Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Μέτρηση βηματικών τάσεων υποσταθμού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή Μέτρηση βηματικών τάσεων υποσταθμού

    Καλησπέρα,
    Σε χώρο κυψελών και αυτόματου διακόπτη μέσης τάσης (15KV) θέλω να κάνω αν είναι εφικτό κάποια μέτρηση αν υπάρχουν βηματικές τάσεις.
    Γνωρίζει κανείς κάποια μέθοδο, είναι εφικτό να γίνει από εμένα ή αναλαμβάνει κάποιο ειδικευμένο συνεργείο κάτι τέτοιο?

    Πόσο επικίνδυνη και από ποια τάση και άνω γίνονται αυτές επικίνδυνες?
    Στο εγχειρίδιο της θεμελιακής γείωσης αναφέρεται σε εξάλειψη βηματικών τάσεων...



    Στο δίκτυο που κοίταξα αναφέρονται κάποιες εταιρείες σε μετρήσεις, και σε κάποια αρχεία ενημερωτικά.

    Αναφορά άλλη σε τάση δοκιμής 100 βολτ μεταξύ 2 σημείων χωρίς να αναφέρει συνεχούς ή εναλλασόμενου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Δεν εχει πλεγμα δαρινγκ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει πλεγμα δαρινγκ;
    Αυτό 1η φορά τ ακούω , αυτό που έχω βάλει εγώ ένα μονωτικό δάπεδο κάτι σα 2 μικρούς διαδρόμους ειδικό για αυτους τους χώρους.

    Από κατασκευής ο χώρος δεν έχει ( δεν φαίνεται τουλάχιστον) αυτό το πλέγμα κάτω από το μπετόν φαντάζομαι.
    Δε βλέπω κάποιες αναχωρήσεις μόνο γειώσεις στις πόρτες και στα σασί των κυψελών/διακόπτη εισόδου Μ.Τ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    γραφεις σε χωρο κυψελων ποσα πεδια εχει εκει 1 η 2?πως 15KV αφου εχουμε 22KV μεση ταση. εξω απο τον υποσταθμο δεν υπαρχουν φρεατια με τα υπαρχοντα ηλεκτροδια γειωσης?τι ακριβως θελεις να μετρησεις? εγω θα αρχιζα απο την μετριση αντιστασης γειωσης του υποσταθμου και μετα μεσα.εχεις αδεια ηλεκτρολογου η ΤΕ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό 1η φορά τ ακούω , αυτό που έχω βάλει εγώ ένα μονωτικό δάπεδο κάτι σα 2 μικρούς διαδρόμους ειδικό για αυτους τους χώρους.

    Από κατασκευής ο χώρος δεν έχει ( δεν φαίνεται τουλάχιστον) αυτό το πλέγμα κάτω από το μπετόν φαντάζομαι.
    Δε βλέπω κάποιες αναχωρήσεις μόνο γειώσεις στις πόρτες και στα σασί των κυψελών/διακόπτη εισόδου Μ.Τ.
    Το
    μονωτικο δαπεδο καλα το εβαλες.
    Πρεπει να 3μ να συνδεεται το πλεγμα με την περιμετρικη ταινια και ολα μαζι καταληγουν στην γη.Οποτε αν ειχε πλεγμα θα το εβλεπες?????
    Επισης δεν υπαρχει κατι να μετρησεις εκει καθως βηματικη ταση ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.αν ομως δεν υπαρχει πλεγμα τοτε σε περιπτωση που βραχυκυκλωματος με την γη ενδεχεται να αποκτησεις .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γραφεις σε χωρο κυψελων ποσα πεδια εχει εκει 1 η 2?πως 15KV αφου εχουμε 22KV μεση ταση. εξω απο τον υποσταθμο δεν υπαρχουν φρεατια με τα υπαρχοντα ηλεκτροδια γειωσης?τι ακριβως θελεις να μετρησεις? εγω θα αρχιζα απο την μετριση αντιστασης γειωσης του υποσταθμου και μετα μεσα.εχεις αδεια ηλεκτρολογου η ΤΕ?
    2 πεδία έχω (και 2 Μ/Στές)
    Ποιος είπε πως η μέση τάση είναι στα 22 KV μόνο? Ο ΑΣΠ της ΔΕΗ αυτή τη μέση δίνει εδώ.
    Υπάρχουν φρεάτια. παλαιότερα είχα πάρει μέτρηση (περίπου στο 1 ΩΜ) αλλά πρέπει να ξαναπάρω γιατί οι συνθήκες μεταβάλλουν τα δεδομένα
    Όπως ανέφερα θέλω να κάνω τυπική μέτρηση για έλεγχο παρουσίας βηματικών τάσεων. Για την ασφάλειά μας εδώ στο εργοστάσιο.
    Απ όταν γύρισα στη δουλειά ένα χάος βρήκα μέσα στο χώρο των πεδίων της μέσης...
    Εχω άδεια Τ.Ε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 07-02-17 στις 00:58
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το
    μονωτικο δαπεδο καλα το εβαλες.
    Πρεπει να 3μ να συνδεεται το πλεγμα με την περιμετρικη ταινια και ολα μαζι καταληγουν στην γη.Οποτε αν ειχε πλεγμα θα το εβλεπες?????
    Επισης δεν υπαρχει κατι να μετρησεις εκει καθως βηματικη ταση ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.αν ομως δεν υπαρχει πλεγμα τοτε σε περιπτωση που βραχυκυκλωματος με την γη ενδεχεται να αποκτησεις .
    Εντάξει δεν έχω βηματική τάση ή τουλάχιστον δεν ξέρω αν έχω και αν υπάρχει σε τι βαθμό επικινδυνότητας είναι καθώς δε βλέπω ανά κάποιες αποστάσεις όπως αναφέρεις πρέπει να έχω σύνδεση με την περιμετρική ταινία.
    Δε βρίσκω και τπτ σχέδια κατασκευής του υποσταθμού, θα ψάξω καλύτερα αύριο αλλά εφόσον δε βλέπω αναμονές ίσως να μήν έχει.
    Για το λόγο αυτό θέλω να κάνω τη μέτρηση να είμαι σίγουρος πως δεν έχω κάποιο κίνδυνο
    Υπάρχει και ο διακόπτης της μέσης ο οποίος κακώς κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο με τις 2 κυψέλες.


    Υπάρχει κάποια αναφορά για το πως γίνεται αυτή η μέτρηση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    ριξε μια ματια εδω να παρεις μια ιδεα http://users.sch.gr/imarinakis/measu...ce_graound.htm

    Οποτε χωρις πλεγμα θεωρω οτι θα υπαρξουν επικινδυνες τασεις.

    Διακοπτης της μεσης τι εννοεις ακριβως?Εσυ λογικα εχεις τρια πεδια,αφιξη και δυο αναχωρηση τα οποια βρισκονται σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο.Ποιος δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ριξε μια ματια εδω να παρεις μια ιδεα http://users.sch.gr/imarinakis/measu...ce_graound.htm

    Οποτε χωρις πλεγμα θεωρω οτι θα υπαρξουν επικινδυνες τασεις.

    Διακοπτης της μεσης τι εννοεις ακριβως?Εσυ λογικα εχεις τρια πεδια,αφιξη και δυο αναχωρηση τα οποια βρισκονται σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο.Ποιος δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει?
    Ενδιαφέρον οι επεξηγήσεις στο λινκ για τον γειωτή πλέγματος στον συγκεκριμένο χώρο μου υπάρχει φυσικά η ταινία χαλκού που δεν τρέχει εννιαία βέβαια αλλά κατα διαστήματα γειώνοντας τα τρία πεδία (μικρές κυψέλες τις λέω εγώ) ένα στην είσοδο για γενικο της μέσης και τροφοδοσία σε 2 κλάδους τις άλλες 2 που δίνουν αντίστοιχα σε 2 Μ/Τές 630 και 1600ΚVA.
    Δεν βλέπω άλλες συνδέσεις προς τα κάτω της ταινίας οπότε να υποθέσω πως επιβάλλεται η μέτρηση των βηματικών?

    Ο χώρος είναι πολύ βρώμικος και μια γείωση πόρτας είναι κομμένη. Πρέπει να βάλω μια τάξη
    Ο συνάδελφος άφησε εκεί ότι ήθελε αποθήκη το έκανε...

    Όσο αφορά τον γενικό διακόπτη της ΔΕΗ (σε αυτόν αναφέρθηκα πριν) βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τις κυψέλες διανομής της , που δεν είναι ιδιοκτησία της ΔΕΗ.
    Έτσι κάθε φορά που βγαίνει εκτός η γραμμή των 15 KV από σφάλμα της γραμμής τους ή άλλο, πέφτει καμιά φορά ο διακόπτης τους και πολλές φορές αν και δεν είναι στη δικαιοδοσία μου κουρδίζω εγώ και κουμπώνω τον γενικό τους εφόσον πρώτα πάρω και επικοινωνήσω με τον υπεύθυνο του Α.Σ.Π.

    Θα πάρω κάποιες φωτο αύριο για να δείτε τι εννοώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Ποιος υπογραφει καθε χρονο για ελεγχο επιθεωρηση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέτρηση Υψηλών Τάσεων με το Arduino
    By Αείν Μηχανεύειν in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 03:56
  2. Τροφοδοτικό με επιλογή τάσεων
    By gsalemis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-14, 18:04
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-09, 13:50
  4. Τροφοδοτικό πολλαπλών τάσεων
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 01:36
  5. Σύγκριση δυο τάσεων
    By her in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 17:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας