Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: KICAD δε δουλεύει

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή KICAD δε δουλεύει

    Αρχικά να πω οτι ασχολούμε με άλλο πρόγραμμα κατα βάση αλλά μιας και είναι free το kicad είπα να το δοκιμάσω.
    Τι εννοώ όταν λέω οτι δε δουλεύει .

    Φτιάχνω ένα σχηματικό το οποίο έχει κατά 80% εξαρτήματα έτοιμα και κατά ένα 20% εξαρτήματα που τα σχεδίασα εγώ.
    Μόλις τελιώσω κάνω annotate schematic το οποίο εκτελέιται οκ.
    εκτελώ το erc και δεν έχω λάθη.
    πατάω το netlist το οποίο και δημιουργείται.

    Πατάω από το μενου του σχηματικού το εικονίδιο CvPcb για να αντιστοιχίσω footprint .
    Ανοίγει το νέο παράθυρο εκτός του οτι αργεί χαρακτηριστικά μετά από προσπάθεια βγάζει το παρακάτω μύνημα :

    LOAD ERROR

    IO_ERROR: http GET command failed Cannot get/download Zip archive: 'https://codeload.github.com/KiCad/Oscillator-Modules.pretty/zip/master' for library path: 'https://github.com/KiCad/Oscillator-Modules.pretty'. Reason: 'Not found' from /Users/ansible/4.0.5/kicad-mac-packaging-4.0.0/kicad/pcbnew/github/github_plugin.cpp : remote_get_zip() : line 584

    IO_ERROR: http GET command failed Cannot get/download Zip archive: 'https://codeload.github.com/KiCad/Transistors_TO-247.pretty/zip/master' for library path: 'https://github.com/KiCad/Transistors_TO-247.pretty'. Reason: 'Not found' from /Users/ansible/4.0.5/kicad-mac-packaging-4.0.0/kicad/pcbnew/github/github_plugin.cpp : remote_get_zip() : line 584και πάρα πολλά άλλα μυνήματα τα οποία αναφέρονται περί footprint.
    Αν πατήσω close (δεν έχει και άλλη επιλογή) μου εμφανίζει τα εξαρτηματά μου και κάνω τι σχετική αντιστοίχηση με το πρόγραμμα να σέρνεται.

    όταν ανοίξω το pcb και κάνω read netlist βγάζει πολλά σφάλματα για εξαρτήματα που τους λείπουν footprint. Αν το παραβλέψω δε μου ενφανίζει ούτε τα μισά από το σύνολο των εξαρτημάτων.

    Έψαξα και σε ξένα forum που έχουν να κάνουν με το kicad και δε βρήκα άκρη.
    Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει ?? Η version του kicad που έχω είναι η 4.0.5

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη cycler
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    351

    Προεπιλογή

    Μάλλον το πρόγραμμα προσπαθεί εκείνη τη στιγμή να κατεβάσει τις βιβλιοθήκες από το github.com. Για κάποιο λόγο αυτό δε γίνεται. Έχεις σύνδεση με το internet εκείνη τη στιγμή;
    Δεν ξέρω γιατί δε δουλεύει στην πραγματικότητα, απλά προσπαθώ να σε βοηθήσω. Προτείνω να κατεβάσεις τις βιβλιοθήκες τοπικά.
    Σε τι περιβάλλον δουλεύεις; Αν είσαι σε linux ίσως χρειάζεται να τρέξεις το script που κατεβάζει τις βιβλιοθήκες τοπικά, εγώ αυτό έχω κάνει και δουλεύω με τις τοπικές βιβλιοθήκες πάντα. Μπορείς βέβαια να κατεβάσεις μόνο όσες βιβλιοθήκες χρειάζεσαι.
    Μετά ρυθμίζεις τα paths των βιβλιοθηκών του προγράμματος από το pcbnew. Πας "Prefrences" >> "Configure Paths" και φτιάχνεις τις διαδρομές να δείχνουν εκεί που έσωσες τις βιβλιοθήκες.
    Screenshot_20170207_000529.png
    Εμένα ας πούμε τα footprints είναι στο /home/theo/kicad/library-repos/
    Μετά ο Library Manager θα τις δείχνει έτσι:
    Screenshot_20170206_235641.png
    Έτσι θα το λύσεις. Βέβαια θα σου πιάσουν αρκετό χώρο στο δίσκο και δε θα έχεις αυτόματα όποιες προσθήκες και αναβαθμίσεις υλικών τυχόν γίνουν.

    Ελπίζω να βγάζεις νόημα από το νυσταγμένο μου μήνυμα. Καληνύχτα και καλή τύχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    τι υπολογιστής και τι λειτουργικό σύστημα? και ιδιαιτερα τι κάρτα γραφικών?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι υπολογιστής και τι λειτουργικό σύστημα? και ιδιαιτερα τι κάρτα γραφικών?
    Macintosh λειτουργικό 10.7 καρτα γραφικών δε ξέρω .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cycler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το πρόγραμμα προσπαθεί εκείνη τη στιγμή να κατεβάσει τις βιβλιοθήκες από το github.com. Για κάποιο λόγο αυτό δε γίνεται. Έχεις σύνδεση με το internet εκείνη τη στιγμή;
    Δεν ξέρω γιατί δε δουλεύει στην πραγματικότητα, απλά προσπαθώ να σε βοηθήσω. Προτείνω να κατεβάσεις τις βιβλιοθήκες τοπικά.
    Σε τι περιβάλλον δουλεύεις; Αν είσαι σε linux ίσως χρειάζεται να τρέξεις το script που κατεβάζει τις βιβλιοθήκες τοπικά, εγώ αυτό έχω κάνει και δουλεύω με τις τοπικές βιβλιοθήκες πάντα. Μπορείς βέβαια να κατεβάσεις μόνο όσες βιβλιοθήκες χρειάζεσαι.
    Μετά ρυθμίζεις τα paths των βιβλιοθηκών του προγράμματος από το pcbnew. Πας "Prefrences" >> "Configure Paths" και φτιάχνεις τις διαδρομές να δείχνουν εκεί που έσωσες τις βιβλιοθήκες.
    Screenshot_20170207_000529.png
    Εμένα ας πούμε τα footprints είναι στο /home/theo/kicad/library-repos/
    Μετά ο Library Manager θα τις δείχνει έτσι:
    Screenshot_20170206_235641.png
    Έτσι θα το λύσεις. Βέβαια θα σου πιάσουν αρκετό χώρο στο δίσκο και δε θα έχεις αυτόματα όποιες προσθήκες και αναβαθμίσεις υλικών τυχόν γίνουν.

    Ελπίζω να βγάζεις νόημα από το νυσταγμένο μου μήνυμα. Καληνύχτα και καλή τύχη.
    Ναι βγάζω νόημα και θα δοκιμάσω να δουλέψω offline . Θα τα σβήσω όλα και θα τα ξαναεγκαταστήσω και θα δω .

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. KICAD GERBER
    By dimpet in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 18:15
  2. kicad
    By Gaou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-16, 13:42
  3. Περι kicad
    By Nickolaos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 02:12
  4. Ερωτηση για το KICAD
    By CITRO in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-12, 14:34
  5. ΕΡώτηση για KiCad
    By makoulis in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-12, 19:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας