http://www.f1inschools.gr/
    Νίκος

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αχά, ε είναι και βράδυ αργώ να τα πιάσω...
    Σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις να το φτιάξεις, το κόστος θα είναι αμελητέο αλλά έχω μια επιφύλαξη στο πόσο κοντά θα είναι τα αποτελέσματα με έναν χειροποίητο εκτοξευτή σε σχέση με του διαγωνισμού.
    Έχει λάβει ξανά μέρος το σχολείο σας (ή κάποιο γειτονικό) ώστε να έχετε ένα μοντέλο που ξέρετε τους χρόνους που έπιασε με τον εξοπλισμό του διαγωνισμού για να το έχετε ως σημείο αναφοράς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων

    *Τώρα το παρατήρησα, το έχεις βάλει σε άσχετη κατηγορία, αύριο μάλλον θα στο μεταφέρουν το θέμα.
    το θέμα δεν είναι η λάθος κατηγορία αλλά που στην ευχή να το βάλω. το αφήνω προς το παρών στους αρχάριους και βλέπουμε μην έχει καμιά άλλη ιδέα κανένας άλλος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα δεν είναι η λάθος κατηγορία αλλά που στην ευχή να το βάλω. το αφήνω προς το παρών στους αρχάριους και βλέπουμε μην έχει καμιά άλλη ιδέα κανένας άλλος.

    φτιάξτε νέα κατηγορία topic για hobby σε σχέση με ηλεκτρονικά και εκεί ανήκουν και τηλευκατευθυνόμενα and shit ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχά, ε είναι και βράδυ αργώ να τα πιάσω...
    Σίγουρα μπορείς να δοκιμάσεις να το φτιάξεις, το κόστος θα είναι αμελητέο αλλά έχω μια επιφύλαξη στο πόσο κοντά θα είναι τα αποτελέσματα με έναν χειροποίητο εκτοξευτή σε σχέση με του διαγωνισμού.
    Έχει λάβει ξανά μέρος το σχολείο σας (ή κάποιο γειτονικό) ώστε να έχετε ένα μοντέλο που ξέρετε τους χρόνους που έπιασε με τον εξοπλισμό του διαγωνισμού για να το έχετε ως σημείο αναφοράς?
    Πρώτη φορά συμμετέχουμε, όμως τους χρόνους αντίδρασης και τους χρόνους μέχρι τον τερματισμό μπορούμε να τους δούμε από εδώ
    Αρχικά μας ενδιαφέρει να επιλέξουμε το καλύτερο αυτοκίνητο απ' αυτά που θα φτιάξουμε, ώστε μ' αυτό να κατέβουμε στους αγώνες.
    Ψάχνοντας, βρήκα και μια πατέντα από άλλο σχολείο. https://www.youtube.com/watch?v=MkOQR1xIqIk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Για τα φιαλίδια CO2, να γνωρίζεις οτι θα βρείς εύκολα σε καταστήματα ποδηλάτων. Υπάρχουν σε δύο μεγέθη (για ελαστικά δρόμου και ΜΤΒ), των 16 και 25 γραμμαρίων.

    Πάντως αν δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις έμβολο για τρύπημα του φιαλιδίου, αλλά επιτρέπεται και άλλη μέθοδος, δες και την περίπτωση να προσαρμόσεις μία υπερ-μικρή "τρόμπα" ελαστικών ποδηλάτου όπως αυτή
    http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT09403645
    όπου θα πρέπει να βρείς τρόπο να στρίβεις τη βαλβίδα για να ανοίξει.
    Βέβαια η διάταξη έχει γωνία 90μοιρών, αλλά κι αυτό το πρόβλημα λύνεται με ένα μικρό σωληνάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rama : 02-02-17 στις 11:59
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας