Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 49

Θέμα: FM Linear 50 watt με το MRF171A

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γιαννη τα θερμά μου συγχαρητήρια για το όλο παρουσιαστικό της κατασκευής σου.
    Δεν ξέρω τι άλλο να πω, είχαμε πολύ καιρό να δούμε κάτι ωραιο εδώ , εύχομαι να λειτουργεί το ίδιο όμορφα όπως φαίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι προσόψεις σε πρώτο στάδιο φτιάχτηκαν σύμφωνα με τον οδηγό που έχω περιγράψει στο forum.
    Επειδή ήθελα κάτι ακόμα πιο επαγγελματικό, απευθύνθηκα σε κατάστημα κατασκευής επιγραφών.
    Το υλικό πάνω στο οποίο εκτυπώθηκε η μάσκα, είναι σαν πολύ ψιλό πλαστικό, ενώ πλαστικοποιήθηκε με ματ φύλλο.
    Τα γράμματα και όλα τα ανοίγματα σχεδιάστηκαν στο front panel designer.
    κατ αρχας πολλα συγχαρητηρια κι απο μενα, εμφανισιακα τουλαχιστο δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο εργοστασιακα μηχανηματα.
    Για να καταλαβω επειδη με ενδιαφερει λιγακι, το εφτιαξες με το front panel designer, μετα το πηγες σε ενα μαγαζι που φτιαχνει επιγραφες και εκει στο εκτυπωσαν πανω σε καποιο ειδικο υλικο απ οτι καταλαβα (μαλλον το πλαστικο που φτιαχνουμε ταμπελακια) και μετα το πλαστικοποιησες?
    Εχω διαβασει τον οδηγο σου, αλλα μπορει να βρει εφαρμογη μονο μεχρι Α4 μεγεθη (τουλαχιστο με το δικο μου εξοπλισμο), αν καποιος θελει κατι μεγαλυτερο τι θα προτεινες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη τα θερμά μου συγχαρητήρια για το όλο παρουσιαστικό της κατασκευής σου.
    Δεν ξέρω τι άλλο να πω, είχαμε πολύ καιρό να δούμε κάτι ωραιο εδώ , εύχομαι να λειτουργεί το ίδιο όμορφα όπως φαίνεται
    Παναγιώτη έτσι ακριβώς είναι. Λειτουργεί το ίδιο όμορφα.
    Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι εκτός της τροποποίησης του φίλτρου, έγιναν ακόμα μερικές διορθώσεις που απέφεραν 50 watt.
    Κι εξηγούμαι: 1) μειώθηκε η τάση τροφοδοσία του pll από 14 σε 12,5V, οπότε η ισχύς ελαττώθηκε από 2 σε 1,75 watt.
    2) Η τάση στο threshhold του MRF171A αυξήθηκε από 2,65 σε 3,5 volt.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατ αρχας πολλα συγχαρητηρια κι απο μενα, εμφανισιακα τουλαχιστο δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο εργοστασιακα μηχανηματα.
    Για να καταλαβω επειδη με ενδιαφερει λιγακι, το εφτιαξες με το front panel designer, μετα το πηγες σε ενα μαγαζι που φτιαχνει επιγραφες και εκει στο εκτυπωσαν πανω σε καποιο ειδικο υλικο απ οτι καταλαβα (μαλλον το πλαστικο που φτιαχνουμε ταμπελακια) και μετα το πλαστικοποιησες?
    Εχω διαβασει τον οδηγο σου, αλλα μπορει να βρει εφαρμογη μονο μεχρι Α4 μεγεθη (τουλαχιστο με το δικο μου εξοπλισμο), αν καποιος θελει κατι μεγαλυτερο τι θα προτεινες?
    Όπως τα περιέγραψες Νίκο, με τη διαφορά ότι η πλαστικοποίηση έγινε από το κατάστημα που τύπωσε την μάσκα.
    Υπήρχε μάλιστα η επιλογή για γυαλιστερή ή ματ πλαστικοποίηση και προτιμήθηκε η ματ.
    Το υλικό (αυτοκόλλητο) πάνω στο οποίο έγινε η εκτύπωση είναι αρκετά λεπτό, κάτι σαν πλαστικό φύλλο. Αυτό ήταν τυλιγμένο σε μεγάλο ρολό και η εκτύπωση γινόταν με κάτι σαν ploter να το πω!
    Δεν συμφωνώ για την Α4. Τουλάχιστον για την πλαστικοποίηση. Ακόμα και Α4 πλαστικοποιητής μπορεί να επεξεργαστεί μεγαλύτερα φύλλα.
    Για την εκτύπωση μπορείς να την κάνεις σε φωτοτυπάδικο που έχουν μέγεθος Α3.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον liat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris52 (12-02-17), SeAfasia (10-02-17)

  5. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για την απαντηση, αλλα για τις περισσοτερες κατασκευες μου ουτε το Α3 με καλυπτει.
    Εχω μαγαζι που μου φτιαχνει προσοψεις με cnc και ανω του μετρου βεβαια αλλα βγαινουν με 2 χρωματα μονο, και δε βγαινουν ακριβως αυτο που θα θελα. Θα ρωτησω αν μπορουν να περναναι σε κανενα υλικο εκτος χαρτιου και να το πλαστικοποιουν να δω μηπως αναβαθμιστω καπως σε αυτο το κομματι

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Μπραβο Γιαννη ωραια κατασκευη και μερακλιδικη. Αντε να σε φερω στο εργαστηρι για παραγωγες.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το σωστό υλικό για σύνδεση ομοαξονικού καλωδίου από την μέσα πλευρά.

    Συνημμένο Αρχείο 68546

    Αυτά για τα οποία γίνεται λόγος προορίζονται κυρίως για κλειστά κουτιά, τύπου φίλτρου, γέφυρας swr κλπ που η σύνδεση γίνεται σε πλακέτα και εξασφαλίζεται σωστή γείωση και ωμική προσαρμογή από το σασί.
    Το 239 κυριάρχησε για πολλά χρόνια στον ερασιτεχνικό χώρο, οπότε λογικό είναι να βγαίνουν συσκευές με αυτό τον τύπο.
    Αν δείτε τις συχνότητες τους θα καταλάβετε ότι αν και μοιάζουν δεν είναι ίδιοι.
    Λεπτομέρειες θα πει κανείς...ίσως.

    Σωστος Στηβ και με ενα δραπανακι στο διαμετρημα υποδοχης στο κονεκτορα ωστε να φαει ελαχιστα το χρωμιο το ομοαξωνικο ερχετε και κολαει η γειωση με παθος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    ΖΑΧΑΡΙΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    πολυ καλη δουλεια αλλα η ψυκτρα ειναι αναποδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΖΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ καλη δουλεια αλλα η ψυκτρα ειναι αναποδα.
    πως ανάποδα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΖΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ καλη δουλεια αλλα η ψυκτρα ειναι αναποδα.
    Δηλαδή, λαμβάνοντας υπόψη τη ροή του αέρα για καλύτερη απαγωγή του αέρα, η μόνη θέση που μένει είναι με τα "χτένια" προς τα επάνω;


    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον liat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (13-02-17)

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Εγω θα σου ελεγα να εβαζες αποστατες 8mm στην ψυχτρα .Θα ειχες ομαλοτερη ροη στον αερα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. linear fm 2 watt
    By aris52 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 22:28
  2. LINEΑR FM 15 WATT
    By aris52 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 16:40
  3. LINEAR FM 50 WATT
    By aris52 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 19:20
  4. linear fm 4 - 5 watt
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-14, 16:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας