Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Encoder

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Όταν μιλάς για ακρίβεια χιλιοστού της μοίρας και έλεγχος με servo κινητήρες και 20 Kgr δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρεις/μπορείς να φτιάξεις αυτό που θέλεις!
    Δεν λέω ότι δεν γίνεται, στα μηχανήματα που φτιάχνουν τσιπάκια (στον stepper που κάνει την αποτύπωση του φιλμ πάνω στο wafer) προφανώς επιτυγχάνονται τέτοιες ακρίβειες, όμως μηχανήματα stepper φτιάχνουν ελάχιστες εταιρίες (πρέπει να είναι λιγότερες από όσα τα δάχτυλα ενός χεριού, νομίζω 2 είναι οι σημαντικότερες) και τα μηχανήματα που φτιάχνουν κοστίζουν εκ. ευρώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μιλάς για ακρίβεια χιλιοστού της μοίρας και έλεγχος με servo κινητήρες και 20 Kgr δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρεις/μπορείς να φτιάξεις αυτό που θέλεις!
    Δεν λέω ότι δεν γίνεται, στα μηχανήματα που φτιάχνουν τσιπάκια (στον stepper που κάνει την αποτύπωση του φιλμ πάνω στο wafer) προφανώς επιτυγχάνονται τέτοιες ακρίβειες, όμως μηχανήματα stepper φτιάχνουν ελάχιστες εταιρίες (πρέπει να είναι λιγότερες από όσα τα δάχτυλα ενός χεριού, νομίζω 2 είναι οι σημαντικότερες) και τα μηχανήματα που φτιάχνουν κοστίζουν εκ. ευρώ!
    ίσως να ημουν υπερβολικός. θελω να μετράω με ακρίβεια τις μοίρες. γι αυτο και θελω εναν absolute optical. απλα δεν εχω καθόλου εμπειρια σε αυτα και γι αυτο ισως ακουγονται καποιες ερωτησεις μου χαζες. που μπορω να βρω τετοιον encoder ;; γιατι στα site που βρισκω βγαζει απειρα μοντελα και με profibus που δεν κανει γι αυτο που θελω. και γενικα χανομαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Φουκος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Χαίρεται σε όλους! Τελικά βρέθηκε λύση στο συγκεκριμένο θέμα; Θα με ενδιέφερε και εμένα να κάνω ελεγχο θέσης μέσω ενός Logo8 και θα ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος αν μπορεί και γνωρίζει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Επειδή μπορεί να χαθεί κάποιος παλμός ειδικά αν ζοριστεί το μοτέρ ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, μπαίνει στο πίσω μέρος του μοτέρ αυτό το Encoder https://www.ebay.com/itm/100-200-360...EAAOSwRS1eXGud το οποίο είναι υπεύθυνο για να μετρήσει με ακρίβεια τα βήματα που έχουν γίνει οπότε και τις μοίρες της περιστροφής. Υπάρχουν Encoder 360 μοιρών οπότε η ακρίβεια θα είναι ένα Step - ανά μία μοίρα, και φυσικά μπορούν να μπουν Encoder τα οποία παράγουν περισσότερες των 360 παλμών σε μία περιστροφή , π.χ 1000 παλμοί σε μία περιστροφή, οπότε αναλόγως την εφαρμογή μπαίνει ο κατάλληλος.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα Encoder
    By karabill93 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 10:10
  2. RDS encoder
    By Γιώργος 231 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 17:55
  3. RDS ENCODER!!!
    By PiCBuRn3r in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-05, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας